|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
 E premte, 23 janar 2004

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Daci e Fieski biseduan pėr standardet dhe pėr zgjedhjet nacionale

 • Rexhepi pėrgėzoi Pollozhanin pėr zyrtarizimin e Universitetit tė Tetovės

 • Rexhepi kėmbėngul pėr largimin e menaxheres sė AKM-sė, Marie Fuēi

 • KFOR-i nė Zveēan zbuloi 12 kg drogė sintetike

 • Novicki i shkruan Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė NATO-s

 • Administrata tatimore vitin e kaluar ka inkasuar 105 milion euro dhe 20 milion euro

 • Komisari Feler edhe njė viti nė krye tė policisė sė UNMIK-ut

 • Mbrėmė nė Tregun e Podujevės ka shpėrthyer njė zjarr i madh

 • Nė Prishtinė u varros veprimtari Musa Hoti, i vrarė nė Bruksel

 • Ministria e Mjedisit paraqiti nė njė debat publik projektligjin pėr parkun kombėtar Bjeshkėt e Nemuna

 • Nė Vushtrri u mbajt manifestimi "Flaka e janarit" kushtuar vėllezėrve Gėrvalla

 • Nė Graēanicė ėshtė zbuluar njė sasi tė konsiderueshme tė municionit

 • Strategjia afatmesme e zhvillimit ekonomik ėshtė e domosdoshme pėr secilin vend

 • Ekspertė nga vende tė rajonit po debatojnė nė Sarajevė pėr liberalizimin e regjimit tė vizave

 • Prokurori i pėrgjithshėm maqedonas thotė se janė ngritur akpadi kundėr disa gjykatėsve pėr shpėrdorim

 • Misioni policor i Bashkimit Evropian nė Maqedoni vazhdon kompletimin e personelit prej 200 policėsh

 • Shqyrtohet nostrifikimi i diplomave tė studentėve tė Malit tė Zi qė kanė studiuar nė universitetet e Shqipėrisė

 • Anan: Nuk duhet lejuar botėn tė kthehet nė konkurencė tė egėr tė bazuar mbi ligjet e xhunglės

 • BE i mbyll dyert shpendėve nga Tajlanda

 • Nga zjarri nė Indi mbi 50 persona kanė humbur jetėn

 • Bush tha se pėrpjekjet amerikane e kanė ulur rrezikun terrorist

 • Kryeministri indian takon kashmirasit

 • Zyrtar i OKB-sė takon amerikanėt pėr Irakun

 • Debat i demokratėve para votimeve nė Nju Hampshair

 • NASA ka filluar tė marrė sinjale nga sonda Spirit nė Mars

 
  
Daci e Fieski biseduan pėr standardet dhe pėr zgjedhjet nacionale
 
Prishtinė, 23 janar 2004 - Kryetari i Kuvendit tė Kosovės Nexhat Daci priti sot shefin e OSBE-sė nė Kosovė Paskal Fieski, me tė cilin ka biseduar pėr pėrmbushjen e standardeve, pėr zgjedhjet nacionale qė do tė mbahen sivjet si edhe pėr sistemin e ri zgjedhor.

Paskal Fieski tha se sistemi elektoral pėr zgjedhjet e parlajmėruara nė vjeshtė do tė jetė i ndryshėm nga ai i zgjedhjeve tė para, ndėrkohė qė edhe kėsaj radhe OSBE do jetė organizatore e zgjedhjeve nacionale nė Kosovė.

Por, ai tha se ende nuk ėshtė pėrcaktuar modeli i sistemit zgjedhor, pėr tė cilin do tė vendoset nė muajin e ardhshėm.

"Me siguri sistemi zgjedhor do tė jetė i ndryshėm nga ai i mėpėrshmi dhe ne duhet ta presim mesin e muajit shkurt, kur kryeadministratori Holkeri do ta nėshkruajė rregulloren pėr zgjedhjet e vjeshtės 2004", ėshtė shprehur Fieski.

Ai hodhi poshtė mundėsinė qė Kuvendi i Kosovės tė miratojė njė ligj pėr zgjedhjet, meqenėse sipas tij, kjo ėshtė kompetencė e rezervuar i PSSP-sė.
 
