|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Koment

 
 

Pesha e padurueshme e paskrimit

 
 

 

23 janar 2004 / TN

Nga Bujar SKĖNDAJ

Prej shumė kohėsh, por veēanėrisht sė fundi, qeveria socialiste e ka intensifikuar dhe mprehur makinėn e saj tė pėrpunimit dhe tjetėrsimit tė fakteve dhe fateve njerėzore shqiptare. Njė mundim i madh, harxhim energjish, rekrutim falsifikatorėsh tė talentuar, fabrikues tė mosqenash, mjegullim i tė vėrtetave dhe, mė nė fund, krijimin e versionit kinse real... Pėr kėtė qeveri, kjo ėshtė mė e rėndėsishmja. Sepse pikėrisht kjo alibi e mban ende atė nė kėmbė. Pa kėtė alibi, qeveria do tė kishte pėrfunduar nė ferr qysh vite mė parė.

Mbulimi i krimit, tjetėrsimi i thelbit dhe paraqitjes sė tij, pėrbėjnė fazėn e dytė dhe, ndoshta, mė tė rėndėsishmen nė tėrė spiralen e parakrimit, vetė krimit dhe paskrimit. Duke mos qenė njė dukuri e panjohur pėr shoqėritė diktatoriale dhe postdiktatoriale komuniste, kjo pėrpjekje e qeverisė socialiste, ėshtė, megjithatė, njė risi. Sepse bashkė me pjesėn e errėt tė ngjarjeve kriminale qė pllakosin pėrditė shoqėrinė shqiptare, nė to ėshtė e pranishme, gjithashtu, edhe fytyra e ftohtė e vetė krimit dhe kriminelit. Fytyrė me tiparet dalluese tė qeverisė dhe qeverisėsve tanė tė sotėm.

Mirėpo, meqė krimi dhe pėrpjekja pėr tjetėrsimin e tij janė tė pandėrprera, pra kanė njė natyrė ciklike nėn kėtė qeverisje, koha tjetėr nuk ekziston. Nuk ekziston kohė pėr punė tė mbarė, pėr interesim tė qeverisė pėr zgjidhjen e halleve tė njeriut shqiptar. Nuk ka kohė pėr tė menduar e punuar pėr tė kredituar biznesin e vogėl e tė mesėm vendas dhe, si rrjedhojė, punėsimin e tė papunėve. Nuk ka kohė pėr asgjė tė tillė. Koha ėshtė e pushtuar nga krimi dhe paskrimi qeveritar.

Ē'ndodhi psh., gjatė dhe pas ngjarjes tragjike tė 9 Janarit? Po nė kohėn e mėpastajme? Gjithēka pėrsėritet si nė sinkron. Nė fillim pėrgatitja pėr kryerjen e krimit, mė tej - krimi vetė dhe pastaj, si nė njė pėrpjekje titanike, mbulimi i tij. Kur ky cikėl mbaron, menjėherė ia nis cikli i krimit tjetėr. Kėshtu ndodhi nė vitin 1997 kur u pėrmbys pushteti demokratik nga kryengritja leniniste e socialistėve; nė vitin 1998 kur u organizua vrasja e liderit demokrat Azem Hajdari nga tė majtėt nė pushtet; nė vitin 2000 kur u manipuluan zgjedhjet dhe u vodhėn barbarisht votat, nė vitin 2001 kur u masakruan sėrish votat e shqiptarėve...

Deri sa vijmė nė vjedhjen mafioze tė zgjedhjeve tė 12 Tetorit 2003 e, mė nė fund, nė realizimin makabėr tė mbytjes sė 20 apo 30 shqiptarėve (ende nuk dihet saktėsisht) mė 9 Janar 2004. Kaq tė shpeshta dhe kaq barbare tėrė kėto dhe tė tjera akte tė pashembullta vrastare! Por dhe kaq sistematike, njė proces i pandėrprerė vrasjesh, vjedhjesh, mbytjesh, masakrash tė shumėfishta. Nuk ėshtė e tepėrt tė shėnohet se nė tė vėrtetė, kjo ėshtė menuja e pėrditshme dhe e pėrvitshme e socialistėve nė pushtet prej disa vjetėsh.

