|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Dy lajme nga Podujeva

 
 

 

KJRC ndihmon komunėn e Podujevės nė planin e strehimit

Podujevė, 22 janar 2004 (TN) –  zv. kryetari i komunės sė Podujevės dhe udhėheqėsi i Komitetit pėr strehim Agim Kikaj sot priti njė delegacion tė Komitetit tė Bashkuar Kuvajtian tė Bamirėsisė – KJRC me seli nė Prishtinė.

“Diskutuam rreth mėnyrės sė implementimit tė projektit qė ka kjo organizatė i cili ka tė bėjė me planin e strehimit”, deklaroi pas takimit Kikaj. Sipas tij, nė ditėt vijuese Komisionet e pėrbashkėta tė komunės dhe tė KJRC-sė do tė bėjnė vizita nė familjet me gjendje jo tė mirė sociale e pastaj nė bazė tė kritereve tė pėrcaktuara do tė pėrzgjedhen 30 pėrfitues.

KJRC edhe mė parė ka ndihmuar qytetarėt e komunės sė Podujevės nė mbulimin e ēative dhe material tjetėr ndėrtimor.

 
Afro  15 mijė nėnshkrime janė mbledhur nė peticionin pėr gjetjen e pengjeve tė pagjetura nė Podujevė
 
Podujevė, 22 janar 2004 (TN) – Kordinatori pėr fshatrat i komunės sė Podujevės Latif Mehmeti njoftoi sot se ka mbledhur mbi 10 mijė nėnshkrime gjatė aksionit pėr mbledhjen e nėnshkrimeve nė peticionin pėr pengjet e pagjetura nga Kosova.
 
 “Aksioni ynė qė ka filluar para dy muajve ėshtė duke u realizuar nė bashkėpunim me udhėheqėsit e Komiteteve  dhe pėrfshinė qytetin e Podujevės dhe 41 fshatra”, deklaroi z. Mehmeti duke pohuar se listat po nėnshkruhen nė dy objekte tė Kuvendit komunal.
 
Ndėrkaq, kryetari i Nėnkėshillit pėr Mbrojtjen e Lirive dhe tė Drejtave tė njeriut nė Podujevė z. Ahmet Hasani njoftoi sot se ky nėnkėshill nė bashkėpunim me vullnetarėt e ICAN-it ka grumbulluar gjithėsej 4050 nėnshkrime nė peticionin pėr gjetjen e pengjeve dhe tė zhdukurve nga Kosova. Aktualisht nė komunėn e Podujevės NKDLMNJ dhe institucionet komunale kanė grumbulluar afro 15 mijė nėnshkrime.
 
Aksioni pėr nėnshkrimin e peticionit tė KKAF – Kėshilli Koordinues i Asociacioneve Familjare dhe Rrejti i aktivistėve “Kosova Action Network” pėr grumbullimin e nėnshkrimeve pėr pengjet e pagjetura do tė vazhdojė deri nė fund tė muajit, ndėrkaq qė peticionin sot e nėnshkruan edhe udhėheqja komunale dhe drejtorė tė drejtorive. Nė komunėn e Podujevės aktualisht janė tė evidentuar 54 persona tė zhdukur.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.