 
Rexhepi pėrgėzoi Pollozhanin pėr zyrtarizimin e Universitetit tė Tetovės
 
Prishtinė, 23 janar 2004 - Ministri i Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė Rexhep Osmani, ka pėrgėzuar ministrin e Arsimit tė Maqedonisė z. Aziz Pollozhani, si dhe rektorin e Universitetit tė Tetovės, me rastin e zyrtarizimit tė Universitetit tė Tetovės. Nė pėrgėzimet e Rexhepit thuhet se me zyrtarizimin e Universitetit tė Tetovės "realizohet njė ėndėrr dhe e drejtė legjitime juaja".

"Konsiderojmė se, zyrtarizimi i kėtij Universiteti ėshtė njė sukses pėr gjithė shoqėrinė maqedonase dhe tregues pozitiv se rajoni ynė po integrohet nė shoqėrinė evropiane", thekson ministri Rexhepi nė pėrgėzimet drejtuar homologuit tė tij Aziz Pollozhani.
 
 
Rexhepi kėmbėngul pėr largimin e menaxheres sė AKM-sė, Marie Fuēi
 
Prishtinė, 23 janar 2004 - Pas njė takimi me shefin e UNMIK-ut Hari Holkeri dhe tė pėrfaqėsuesve ligjorė, kryeministri Bajram Rexhepi tha Qeveria edhe mė tej kėmbgul pėr largimin e menaxheres sė AKM-sė, Marie Fuēi.

Rexhepi tha se Holkeri tashmė e ka marrė me seriozitet kėtė ēėshtje dhe se shumė shpejt kryeadministratori do tė dalė me njė qėndrim tė caktuar. Megjithėse kjo ėshtė ēėshtje e komplikuar, tha Rexhepi, mirėpo nė kėtė mėnyrė nuk mund tė vazhdojė procesi i privatizimit. Ai tha se edhe po qe se do tė ketė presione nuk do tė heqė dorė nga qėndrimi i tij.

Sipas Rexhepit edhe punėtirėt e UNMIK-ut duhet tė pėrgjigjen pėr gabimet e tyre. "Pavarėsisht se punėtorėt e UNMIK-ut kanė njė lloj imuniteti, askush nuk ėshtė i paprekshėm dhe ai qė bėn gabime duhet tė pėrgjigjet pēėr gabimet e veta, sepse nė kėtė mėnyrė ruhet edhe kredibiliteti i UNMIK-ut", ėshtė shpreehur Rexhepi.
 
 
KFOR-i nė Zveēan zbuloi 12 kg drogė sintetike
 
Mitrovicė, 23 janar 2004 - KFOR-i nė Zveēan ka zbuluar njė qese plastmase me rreth 12 kg droge sintetike qė dyshohet tė jetė amfetaminė, njoftuan burimet e policisė nė Mitrovicė.

"KFOR-i ia dorėzoi substancėn e gjetur policisė dhe pas analizės qė i ėshtė bėrė, policia ka konfirmuar se substanca e dyshuar ishte amfetaminė", citohet tė ketė thėnė Arbėr Beka, zėdhėnės i SHPK-sė pėr rajonin e Mitrovicės.

Qesja e plastmasės me amfetaminė ka qenė e fshehur nė tokė. Policia nuk ka raportuar pėr ndonjė person tė arrestuar lidhur me kėtė rast.
 
 
Novicki i shkruan Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė NATO-s
 
Prishtinė, 23 janar 2004 - Ombudspersoni i Kosovės Marek Antoni Nowicki i ka shkruar njė letėr Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė NATO-s Jap de Hop Shefer, pėr shkak se njė numėr i madh i banorėve tė Kosovės kanė humbur anėtarėt e tyre tė familjes gjatė sulmeve ajrore tė NATO-s nė vitin 1999.
 
"Shumė nga kėto raste kanė tė bėjnė me incidentet pėr tė cilat NATO ka pranuar tė kenė qenė gabime B siē ėshtė shembulli me bombardimin e autobusit tė udhėtarėve mbi njė urė afėr fshatit Lluzhan, qė shkaktoi 47 vdekje dhe mė shumė plagosje, apo bombardimi i postės nė qendėr tė Prishtinės", shkruan Novicki.

"Deri mė tani, pėrpjekjet e kėtyre personave pėr tė marrė ndonjė lloj tė kompensimit apo njohjes publike nga NATO-ja pėr humbjet e tyre kanė qenė tė kota, pasi qė kanė hasur nė heshtje tė plotė nga ana e NATO-s", thotė mė tutje Novicki dhe konstaton qė "familjet e viktimave janė duke pritur mė shumė se katėr vjet pėr tė pranuar njė njohje zyrtare tė dhembjes si pasojė e kėtyre incidenteve tragjike". Prandaj, ai e konsideron tė rėndėsishme ta ngrisė kėtė ēėshtje pėrsėri.

