|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
 E shtune, 24 janar 2004

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Tė ftohtit ka mbėrthyer edhe Kosovėn

 • Kris Paten: Qytetarėt e Kosovės mund tė udhėtojnė nė Evropė me dokumentet e UNMIK-ut

 • Vendet e Kuintit dhe Kryeministri i Kosovės u shprehėn optimistė pėr zabtimin e draft-planit pėr standardet

 • Analisti amerikan Baskin thotė se qėndrimet e Kombeve tė Bashkuara pėr Kosovėn duhet tė qartėsohen

 • Punėtorėt sė shpejti do t'i kenė nga Trusti i Kursimeve Pensionale pasqyrat mbi kontributet e tyre

 • Drejtues tė antimafias italiane do ta ndihmojnė Shqipėrinė nė hartimin e njė ligji antimafia

 • Zyrtarėt e Bankės Botėrore nėnshkruan njė kredi pėr financimin e njė termocentrali nė Vlorė

 • Dy tė vrarė dhe 33 tė plagosur nė njė shpėrthim nė qytetin irakian Samara

 • Ushtarėt izraelitė kanė vrarė dy palestinezė

 • Nė aksidentin e njė autobusi danez tre veta kanė humbur jetėn dhe 42 janė lėnduar

 • Kryeinspektori pėr armėt nė Irak largohet

 • Ekipi i OKB-sė ka mbėrritur nė Bagdad

 • OBSH njofton edhe pėr 6 viktima nga gripi i shpendėve

 • NASA thotė se komunikimi me robotin Spirit nė pėrgjithėsi ėshtė ndėrprerė

 • Presidenti Bush: lufta kundėr terrorizmit po e shkatėrron al-Kaidėn

 
  

Tė ftohtit ka mbėrthyer edhe Kosovėn

Prishtinė, 24 janar 2004 - Prej disa ditėsh Kosovėn, mu sikur edhe rajonin e Evropės Juglindore, e ka mbėrthyer njė mot i ftohtė, me erėra tė ftohta e tė fuqishme dhe me temperatura shumė tė ulta, por me reshje tė dobta dėbore.

Mbrėmė dhe sot nė Kosovė ka mbretėruar njė mot shumė i ftohtė, i shoqėruar me erė tė fuqishme. Temperatura ka zbritur deri nė minus 11 gradė Celsius, ndėrkaq ftohtėsia e erės (Chilli factor) ka qenė deri nė minus 25 gradė, varėsisht nga fuqia e saj.

Ky mot i ftohtė do tė zgjasė deri tė martėn, kur pritet njė ngritje e temperaturės.

Ngrohja qendrore e qytetit tė Prishtinės nuk funksionon si duhet. Ndėrkaq, ata qė ngrohen me energji elektrike pėrballen me reduktimet gjatė ditės 1 me 5 nė favor tė dritave, ndėrsa gjatė mbrėmjes 2 me 4.

 
Kris Paten: Qytetarėt e Kosovės mund tė udhėtojnė nė Evropė me dokumentet e UNMIK-ut
 
Bruksel, 24 janar 2004 - Pas njė refuzimi kategorik qė u bė pak ditė mė parė nga Prodi dhe Solana, kėrkesės sė shqiptarėve pėr t'iu lehtėsuar regjimi i vizave tė udhėtimit nė Evropė, e njėjta pėrgjigje u dha kėto ditė pėr shqiptarėt e Kosovės edhe nga komesioneri i Bashkimit Evropian, Kris Paten.
 
Ky i fundit nė njė letėr qė i ka dėrguar euro-deputetit, Olivie Dypyi, thekson se me pėrjashtim tė Kroacisė, qytetarėt e vendeve tė tjera tė Ballkanit Perėndimor, pėrkatėsisht tė Shqipėrisė, Maqedonisė dhe Kosovės, Serbisė dhe Malit tė Zi, si dhe tė Bosnjes, duhet tė kėrkojnė viza udhėtimi tremujore pėr nė vendet e BE-sė pranė ambasadave ose konsullatave pėrkatėse.
 
Ndėrkaq, pėr viza udhėtimi nė Evropė duhet justifikuar kėrkesa qė duhet plotėsuar disa kritere. Sa i takon mundėsisė sė punėsimit nė vendet e BE-sė kjo mund tė arrihet veēse nė rast se njė firmė evropiane i garanton punė tė sigurtė apo sezonale njė qytetari tė vendeve tė Ballkanit.
 
Me kėtė rast, komesioneri Kris Paten nėnvizon se qytetarėt e Kosovės mund tė udhėtojnė nėpėr vendet e Eropės me dokumentet qė UNMIK-u u jep atyre. Por si pėr pasaportat e vendeve tė tjera joanėtare tė BE-sė kjo nuk mjafton, por ka nevojė pėr njė vizė tė njė vendi anėtar tė BE-sė.

