|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Dashuria e vjetėr (Povrataku) nuk harrohet lehtė

 
 

 
23 janar 2004 / TN
 
G. GASHI ( Prishtinė)
 
Ėshtė vėshtirė tė definohet se nė qka u pėrngjanė figura e Presidentit disa segmenteve tė caktuara nė Kosovė. Atyre qė me mund tė madh na e sollėn Lirinė, rrugėve tė Tiranės, Durrėsit, Elbasanit etj, duke shpėrdoruar paratė e bashkėatdhetarėve tė vet nė vijat e para tė frontit siē ėshtė Hotel Rogne, Hotel Tirana etj.
 
Atyre qė luftuan besnikėrisht kundėr Ministrit tė Mbrojtjes Gjeneral Ahmet Krasniqit dhe mjeteve financiare dedikuar shtetit tonė.Atyre qė e kontrollojnė komplet karburantin e Kosovės. Atyre qė nxjerrin zjarr nga gojėt e veta tėrė diten e ditės, dhe, nė mbrėmje leshohen ngadalė deri nė Graēanicė, Llapnasellė e Ēagllavicė tek ata pa tė cilėt nuk munden as ta paramendojnė jetėn e tyre. Por dorėn nė zemėr. Dashuria e vjetėr nuk harrohet. Edhe pse na vranė ne prap i duam.
 
E kėtė e dėshmuan edhe nė parlament me rastin e fjalimit tė Kryetarit Rugova. Ky i fundit nuk ėshtė fare i dashur. Pėrkundrazi ėshtė i urryer prej tyre, pėr faktin se don ta krijojė njė shtet demokratik ku nuk sundon anarkia. Njė vend ku nuk ka ushtri tė kuqe Ruse. Ku nuk ka tabela me PG (Podgoricė) CT(Cetinje) BA (Bar) etj. Ku gjaku i dėshmorit nuk shėndėrrohet nė pompė karburantesh, Lokale tė Uzurpuara, Njerėz tė kidnapuar e tė vrarė, e as nė interese partiake.
 
Njė vend ku hajnat e Farmerkave dhe Brekėve shėtisin tė lirė, duke u krekosur pėr ato virtyte qė fatmirėsisht nuk i posedojnė, duke thurur vargje lavdie pranė varrit tė atij qė e spiunuan vetė (Gjen. Adem Jasharit) pėr 100.000 marka gjermane. Dhe nuk ėshtė qudi. Pėr atė shumė tė hollash dhe pėr pushtet kėta tė japin edhe Nėnat dhe Gratė e tyre.

Ėshtė burrėri e madhe ta injorosh Presidentin e shtetit. Atė qė e zgjodhi vota e lirė e popullit.
 
Populli nuk dijti. Nė vend se ta zgjidhte njė kryetar prej Drenice, ndoj  qoban me dhi, e zgjodhi Dr. Rugovėn.
 
Dr. Rugova kritikohet e pėrgojohet nga soji e sorollopi i Veton Surroit, pronari i Kohės Ditore dhe Kohavizionit, dhe pronar i 2 Hektarėve  tokė tek Kolegji Amerikan, prejardhja e tė cilave nuk dihet.Jo more vėlla, se nuk ban kėshtu. Presidenti nuk duhet me qenė Doktor Shkence. Ai duhet tė jetė Qoban, tė cilin Hajni i Farmerkave dhe Brekėve e tėrheq pėr hunde pėr njė Telefon  Mobil dhe nji Kat Tesha.
 
Duhet tė jetė njė Servil qė hesht para krimit dhe kriminelėve ordinerė, qė hedhin bomba nėpėr rrugėt e Prishtinės dhe plagosin e vrasin njerėz tė pafajshėm. Neve na duhet njė President me shkollė tė mesme, siq janė disa ministra dhe kryetar tė partive tė ndryshme opozitare.

Sidoqoftė, tė flasėsh pėr Hajnat e Farmerkave nuk e vlen barra qėranė. Kjo ėshtė edhe arsyeja e thjeshtė qė populli nuk i ka votuar asnjėherė. Le tė shpresojmė se kurrė Kriminelėt Ordinerė nuk do tė udhėheqin me shtetin  tonė.

Ishalla zoti na i ruan teshat nė tel prej tyre.
 

 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.