Ndonėse Novicki pranon se nuk ka juridiksion zyrtar mbi NATO-n apo cilėndo nga shtetet anėtare tė saj, ai e konsideron detyrė morale qė si Ombudsperson i Kosovės tė mos lejojė qė fati i kėtyre njerėzve tė harrohet. "Institucioni i Ombudspersonit nė Kosovė ėshtė i gatshėm tė shėrbejė si pikė kontakti mes NATO-s dhe familjeve tė viktimave nėsė kjo kėrkohet nga cilado palė", thotė mes tjerash Novicki nė kėtė letėr.
 
 
Administrata tatimore vitin e kaluar ka inkasuar 105 milion euro dhe 20 milion euro
 
Prishtinė, 23 janar 2004 - Administrata tatimore prezentoi sot arritjet dhe objektivat pėr tė ardhmen, katėr vjet pas themelimit. Ky organ i politikės fiskale nė Ministrinė e Ekonomisė dhe Financave ėshtė njė ndėr dy burimet kryesore pėr plotėsimin e buxhetit tė tė Kosovės.

Ministri i Ekonomisė dhe Financave, Ali Sadriu, shpreson qė funksionimi i administratės tatimore do tė shmangė abuzimet dhe se Ministria qė ai drejton ėshtė e orientuar nė forcimin e bindjes se shtigjet pėr mundėsitė e abuzimeve duhet tė mbyllen me ndihmėn e administratės tatimore.

Ndėrkaq, duke folur pėr sfidat qė e presin kėtė administratė gjatė kėtij viti, drejtori Mustafė Hasani veēoi procesin e ngadalėsuar tė aprovimit tė ligjeve dhe udhėzimeve, pėrdorimin i keshit nė afarizimin e pėrgjithshėm kosovar, regjistrimin e ngadalshėm tė bizneseve, ndryshimet e pėrkohshme dhe tė pėrhershme nga Agjencioni i Regjistrimit tė Biznesit dhe mallrat nė tregun e zi.

Gjithashtu u tha se administrata tatimore planifikon implementimin e ligjeve pėr tatim nė tė ardhura dhe shuarjen e tatimit tė paragjykuar si njė tatim i veēantė.

Ndryshe administrata tatimore gjatė vitit 2003 ka inkasuar 105 milion euro dhe 20 milion euro kontribute pensionale.
 
 
Komisari Feler edhe njė viti nė krye tė policisė sė UNMIK-ut
 
Prishtinė, 23 janar 2004 - Shtefan Feler, komisar i policisė sė UNMIK-ut do tė jetė edhe njė vit nė krye tė kėsaj policie. Kėshtu u vendos nė Kėshillin e Sigurimit tė OKB-sė nė Nju Jork, ku Feler kishte raportuar pėr gjendjen e sigurisė nė Kosovė pėr vitine e kaluar.

Ndryshe, Feler nė kėtė post ndodhet prej dy vjetėsh dhe nė mars duhej t'i skadonte mandati dyvjeēar.
 
 
Mbrėmė nė Tregun e Podujevės ka shpėrthyer njė zjarr i madh
 
Podujevė, 23 janar 2004 - Mbrėmė nė rrethana tė panjohura nė Tregun e Podujevės ka shpėrthyer njė zjarr i madh, i cili ka pėrfshirė disa lokale afariste qė ndodhen nė hapėsirėn e tregut.

Nė vendin e ngjarjes kanė dalur forca tė mėdha tė SHPK-sė, tė Shėrbimit tė Zjarrėfikėsve dhe forcat e KFOR-it tė cilat kanė bėrė pėrpjekje tė mėdha pėr ta shuar zjarrin. Sipas parashikimeve tė para ky zjarr ka shkaktuar dėme tė mėdha materiale, por fatbardhėsisht nuk pati viktima nė njerėz falė edhe faktit se nė kohėn kur kishte shpėrthyer lokalet afariste ishin tė mbyllura.
 
 
Nė Prishtinė u varros veprimtari Musa Hoti, i vrarė nė Bruksel
 
Prishtinė, 23 janar 2004 - Dje nė Prishtinė u varros veprimtari politik Musa Hoti, i cili ditė mė parė nė rrethana tė panjohura u vra nė Bruksel, ku edhe ka jetuar prej shumė vitesh.

