|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
 E enjte, 22 janar 2004

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Presidenti Rugova: Nė katėr vjet e gjysmė nė liri Kosova ka pasur njė progres tė madh nė tė gjitha fushat e jetės

 • Presidenti Rugova foli para njė grupi studentėsh evropianė

 • Holkeri e Daci takohen sot nė njė drekė pune

 • Holkeri ka hartuar njė urdhėresė administrative pėr rregullat e raportimit financiar tė partive politike

 • Kuvendi miratroi sot dy projektligje

 • M. Fuēi: Akuzat e kryeministrit Rexhepi nuk janė tė bazuara nė fakte

 • FR i LDK-sė tė premtėn organizon njė takim tė hapur me tė rinjtė e Podujevės

 • Rreth 15 mijė nėnshkrime janė mbledhur nė peticionin pėr gjetjen e pengjeve tė pagjetura nė Podujevė

 • Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova sot flet para Kuvendit tė Kosovės

 • Kreu i NATO-sė thotė se viti 2005 nė Kosovė ėshtė moment i vlerėsimit tė rėndėsishėm pėr shqiptarėt

 • Kongresistėt Hajd dhe Lantosh thanė se ėshtė koha qė SHBA-tė tė pėrkrahin pavarėsinė e Kosovės

 • Bordi i Drejtorėve tė AKM-sė nuk mori ndonjė vendim pėr zhbllokimin e procesit tė privatizimit

 • Nė pesė shkolla tė komunės sė Prizrenit mėsimi po zhvillohet me planprogramet e Serbisė

 • Analisti i njohur Zhak Rupnik thotė koncepti i pavarėsisė sė kushtėzuar pėr Kosovėn ėshtė zgjidhja mė e mirė

 • Dy serbė janė arrestuar lidhur me rastin e zjarrvėnies nė ndėrtesėn e Gjykatės nė veri tė Mitrovicės

 • Tiranė: 12 klandestinė pėr tė cilėt dyshohej se janė mbytur nė detin Jon janė gjallė

 • Dy ushtarė amerikanė janė vrarė nga njė sulm me mortaja

 • Guerilėt kanė vrarė katėr gra irakiane nė njė bazė ushtarake amerikane

 • Shkencėtari "i pabindur" pėr bombėn

 • Bush pėrsėriti temat qė preku gjatė fjalimit tė tij mbi gjendjen e vendit

 • Kuvajti dhe Arabia Saudite janė tė gatshme tė pakėsojnė borxhin e Irakut

 
  
Presidenti Rugova: Nė katėr vjet e gjysmė nė liri Kosova ka pasur njė progres tė madh nė tė gjitha fushat e jetės
 
      
Prishitnė, 22 janar 2004 - Presidenti i Kosovės Dr. Ibrahim Rugova nė seancėn e sotme tė Kuvendit tė Kosovės mbajti fjalimin vjetor.

Nė fillim tė fjalimit tė tij, Presidenti Rugova vlerėsoi se nė kėto katėr vjet e gjysmė nė liri Kosova ka pasur njė progres tė madh nė tė gjitha fushat e jetės, duke shtuar se kėto ishin vite tė forcimit tė lirisė, tė sigurisė, tė ekonomisė dhe tė demokracisė. Ndėrkaq, duke folur pėr periudhėn dyvjeēare tė ndėrtimit tė institucioneve shtetėrore tė Kosovės, ai tha se se kėto institucione kanė funksionuar me sukses.
 
"Kjo ishte njė periudhė e konsolidimit tė institucioneve nacionale tė Kosovės", tha Presidenti Rugova, duke veēuar punėn e Kuvendit tė Kosovės qė ka miratuar me dhjetėra ligje sistemore dhe ligje tė tjera si dhe rezoluta e deklarata tė ndryshme nė interes tė qytetarėve tė vendit tonė.
 
Njėherit theksoi se gjatė kėsaj kohe Kuvendi i Kosovės ka kultivuar frymėn dhe funksionimin demokratik tė institucionit. Gjithashtu ai tha se edhe Qeveria me tė gjitha ministritė ka funksionuar mirė dhe ka arritur tė jetė njė ekzekutiv i qėndrueshėm.
 
"Presidenti i Kosovės ėshtė kujdesur pėr funksionimin e institucioneve dhe i ka ndihmuar ato me ide e propozime dhe ka luajtur rolin reprezentativ tė popullit dhe tė gjithė qytetarėve nė vend dhe jashtė. Prioritet kryesor ka qenė ruajtja dhe forcimi i stabilitetit politik dhe shtetėror tė vendit. Mund tė themi se kemi fituar njė pėrvojė tė mirė nė funksionimin e pushtetit legjislativ, ekzekutiv dhe reprezentativ si dhe tė vendosjes sė shtetit ligjor", theksoi Presidenti Rugova.