Kėto deklarata tė komesionerit Paten erdhėn pas njė letre qė i kishte dėrguar atij Olivie Dypyi. Eureodeputeti belg ka shprehur nė kėtė letėr shqetėsimin e tij pėr papunėsinė e lartė nė Kosovė, e shoqėruar kjo me njė zhvillim tė ultė ekonomik.
 
Si zgjidhje ai ka propozuar mundėsinė e lejimit tė qytetarėve tė Kosovės tė udhėtojnė dhe tė punėsohen nė vendet e BE-sė. Pra siē shihet pėrgjigja e zyrtarėve tė BE-sė ka qenė pothuajse krejtėsisht negative, thuhej nė njė njoftim tė transmetuar mbrėmė nė "Dojēe vele".
 
 
Vendet e Kuintit dhe Kryeministri i Kosovės u shprehėn optimistė pėr zabtimin e draft-planit pėr standardet
 
Prishtinė, 24 janar 2004 - Pėrfaqėsėsuesit e pesė vendeve tė Kuintit mė me ndikim nė Kosovė dhe kryeministri Bajram Rexhepi u shprehėn optimistė se draft-plani pėr implementimin e standardeve do tė jetė i gatshėm sė shpejti.
 
Pas takimit tė djeshėm me pėrfaqėsuesit e Kuintit, grupeve punuese dhe kreun e UNMIK-ut, Rexhepi tha se shpreson qė draft-plani do tė marrė edhe mbėshtetjen e KS tė OKB-sė dhe Grupit tė Kontaktit nė mėnyrė qė tė fillojė edhe zbatimi i tyre.

Njėri nga pėrfaqėsuesit e vendeve tė Kuinti-it, shefi i Zyrės britanike, Mark Dikonson gjithashtu shprehu keqardhje pėr mospjesėmarrjen e serbėve nė grupet punuese.
 
Megjithatė ai shprehet i kėnaqur me punėn e deritashme nė kėtė proces. Sipas tij mospjesėmarrja e atyre qė kanė vendosur kėshtu ėshtė mėkat pėr ta dhe pėr jetėn e pėrditshme tė njerėzve qė pėrfaqėsojnė, apo qė thonė se pėrfaqėsojnė.
 
 
Analisti amerikan Baskin thotė se qėndrimet e Kombeve tė Bashkuara pėr Kosovėn duhet tė qartėsohen
 
Uashington, 24 janar 2004 - Opsionet e Kombeve tė Bashkuara pėr Kosovėn duhet tė qartėsohen, thotė Mark Baskin studiues nė qendrėn ndėrkombėtare "Uodro Uilson" nė Uashington. Sipas kėtij analisti mbetet e papėrcaktuar mėnyra se si do tė bėhet vlerėsimi i kėtyre standardeve.
 
Nė njė intervistė dhėnė "Zėrit tė Amerikės" analisti Baskin thotė se ēėshtja e standardeve pėr Kosovėn nuk ėshtė thjesht njė provė politike pėr Kosovėn, por ėshtė njė provė pėr tė zhvilluar kompetencat nė disa fusha tė administrimit.

Ai veēoi dy gjėra rreth standardeve: "Sė pari ėshtė pėr tė ardhur keq qė as Qeveria e Serbisė dhe as udhėheqja e koalicionit serb "Kthimi" nuk kanė pranuar tė bashkėpunojnė me grupet e punės tė ngritura pėr standardet. Kjo do tė thotė se ato nuk do tė jenė aq tė efektshme pėr tė pėrcaktuar nėse qeveria ka ndėrmarrė hapa tė duhur pėr tė siguruar fillimin e bisedimeve.
 
Sė dyti po t'i shikosh me vėmendje standardet, ato kanė nevojė pėr qartėsime tė mėtutjeshme. Nuk ėshtė ende plotėsisht e qartė se si do tė vlersohet pėrmbushja e tyre, si do tė pėrcaktohet pėr shembull nėse zgjedhjet do tė jenė plotėsisht demokratike e kėshtu me radhė", thotė analisti Baskin.
 
 
Punėtorėt sė shpejti do t'i kenė nga Trusti i Kursimeve Pensionale pasqyrat mbi kontributet e tyre
 
Prishtinė, 24 janar 2004 - Punėtorėt sė shpejti do t'i kenė pasqyrat e llogarive individuale mbi kontributet e tyre pensionale. Trusti i Kursimeve Pensionale ėshtė nė pėrfundim e sipėr tė procesit tė shpėrndarjes sė pasqyrave tė para tė llogarive individuale qė pėrfshinė periudhėn nga njė gushti 2002 deri mė 30 prill 2003.
 