Nė ceremonialin e varrimit bashkėpunėtorė dhe njerėz tė veprave tė Hotit e vlerėsuan lart kontributin e tij kombėtar. U tha se aktiviteti i tij patriotik i nisur nė Kosovė, vazhdoi edhe pėr 25 vjet nė Bruksel dhe vende tė tjera evropiane.
 
 
Ministria e Mjedisit paraqiti nė njė debat publik projektligjin pėr parkun kombėtar Bjeshkėt e Nemuna
 
Prishtinė, 23 janar 2004 - Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapėsinor ka organizuar dje nė Prishtinė njė debat publik rretht projektligjit pėr parkun kombėtar tė Bjeshkėve tė Nemuna me banorė tė kėsaj zone dhe pėrfaqėsues tė komunave Pejė, Istog, Deēan e Gjakovė.

Ministri Ethem Ēeku tha se askujt nė zonėn nuk do t'i cėnohet prona private. Ai ka thėnė se Bjeshkėt e Nemuna, si rajon pėrgjithėsisht i pandryshuar me vlera tė shumėfishta natyrore dhe me ekosisteme tė ruajtura, shpallet park kombėtar. Ky park i mbrojtur me ligj ka 46 mijė hektarė. Sipas Ēekut, parku Bjeshkėt e Nemuna ėshtė pasuri qė i tejkalon kufijtė e Kosovės.
 
 
Nė Vushtrri u mbajt manifestimi "Flaka e janarit" kushtuar vėllezėrve Gėrvalla
 
Vushtrri, 23 janar 2004 - Nė qendrėn e kulturės nė Vushtrri u mbajt dje manifestimi "Flaka e janarit", i cili do tė bėhet tradicional do tė zgjasė tri ditė. Me njė fjalė rasti u paraqit edhe Muharrem Shabani, kryetar i Kuvendit komunal, i cili tha se "vėllezėrit Gėrvalla ndėr tė parėt kanė dhėnė jetėn pėr lirinė e Kosovės, andaj ėshtė detyrė jona t'i kujtojmė dėshmorėt".
 
 
Nė Graēanicė ėshtė zbuluar njė sasi tė konsiderueshme tė municionit
 
Graēanicė, 23 janar 2004 - Forcat policore dhe ato tė KFOR-it kanė zbuluar nė Graēanicė njė sasi tė konsiderueshme tė municionit. Operacioni i kontrollit ndodhi pas informatės nga njė qytetarė nėpėrmjet telefonit se nė njė fushė janė vėrejtur disa gjėra tė dyshimta.
 
Njė zėdhėnėse e policisė citohet tė kėtė thėnė se me tė marrė kėtė informatė tė mėrkurėn nė mbrėmje policia ka dalė nė vendngjarje dhe i ka sanuar ato.
 
 
Strategjia afatmesme e zhvillimit ekonomik ėshtė e domosdoshme pėr secilin vend
 
Prishtinė, 23 janar 2004 - Strategjia afatmesme e zhvillimit ekonomik ėshtė e domosdoshme pėr secilin vend, por pėrpilimi i njė strategjie tė qėndrueshme mund tė bėhet vetėm me angazhimin e institucioneve shkencore tė Kosovės, siē ėshtė Akademia e Shkencave, Universiteti, institutet e ndryshme dhe ekspertė tė lėmive tė ndryshme.
 
Kėshtu thanė ekspertėt e fushave ekonomike nė njė takim nė Prishtinė, ku debatuan pėr strategjinė e hartuar kohė mė parė nga Ministria e Tregtisė dhe Industrisė.

"Me strategjinė zhvillimore duhet t'u jepet pėrparėsi degėve prodhuese qė janė bartėse tė ekonomisė dhe qė mund ta ēojnė Kosovėn pėrpara, tha kryetari i Lidhjes sė Ekonomistėve tė Kosovės, Nuri Bashota, duke e cilėsuar strategjinė hartuar nga Ministria e Tregtisė dhe Industrisė tė mangėt.
 
