|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
 E mėrkure, 21 janar 2004

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Presidenti Rugova priti mbrėmė zv/ministrin e Punėve tė Jashtme tė Japonisė

 • Holkeri i ka bėrė thirrje kryparlamentarit qė tė ndėrrpresė procesin e ndryshimit tė Kornizės Kushtetuese

 • Holkeri ka premtuar angazhimin e tij nė zbardhjen e fatit tė tė zhdukurve

 • Parlamenti i Maqedonisė miratoi sot Ligjin pėr themelimin e Universitetit shtetėror nė Tetovė

 • Novicki e Llojd biseduan pėr gjendjen e tė drejtave tė njeriut nė Kosovė

 • Janė pėrzgjedhur nėntė komuna qė do tė financohen nė lėmin e infrastrukturės nga Qeveria amerikane

 • Prishtinė: Arkivi Historik i Qytetit shėnoi 35-vjetorin e themelimit

 • Podujevė: Mbrėmė nė Podujevė u vra Shefki Jusufi 54-vjeēari nga Dumnica

 • GPK aprovon planin pėr vizitėn e disa familjeve serbe nė fshatin Livadicė

 • Eshtė formuar nėngrupi pėr energjetikė nė kuadėr tė grupit pėr dialog

 • Zyra pėr persona tė zhdukur thotė se nė Serbi ndodhen edhe 700 trupa tė ekshumuar

 • Drejtuesit e organizatės sė re studentore kėrcėnuan me bojkotim tė procesit mėsimor nėse UP nuk ndryshon qasjen ndaj studentėve

 • Kryetari i BSPK-sė dhe anėtari i Bordit tė AKM-sė kėrkon shkarkimin e menaxherės sė Bordit tė AKM-sė

 • Pėrfaqėsuesi e familjarėve tė tė zhdukurve sot takohen me shefin e UNMIK-ut

 • Teatrit tė qytetit nė Gjilan i njihet statusi profesionist nga Ministria e Kulturės

 • Prodi thotė se ėshtė i dėshpruar nga lufta e brendshme politike nė Shqipėri

 • Nė Parlamentin maqedonas ka vazhduar debati pėr institucionalizimin e Universitetit tė Tetovės

 • Bush ka mbrojtur luftėn nė Irak dhe fushatėn kundėr terrorizmit

 • OBSH me iniciativė kundėr obezitetit

 • SHBA: Demokratėt intensifikojnė fushatėn presidenciale

 
  
Presidenti Rugova priti mbrėmė zv/ministrin e Punėve tė Jashtme tė Japonisė
 
   
Prishtinė, 21 janar 2004 - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova priti mbrėmė zv/ministrin e Punėve tė Jashtme tė Japonisė Hiroshi Macumoto dhe bisedoi me tė rreth zhvillimeve nė Kosovė dhe nėrajon.
 
Nė kėtė takim Presidenti Rugova foli edhe pėr progresin e shėnuar nė Kosovė nė tė gjitha fushat e jetės dhe pėr objektivat e institucioneve tė Kosovės pėr zhvillimin ekonomik.

Poashtu Presidenti vuri nė dukje bashkėpunimin me bashkėsinė ndėrkombėtare dhe pėrpjekjet qė po bėhen nė ndėrtimin e njė shoqėrie demokratike dhe paqėsore.
 
Me kėtė rast ai kėrkoi sa mė parė tė njihet pavarėsia e Kosovės, e cila do ta qetėsonte kėtė pjesė tė Evropės.Presidenti Rugova falėnderoi Qeverinė japoneze pėr ndihmat qė ka dhėnė pėr Kosovėn, duke theksuar se edhe nė tė ardhmen do tė ketė nevojė pėr ndihma tė tilla.

Diplomati japonez takimin me Presidentin Rugova e vlerėsoi tė frytshėm. Ai tha se vendi i tij deri mė tash ka ndihmuar Kosovėn nė forma tė ndryshme dhe do tė vazhdojė ta ndihmojė edhe nė tė ardhmen me projekte tė ndryshme ekonomike.
 
