|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Dy lajme nga Podujeva

 
 

 
Podujevė: Mbrėmė nė Podujevė u vra 54 vjeēari Shefki Jusufi nga Dumnica
 
Podujevė, 21 janar 2004 (TN) – Mbrėmė rreth orės 22.30 – 22.45 nė rrugėn “Zahir Pajaziti”, nė afėrsi tė stacionit tė autobusėve ka ndodhur njė vrasje, njoftoi sot  zv. komandanti i stacionit policor nė Podujevė Quarterman Bernie i cili tha se cak i sulmit ishin dy persona, njėri nga tė cilėt vdiq pasi u godit me shumė plumba.
 
Familjarė tė viktimės pohuan se mbrėmė u ėshtė vrarė me armė zjarri prindi, vėllau dhe mė i dashuri i tyre Shefki Jusufi (54) nga Dumnica i cili ka lėnė pas vetes 2 vajza. Kufoma e tė ndjerit gjendet nė morgun e Rahovecit pėr ekspertizė dhe nuk dihet pėr kohėn e varrimit.
 
“Pėr momentin nuk mund tė japim informacione tjera meqė hetimet janė nė vazhdim e sipėr”, tha zv. komandanti i stacionit policor nė Podujevė Bernie. Ndėrkaq zyrtari pėr media i policisė nė Regjionin e Prishtinės Malcol Ashby tha se i ndjeri kur u gjuajt ishte nė shoqėri me njė zyrtar tė SHPK-sė, mirėpo motivet e vrasjes nuk dihen ende.
 
 
GPK aprovon planin pėr vizitėn e disa familjeve serbe nė fshatin Livadicė
 
Podujevė, 21 janar 2004 (TN)  – Nė takimin e sotėm tė Grupit Punues Komunal – GPK pėr kthimin e tė zhvendosurve u diskutua pėr raportin e Komisionit Punues “Task Force”. Nė kėtė takim qė e udhėhoqi pėrfaqėsuesi i UNMIK-ut Shahzad Khan Bangash dhe zv. kryetari Agim Kikaj, pos anėtarėve tė GPK morėn pjesė edhe pėrfaqėsues tė UNHCR-it, UMCOR-it, KFOR-it, NKMDLNJ-sė, SHPK-sė, Care international, etj.
 
Pėrfaqėsuesi UNMIK-ut Shahzad Bangash por edhe ai i SHPK-sė dhe i KFOR-it raportuan pėr gjendjen e qetė tė sigurisė qė po mbretėron nė komunėn e Podujevės. Kurse pėrfaqėsuesi i NKDLMNJ-sė Ahmet Hasani raportoi pėr mbledhjen e parė tė Komisionit Punues.
 
Z. Hasani prezantoi para GPK-sė planet pėr vizitat e familjeve serbe nė fshatrat Livadicė, Merdar, Llaushė, Dumnicė, Kėrpimeh, Pakashticė, Repė, Peran dhe Katunishtė, me theks tė veēantė pėr vizitėn e parė “Shko dhe shiko” e cila do tė realizohet muajin e ardhshėm nė fshatin Livadicė.
 
Ky propozim i “Task Force” u miratua nga GPK. Nė kėtė mbledhje zv. kryetari i komunės Agim Kikaj kėrkoi qė vizitat tė planifikohen dhe realizohen nė mėnyrė institucionale qė tė jenė tė suksesshme dhe nė frymėn e punės sė pėrbashkėt nė GPK.
 
Kohė mė parė GPK ngriti Komisionin Punues i cili pėrbėhet nga dhjetė anėtarė qė kryesohet nga anėtari i Komitetit pėr Komunitete i Kuvendit komunal tė Podujevės z. Avdi Jusufi.
 
 

 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.