Nė vazhdim tė fjalimit tė tij, Presidenti i Kosovės foli pėr aspektin ekonomik, nė tė cilin, siē tha, Kosova ka pasur progres, duke veēuar sektorin privat nė tė gjitha fushat, i cili pėrbėn gjysmėn e ekonomisė. "Gjatė kėsaj kohe kosovarėt kanė treguar shpirtin e tyre ndėrmarrės dhe dinamik. Element me rėndėsi ėshtė edhe buxheti i Kosovės, qė mblidhet nga tė ardhurat vetjake, ēfarė tregon se Kosova ėshtė nė gjendje tė funksionojė si shtet", nėnvizoi Dr.Rugova.

Si segment me rėndėsi nė fushėn financiare Presidenti theksoi konsolidimin e bankave nė sektorin privat, pėr tė cilat tha se duhet tė lidhen me bankat ndėrkombėtare dhe tė ndihmojnė ekonominė e Kosovės dhe qytetarėt pėrmes kredive tė ndryshme pėr prodhim. "Do tė bėjmė mė shumė nė stimulimin e eksportit tė prodhimeve kosovare nė tregjet ndėrkombėtare dhe t'i zvogėlojmė barrierat e ndryshme, qė e pengojnė kėtė veprimtari", tha Presidenti.

Pasi vlerėsoi pėrmirėsimin e infrastrukturės sė pėrgjithshme rrugore, ai veēoi si prioritet realizimin e projekteve tė rėndėsishme, si pjesėn kosovare tė Autostradės Prishtinė B Durrės qė ka edhe karakter ndėrkombėtar, ndėrkaq nė trafikun ajror veēoi themelimin e kompanisė ajrore kosovare dhe me modernizimin e aeroportit tė Prishtinės.

Nė vazhdim tė fjalimit tė tij, Presidenti Rugova tha se ėshtė forcuar siguria publike. "Policia e Kosovės sot ka njė kontigjent tė qėndrueshėm, qė duhet tė specializohet pėr detyra tė ndryshme. Trupat Mbrojtėse tė Kosovės kanė arritur fazėn e organizimit dhe do tė kenė pėrkrahjen tonė nė konsolidimin dhe profesionalizimin e tyre, qė tė jenė forcė e aftėsuar pėr detyrat e veta dhe forcė mbrojtėse nė tė ardhmen", nėnvizoi Presidenti i Kosovės.

Presidenti pastaj foli veē e veē pėr fushat e ndryshme tė jetės nė Kosovė, pėr arsimin, shėndetėsinė, ēėshtjet sociale, tė bujqėsisė, tė mbrojtjes sė ambientit, tė sportit e tė kulturės, pėr tė theksuar: "Nė mėnyrė tė veēantė do tė theksoja se gjatė kėsaj periudhe ėshtė forcuar mendimi pėr njohjen formale tė pavarėsisė sė Kosovės".

Duke folur pėr periudhėn e ardhshme tė zhvillimit tė Kosovės, Presidenti Rugova tha se gjatė kėtij institucionet e Kosovės do tė koncentrohen mė shumė nė zhvillimin ekonomik, nė procesin e privatizimit, nė sigurimin e investimeve dhe nė pėrkrahjen e sektorit privat dhe nė krijimin e vendeve tė reja tė punės pėr tė rinjtė e vendit.
 
Vemendje tė veēantė, tha ai, do t'i kushtohet zgjidhjes sė problemit tė energjetikės qė ėshtė element kyē pėr zhvillimin ekonomik tė Kosovės, duke shtuar se duhet menduar edhe pėr forma tė tjera tė energjisė alternative.

"Nė planin e brendshėm do tė vazhdojmė tė punojmė nė integrimin e grupeve etnike apo minoriteteve nė shoqėrinė dhe shtetin e Kosovės dhe nė garantimin dhe mbrojtjen e tyre. Njėherėsh e dėshirojmė njė vullnet mė tė madh tė minoriteteve pėr integrim nė shoqėrinė dhe shtetin e Kosovės", theksoi Presideti Rugova.