 
Holkeri i ka bėrė thirrje kryparlamentarit qė tė ndėrrpresė procesin e ndryshimit tė Kornizės Kushtetuese
 
Prishtinė, 21 janar 2004 - Shefi i Misionit tė UNMIK-ut Hari Holkeri ka apeluar te kryetari i Kuvendit tė Kosovės Nexhat Daci qė tė ndėrpresė procesin e ndryshimit tė Kornizės Kushtetuese dhe tė parandalojė kėshtu komplikimet politike qė mund tė sjellė ky proces.
 
Ekspertėt ligjorė tė UNMIK-ut i kanė thėnė dje grupit punues pėr ndryshimin e Kornizės se ndryshimi i dokumentit ėshtė i papranueshėm pėr momentin, pasi ai sipas tyre ndėrhynė nė pėrgjegjėsitė e kryeadministratorit Holkeri.

Ndėrkaq, grupi punues u pėrpoq qė ta bindė Misionin e OKB-sė se nisma e tij ėshtė nė favor tė ēuarjes pėrpara tė procesit me qėllimin qė ta pėrgatisė Kosovėn pėr statusin e saj pėrfundimtar.

Pėrfaqėsuesja e UNMIK-ut nga Zyra Ligjore tha se Kuvendi i Kosovės nuk ka tė drejtė tė ndryshojė Kornizėn Kushtetuese, sidomos nė fushat qė janė pėrgjegjėsi e rezervuar pėr administratėn ndėrkombėtare. Ajo tha se ēdo ndryshim mund tė bėhet vetėm nėn autoritetin e shefit tė UNMIK-ut me miratimin e Kėshillit tė Sigurimit.

Nė kėtė debat ekspertėt juridikė vendorė, i kanė dhėnė mbėshtetje ndryshimit tė Kornizės Kushtetuese. Ata kanė rekomanduar qė emri i kėtij dokumenti tė zėvendėsohet me emrin Kushtetuta e Kosovės.
 
 
Holkeri ka premtuar angazhimin e tij nė zbardhjen e fatit tė tė zhdukurve
 
Prishtinė, 21 janar 2004 - Kryeadministratori i Kosovės Hari Holkeri u ka premtuar familjarėve tė personave tė zhdukur angazhimin mė tė madh pėr zbardhjen e fatit tė familjarėve tė tyre tė zhdukur. Ky premtim erdhi pas tri ditė protestash e grevės 24 orėshe tė familjarėve.

"Ėshtė njė ēėshtje urgjente dhe duhet tė jetė ēėshtje e prioritetit mė tė lartė si pėr mua ashtu edhe pėr institucionet e Kosovės", citohet t'u ketė thėnė Holkeri familjarėve tė tė zhdukurve.

Holkeri ka premtuar se deri nė fund tė vitit 2004, do tė pėrfundojė ky ankth i familjarėve, ndėrkohė qė ata presin rezultate konkrete tė takimit tė Kėshillit tė Sigurimit nė tė cilin do tė raportojė Hari Holkeri nė muajin shkurt.

Gjithashtu familjarėt kėrkaun qė identifikimi i trupave tė pajetė dhe procedura e mėtejshme legale tė zhvillohet nė Kosovė.
 
 
Parlamenti i Maqedonisė miratoi sot Ligjin pėr themelimin e Universitetit shtetėror nė Tetovė
 
Shkup, 21 janar 2004 - Mė nė fund Kuvendi i Maqedonisė me 68 vota pro e ka miratuar sot Ligjin pėr themelimin e Universitetit tė tretė shtetėror nė Tetovė.

Fillimisht ministri i Arsimit dhe i Shkencės Aziz Polozhani nuk pranoi asnjė nga amendamentet e proporuzra pėr tekstin e ligjit.

Pėrndryshe nė pėrbėrjen e kėtij universiteti do tė jenė: Fakulteti i Shkencave tė Natyrės dhe i Matematikės, Fakulteti i Shkencave Humanitare dhe i Arteve, Fakulteti Ekonomik dhe Fakulteti i Drejtėsisė, si dhe Qendra pėr studime politeknike, si shkollė e lartė profesionale.

Pėrgatitjet pėr fillimin e punės sė Universitet do t'i kryejnė anėtarėt e Komisionit amė, tė cilėt i emėron Qeveria e Republikės sė Maqedonisė, me propozimin e Ministrisė sė Arsimit.

Mjetet pėr financimin e veprimatarisė sė Universitetit do tė sigurohen nga buxheti i Republikės sė Maqedonisė dhe nga burime tė tjera tė pėrcaktuara me ligj.