 
Ekspertė nga vende tė rajonit po debatojnė nė Sarajevė pėr liberalizimin e regjimit tė vizave
 
Sarajevė, 23 janar 2004 - Ekspertė nga tetė vende tė rajonit dje nė Sarajevė kanė biseduar pėr liberalizimin dhe harmonizimin e regjimit tė vizave nė Evropėn Juglindore. Nė kėtė takim po marrin pjesė pėrfaqėsuesit e Greqisė, Turqisė, Rumanisė, Bullgarisė, Serbisė e Malit tė Zi, Shqipėrisė, Maqedonisė, Bosnje e Hercegovinės dhe Kroacisė nė rolin e vėzhguesve.
 
 
Prokurori i pėrgjithshėm maqedonas thotė se janė ngritur akpadi kundėr disa gjykatėsve pėr shpėrdorim
 
Shkup, 23 janar 2004 - Prokurori i pėrgjithshėm i Maqedonisė Aleksandar Pėrēevski thotė se janė ngritur akpadi kundėr disa gjykatėsve dhe funksionarėve tė tjerė nė qeveri pėr shpėrdorim posti. Ai pėrmendi disa raste konkrete, ku janė shkelur procedurat gjyqėsore, pėr ēka ka akuzuar gjykatės e gjykata, por pa pėrmendur emra konkretė.
 
Sipas tij, ėshtė njė rast ku Gjykata e Kumanovės ka bėrė lėshime serioze, duke ia kthyer 14 herė pasaportėn njė shqiptari tė akuzuar pėr vrasjen e kushėririt tė tij edhe pse ai vetė ua kishte dorėzuar pasaportėn organeve tė ndjekjes. Prokurori pėrmendi edhe disa raste tė tjera ku gjykatat i zvarrisin lėndėt pėr arsye personale, ose shpallin akvendime pėr lirimin e tė akuzuarve dhe pėr kėtė e njoftojnė prokurorinė e pėrgjithshme vetėm pas njė muaji e gjysmė, por edhe pas njė viti!

Prokurori Pėrēevski tha se janė ngritur nga ana e qytetarėve akuza kundėr 47 gjykatėsve, 10 prokurorėve, 41 zyrtarėve tė Ministrisė sė Punėve tė Brendshme dhe kundėr zyrtarėve tė tjerė tė lartė shtetėror, ndėrkaq 2 apo 3 prej tyre janė hedhur poshtė si tė paargumentuara.

Prokurori Pėrēevski tha se janė ngritur akpadi kundėr 824 personave pėr shpėrdorim postesh, ndėrkaq 39 prej tyre ndodhen nė paraburgim. Ai nuk e pėrjashtoi mundėsinė e korrupsionit brenda disa gjykatave tė vendit.
 
 
Misioni policor i Bashkimit Evropian nė Maqedoni vazhdon kompletimin e personelit prej 200 policėsh
 
Shkup, 23 janar 2004 - Misioni policor i Bashkimit Evropian nė Maqedoni vazhdon kompletimin e personelit prej 200 policėsh. Zėdhėnėsja e Bashkimit Evropian tha nė Shkup se edhe mėtutje nė Maqedoni janė duke ardhur pjesėtarė tė Misionit policor tė BE-sė i titulluar "Proksima" qė pėr momentin numėron 71 policė tė uniformuar nga 19 shtete.
 
 
Shqyrtohet nostrifikimi i diplomave tė studentėve tė Malit tė Zi qė kanė studiuar nė universitetet e Shqipėrisė
 
Podgoricė, 23 janar 2004 - Ministri pėr Mbrojtjen e tė Drejtave tė Grupeve Nacionale dhe Etnike nė Mal tė Zi, Gėzim Hajdinaga tha se ėshtė takuar me rektorin e Universitetit tė Malit tė Zi Lubisha Stankoviq dhe ka biseduar rreth nostrifikimit tė diplomave tė studentėve qė kanė studiuar nė universitetet e Shqipėrisė.
 
Z. Hajdinaga tha se ka kėrkuar nga Stankoviq tė ulet nė minimum kufiri i dhėnies sė ndryshimeve tė provimeve pėr nostrifikimin e diplomave, sidomos pėr ata studentė qė kanė mbaruar studimet nė Shkodėr. Sipas tij rektori Stankoviq ka deklaruar se kushdoqoftė qė tė dorėzojė kėrkesėn pėr nostrifikim autoritetet do t'ia pėrmbushin atė kėrkesė sa mė shpejt.
 