Ndėrkaq, nė planin e prezentimit tė Kosovės nė botė, Dr. Rugova tha se njė kujdes tė veēantė do tė ketė pėr mundėsitė e pėrfaqėsimit tė Kosovės, pėrmes hapjes sė zyrave nė botėn e jashtme apo formave tė tjera, sepse, si tha, kjo ėshtė njė ēėshtje vitale pėr Kosovėn nė kėtė fazė tė zhvillimit. "Ne do tė kėrkojmė njė liberalizim tė vizave, sidomos pėr njerėzit e biznesit tė Kosovės me vendet e BE dhe me SHBA", tha ai.

Ndėrkaq, duke folur pėr bartjen e kompetencave, Presidenti tha se kjo do tė bėhet me njė veprim tė pėrbashkėt me UNMIK-un me qėllim tė shtimit tė efikasitetit tė institucioneve tė Kosovės dhe ky do tė jetė njė proces qė duhet zhvilluar sė bashku, tha ai dhe shtoi:

"Njė element tjetėr me rėndėsi do tė jetė puna nė vlerėsimin e standardeve tė paraqitura, tė atyre qė i kemi pėrmbushur dhe tė atyre qė do t=i pėrmbushim nė bashkėpunim me UNMIK-un, OSBE-nė dhe me KFOR-in.
 
Ne mendojmė se kėto standarde janė nė tė mirė tė zhvillimit dhe tė prosperitetit tė vendit tonė, e jo punė e nisur prej fillimit, sepse tė gjithė e kemi pranuar se Kosova ka pasur progres, tė cilin duhet fuqizuar", theksoi Presidenti Rugova pėr tė nėnvizuar:
 
"Njėherėsh ne do tė punojmė dhe insistojmė nė njohjen formale tė pavarėsisė sė Kosovės, e cila gjė do tė shpejtonte dhe stabilizonte proceset e brendshme ekonomike e demokratike dhe do tė qetėsonte kėtė pjesė tė Europės e tė botės dhe popullin e Kosovės.
 
Njė Kosovė e pavarur, demokratike e paqėsore e integruar nė BE, nė NATO dhe nė miqėsi permanente me SHBA qė ėshtė vullnet politik i popullit dhe i qytetarėve. Vėmendje tė veēantė do t'i kushtojmė kultivimit tė marrėdhėnieve tė mira me fqinjėtė e vendit tonė dhe t'i pėrparojmė ato, ēfarė ėshtė politikė nacionale e Kosovės".

Duke folur pėr zgjedhjet e dyta nacionale nė Kosovė qė do tė mbahen nė vjeshtė, Presidenti shprehu bindjen se ato do tė jenė zgjedhje tė mira e tė qeta, sepse tash Kosova ka njė eksperiencė tė mirė nė kėtė plan, duke bėrė thirrje qė tė gjithė tė kontribuojmė nė kėtė drejtim. "Kosova e ka dhėnė tashmė kėtė provim. Do thėnė se Kosova po hyn nė fazėn e njė vendi normal dhe ėshtė e gatshme t'i pranojė obligimet ndėrkombėtare", theksoi Presidenti i Kosovės.
 
Gjithashtu tha se duhet angazhuar nė ndriēimin e fatit tė tė zhdukurve, duke pėrkujtuar me pietet tė lartė tė gjithė ata qė ranė pėr lirinė, pavarėsinė dhe demokracinė e vendit tonė, the mes tjerash nė fjalmin e tij para deputetėve tė Kuvendit tė Kosovės, Presidenti Ibrahim Rugova.
 
 
Presidenti Rugova foli para njė grupi studentėsh evropianė
 
Prishtinė, 22 janar 2004 - Presidenti i Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova, foli sot (e enjte) para njė grupi tė madh studentėsh evropianė pėr gjendjen nė Kosovė, tė arriturat, dhe vizionin pėr tė ardhmen e vendit tonė.

Studentėt e programit evropian pėr nivel magjistrature (MA) nė tė drejta tė njeriut dhe demokratizim po qėndrojnė pėr njė vizitė njėjavore nė Kosovė.

Duke folur para studentėve, nė njė takim qė u mbajt nė ambientet e selisė qendrore tė UNMIK-ut nė Prishtinė, Presidenti Ibrahim Rugova foli pėr tė arriturat e vendit tonė nė kėto 4 vjet e gjysmė nė liri.
 
Presidenti Rugova tha se institucionet e Kosovės do tė punojnė bashkė me UNMIK-un pėr tė siguruar bartje tė mė shumė kompetencave dhe, pėr rrjedhojė, qeverisje mė efektive tė vendit.