Statusi i studentėve ekzistues tė Universitetit tė Tetovės, i themeluar si nismė qytetare, siē thuhet nė tekstin e ligjit, do tė zgjidhet nė pajtim me nenin 198 tė Ligjit pėr arsim sipėror.

Ligji hyn nė fuqi nė ditėn e shpalljes sė tij nė Gazetėn zyrtare.

Deputetėt e VMRO-DPMNE-sė dhe tė Partisė Liberale e braktisėn seancėn gjatė votimit.
 
 
Novicki e Llojd biseduan pėr gjendjen e tė drejtave tė njeriut nė Kosovė
 
Prishtinė, 21 janar 2004 - Ombudspersoni i Kosovės, Marek Antoni Nowicki, u takua me z. Lloyd, reporter i Asamblesė Parlamentare pėr tė Drejtat e Njeriut nė Kėshillin e Evropės.

Nė kėtė takim Ombudspersoni i Kosovės, e njoftoi z. Lloyd, pėr punėn e insitucionit dhe pėr situatėn e tė drejtave tė njeriut nė Kosovė nga perpektiva e institucionit.

Z. Nowicki dhe z. Lloyd gjatė takimit biseduan pėr situatėn momentale tė tė drejtave tė njeriut nė Kosovė dhe shkėmbyen pėrvojat dhe mendimet e tyre nė kėtė lėmė.

Vizita e z. Lloyd, ėshtė nė kuadėr tė pėrpjekjeve tė pėrgatitjes sė njė raporti pėr tė drejtat e njeriut nė Kosovė, qė do tė jetė bazė pėr diskutimin publik tė kėrkuar nga Unioni serbo-malazez nė Asamblenė Parlamentare tė KE nė Strasburg.

Ky takim, ėshtė njė pjesė e bashkėpunimit tė gjatė dhe tė ngushtė ndėrmjet tė Institucionit e Ombudspersonit tė Kosovės dhe atij tė Kėshillit tė Evropės.
 
Debati publik nė fjalė, do tė jetė debati i parė ndėrkombėtarė i kėtij niveli pėr tė drejtat e njeriut nė Kosovė.
 
 
Janė pėrzgjedhur nėntė komuna qė do tė financohen nė lėmin e infrastrukturės nga Qeveria amerikane
 
Prishtinė, 21 janar 2004 - Zyra e SHBA-sė nė Prishtinė ka bėrė pėrzgjedhjen e nėntė komunave qė do tė marrin pjesė nė programin pėr mbėshtetjen e infrastrukturės sė financuar nga Qeveria e SHBA-ve pėrmes Agjencisė sė SHBA-ve pėr Zhvillim Ndėrkombėtar (USAID).

Iniciativa pėr pėrkrahjen e infrastrukturės komunale (MISI), qė do tė implementohet nga ana e Mercy Corps-it, do tė zbatojė programin e ri nė komunat: Lipjan, Kamenicė, Prizren, Novobėrdė, Gjilan, Obiliq, Fushė Kosovė, Istog dhe Rahovec.

MISI ėshtė njė program 18 muajsh qė do tė mbėshtetė pėrmirėsimet infrastrukturore nė komunat e sipėrpėrmendura tė Kosovės tė cilat janė duke shėnuar pėrparim drejt vendosjes sė kushteve qė favorizojnė kthimin dhe riintegrimin e pakicave.
 
Pėrveē kėsaj, programi, nė bashkėpunim me agjencitė e tjera tė pėrfshira nė kthime, do t'i ofrojė ndihmė qeverive komunale nė pėrpjekjet e tyre pėr tė pėrmirėsuar kushtet qė bėjnė tė mundur kthimin dhe riintegrimin.

Kriteret e pėrzgjedhjes kanė pėrfshirė shqyrtimin e pėrparimit ekzistues dhe potencial nė zhvillimet qė kanė tė bėjnė me kthimin e pakicave, mbėshtetjen pėr kthim dhe riintegrim nga IPVQ-ja (Institucionet e Pėrkohshme tė Vetėqeverisjes) dhe ekzistimin e qasjes sė barabartė nė shėrbimet publike, shoqėrore dhe ato komunale pėr tė gjitha pakicat. Gjithsejt kanė aplikuar 18 komuna.

