|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

  Koment

 
 

  Post mortum

 
 

 

24 janar 2004 / TN

Fatos BAXHAKU

Asnjė nuk e di ende pėrse kur ne shqiptarėt, kur ndryshojmė sistemin tonė politik, kur na ndodh ndonjė hata, apo kur detyrohemi tė pėrkėdhelim njėrin a tjetrin, pėrdorim njė term qė, nė fakt, duhej tė kishte tė bėnte me fizikėn mė shumė sesa me filologėt. Kėta tė fundit, besoj se ende nuk e kanė shpjeguar se pėrse ne sa herė qė ndryshojmė mendje themi: “Nė atė kohė kur hyri gjermani, kinezi a rusi”...

...Tani po mundohemi tė flasim pėr njė kohė kur, me sa duket, na ka hyrė tė gjithėve njė tjetėr gjė. Ajo ėshtė demokracia. E uruar prej shumicės sė popullsisė, e dashuruar dhe keqkuptuar si shumicat e dashurive, nganjėherė e urryer, por prap e kėrkuar, ajo tani ėshtė vėnė sėrish nėn akuzė. Politika u mundua tė justifikohej. Ne e kemi bėrė punėn tonė, thanė tė gjitha palėt nėn akuzė. Tė shkretėt prindėr qė vajtojnė me lot tė patharė, deklaruan se nuk kishin rrugė tjetėr pėrveēse tė dėrgonin fėmijėt e tyre nė detin prej 6 ballėsh. Opozita e gjeti menjėherė fajtorin. Ai ishte Fatos Nano, qė pėrtypte ēamēakiz edhe nė kohėn qė mungonte nė seancė plenare. Mė pas vijuan akuzat e ndėrsjella, histori tė vjetra dhe tė reja, tė cilat tė gjithė i dinin, por askush nuk i pėrmendte. Me pak fjalė, opinioni publik shqiptar dhe politika, qė buron prej tij, u kthye nė njė lloj ndėrmarrjeje funerali, ku tė gjithė bėnin garė, kush e kush mė parė tė bėnte hartimin mė tė bukur. Gabimi ishte se kishin zgjedhur temėn e gabuar. Tema duhej tė ishte jeta dhe jo loja me vdekjen. Nė grackėn e kėsaj fjale tė frikshme ramė befas tė gjithė…

“Post mortum”

Ne e kemi zakon tė ējerrim faqet, tė qajmė me vajtojca, ta ngremė vdekjen deri nė piedestal. Nė njė farė kuptimi, kemi tė drejtė. Vdekja ka qenė pjesė e ekzistencės sonė pėr mote me radhė, po aq sa edhe vetė jeta, kundėrshtia e saj. Rreth saj, burrat kishin zakon tė mblidheshin dhe tė bėnin patetikun, njėsoj si nė ēdo vend tė Ballkanit. Rreth saj i kemi lidhur legjendat, pėrrallat dhe bėmat. Porse tani jemi nė njė kėnd tė kontinentit, nė tė cilin kemi kontribuar aq shumė, nė vitet e para tė mijėvjeēarit tė ri. Idetė tona mbi jetėn, e aq mė tepėr mbi “tė festuarit e vdekjes”, duhej tė kishin ndryshuar. Ne, tashmė nuk duhet tė jemi mė ata malėsorėt kreshnikė tė veshur me tirqe a me fustanellė. Vdekja ėshtė njė gjė qė nuk na ėshtė ndarė ndėr mote. E mira do tė ishte sikur tė gjithė bashkė tė mundoheshim qė ta kishim sa mė larg atė dhe tė kishim sa mė afėr harenė e jetės. Pėr kėtė tė fundit, ne jemi kujtuar gjithnjė me vonesė. Jemi kujtuar se herė kemi parė portretet e zeza tė nėnave tė nxirosura, tė cilave u kanė mbetur bosh pėrjetė pragjet e shtėpive. Tė gjitha kėto skena mund tė tingėllojnė fort tė bukura pėr njė film artistik. Mund tė jenė po aq tė bukura sa ėshtė edhe vdekja vetė nganjėherė, kur ajo pėrballet me burrėri dhe dinjitet. Pas tragjedisė sė tmerrshme tė 9 janarit, e gjithė politika u kujtua tė vajtojė. Porse ishte kujtuar me vonesė. Disa shanin e disa mbroheshin, porse pėrballė vdekjes sė tmerrshme, tė dy palėt dukeshin njėsoj tė pafuqishme. Ajo qė ishte fitimtare nė kėtė luftė tė vjetėr mes jetės e vdekjes ishte vetėm njė. Ajo ishte pyetja: Pėrse tė gjithė tė gjallėt kujtohen kaq vonė pėr tė vdekurit. Nė “Post mortum” vetėm shumė pak gjėra kanė kuptim. Politika jonė na kujtoi se pėr ne do tė kujtohet gjithnjė, pasi tė jemi mbytur ndėr thellėsirat e ftohta tė grykave e tė oqeaneve. Ne, pėr fat tė keq, vazhdojmė tė merremi me punėt e saj…