Drejtoresha e Trustit Arieta Kushutova ka thėnė nė njė konferencė me gazetarė se 82 mijė pasqyra janė gjeneruar dhe u janė shpėrndarė punėdhėnėsve nėpėrmjet tė cilėve do t'i marrin punėtorėt.
 
 
Drejtues tė antimafias italiane do ta ndihmojnė Shqipėrinė nė hartimin e njė ligji antimafia
 
Romė, 24 janar 2004 - Drejtues tė antimafias italiane do tė vizitojnė javėn e ardhshme Tiranėn pėr ta ndihmuar Shqipėrinė nė hartimin e njė ligji antimafia. Zėvendėsprokurori i antimafias italiane Franēesko Mantori do tė diskutojė me ministrin shqiptar tė Drejtėsisė Farmir Xhafaj rrugėt dhe mėnyrat e rezistencės italiane nė kėtė aspekt.

Xhafaj e kishte quajtur si emergjencė hartimin e njė ligji tė tillė pėr Shqipėrinė nė njė letėr dėrguar krerėve tė antimafias italiane.
 
 
Zyrtarėt e Bankės Botėrore nėnshkruan njė kredi pėr financimin e njė termocentrali nė Vlorė
 
Tiranė, 24 janar 2004 - Zyrtarėt e Bankės Botėrore nėnshkruan me njė delegacion shqiptar kredinė pėr financimin e njė termocentrali, qė do tė ndėrtohet nė Vlorė dhe qė ata shpresojnė se do tė zbusė problemin e mungesave kronike tė energjisė elektrike nė Shqipėri.
 
Zyrtarėt shqiptarė ia hedhin fajin pėr krizėn kthimit tė shpejtė tė kėrkesave tė popullatės dhe mungesės pėr njė kohė tė gjatė tė projekteve tė reja energjetike nė vend.
 
 
Dy tė vrarė dhe 33 tė plagosur nė njė shpėrthim nė qytetin irakian Samara
 
Samara, 24 janar 2004 - Tė paktėn dy veta janė vrarė dhe 33 tė tjerė janė plagosur sot nė mėngjes nė njė shpėrthim tė njė automobili nė qytetin irakian Samara, njofton Rojter.

Burimet ushtarake amerikane kanė njoftuar se hetimet pėr shpėrthimin janė duke u zhvilluar, i cili ka ndodhur para ndėrtesės sė policisė nė kėtė qytet, qė ndodhet 100 km nė veri tė Bagdadit.
 
 
Ushtarėt izraelitė kanė vrarė dy palestinezė
 
Gaza, 24 janar 2004 - Ushtarėt izraelitė kanė vrarė sot nė mėngjes dy palestinezė nė lindje tė qytetit Gaza, mėsohet nga burimet spitalore pelestineze. Mirėpo, identifikimi i viktimave civile ka qenė i vėshtirė pėr shkak tė plagėve tė rėnda qė u janė shkaktuar, thanė burimet.

Ndėrkaq, sipas njė njoftimi tė ushtrisė palestineze, palestinezėt nuk kanė qenė tė armatosur, por gjoja mbanin dylbi dhe telefonė celularė gjė qė ėshtė kuptuar si shenjė e mundshme se po planifikonin njė sulm. Incidenti ka ndodhur nė afėrsi tė murit tė sigurisė qė po e ndėrton Izraeli, ndėrkaq ushtria pohon se ka marrė paralajmėrime se esktremistėt po planifikonin njė sulm.
 
 
Nė aksidentin e njė autobusi danez tre veta kanė humbur jetėn dhe 42 janė lėnduar
 
Berlin, 24 janar 2004 - Tri gra kanė humbur jetėn dhe 42 vetė janė lėnduar sot nga pėrplasja e njė autobusi turistik danez me dy kamionė nė austradėn midis Berlinit dhe Nyrmbergut nė Gjermani, ka bėrė tė ditur policia. Shkaku i aksidenitit nuk dihet, por duket se kamionėt pėr shkak tė ndonjė arsye ishin ndalur nė rrugė.

Nė autobusin danez ndodheshin 60 pasagjerė, kryesisht tė rinj. Nga tri gra qė kanė humbur jetėn ėshtė edhe shoferja e autobusit.
 
 
Kryeinspektori pėr armėt nė Irak largohet
 
Bagdad, 24 janar 2004 - Kryeinspektori amerikan armėt nė Irak, Dejvid Kej, ka dhėnė dorėheqjen shtatė muaj pas fillimit tė njė operacioni - qė deri tani ka qenė i pasuksesshėm - pėr tė gjetur armėt e shkatėrrimit nė masė tė Irakut.

Zoti Kej i tha agjencisė sė lajmeve Rojters se nuk besonte qė Iraku tė kishte stoqe tė mėdha tė armėve kimike e biologjike. Dhe ai nuk besonte, gjithashtu, se kishte pasur prodhim nė shkallė tė gjerė qė nga fundi i luftės sė gjirit nė vitin 1991.