Kosova e pavarur, e integruar nė BE dhe NATO, dhe nė miqėsi tė pėrhershme me SHBA-tė, ėshtė zgjidhja pėr Kosovėn, tha Presidenti Rugova, duke shtuar se njohja formale e pavarėsisė sė Kosovės do tė shpejtonte proceset e brendshme dhe do tė qetėsonte kėtė pjesė tė Evropės.

President i Kosovės u pėrgjigj nė pyetjet dhe interesimet e njė numri studentėsh evropianė.
 
 
Holkeri e Daci takohen sot nė njė drekė pune
 
Prishtinė, 22 janar 2004 - Shefi i UNMIK-ut, Hari Holkeri dhe kryetari i Parlamentit tė Kosovės, Nexhat Daci, do tė takohen sot nė njė drekė pune. Tema kryesore gjatė kėsaj dreke pritet tė jetė iniciativa e Parlamentit tė Kosovės pėr ndryshimin e Kornizės Kushtetuese.
 
Izabel Karlovic, zėdhėnėse e UNMIK-ut ka thėnė se gjatė kėsaj dreke Holkeri dhe Daci do tė diskutojnė pėr situatėn politike dhe ndryshimet nė Kornizėn Kushtetuese.
 
 
Holkeri ka hartuar njė urdhėresė administrative pėr rregullat e raportimit financiar tė partive politike
 
Prishtinė, 22 janar 2004 - Kryeadministratori i Kosovės, Hari Holkeri ka hartuar njė urdhėresė administrative ku renditen rregullat e raportimit financiar tė partive politike me qėllim tė ngritjes sė transparencės.

"Kjo masė e plotėson vakuumin plotėsues nė fushėn e financave tė partive dhe presim qė ai tė pasohet me njė rregullore gjithėpėrfshirėse brenda disa muajsh", ka thėnė Suzan Karduf, kryesuese e Departamentit tė Zgjedhjeve pranė OSBE-sė.
 
Sipas kėsaj urdhėrese partitė politike janė tė obliguara tė paraqesin raporte financiare vjetore pėr vitin 2002/2003 deri nė fund tė shkurtit tė vitit 2004.
 
 
Kuvendi miratroi sot dy projektligje
 
Prishtinė, 22 janar 2004 - Kuvendi i Kosovės nė seancėn e sotme me shumicė votash miratoi nė parim Projektligjin pėr tregti me naftė dhe derivate tė naftės dhe Projektligjin pėr kinematogafinė.

Ndėrkaq, javėn e ardhshme do tė shqyrtohet Projektligji pėr Odėn Ekonomike tė Kosovės.
 
 
M. Fuēi: Akuzat e kryeministrit Rexhepi nuk janė tė bazuara nė fakte
 
Prishtinė, 22 janar 2004 - Duke shfaqur qėndrimin e saj pėr akuzat e Qeverisė sė Kosovės, drejtoresha e AKM-sė, Maria Fuēi nė njė intervistė dhėnė BBC-sė tha tha se privatizimi ėshtė njė proces politik intensiv dhe shtoi se edhe nė vende tė tjera ku ka punuar ka hasur nė probleme tė ngjashme, por ndoshta jo nė kėtė ekstrem. "Unė thjesht jam duke bėrė punėn pėr tė cilėn mė kanė angazhuar dhe mė duket se jemi duke bėrė pėrparim", thotė zonja Fuēi.

Nė pyetjen se akuzat vijnė nga institucionet e larta, pėrfshirė kėtu edhe Kryeministrin e Kosovės, zonja Fuēi thotė: "Akuzat e z. Rexhepi nuk janė tė bazuara nė fakte dhe unė i kam pėrmendur ato nė letrėn time dėrguar z. Lamsdorf dhe z. Holkeri, ku i kam mohuar ato.
 
Ato kishin tė bėnin me faktin se unė kam qenė e pėrfshirė nė projektet e Bankės Botėrore dhe Komisionit Evropian nė Bosnje dhe nė Serbi dhe nėse kjo mė pėrjashton mua nga angazhimi nė Kosovė, atėherė edhe donatorėt do tė duheshin tė pėrjashtoheshin. Nėse puna ime nė kėto projekte nėnkupton konflikt interesash, atėherė nuk mbeten shumė vetė qė mund tė punojnė nė Kosovė", thotė zonja Fuēi.

Megjithatė, ajo tha se do tė vazhdohet me takime individuale me anėtarėt e Bordit tė AKM-sė dhe shpreson qė nė njė fazė tė ardhshme do tė arrihet njė koncensues.
 
