|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Marri u qoftė zotrinj deputetė !

 
 

 
22 janar 2004 / TN
 
G.D., Finland
 
Kjo eshte nje absurditet, nje pandergjegjeshmeri e plot zoteri deputet kapedar.
 
Askund ne bote te ēfaredo shteti nuk poshterohet kryetari i shtetit ne fjalimin e tij vjetor para nje parlamenti. Kjo ju sot ēka keni bere deputet e me germa te vogla (pdk e aleanc) eshte turp qe do t’ju bie rand juve ne te ardhmen.
 
Si patet fytyr qe bile pak respekt te keni, e pak inat para kolegeve te juaj serb e nuk duartrokitet pas fjalimit. Tradita shqiptare eshte qe kur te hyn apo te del nje ma i moshuar nga dhoma te tjeret bile pak e qojne bothen ne shenje respekti.
 
Por ju as both nuk keni se kjo eshte kultura e juaj fshatare.
 
Ish kan nje fukara ne kohen e ENVER HOXHES e qohet me ni sabah e shkon me marr do dru me magar. Nat koh me pre mal ju e“dini se ēka i priske, po para sabahit me ymyd qe se sheh askush i merr do rrema dhe fol me magar: e zot ishalla som sheh kerkush. Kur kthehet ne shtepi kur qe mas dite policija, qel plaki deren dhe i urdheron te hyn, hyni burra mbrenda, ata jo migj po i kem do pun me ty e vishu hajde me ne.
 
Ne polici e vesin plak ku je kon mbram, plaku be e rfe kerkun ne shtepi, migj a po kallxon a po t“kallxojm na, plaku une sdi kurgjo e ju ndishit kallxoni. Tak magnetofonin dhe qe plaki tu fol ne mal, mixh ēka ki per me shtu? Ata ngjit mikrofona neper mal e inqizu krejt biseden.
 
Plaki thote: haj, haj so met n“dit sodit as me magar me fol e lere me njerez. 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.