Fajin e ka parajsa

Prodi dhe zyrtarėt e tij evropianė janė njė grup njerėzish qė nuk kanė tė sharė. Ata, tė paktėn nė dukje, nuk kanė asnjė gjė ku tė kapesh. Janė gjithnjė tė kursyer nė fjalė, nuk lėshojnė deklarata kot mė kot, sikurse bėjmė nganjėherė ne ballkanasit, dhe pėr ta pėrbėn lajm edhe ndonjė fishekzjarr e lėshuar nga ndonjė i ēmendur. Prodi e njeh fort mirė Shqipėrinė, ia di hallet dhe ia njeh mirėsitė. Ai e di se njė vend i varfėr nuk mund tė ēlirohet kaq thjesht nga vargonjtė e Mafias. A nuk ėshtė edhe ai vetė nga njė vend qė shembullin e krimit tė organizuar e ka pėrcjellė anė e kėnd globit? Porse Prodi dhe Evropa fshihen pas disa parimeve, tė cilave ata kanė vendosur t’u besojnė deri nė fund. Njė nga kėto ėshtė parimi i tė mos thėnit tė gjėrave deri nė fund. Shqiptarėt mbajnė radhė tė gjata pėrpara sporteleve tė ambasadave, nė tė cilat valėvitet flamuri me simbolet e BE-sė. Sigurisht, njė popull i vogėl, qė porsa ka dalė nga njė diktaturė e egėr, do tė ketė edhe kriminelė, tė etur pėr tė fituar para me ēdo kusht, njerėz qė i hyjnė detit mė kėmbė, nė mėnyrė qė tė bashkohen me tė dashrurit e tyre klandestinė. Ēdo gjė mund tė ndodhė nė kėtė Evropė, qė mezi po e gjen kėtė integritet tė ri. Porse ky nuk ėshtė dhe nuk mund tė jetė vetėm halli i shqiptarėve. Gjetja e fajtorėve nė fund tė detit ėshtė rruga mė e lehtė. Pėrse ndodh ky hendek i madh, nėse shpjegohet kjo, atėherė tė gjitha palėt do ta kishin mė tė lehtė dhe kriminelėt pak nga pak nuk do ta shihnin veten mė nė fushėn e tyre.

Vallja e vdekjes

Ndodh nganjėherė qė njė vend mbulohet nga limontia. Njė mėrzi e madhe, njė gjė qė pritet tė vijė, porse qė nuk ndodh askund e nė asnjė kohė. Kjo situatė krijohet nganjėherė nė ato vende kur tė parėt e saj priren mė shumė nga tė zgjidhurit e halleve tė veta, sesa tė atyre tė tė tjerėve. Kėshtu ndodhi nė pragun tragjik tė 9 janarit, kur viktimat tona bėheshin gati tė pėrbėnin lajm.