 
FR i LDK-sė tė premtėn organizon njė takim tė hapur me tė rinjtė e Podujevės
 
Prishtinė, 22 janar 2004 - Nė 15-vjetorin e themelimit tė LDK-sė me moton "2004 viti i LDK-sė - Viti Juaj", Forumi i Rinisė i LDK-sė nga 15 janari 2004 zhvillon takime tė hapura me tė rinjet nėpėr tė gjitha komunat e Kosovės.

Takimet e Kryesisė qendrore tė FR tė LDK-sė me tė rinj zhvillohen nė formė tė bashkėbisedimit tė hapur - komunikimit interaktiv.

Nė kėto takime tė Forumit tė Rinisė, tė rinjtė do tė kenė rastin tė japin kontributin e tyre nė zhvillimin dhe avansimin e proceseve nė Kosovė.

Takimi i radhės mbahet tė premtėn (23 janar) nė kinosallėn e qytetit nė Podujevė dhe fillon nė orėn 17.00.
 
 
Rreth 15 mijė nėnshkrime janė mbledhur nė peticionin pėr gjetjen e pengjeve tė pagjetura nė Podujevė
 
Podujevė, 22 janar 2004 (QIK) - Kordinatori pėr fshatrat i komunės sė Podujevės Latif Mehmeti njoftoi sot se ka mbledhur mbi 10 mijė nėnshkrime gjatė aksionit pėr mbledhjen e nėnshkrimeve nė peticionin pėr pengjet e pagjetura nga Kosova.

"Aksioni ynė qė ka filluar para dy muajve ėshtė duke u realizuar nė bashkėpunim me udhėheqėsit e Komiteteve dhe pėrfshinė qytetin e Podujevės dhe 41 fshatra", tha z. Mehmeti duke pohuar se listat po nėnshkruhen nė dy objekte tė Kuvendit komunal.
 
Ndėrkaq, kryetari i Nėnkėshillit pėr Mbrojtjen e Lirive dhe tė Drejtave tė njeriut nė Podujevė Ahmet Hasani njoftoi tha se ky nėnkėshill nė bashkėpunim me vullnetarėt e ICAN-it ka grumbulluar gjithėsej 4050 nėnshkrime nė peticionin pėr gjetjen e pengjeve dhe tė zhdukurve nga Kosova.
 
Aktualisht nė komunėn e Podujevės NKDLMNJ dhe institucionet komunale kanė grumbulluar afro 15 mijė nėnshkrime.

Aksioni pėr nėnshkrimin e peticionit do tė vazhdojė deri nė fund tė muajit.
 
 
Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova sot flet para Kuvendit tė Kosovės
 
Prishtinė, 22 janar 2004 - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova, nė seancėn e sotme do tė mbajė fjalimin vjetor para Kuvendit tė Kosovės, nė tė cilėn do tė flasė pėr objektivat e institucioneve tė Kosovės pėr kėtė vit.

Pėrndryshe, nė kėtė seancė deputetėt do tė diskutojnė edhe pėr Projektligjin pėr tregti me naftė dhe derivate tė naftės si dhe pėr Projektligjin pėr kinematografi.
 
 
Kreu i NATO-sė thotė se viti 2005 nė Kosovė ėshtė moment i vlerėsimit tė rėndėsishėm pėr shqiptarėt
 
Bruksel, 22 janar 2004 - Sekretari i pėrgjithshėm i NATO-s Jap Hop de Shefer dhe shefi i diplomacisė evropiane Havier Solana nė njė takim tė pėrbashkėt tė NAT0-s dhe BE-sė janė zotuar se do tė vazhdojnė bashkėpunimin edhe nė pėrpjekjet pėr stabilizimin e rajonit tė Ballkanit.
 
Nė njė konferencė pėr gazetarė, pėrfaqėsuesi i lartė i BE-sė, Havier Solana dhe Sekretari i Pėrgjithshėm Shefer kanė thėnė se nė rajonin e Ballkanit duhet tė vazhdojnė reformat dhe problemet tė zgjidhen nėpėrmjet dialogut.

I pyetur nėse nė proceset nė Kosovė ndikon situata aktuale nė Serbi, Shefer ka thėnė se tė gjitha zhvillimet politike atje nuk mund tė konsiderohen se nuk kanė ndikim edhe nė zhvillimet nė Kosovė.
 
Ka lidhje tė ngushtė ndėrmjet kėtyre tė dyjave, ka thėnė Shefer. Ai theksoi se edhe gjatė vizitės sė tij nė Kosovė javėn e shkuar ka bėrė apel tė qartė qė serbėt e Kosovės duhet tė marrin pjesė nė procesin e implementimit tė standardeve pėr Kosovėn.
 
