|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Podujevė: LDK mbajti takim nė Nėndegėn e Bėrvenikut

 
 

 
   

Podujevė, 22 janar 2004 (QIK) – Grupi punues pėr pėrcjelljen e punės nė Nėndegė i udhėhequr nga anėtarėt e Kryesisė sė Degės sė LDK-sė nė Podujevė, Nexhmi Balaj e Ahmet Ahmeti mbajtėn sot njė takim me kryesitė e aktiveve tė Nėndegės sė Bėrvenikut e ku morėn pjesė edhe veprimtarė tjerė tė LDK-sė.

Nė kėtė takim pune zv. kryetari Ymer Zeqiri i njoftoi anėtarėt e Kryesisė sė degės sė LDK-sė pėr aktivitetin e Nėndegės sė Bėrvenikut, kurse u diskutua gjithashtu pėr intensifikimin e aktivitetit tė LDK-sė nė terren si dhe pėr detyrat, obligimet dhe pėrgjegjėsitė e Nėndegėve e aktivive nė kontekst tė aktualitetit tė pėrgjithshėm.

Pėr aktivitetin politik tė Degės tė pranishmit i njoftoi z. Ahmet Ahmeti, kurse pėr tė arriturat e pushtetit komunal foli z. Balaj. “Propaganda e egėr qė po bėhet kundėr LDK-sė dhe institucioneve qendrore e lokale duke keqpėrdorur mediat, fjalėn e lirė por edhe foltoren e organit mė tė lartė ligjvėnės tė Kosovės paraqet njė zakonshmėri pėr forcat politike qė kaherė kanė filluar fushatėn nė prag tė fushatės parazgjedhore”, u deklaroi tė pranishmėve z. Ahmeti.

Ai tha se pavarėsisht kėsaj fushate veprimtarėt, aktivet, Nėndegėt dhe vetė Dega e LDK-sė duhet tė kryejnė detyrat e veta dhe tė mos merren me gjėra qė nuk u bėjnė nder askujt dhe as atyre qė plasojnė akuza dhe gėnjeshtra tė tilla. Veprimtarėt dhe anėtarėsia e LDK-sė nė rajonin e Bėrvenikut vlerėsuan punėn e pushtetit komunal por kėrkuan kujdes mė tė madh pėr atė zonė kufitare nė parandalimin e lėvizjes sė popullatės.

Nė fund tė takimit anėtarėt e Kryesisė sė degės sė LDK-sė Nexhmi Balaj dhe Ahmet Ahmeti iu pėrgjigjėn pyetjeve dhe interesimeve tė pjesėmarrėsve tė kėtij takimi qė kishin tė bėjnė me pėrparimin e punės sė LDK-sė por edhe tė institucioneve lokale. 

 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.