Programi tani do tė fillojė tė punojė me zyrtarėt vendorė komunalė nė trajtimin e barrierave infrastrukturore dhe joinfrasrukturore pėr kthime.

Me pėrfundimin e programit, nėntė komunat do tė kenė mundėsi mė tė mirė pėr tė demonstruar mbėshtetjen publike pėr kthimet, pėr tė trajtuar pengesat ndaj kthimit dhe riintegrimit, dhe pėr tė zgjeruar pėfshirjen e komuniteteve pranuese nė kthime.
 
Poashtu, deri atėherė do tė jetė i pėrfunduar financimi i 40 projekteve pėrmes procesit pjesėmarrės tė udhėhequr nga komunat me pėrfshirjen e komuniteteve shumicė dhe pakicė, thuhet nė njė njoftim tė Zyrės amerikane nė Prishtinė.
 
 
Prishtinė: Arkivi Historik i Qytetit shėnoi 35-vjetorin e themelimit
 
Prishtinė, 21 janar 2004 - Sot, nė amfiteatrin e Bibliotekės Kombėtare Universitare nė Prishtinė, Arkivi Historik i Qytetit tė Prishtinės me njė solemnitet rasti shėnoi 35-vjetorin e themelimit, ku morėn pjesė edhe udhėheqėsit e komunės sė Prishtinės dhe mysafirė tė tjerė nga fusha e kulturės.

Duke folur nė kėtė solemnitet, Hysni Halilaj, drejtor i Arkivit Historik tė Qytetit tė Prishtinės, tha se ky institucion me rėndėsi tė veēantė ka shėnuar rezultate tė dukshme nė punėn e tij kėrkimore.
 
Por, ai theksoi se Arkivin Historik e kanė pėrcjellė edhe probleme tė shumta, sidomos mungesa e lokaleve, ndėrsa deri tash atė e kanė preokupuar dy ēėshtje kryesore: ndėrtimi institucional dhe realizimi i punėve nė bashkėveprim me tė gjitha institucionet e Kosovės..

Kryetari i Kuvendit Komunal tė Prishtinės, Ismet Beqiri, pasi pėrgėzoi kėtė jubile, tha se Arkivi Historik i Qytetit arkivon dhe ruan punėn qė ėshtė bėrė me dekada, qė po bėhet tash dhe pėr punėn qė do tė bėhet nė tė ardhmen. Beqiri premtoi zgjidhjen e problemit tė lokaleve tė kėtij instituti dhe u angazhua pėr kthimin e pronave nė menaxhim tė komunės.
 
 
Podujevė: Mbrėmė nė Podujevė u vra Shefki Jusufi 54-vjeēari nga Dumnica
 
Podujevė, 21 janar 2004 - Mbrėmė rreth orės 22.30 nė qendėr tė Podujevės, nė afėrsi tė Stacionit tė autobusėve, ka ndodhur njė vrasje, njoftoi sot zv/komandanti i stacionit policor nė Podujevė Kuarterman Berni, i cili tha se nė shenjestėr tė sulmit kanė qenė dy persona, njėri nga tė cilėt vdiq pasi u qėllua me disa plumba.

Familjarė tė viktimės pohuan se mbrėmė u ėshtė vrarė me armė zjarri Shefki Jusufi (54) nga Dumnica, i cili ka lėnė pas vetes 2 vajza. Kufoma e tė ndjerit gjendet nė morgun e Rahovecit pėr ekspertizė dhe nuk dihet pėr kohėn e varrimit.

"Pėr momentin nuk mund tė japim informacione tė tjera meqė hetimet janė nė vazhdim e sipėr", tha zv/komandanti i stacionit policor nė Podujevė Berni. Ndėrkaq, zyrtari pėr media i policisė nė Regjionin e Prishtinės Malkolm Eshbi tha se i ndjeri kur u qėllua ishte nė shoqėri me njė zyrtar tė SHPK-sė, mirėpo motivet e vrasjes nuk dihen ende.
 