Shefer ka shtuar se pala shqiptare nuk duhet tė qėndrojė duarkryq sepse ka punė tė rėndėsishme para vetes, sepse viti 2005 ėshtė momenti i vlerėsimit tė rėndėsishėm nė veēanti pėr shqiptarėt, ka thėnė kreu i NATO-s.
 
 
Kongresistėt Hajd dhe Lantosh thanė se ėshtė koha qė SHBA-tė tė pėrkrahin pavarėsinė e Kosovės
 
Uashington, 22 janar 2004 - Vetėm dy orė para se presidenti Bush tė fillonte fjalimin e tij drejtuar kombit amerikan, organizata lobiste Lidhja Qytetare Shqiptaro-Amerikane zhvilloi njė takim nė njė nga sallat e selisė sė Kongresit pėr tė diskutuar mbi shqetėsimet e kėsaj shoqate dhe veēanėrisht mbi statusin e Kosovės.
 
Me kėtė rast dy anėtarė me ndikim tė Kongresit amerikam nė njė letėr dėrguar kolegėve tė tyre u kanė bė thirrje qė tė bashkohen me ta nė pėrkrahje tė Projektrezolutės sė paraqitur vitin e kaluar pėr mbėshtetjen e pavarėsisė sė Kosovės.

Kryetari i Komisiomnit pėr Marrėdhėnie me Jashtė Henrih Hajd dhe anėtari i kėtij Komisioni Tom Lantosh thonė nė atė letėr se arritja e qėndrushmėrisė politike dhe ekonomike nė Kosovė dhe Ballkan kėrkon mė shumė se sa ndihmė rindėrtimi.
 
Ajo kėrkon zgjidhjen e statusit pėrfundimtar tė Kosovės. Nė kėtė letėr thuhet se ėshtė koha qė Shtetet e Bashkuara tė shpallin pėrkrahjen e tyre pėr pavarėsinė e Kosovės, duke iu pėrmbajtur parimeve qė ato vetė i kanė njohur se e drejta e vetėvendosjes ėshtė e drejtė themellore e tė gjithė popoujve.

Drejtori politik i personelit tė Komisionit tė Kongresit pėr marrėdhėnie me jashtė Bat King u shkėput pėr disa minuta nga puna e tij pėr t'u tranmetuar shqiptaro-amerikanėve mesazhin e ligjvėnėsve Hajd dhe Lantos:
 
"Jemi tė kėnqur qė miqtė tanė shqiptaro-amerikanė ndodhen kėtu nė kėtė ngjarje tė veēantė pasi gjendja nė Kosovė dhe nė mbarė Ballkanin ku jetojnė shqiptarėt ėshtė shumė e rėndėsishme pėr Shtetet e Bashkuara, ashtu si edhe qėndrushmėria dhe e ardhmja e asaj pjese tė botės", tha z. King, transmetoi "Zėri i Amerikės".
 
 
Bordi i Drejtorėve tė AKM-sė nuk mori ndonjė vendim pėr zhbllokimin e procesit tė privatizimit
 
Prishtinė, 22 janar 2004 - As nė takimin e djeshėm tė Bordit tė Drejtorėve tė AKM-sė nuk u mor ndonjė vendim pėr zhbllokimin e procesit tė privatizimit. Shefi i Shtyllės sė Katėrt tė UNMIK-ut Nikolas Lamsdorf tha se ėshtė diskutuar pėr ndėrmarrjet publike dhe shoqėrore, pėr ēėshtjen e pėrgjegjėsive, si dhe pėr shqyrtimin e ofertuesit tė dytė tė lartė.
 
Nė kėtė mbledhje ishte i pranishėm vetėm pėrfaqėsuesi sindikalist Bahri Shabani, ndėrkaq munguan dy anėtarėt e Qeverisė, ministrat Ali Sadriu dhe Ali Jakupi, pa tė cilėt, siē tha Lamsdorf, nuk mund tė merrej asnjė vendim.

Sipas tij, tenderi pėr 19 ndėrmarrje do tė shpallet nė javėn e ardhshme. Ai shtoi se pėr herė tė parė kanė diskutuar pėr ndryshimet e domosdoshme nė politikat operacionale dhe rregullat e tenderit, por kėto diskutime sipas tij do tė vazhdojnė me secilin anėtar tė Bordit tė AKM-sė veē e veē.
 