Nėse krimi i 9 Janarit ėshtė arshivuar tashmė prej qeverisė, cikli i fshehjes sė krimit, i pėrpunimit dhe tjetėrsimit tė tij, ende nuk ka mbaruar. Madje njė pjesė e kėtij cikli ndėrroi vend, u spostua jashtė Shqipėrisė. Ky ishte, nė tė njėjtėn kohė, spostim i vėmendjes prej thelbit real tė krimit dhe stisja e njė thelbi tjetėr, e disa rrethanave tė tjera, e disa shkaqeve qė e kishin burimin jashtė qeverisė shqiptare. Faji ishte tepėr i rėndė, prandaj edhe duhej bėrė ēmos, tė paktėn, pėr lehtėsimin prej tij. Njė alibi europiane, do tė ishte si njė kapak floriri pėr krimin e qeveritarėve tanė.

Ndonėse do tė ishte njė kapak i rėndė, i papėrballueshėm pėr varrin e secilit fatkeq tė 9 Janarit dhe, gjithashtu, pėr varrezėn e hapur Shqipėri... Nisi kėshtu nga Tirana zyrtare veshja e krimit me njė kostum tjetėr, qė nuk i pėrkiste veshjes sė zakonshme tė qeveritarėve tanė: Origjina e krimit, shkaku i tij nuk i kishte rrėnjėt nė bodrumet e pista tė qeverisė sė Tiranės, por diku tjetėr, larg saj(!). Formula funksionoi: Fajtori ishte Brukseli qė nuk jepte viza! Po tė jepte viza Brukseli, shqiptarėt, tė sigurt, do tė iknin varganė-varganė nė kėrkim tė njė pune dhe nuk do tė mbyteshin, nuk do tė vdisnin maleve e detrave.

Kėshtu, mund tė ndodhte qė asnjė shqiptar i thjeshtė nuk do tė donte dhe nuk do tė kishte mundėsi tė qėndronte edhe mė tej kėtu. Shqipėria do t'u mbetej vetėm qeveritarėve tė transformuar nė mafiozė dhe mafiozėve tė transformuar nė qeveritarė. Popull nuk do tė kishte mė nė kėtė vend, kėshtu qė as tė mbytur nuk do tė kishte, as tė varfėr, as tė vobektė!!! Kjo alibi e pėrpunuar deri nė hollėsi nga qeveria e Fatos Nanos dhe e propaganduar lemerishėm nga shumė media tė shitura e tė blera, zuri vend. Nano pranohet nė Bruksel. Dhe, nuk ėshtė aspak ēudi qė ai shkoi atje si triumfator dhe jo si i penduar prej krimit tė bėrė, si shpėtimtar i vendit tė vet dhe jo si fajtori i madh.

Edhe pse nė fytyrė dhe nė tėrė qenien kishte ende gjurmėt e pashlyeshme tė pėrbuzjes sė shqiptarėve tė viktimizuar prej tij, kishte urrejtjen dhe mallkimin e popullit tė vet. Kishte demaskimin e paparė qė i kishte bėrė parlamenti shqiptar dhe tė afėrmit e viktimave... Edhe pse Brukseli ia tha hapur Fatos Nanos se burimi i krimit ishte nė Tiranėn qeverisėse, edhe pse i vuri detyra e detyrime demokratike tepėr tė kuptueshme, tepėr tė prekshme, makina ēoroditėse e mafioze e qeverisė sonė nuk epet. Ajo rinis ciklin e menjėhershėm tė tjetėrsimit, kėtė radhė tė vetė Brukselit.

Marrėzia kapėrcen ēdo pėrfytyrim. Vetėm njė ditė mė pas sekretari i Marrėdhėnieve me Jashtė nė PS Maqo Lakrori deklaroi "tė suksesshme" vizitėn e Nanos nė Bruksel! E zeza shndėrrohet, prej socialistėve, nė tė bardhė, krimi nė mrekulli, morti nė orgji! Pafytyrėsia nė pafajėsi, kurvėria nė virgjėri!!! Mirėpo, kėtė radhė, cikli nuk mbaroi kėtu, siē ka ndodhur herė tjetėr, kur socialistėt ia kanė dalė tė mashtrojnė disi opinionin e huaj.

U detyrua ambasadori amerikan Xhejms Xhefri tė shkojė nė Vlorė, pikėrisht nė vendin e krimit me tė fundit dhe tė deklarojė prerė: O krim, o investime! Tė dyja bashkė nuk shkojnė. Madje, tashmė nuk shkojnė mė as demagogjitė e alibitė socialiste. Pas ambasadorit amerikan, duket se makina mafioze e tjetėrsimit dhe spostimit tė krimit socialist, nga vetvetja - diku tjetėr, ka heshtur. Ose ka ngecur. Pėrkohėsisht? Qoftė e thėnė, pėrgjithmonė. Ky moment do tė shėnonte dhe fundin e kėsaj antiqeverisjeje tė pashembullt.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.

>