 
GPK aprovon planin pėr vizitėn e disa familjeve serbe nė fshatin Livadicė
 
Podujevė, 21 janar 2004- Nė takimin e sotėm tė Grupit Punues Komunal - GPK pėr kthimin e tė zhvendosurve u diskutua pėr raportin e Komisionit Punues, Task Force. Nė kėtė takim qė e udhėhoqi pėrfaqėsuesi i UNMIK-ut Shahzad Khan Bangash dhe zv. kryetari Agim Kikaj, pos anėtarėve tė GPK morėn pjesė edhe pėrfaqėsues tė UNHCR-it, UMCOR-it, KFOR-it, NKMDLNJ-sė, SHPK-sė, Care international, etj.

Pėrfaqėsuesi UNMIK-ut Shahzad Bangash, por edhe ai i SHPK-sė dhe i KFOR-it raportuan pėr gjendjen e qetė tė sigurisė qė po mbretėron nė komunėn e Podujevės. Kurse pėrfaqėsuesi i NKDLMNJ-sė Ahmet Hasani raportoi pėr mbledhjen e parė tė Komisionit Punues.
 
Z. Hasani prezantoi para GPK-sė planet pėr vizitat e familjeve serbe nė fshatrat Livadicė, Merdar, Llaushė, Dumnicė, Kėrpimeh, Pakashticė, Repė, Peran dhe Katunishtė, me theks tė veēantė pėr vizitėn e parė "Shko dhe shiko" e cila do tė realizohet muajin e ardhshėm nė fshatin Livadicė. Ky propozim i Task Force u miratua nga GPK.
 
 
Eshtė formuar nėngrupi pėr energjetikė nė kuadėr tė grupit pėr dialog
 
Prishtinė, 21 janar 2004 - Dje ėshtė formuar nėngrupi pėr energjetikė nė kuadėr tė grupit pėr dialog. Tė emėruar tė Kryeministrit tė Kosovės nė kėtė grup janė: Pranvera Dobruna B koordinatore e grupit, nga njėsia e rregullatorit, Edmond Nulleshi, oficier financiar nė AKM, divizioni i Energjetikės, Ali Hamiti pėrfaqėsues i menaxhmentit tė KEK-ut dhe Ismet Shushka, kėshilltar nė Ministrinė e Tregtisė dhe Industrisė.

Kjo pėrbėrje e grupit do tė jetė pėr fillim tė punės sė kėtij grupi, ndėrsa tė emėruarit janė nė funksion profesional e nuk pėrfaqėsojnė institucionet. Pėr momentin grupi ka pėrbėrjen e tillė, por nuk pėrjashtohet mundėsia e inkuadrimit tė ekspertėve tjerė sipas nevojės, thuhet nė njė njoftim tė Zyrės pėr Informim Publik tė Kryeministrit tė Kosovės.
 
 
Zyra pėr persona tė zhdukur thotė se nė Serbi ndodhen edhe 700 trupa tė ekshumuar
 
Prishtinė, 21 janar 2004 - Zyra pėr persona tė zhdukur dhe mjekėsi ligjore pėrmes njė njoftimi thotė se ndan shqetėsimin me Asociacionin e familjeve, anėtarėt e tė cilave kanė mbajtur njė grevė 24-orėshe dhe dje kanė protestuar para selisė sė UNMIK-ut.

Kjo zyrė shpjegon vėshtirėsitė me tė cilat pėrballet qė nga formimi i saj nė vitin 2002.

Deri mė tash kjo zyrė thotė se ka kthyer rreth 195 trupa tė gjetura nė varrezat masive nė Serbi, por thekson se nė Serbi ndodhen edhe 700 trupa tė ekshumuar dhe ende presin qė t'u kthehen familjeve tė tyre.
 
 
Drejtuesit e organizatės sė re studentore kėrcėnuan me bojkotim tė procesit mėsimor nėse UP nuk ndryshon qasjen ndaj studentėve
 
Prishtinė, 21 janar 2004 - Nėse Universiteti i Prishtinės nuk heq dorė nga veprimet qė dėmtojnė interesat e studentėve atėherė semestri i dytė mund tė sjellė bojkotim tė procesit mėsimor, njoftuan udhėheqėsit e organizatės se re studentore nė konferencėn e djeshme me gazetarė.
 
Drejtuesit e organizatės sė re studentore kėrcėnuan me bojkotim tė procesit mėsimor nėse Universiteti i Prishtinės nuk ndryshon qasjen ndaj studentėve. Skėnder Fetahu, kryetar i Organizatės sė re studentore tha se Universiteti nuk ka bėrė asgjė pėr studentėt. Sipas tij pagesa prej dy eurove pėr paraqitje tė provimeve me vendimim tė rektoratit ėshtė plaēkitje e studentėve.