 
Nė pesė shkolla tė komunės sė Prizrenit mėsimi po zhvillohet me planprogramet e Serbisė
 
Prizren, 22 janar 2004 - Nė pesė shkolla tė Komunės sė Prizrenit mėsimi po zhvillohet me planprogramet e Serbisė, megjithė insistimin e Ministrisė sė Arsimit qė mėsimi tė zhvillohet me plan-program tė Kosovės.
 
Kryesisht bėhet fjalė pėr ato shkolla nė fshatrat e banuara me goranė dhe boshnjakė si nė Gorė tė Dragashit, nė Restelicė, Brod, Vraniq, Rapēė dhe nė Krushė. Njė zyrtar pėr zhvillimin e arsimit nė komunėn e Prizrenit konfirmon se kėto shkolla punojnė me planprograme tė Serbisė, ndonėse Ministia e Arsimit tė Kosovės atyre u ka dėrguar me kohė tekstet mėsimore falas me planprogram tė Kosovės.

Njoftohet se personeli i kėtyre shkollave merr rrogė nga Serbia dhe tė njėjtit arsimtarė marrin rroga edhe nga Ministria e Arsimit tė Kosovės. Gjithashtu thuhet se kėto shkolla furnizohen me tekste nga Beogradi tė cilat kanė hyrė nė Kosovė ilegalisht, ndėrkaq pėrmbajtjet e tyre janė tė papranueshme pėr aktualitetin e sotėm nė Kosovė.
 
 
Analisti i njohur Zhak Rupnik thotė koncepti i pavarėsisė sė kushtėzuar pėr Kosovėn ėshtė zgjidhja mė e mirė
 
Prishtinė, 22 janar 2004 - Analisti i njohur, Zhak Rupnik, ka promovuar dje nė Bibliotekėn Kombėtare nė Prishtinė veprėn e tij nė gjuhėn shqipe "Ditari ballkanik", ku flet pėr rrjedhat nė ish-Jugosllavinė e shpėrbėrė.
 
Nė kėtė libėr Rupnik pėrkrah konceptin e pavarėsisė sė kushtėzuar pėr Kosovėn si zgjidhja mė e mirė e statusit pėrfundimtar tė saj. Rupnik me analizat e tij ėshtė njė autor i mirėnjohur pėr opinionin e Kosovės.
 
 
Dy serbė janė arrestuar lidhur me rastin e zjarrvėnies nė ndėrtesėn e Gjykatės nė veri tė Mitrovicės
 
Mitrovicė, 22 janar 2004 - Dy serbė janė arrestuar lidhur me rastin e zjarrvėnies nė ndėrtesėn e Gjykatės nė veri tė Mitrovicės mė 6 janar tė kėtij viti, tė cilėve u ėshtė caktuar paraburgimi prej 30 ditėsh pėr shkak procedurės sė hetimeve, theksoi Trejsi Beker, zėdhėnėse e policisė sė UNMIK-ut nė Mitrovicė.
 
Sipas saj, arrestimi i kėtyre dy serbėve po e ndihmon procesin e zhvillimit tė hetimeve, qė ėshtė nė vazhdim e sipėr dhe ndoshta do tė ketė edhe arrestime tė tjera. Zėdhėnėsja Beker tha se te njėri nga tė arrestuarit janė gjetur disa gjėsende tė cilat janė vjedhur nė ndėrtesėn e Gjykatės.
 
 
Tiranė: 12 klandestinė pėr tė cilėt dyshohej se janė mbytur nė detin Jon janė gjallė
 
Tiranė, 22 janar 2004 - Nė Tiranė ka arritur dje njė lajm i cili i ka dhėnė fund njė ankthi. Mė 9 janar drejt Italisė pėrveē gomonės sė aksidentuar ku humbėn jetėn 21 veta, ishte nisur edhe njė gomone tjetėr e cila ka mbėrritur nė Itali.
 
Kėshtu 12 shkodranė qė janė ndodhur nė atė gomonė kanė mbėrritur nė tokėn italiane, konfirmojnė tė afėrmit e tyre. Ky lajm ėshtė mėsuar nga tė afėrmit rreth 11 janarit, por nuk u publikua prej tyre nga droja e vėshtirėsive qė mund t'u dilnin refugjatėve.

Pas pėrplasjes me dallgėt, gomonja e paaksidentuar e nisur rreth 20 minuta para tė parės, ėshtė kthyer pas pėr t'u kthyer sėrish mė vonė, deklarojnė tė shpėtuarit. Pas marrjes sė lajmit nga gomonja e dėmtuar se po vinte policia pėr ndihmė, gomonja tjetėr ka vazhduar rrugėn pėr nė Itali.
 