Kej do tė zėvendėsohet nga Ēarls Dulfer, ish-inspektor i lartė i OKB-sė pėr armėt.
 
 
Ekipi i OKB-sė ka mbėrritur nė Bagdad
 
Bagdad, 24 janar 2004 - Njė ekip nga OKB-ja ka mbėrritur nė Irak pėr tė filluar pėrgatitjet pėr njė kthim tė mundshėm tė personelit tė OKB-sė atje. Personeli i OKB-sė u tėrhoq pas njė sulmi shkatėrrues ndaj selisė sė saj nė Bagdad gushtin e kaluar.

Mbėrritja e kėtij ekipi ndodh nė njė kohė qė amerikanėt po presin njė vendim nga OKB-ja nėse do tė shqyrtojė mundėsinė e mbajtjes sė zgjedhjeve tė drejtėpėrdrejta brenda katėr muajve tė ardhshėm. Kjo ėshtė njė kėrkesė e shumicės shi'ite irakiane qė nuk dėshirojnė mė qė tė dominohen nga myslimanėt suni siē ishin nėn regjimin e Sadam Huseinit.
 
 
OBSH njofton edhe pėr 6 viktima nga gripi i shpendėve
 
Gjenevė, 24 janar 2004 - Organizata Botėrore e Shėndetėsisė (OBSH) ka konfirmuar se njė 13-vjeēar vietnamez ka vdekur pėr shkak tė gripit tė shpendėve. Ky rast e ēon nė gjashtė numrin e viktimave nga kjo sėmundje nė kėtė vend.

OBSH thotė se djali vdiq nė Qytetin Ho Shim Min nė jug tė vendit, ndėrsa pesė rastet e tjera nė Vietnam ishin nė veri tė vendit.

Kjo epidemi ka prekur disa vende aziatike. Autoritetet tailandeze konfirmuan tė premten se dy fėmijė ishin sėmurė nga gripi i shpendėve.

Ata njoftuan gjithashtu se njė person qė ishte besuar se e kishte kėtė virus, kishte vdekur nga pneumonia. Gripi i shpendėve ka prekur tashmė pula nė Japoni, Tajvan, Kore e Jugut, Kamboxhia si dhe nė Vietnam.
 
 
NASA thotė se komunikimi me robotin Spirit nė pėrgjithėsi ėshtė ndėrprerė
 
Hjuston, 24 janar 2004 - Agjencia amerikane e hapėsirės NASA thotė se komunikimi me robotin eksplorues Spirit nė pėrgjithėsi ėshtė ndėrprerė me sa duket pėr shkak tė problemeve me programin kompjuterit tė robotit.

Tė premtėn, Spirit dėrgoi tė dhėna nė tokė pėr herė tė parė qė nga e mėrkura, por zyrtarėt e misionit thonė se nuk presin qė roboti me 6 rota tė rifillojė shėrbimin sė shpejti.

Njė robot i dytė amerikan ėshtė planifikuar tė mbrrijė nė Mars te shtunen pėr tė vazhduar kėrkimet pėr kushte qė do tė bėnin tė mundur jetėn nė planetin e kuq.

Ndėrkohė, shkencėtarėt evropianė thanė se sateliti i tyre Mars Ekspres, ka zbuluar molekula uji tė ngrira poshtė sipėrfaqes nė polin jugor tė planetit. Kėto zbulime konfirmojnė prova tė mėparshme pėr shenja tė ekzistencės sė ujit nga njė satelit amerikan.
 
 
Presidenti Bush: lufta kundėr terrorizmit po e shkatėrron al-Kaidėn
 
Uashington, 24 janar 2004 - Presidenti amerikan Xhorxh Bush thotė se lufta kundėr terrorizmit e udhėhequr nga Shtetet e Bashkuara po e shkatėrron ngadalė por me vendosmėri rrjetin terrorist al-Qaida.

Ai tha sot nė Washington, nė njė konferencė tė Kryetarėve tė Bashkisė, se drejtuesit e rrjetit terrorist mund tė jenė ende aktivė, por operativėt e rangjeve tė mesme, siē tha ai, janė nxjerrė jashtė loje.

Presidenti tha se lufta kundėr terrorizmit ėshtė e njė lloji tė ri qė kėrkon metoda tė reja.

Ai iu referua konkretisht Ligjit Patriot, qė zgjeron kompetencat e agjencive tė ruajtjes sė rendit pėr tė gjurmuar terroristėt.

Veprimtarėt e tė drejtave civile thonė se Ligji Patriot shkel liritė bazė, por presidenti tha pėrsėri sot se nuk duhet lejuar shfuqizimi i tij.

 


  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.

>