Njė ēėshtje tjetėr qė po vėshtirėson jetėn ėshtė moshapja e mensės. Sipas drejtuesve tė Organizatės sė re studentore kjo po ndodh sepse dikush ėshtė i interesuar qė atė ta pėrdorė pėr marketing politik.
 
 
Kryetari i BSPK-sė dhe anėtari i Bordit tė AKM-sė kėrkon shkarkimin e menaxherės sė Bordit tė AKM-sė
 
Prishtinė, 21 janar 2004 - Kryetari i Bashkimit tė Sindikatave tė Pavarura tė Kosovės dhe anėtari i Bordit tė AKM-sė, Bahri Shabani ka kėrkuar dje shkarkimin e menaxheres sė Bordit tė AKM-sė zonjės Marie Fuēi.
 
Z. Shabani ka deklaruar se ajo dhe ndėrtuesi ndėrkombėtar i Bordit tė AKM-sė kanė bllokuar procesin e privatizimit nė Kosovė. Sindikata ka kėrcėnuar se nėse nuk shkarkohet nga detyra zonja Fuēi ajo do tė zhvillojė protesta.

Kryetari i BSPK-sė thotė se kėrkesa themelore janė kompensimi i dėmeve qė kanė pėsuar punėtorėt e ndėrmarrjeve tė privatizuara, vazhdimi i menjėhershėm i raundit tė tretė tė procesit tė privatizimit dhe pėrgjegjėsia nga drejtuesit e AKM-sė Nikollas Lamsdorf dhe Marie Fuēi, duke mbėshtetur njėkohėsisht edhe vendimin e Parlamentit tė Kosovės pėr zhvlersimin e ligjeve diskriminuese tė miratuara nė periudhėn e regjimit tė ish-presidentit jugosllav tash tė akuzuar pėr krime lufte, Sllobodan Millosheviq.
 
 
Pėrfaqėsuesi e familjarėve tė tė zhdukurve sot takohen me shefin e UNMIK-ut
 
Prishtinė, 21 janar 2004 - Kryetari i Asociacionit tė Familjarėve tė Personave tė Zhdukur dhe Kidnapuar, Sheramet Ademi ka paralajmėruar se pėrfaqėsuesit e kėtij asociacioni do tė takohen sot me kryeadministratorin e Kosovės Hari Holkeri.
 
Ai bėri tė ditur se z. Holkeri pėr sot ndėrmjet orės 11.00 dhe 12.00 ka caktuar njė takim ku do ta pretė njė delegacion, nė fakt do tė jetė ky kėshilli grevist, i cili do t'ia prezentojė drejtpėrsėdrejti z. Holkeri tė gjitha kėto kėrkesa dhe familjarėt do tė qėndrojnė sėrish para selisė sė UNMIK-ut qė tė presin rezultatet e bisedimeve me z. Holkerin.

Nė rast se kėrkesat e familjarėve tė tė zhdukurėve dhe tė rrėmbyerve nuk pėrmbushen, ata kanė paralajmėruar se protestat do tė vazhdojnė.
 
 
Teatrit tė qytetit nė Gjilan i njihet statusi profesionist nga Ministria e Kulturės
 
Gjilan, 21 janar 2004 - Ministria e Kulturės e Kosovės i ka njohur Teatrit tė qytetit nė Gjilan statusin profesionist. Pėrfaqėsuesi nga kjo Ministri, Zeqir Hamiti, i ka dorėzuar tė martėn nė Gjilan kryetarit tė komunės, Lutfi Haziri, vendimin pėr teatrin e Gjilanit, tė cilit i jipet statusi profesionist.

Nė njė takim, ku morėn pjesė edhe zėvendėskryetari i komunės, Xhemajl Hyseni, drejtoresha e kulturės, Tringa Ahmeti, drejtori i teatrit, Jashar Shahiqi e tė tjerė, z. Hamiti tha se teatri i Gjilanit ka njė traditė tė gjatė pune dhe njė pėrvojė tė pasur teatrore.

Duke u ngritur e rritur me vite tė tėra dhe pas gjithė atyre suksese qė ka arritur deri tani, kėtij teatri i takon statusi profesionit, i njohur edhe nga Ministria e Kulturės, e cila tash e tutje, bashkė me komunėn, do tė pėrkujdesen pėr teatrin dhe projektet e tij.