 
Dy ushtarė amerikanė janė vrarė nga njė sulm me mortaja
 
Bagdad, 22 janar 2004 - Dy ushtarė amerikanė janė vrarė dhe njė tjetėr ėshtė plagosur rėndė nga njė sulm me mortaja mbi njė bazė amerikane afėr qytetit Bakuba, njofton Rojter.

"Gjatė mbrėmjes sė fundit ne kemi pasur njė sulm me mortaja mbi bazėn operative afėr Bakubės, ku janė vrarė dy ushtarė nga divizioni i katėrt dhe njė tjetėr ėshtė plagosur rėndė", tha majorja Xhoslin Eberli, zėdhėnėse e divizionit tė katėrt.
 
 
Guerilėt kanė vrarė katėr gra irakiane nė njė bazė ushtarake amerikane
 
Falluxha, 22 janar 2004 - Guerilėt kanė vrarė katėr irakiane dhe kanė plagosur gjashtė tė tjera nė njė sulm mbi njė bazė amerikane nė perendim tė Bagdadit, njofton Rojter. Incidenti ka ndodhur kur guerilėt hapėn zjarr ndaj njė minibusi nė tė cilėn ndodheshin 9 irakiane tė punėsuara nė bazėn ushtarake amerikane.

Policia ka thėnė se kjo ėshtė hera e parė qė punėtorėt irakianė qė punonin nė bazėn ushtarake amerikanė kanė qenė nė shenjestėr tė sulmit. "Supozojmė se autobusin e sulmuan guerilėt qė e dinin se punojmė pėr amerikanėt", tha njė nga gra e plagosur irakiane.
 
 
Shkencėtari "i pabindur" pėr bombėn
 
Seul, 22 janar 2004 - Njė nga shkencėtarėt amerikanė nė zė qė vizitoi Korenė e Veriut, thotė se ai nuk u bind se vendi mund tė prodhojė bombė bėrthamore.

Shkencėtari i njohur pėr ēėshtjet bėrthamore, qė vizitoi kompleksin kryesor bėrthamor tė vendit, tha se i ėshtė treguar njė substancė, qė nga zyrtarėt atje u pėrshkrua si pluton.

Ky ėshtė njė nga pėrbėrėsit kryesor tė armėve bėrthamore.

Shkencėtari, Siegfried Hecker, nė rrėfimin e parė pas vizitės nė Korenė e Veriut, tha para njė komisioni tė senatit amerikan se ai nuk ka prova pėr natyrėn e substancės, por tha se nė tė ndodheshin gjurmė radioaktiviteti.
 
 
Bush pėrsėriti temat qė preku gjatė fjalimit tė tij mbi gjendjen e vendit
 
Uashington, 22 janar 2004 - Zyrtarisht presidenti amerikan Xhorxh Bush nuk ka filluar ende fushatėn pėr t'u rizgjedhur. Por ndėrsa udhėton nė shtete tė ndryshme tė Amerikės, duke folur rreth politikave dhe propozimeve tė tij, ai flet me pasion rreth ēėshtjeve tė rėndėsishme pėr votuesit amerikan.

Nė Ohajo, pėr shembull, njė shqetėsim i madh ėshtė humbja e vendeve tė punės nė sektorin e prodhimit gjatė viteve tė fundit. Shkalla e papunėsisė nė kėtė shtet ėshtė ngritur nga 3,9 pėrqind nė 5,7 pėrqind qė kur zoti Bush filloi nga detyra nė vitin 2001. Presidenti pranoi ekzistencėn e kėtij problemi dhe premtoi tė ndihmojė.
 
 
Kuvajti dhe Arabia Saudite janė tė gatshme tė pakėsojnė borxhin e Irakut
 
Kuvajt, 22 janar 2004 - Udhėheqėsit e Kuvajtit dhe tė Arabisė Saudite thonė se janė tė gatshėm tė shqyrtojnė pakėsimin e ndjeshėm tė borxhit prej miliarda dollarėsh qė Iraku u ka vendeve tė tyre.

Princi saudit i kurorės, Abdullah bin Abdul Aziz tha se Rijadi do tė hyjė nė negociata. Ai i bėri kėto komente dje pas bisedimeve me tė dėrguarin e posaēėm amerikan, Xhems Bejker.

Zoti Bejker vizitoi po dje Kuvajtin, ku kryeministri i atij vendi u zotua tė pakėsojė borxhin e Irakut nėse parlamenti e miraton njė gjė tė tillė.

 


  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.

>