|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Kur televizioni shndrrohet nė mit!

 
 

 
22 janar 2004 / TN
 
Zejnulla JAKUPI, Berlin (Gjermani)
 
Televizioni TOP CHANEL tenton tė bėhet njė instrument mitik nė kuptimin pozitiv. Bėrsit e tij synojnė ta avansojnė atė dhe produktetet e tij, si produkte profesionale dhe deri tani qė nga startimi i kėtij Radio- Televizioni, mund tė thuhet se kjo ishte njė arritje shembullore. Dhe pėr fakt se TOP CHANEL me programet e mira po bėhet gjithnjė mė shumė njė radiotelevizion i mrekullueshėm, politika ka hapur sytė nga ky i fundit dhe ekziston rreziku qė kjo linjė tė mos pranohet si e tillė, duke dashur ndryshimin e tij, ashtu siē nuk lejohet tė mendojė njeriu lirisht dhe tė flas atė qė di.
 
Dhe akoma kritikėt shqiptarė tė medias nuk kanė reaguar se ē“farė suksesi solli ky Radiotelevizion nė kulturėn tonė kombėtare. Me vetėdije bėrėsit e tij po krijojnė RTL-in apo CNN-in shqiptar. Dhe pasiqė ky televizion po pėrparon , ai mund tė jetė i rrezikshėm (pėr pushtetin dhe shtetin,sepse i kritikon ato) dhe mund tė jetė thjeshtė pėr ta njė "monstrum i vėrtetė". Prandaj politika, mendon se ky Radiotelevizion duhet tė kontrollohet, sepse nėse nuk kontrollohet,ai mund tė bėjė gjėra edhe tepėr tė „kqija“.

Shqetėsimi nga ky rrezik permanent,ėshtė "legjitim",sepse dita –ditės po shtohet simpatia pėr TOP CHANEL dhe ALSAT apo ndonjė tjetėr,ndėrsa me tė madhe po bie interesimi pėr „RADIOTELEVIZIONIN PUBLIK“. Ky i fundit informohet, mė sė voni pėr ngjarjet nė vend, sepse informimi i shikuesve me kohė, kėrkon disa specifika dhe aftėsi.
Pėr tė shikur RADIOTELEVIZIONIN PUBLIK, duhet s“paku tė plotėsohen dy kushte, pėrveē paisjes me teknikė, konsumuesi duhet tė jetė njeri i dehur.

RADIOTELEVIZIONI PUBLIK SHQIPTAR akoma ka dėshirė tė mbetet "mit" dhe ta pėrforcojė edhe mė tepėr rolin e tij nė kėtė drejtim.

Nė Shqipėri, pėr shembull,
ky televizion tregon kufomat,reagimet,tragjedinė kombėtare,por shumė vonė, pasiqė dodhi mė e keqja. Pėr kėtė arsye, shqiptarėve i duhet nje Radiotelevizion Publik qė qel dhe jo qė i ve kapakun tė kqijave qė zihen mbrėnda.Nė kėtė plan ky televizion dhe gazetaria e tij hulumtuese nuk e dhan provimin e tyre.

Televizioni TOP CHANEL, dhe ALSAT ndoshta tė vetmit deri diku e kanė kuptuar detyrėn profesionale. Kėto dy televizione premtojnė shumė.
Ata e kanė shumė vėshtirė t“i thyejnė tabut, nė njė shoqėri dhe sistem ku nuk ka ligje, ku nuk ka gatishmėri nga ana e institucioneve qė tė rrespektohen ato. Televizioni TOP CHANEL p.sh njoftohet mė herėt se policia dhe ushtria pėr ngjarjen tragjike dhe po tek ky televizion njerėzit kėrkojnė ndihmėn.
 
Nė rastin e tragjedisė sė Karaburunit, disa tė mbijetuar nga skėterrat e detit alarmuan publikun e gjerė se janė duke u mbytur nė detė,por askush nga ana e shtetit,nuk u doli atyre nė ndihmė.TOP CHANEL dhe ALSAT u munduan aq sa ishte e mundur, gjatė gjithė atyre ditėve tė informojnė shqiptarėt anė e kėnd, dhe mė nė fund,cenzurohen, nuk u jepet mundėsia ta kryejnė detyrėn me pėrgjegjėsi. Tragjedia e 9 dhe 10 janarit tregoi se Radiotelevizioni TOP CHANEL din tė bėjė mė shumė se show, mė shumė se emitime Tele- Novelash.
 
I gjithė ky aktivitet gazetaresk sidomos shembulli i fundit lidhur me raportimin e tragjedisė nė Vlorė, ngre peshė tė madhe dhe shpesh ky guxim pėr tė informuar, tė cilin e tregoi TOP CHANEL, por edhe ALSAT, duhet tė jetė frymėzim dhe gjithashtu ushqim, jo pėr ta thyerė ideologjinė e monstrumit televiziv deri nė ekstremitet, por, pėr t“i thėn STOP krimit, politikės sė korruptuar dhe pėr t“i thėnė STOP kulturės politike tė deformuar, sepse nga njė televizion qė nuk i lufton kėto dukuri, mė s“paku pėrfitojnė nevojtarėt,familjet shqiptare, kultura jonė politike dhe shoqėria nė pėrgjithėsi.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.