Mė pas politika u kujtua. Nisėn debatet e rrepta parlamentare, disa pjesė tė shtypit, i cili luajti njė rol parėsor nė kėtė pikė, duket sikur i pėrpiu njė valle e frikshme, ajo qė rėndom quhet vallja e vdekjes. Kolegėt tanė tė shtypit tė shkruar, por mė sė shumti tė shtypit televiziv, gati-gati ngazėlleheshin kur tė tjerėt shihnin nė ekranet e tyre pamje kufomash tė ngrira, qė porsa ishin nxjerrė nga fundi i akullt i detit. Kjo valle e vdekjes vazhdoi gjatė sa, mes nesh, njerėz tė mediave, po ashtu edhe mes politikės, qė ende kėmbėngul tė ngrejė post mortum komisione, tė cilat edhe vetė e di qė s’do tė ēojnė asgjėkundi. Pas mbetet vetėm morti i nėnave me zemėr tė ējerrė nga dhimbja dhe indiferenca.

Camille Saint-Saens, njė francez i lindur nė Algjeri, ka kompozuar dyqind vjet mė parė tė njėjtėn muzikė tė dhimbshme. Ne, shqiptarėt, me sa duket, ende nuk ia kemi kaluar.

Me zjarr dhe me hekur

Nė Vlorė, Shkodėr e gjetiu, tė gjithė e dinė se cilat janė ndėrtesat luksoze tė ndėrtuara me para tė pista. Tė gjithė i njohin mysafirėt, kushėrinjtė, shokėt… E megjithatė, tė gjithė shkojnė atje ku lokalet janė mė luksoze e mė tė shtrenjta. Askush nuk ka tė drejtė, nė pikėpamje morale, qė tė dalė nė luftėn e qeverisė kundėr krimit. Vetėm se shteti, tė cilin tė gjithė duam ta ndėrtojmė, do edhe ca rregulla. Nuk mund tė ndalosh djalin e tezes vetėm se kushėriri yt i parė na paskėrka qenė mafioz. Gjėja mund tė jetė e ditur botėrisht, porse kjo nuk pėrbėn provė pėr njė gjykatė dhe kėtu nis diskutimi. Arrestimet, konfiskimet, dėnimet e ashpra nga gjykata tė veēanta duhej tė kishin nisur qė me kohė, nė mėnyrė qė t’i lihej dorė e lirė shtetit qė tė vepronte me ashpėrsi nė luftėn kundėr krimit tė zi. Ne u kujtuam vetėm pas vdekjes, dhe atėherė krimi ka kohė tė organizohet, tė fshihet pas avokatėve me ēanta lėkure dhe tė gjejė boshllėqe nė legjislacion. Nė vend qė tė shanim njėri-tjetrin, pėrse nuk u bėmė tė gjithė si njė trup i vetėm, pozitė, opozitė e shoqėri civile nė luftėn ndaj plagės sonė mė tė madhe”. Ja pra, se ku na fshihet e keqja jonė. Nė metodat revolucionare tė zgjidhjes sė problemeve dhe jo nė ato racionalet. Sa kohė te jetė kėshtu, do tė na duhet tė vazhdojmė aksionet e dikurshme. Vetėm uniforma duket se ka ndryshuar.

Politikanė tė hallakatur, apo klasė e vėrtetė politike

Ata shajnė njėri-tjetrin. Bėjnė mirė, sepse na bėjnė me dije se kush ėshtė njėri a tjetri. Porse nė momente zije kombėtare duhej tė kishin kuptuar se, pėrballė vdekjes dhe pėrballė dėshpėrimit tė jetės, duhet tė jemi tė gjithė tė barabartė. Nuk kanė mė rėndėsi inatet tona personale, nuk kanė mė rėndėsi se nga vimė e ku shkojmė, nuk ka mė rėndėsi se si do shkojnė zgjedhjet tona tė ardhshme. E rėndėsishme ėshtė qė kėtė tragjedi, njė nga mė tė mėdhatė e kombit tonė, e pėrjetuam duke ējerrė faqet tė ndarė. Ky ishte halli mė i madh. Njė hall qė, pėr fat tė keq, me sa duket, do tė gjenerojė sėrish fatkeqėsi. Pėr tė shpėtuar, le ta ndajmė bashkė dhimbjen, fajin dhe tė ardhmen.

 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.