Duke e falėnderuar Ministrinė e Kulturės pėr mbėshtetjen qė i ka dhėnė teatrit tė Gjilanit, kryetari i komunės Lutfi Haziri tha se kjo ėshtė njė mirėnjohje e madhe jo vetėm pėr teatrin dhe aktorėt, qė nga Muharrem Shahiqi i ndjerė e deri te aktori mė i ri, por edhe pėr kulturėn dhe publikun e Gjilanit, nė pėrgjithėsi.

Edhe Tringa Ahmeti, drejtoreshė e kulturės dhe Jashar Shahiqi, drejtor i teatrit thanė se kjo ishte njė ditė e madhe pėr kulturėn dhe artin teatror nė Gjilan, por edhe pėr vetė komunėn e cila tash e tutje do ta ketė njė institucion tė tillė.

Ndėrkaq, Xhemajl Hyseni, zėvendėskryetar ėshtė shprehur shkurt: "Ėshtė pritur 50 vjet dhe ky ėshtė njė shpėrblim i mirė pėr teatrin e Gjilanit, qė vjen pikėrisht gjatė ditėve tė njė manifestimi tradicional kulturor qė mbahet kėtu, "Flaka e janarit", e cila nė pjesėn e festivalit kombėtar mbledhė nė qytetin tonė teatro nga tė gjitha viset shqiptare".

Pėrfaqėsuesit e Ministrisė kanė bėrė me dije se pėr vitin 2004, Ministria do tė ndajė paga pėr 5 punėtorė tė kėtij teatri dhe do t`i financojė projektet, ndėrsa premtuan se pėrkrahja do tė rritet nė tė ardhmen.
 
 
Prodi thotė se ėshtė i dėshpruar nga lufta e brendshme politike nė Shqipėri
 
Bruksel, 21 janar 2004 - Pas takimit me kryeministrin e Shqipėrisė, kreu i Komisionit Evropian, Romano Prodi tha se Evropa do t'i hapė dyert pėr shqiptarėt, kur autoritetet vendore tė kenė vendosur rregulla tė forta dhe rigoroze kundėr krimit.
 
Ai tha se ėshtė i dėshpruar nga lufta e brendshme politike nė Shqipėri. Ndėrkaq, duke komentuar qėllimin e vizitės sė kryeministrit Nano nė Bruksel, Romano Prodi tha se kjo ėshtė njė vizitė normale, ngase ēdo vit, tha ai, mbahet njė takim i tillė dhe ai i fundit ishte mbajtur nė ditėn e fundit tė janarit 2003.
 
Kėshtu qė ka kaluar njė vit dhe ishte njė rast pėr tė diskutuar bashkė pėrparimet e bėra, por edhe pikat e zeza, apo tė errta tė qasjes sė Shqipėrisė nė Bashkimin Evropian, ka thėnė Romano Prodi.
 
Ai ka shtuar se hapja e politikės tė vizave pėr shtetasit shqiptarė pėr tė hyrė nė BE mund tė ndodhė vetėm pasi tė bėhen reforma tė brendshme nė Shqipėri sė pari e jo anasjelltas.
 
 
Nė Parlamentin maqedonas ka vazhduar debati pėr institucionalizimin e Universitetit tė Tetovės
 
Shkup, 21 janar 2004 - Nė Parlamentin maqedonas edhe dje ka vazhduar debati pėr institucionalizimin e Universitetit tė Tetovės. Mirėpo edhe kėtė seancė e ka karakterizuar tensioni dhe replikat e ndėrsjellta ndėrmjet deputetėve tė pozitės dhe opozitės.
 
Deputetėt e VMRO-DPMN-sė nė parqitjet e tyre sėrish kanė vazhduar tė prezentojnė argumentet e tyre kundėr miratimit tė kėtij ligji. Ata madje kanė dalė nga kjo temė duke folur pėr luftėn e vitit 2001, vetėm tė shtyhet miratimi i kėtij ligji me tė cilin zyrtarizohet Universiteti i Tetovės.