 
Anan: Nuk duhet lejuar botėn tė kthehet nė konkurencė tė egėr tė bazuar mbi ligjet e xhunglės
 
Davos, 23 janar 2004 - Sekretari i Pėrgjithshėm i Kombeve tė Bashkuara, Kofi Annan, u ka thėnė udhėheqėsve politikė dhe afaristė nė Forumin Ekonomik Botėror nė Zvicėr se eliminimi i varfėrisė dhe pėrmirėsimi i shėndetėsisė dhe arsimit duhet kthyer nė krye tė rendit tė ditės tė bashkėsisė ndėrkombėtare.
Anan tha se kėto ēėshtje kishin rėnė nė hije nga lufta nė Irak dhe lufta e udhėhequr nga amerikanėt kundėr terrorizmit.

Ai bėri thirrje qė t'i jepej fund subvencioneve nė bujqėsi dhe tha se duhej bėrė pėrpjekje pėr tė mos lejuar botėn tė kthehej nė atė qė e quajti konkurencė tė egėr tė bazuar mbi ligjet e xhunglės.

Fjalimi i zotit Anan do tė zhgėnjejė Shtetet e Bashkuara qė kishin shpresuar pėr njė pėrgjigje ndaj kėrkesės sė saj pėr dėrgimin e njė ekipi tė OKB-sė nė Irak pėr tė hulumtuar mundėsinė e mbajtjes sė zgjedhjeve brenda disa muajve tė ardhshėm, thotė BBC.
 
 
BE i mbyll dyert shpendėve nga Tajlanda
 
Bruksel, 23 janar 2004 - Bashkimi Evropian ka shpallur njė ndalim tė importeve tė shpendėve dhe prodhimeve tė shpendėve nga Tajlanda pasi zyrtarėt tajlandezė konfirmuan dy rastet e para tė njerėzve tė prekur nga gripi i shpendėve.

BE-ja pesėmbėdhjetė anėtarėshe ėshtė importuesi mė i madh i pulave nga Tajlanda pas Japonisė, e cila shpalli ndalimin e saj tė enjten.

Gripi i shpendėve ka prekur shpendėt nė Japoni, Tajvan, Kore tė Jugut - si dhe nė Vietnam, ku ka shkaktuar edhe vdekjen e pesė personave.

Organizata e OKB-sė pėr Ushqim dhe Bujqėsi i tha BBC-sė se testet kanė treguar se edhe nė Kamboxhia ka shpėrthyer gripi i shpendėve.

Njoftimi ishte lajm shkatėrrimtar pėr industrinė e shpendėve nė Tajlandė e cila eksporton pula nė vlerė prej mė shumė se njė miliardė dollarė nė vit.
 
 
Nga zjarri nė Indi mbi 50 persona kanė humbur jetėn
 
Bombei, 23 janar 2004 - Mbi 50 persona kanė humbur jetėn, ndėrksa njė numėr i madh ėshtė lėnduar nga njė zjarr qė shpėrtheu gjatė ceremonisė sė martesės nė Indi. Shkak i zjarrit ka qenė njė kontakt i shkurtėr i energjisė nė sallėn ku zhvillohej ceremonia e martesės, thonė zyrtarėt lokalė.
 
Shumė mysafirė vdiqėn edhe pėr shkak tė panikut, nė pėrpjekje pėr tė ikur nėpėr dyert e ngushta tė sallės nė tempullin Hindu nė qytetin Shrinagar, ka deklaruar njė zyrtar lokal. Nė momentin e shpėrthimti tė zjarrit, nė sallė ndodheshin rreth 500 mysafirė.
 
 
Bush tha se pėrpjekjet amerikane e kanė ulur rrezikun terrorist
 
Rosuell, 23 janar 2004 - Presidenti amerikan Xhorxh Bush e pėrqėndroi vemendjen tek lufta kundėr terrorizmit, ndėrkohė qė ai i dha fund udhėtimit tė tij nė 3 shtete tė rėndėsishme pėr rizgjedhjen e tij, pas fjalimit mbi gjendjen e vendit, qė mbajti tė martėn mbrėma.
 
Gjatė njė ndalese mė 22 janar nė Rosuell tė shtetit Nju Meksiko, presidenti bėri tė ditur se do t'i kėrkojė kongresit njė shtim tė ndjeshėm tė fondeve pėr sigurimin kombėtar.

Presidenti Bush thotė se ai kėrkon qė kongresi tė mbajė nėn kontroll shpenzimet qeveritare, por fondet pėr luftėn kundėr terrorizmit janė njė pėrjashtim i madh nga ky rregull.

Nė njė fjalim qė mbajti para njė audience e pėrbėrė kryesisht nga studentė tė Institutit Ushtarak tė Nju Meksikos, zoti Bush tha se kėrkon njė shtim prej 9 presje 7 pėrqind nė shpenzimet pėr programet qė synojnė parandalimin e njė sulmi tjetėr terrorist nė tokėn amerikane.
 
Ai tha se fondet do tė pėrfshihen nė projekt-buxhetin federal pėr vitin e ardhshėm financiar, qė ai do t’i dėrgojė kongresit mė 5 shkurt.
 
 
Kryeministri indian takon kashmirasit
 
Nju Delhi, 23 janar 2004 - Kryeministri indian, Atal Behari Vexhaji, ka pranuar tė takohet me udhėheqėsit e moderuar separatistė nga Kashmiri pas bisedimeve tė suksesshme tė enjten me zėvendėsin e tij, L K Advani.

Ata dolėn nga takimi me zotin Advani, qė ėshtė njė nacionalist hindur i vijės sė ashpėr, pasi ranė dakord pėr njė deklaratė tė pėrbashkėt qė bėnte fjalė pėr dhėnie fund tė dhunės nė Kashmir dhe vazhdimin e dialogut.

Qeveria Indiane ka zhvilluar bisedime me udhėheqėsit e moderuar tė Kashmirit pėr herė tė parė nė mė shumė se njė dekadė.

Ky zhvillim erdhi disa javė pasi India pranoi t'i diskutojė me Pakistanin mosmarrėveshjet rreth Kashmirit si pjesė e njė dialogu tė gjerė.
 
 
Zyrtar i OKB-sė takon amerikanėt pėr Irakun
 
Uashington, 23 janar 2004 - Kėshilltari i lartė i Kombeve tė Bashkuara pėr paqe dhe siguri, Lakhdar Brahimi, ka zhvilluar bisedime rreth Irakut me zyrtarė tė lartė amerikanė.

Zoti Brahimi ka diskutuar pėr rolin e Kombeve tė Bashkuara nė tė ardhmen e Irakut, mes tė tjerėve, dhe me sekretarin e Shtetit, Kolin Pauell dhe kėshilltaren pėr Sigurinė, Condoleezza Rice.

Kundėrshtimi nė rritje ndaj planeve tė koalicionit amerikan pėr tė ngritur njė qeveri tė pėrkohshme nė Irak pa mbajtur zgjedhje tė pėrgjithshme, duket se e ka detyruar Uashingtonin tė kėrkojė pėrfshirje mė tė madhe tė OKB-sė.

Takimi i zotin Brahimi me zyrtarėt amerikanė ėshtė njė tregues tjetėr i entuziazmit tė ri tė Uashingtonit pėr pėrfshirje tė OKB-sė nė Irak.
 
 
Debat i demokratėve para votimeve nė Nju Hampshair
 
Uashington, 23 janar 2004 - Shtatė kandidatėt qė shpresojnė tė jenė zgjedhja e Partisė Demokratike nė SHBA pėr t'u pėrballur me presidentin Xhorxh Bush nė zgjedhjet presidenciale kanė zhvilluar debatin e tyre tė fundit para hapit tjetėr tė rėndėsishėm nė garėn e tyre tė votimeve nė Nju Hampshair.

Debati i transmetuar nė televizion u dominua nga pyetjet pėr Irakun, sigurinė kombėtare dhe ekonominė. Debati ishte i vagėt, ndėrsa tė shtatė kandidatėt u pėrpoqėn tė shmangnin ndonjė gabim tė rėndė para votimit tė sė martės.
 
 
NASA ka filluar tė marrė sinjale nga sonda Spirit nė Mars
 
Hjuston, 23 janar 2004 - Agjencia amerikane e hapėsirės NASA thotė se ka filluar tė marrė sinjale nga sonda e saj nė Mars, por shton se sonda nuk po dėrgon tė dhėna tė kuptueshme.

Agjencia shkruan nė faqen e saj elektronike se sonda Spirit pėrcolli njė tingull tė mprehtė dje, pėr tė konfirmuar se kishte marrė njė transmetim nga Toka.

Shkencėtarėt thonė se Spirit po transmeton zhurma radioje. Por Nasa thotė se sonda nuk ka pėrcjellė tė dhėna me kuptim qė nga e mėrkura. Agjencia thotė se shkencėtarėt e saj po pėrpiqen tė zbulojnė shkakun e problemit.

 


  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.