Me kėrkesė tė deputetėve maqedonas tė opozitės VMRO-DPMN pėr shkak tė njė feste fetare sllave mbetet qė sot tė vazhdojė debati rreth shqyrtimit tė amandamenteve rreth ligjit pėr themelimin e Universitetit tė tretė shtetėror nė Tetovė.
 
 
Bush ka mbrojtur luftėn nė Irak dhe fushatėn kundėr terrorizmit
 
Uashington, 21 janar 2004 - Presidenti amerikan Xhorxh Bush, nė fjalimin e tij tė pėrvitshėm para Kongresit, ka mbrojtur luftėn nė Irak dhe fushatėn kundėr terrorizmit.

Ai tha se kjo e ka bėrė SHBA-nė vend mė tė sigurtė, por edhe mė shumė se dy vjet pas sulmeve tė 11 shtatorit dhe tėrhoqi vėrejtjen se lufta nuk kishte pėrfunduar dhe u bėri thirrje amerikanėve tė qėndrojnė sė bashku me tė.
 
"Mė shumė se dy vjet pa sulme mbi tokėn amerikane. Kjo na bėn tė besojmė se rreziku ka ikur. Kjo shpresė ėshtė e kuptueshme, e rehatshme dhe false," tha presidenti Bush.

Njė pjesė e madhe e fjalimit u pėrqėndrua nė shqetėsimet e brendshme, fushė kjo ku sondazhet e opinionit sygjerojnė se zoti Bush ėshtė mė i prekshmi nė garėn pėr zgjedhjet presidenciale.

Presidenti tha se ekonomia ka shėnuar njė rritje si rezultat i shkurtimit tė taksave, por u fishkėllye nga disa anėtarė kur i bėri thirrje Kongresit qė t'i bėjė kėto shkurtime tė pėrhershme.

Zoti Bush propozoi qė taksat pėr qytetarėt me tė ardhura tė vogla t'u mundėsojnė atyre tė blejnė sigurimet themelore shėndetėsore.

Ai shtoi se sistemi shėndetėsor qeveritar ishte njė recetė e gabuar.
 
 
OBSH me iniciativė kundėr obezitetit
 
Gjenevė, 21 janar 2004 - Organizata Botėrore e Shėndetėsisė ka vonuar miratimin e njė plani pėr tė luftuar obezitetin pas kundėrshtimeve qė pati nga Shtetet e Bashkuara.

Ekspertėt thonė se rreth 300 milionė njėrėz nė tė gjithė botėn janė mbipeshė nė njė kufi qė e rėndon shumė shėndetin, dhe shumė prej tyre do tė vdesin nga sėmundje qė mund tė ishin parandaluar. OBSH-ja dėshiron prej qeverive qė tė promovojnė njė stil tė shėndetshėm jetese dhe tė detyrojnė kompanitė qė tė ulin masėn e sheqerit dhe indyrnave nė produktet e tyre.

Delegatėt amerikanė nė takimin e OBSH-sė nė Gjenevė, thanė se propozimet ishin njė fillim i mirė, por nuk merrnin parasysh pėrgjegjėsitė individuale tė njerėzve pėr tė mbajtur njė dietė tė shėndetshme.
 
 
SHBA: Demokratėt intensifikojnė fushatėn presidenciale
 
Boston, 21 janar 2004 - Demokratėt qė konkurrojnė pėr emėrimin si kandidat i partisė sė tyre pėr president kanė intensifikuar fushatėn nė shtetin Nju Hampshėr pas fitores sė papritur tė senatorit Xhon Keri tė shtetit Maseēusets nė konferencat partiake tė nė Ajova.

Nė garėn e parė tė fushatės presidenciale tė kėtij viti, veterani i dekoruar i Luftės nė Vietnam, u pasua nga senatori Xhon Eduards i Karolinės sė Veriut dhe nga ish guvernatori i shtetit Vermont, Hauard Din, i cili kryesonte nė anketat e opinionit publik.

Anėtari i Dhomės sė Pėrfaqėsuesve, Riēard Gephart nga shteti Mizuri, u tėrhoq nga gara presidenciale pasi u radhit i katėrti nė Iowa. Ish-udhėheqėsi i demokratėve nė Dhomėn e Pėrfaqėsuesve tha se do tė kthehet nė Uashington pėr tė pėrfunduar mandatin e tij tė tanishėm, por nuk do tė konkurojė mė pas 28 vjetėsh nė kėtė detyrė.

 


  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.