|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
 E marte, 20 janar 2004

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Presidenti Rugova priti shefin e Zyrės sė Holandės nė Kosovė

 • Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova tė enjtėn flet para Kuvendit tė Kosovės

 • Rexhepi shkarkoi kėshilltarin e tij nga posti i koordinatorit tė Qeverisė pėr standardet

 • Mari Fuēi akuzat e kryeministrit Rexhepi i ka quajtur "shpifėse dhe falco"

 • Vendorėt shprehen pėr ndryshimin e Kornizės Kushtetuese, ndėrkombėtarėt janė kundėr

 • Familjarė tė personave tė zhdukur protestuan sot para selisė sė UNMIK-ut nė Prishtinė

 • Qeveria komunale e Podujevės merr masa pėr inkasimin e tė hyrave

 • Ēmontohet njė granatė nė njė lagje tė Prishtinės

 • Arrestohen tre meshkuj nė Mitrovicė

 • Dėshtoi takimi ndėrmjet ndėrkombėtarėve dhe vendorėve pėr vazhdimin e procesit tė privatizimit nė Kosovė

 • Shefket Musliu, ish-komandant i UĒPMB-sė, ėshtė transferuar nė burgun e Mitrovicės

 • Ministri Brajshori u takua nė Paris me drejtorin e pėrgjithshėm tė UNESCO-s

 • Nė Prishtinė u themeluar Qendra e re klinike stomatologjike e Kosovės

 • Nė kuadėr tė manifestimit "Ditėt e Reēakut" u bė pėrurimi i muzeut tė Shtimes

 • U themelua sindikata e re me emrin - Unioni i Sindikatės sė Pavarur tė KEK-ut

 • Njė polic serb i SHPK-sė ka bėrė vetėvrasje nė njė fshat afėr Gjilanit

 • Teatri i Gjilanit hapi festivalin e dramės nė "Flaka e janarit 2004"

 • Mbrėmė nė Galerinė e Arteve tė Kosovės ėshtė hapur ekspozita ndėrkombėtare e qeramikės "Pjata"

 • Zyrtarėt e Beogradin biseduan me diplomatėt e huaj pėr vazhdimin e dialogut Prishtinė-Beograd

 • Rusėt thonė se kanė vrarė 15 kryengritės ēeēenė

 • Indonezi: Mbi 50 veta janė lėnduar nė njė zjarr tė madh

 • Bulodozerėt dhe tanket e ushtrisė izrealite kanė shkatėrruar 13 shtėpi palestineze

 • Tė paktėn 20 persona kanė vdekur dhe 74 janė lėnduar nė njė shpėrthim tė gazit nė Algjeri

 • Keri fiton raundin e parė tė zgjedhjeve nga radhėt e demokratėve

 • OKB pritet tė vendosė pėr misionin nė Irak

 • I ftohti vėshtirėson operacionin e shpėtimit tė anijes norvegjeze

 • Presidenti Bush mban sonte fjalimin mbi gjendjen e vendit

 • Uashingtoni i kėrkon OKB-sė tė vendosė pėr zgjedhjet nė Irak

 
  
Presidenti Rugova priti shefin e Zyrės sė Holandės nė Kosovė
Prishtinė, 20 janar 2004 - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova priti dje pasdite shefin e Zyrės sė Holandės nė Kosovė Peter Bas Beker, i cili e pėrfaqėson nė Kosovė edhe Irlandėn, kryesuesen e radhės sė Bashkimit Evropian.
 
Me kėtė rast Beker i prezentoi Presidentit Rugova programin e Bashkimit Evropian pėr gjashtė muajt e ardhshėm. Ndėrkaq, presidenti Rugova theksoi se institucionet e Kosovės po punojnė qė vendi ynė tė jetė anėtar me tė drejta tė plota i Bashkimit Evropian.

Kryesuesja aktuale e BE-sė, Irlanda, nuk zyrė pėrfaqėsuese nė Kosovė, andaj atė e pėrfaqėson Holanda, si kryesuese e ardhshme e BE-sė.
 
 
Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova tė enjtėn flet para Kuvendit tė Kosovės
 
Prishtinė, 20 janar 2004 - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova, nė seancėn e sė enjtės mė 22 janar, do tė mbajė fjalimin vjetor para Kuvendit tė Kosovės, nė tė cilėn do tė flasė pėr objektivat e institucioneve tė Kosovės pėr kėtė vit, thuhet nė njė njoftim tė Zyrės sė Presidentit tė Kosovės.

Pėrndryshe, nė seancėn e sė enjtės deputetėt do tė diskutojnė pėr Projektligjin pėr tregti me naftė dhe derivate tė naftės si dhe pėr Projektligjin pėr kinematografi. Ndėrkaq, diskutimi pėr Projektligjin pėr Odėn Ekonomike tė Kosovės ėshtė shtyrė pėr njė javė mė vonė.
 
 
Rexhepi shkarkoi kėshilltarin e tij nga posti i koordinatorit tė Qeverisė pėr standardet
 
Prishtinė, 20 janar 2004 - Ilir Deda do tė zėvendėsojė Rexhep Hotin nė postin e koordinatorit tė Qeverisė sė Kosovės pėr standardet.
 
Vendimi ėshtė marrė nga Kryeministri Rexhepi pas sugjerimeve tė zėvendėsshefit tė UNMIK-ut Ēarlls Brajshou, qė Rexhep Hoti tė shkarkohet nga ky post pėr shkak se sipas UNMIK-ut, ai nuk ishte kooperativ.
 
Kryeministri Rexhepi tha se kėshilltari Hoti do tė punojė nė njė nga zyrat e reja tė cilat Qeveria pretendon t'i hapė sė shpejti.
 
 
Mari Fuēi akuzat e kryeministrit Rexhepi i ka quajtur "shpifėse dhe falco"
 
Prishtinė, 20 janar 2004 - Menaxherja e Agjencionit Kosovar tė Mirėbesimit (AKM) Mari Fuēi ėshtė pėrgjigjur ndaj akuzave tė vazhdueshme tė kryeministrit Bajram Rexhepi, i cili ka akuzuar menaxheren e AKM-sė pėr ndėrprejen e procesit tė privatizimit nė Kosovė.

Drejtoresha e AKM-sė Mari Fuēi ka mohuar tė gjitha kėto akuza. Nė njė letėr dėrguar shefit tė Shtyllės sė katėrt tė UNMIK-ut Nikolas Landsdorf, ajo ka shpjeguar rreth angazhimeve tė saj tė deri tash nė detyra tė ndryshme qė kishin tė bėnin me privatizimin.
 
Zonja Fuēi akuzat e kryeministrit Rexhepi i ka quajtur "shpifėse dhe falco" qė pengojnė aftėsinė e saj pėr t'i kryer pėrgjegjėsitė, tė cilat tashmė janė duke e rrezikuar kredibilitetin e saj nė publikun kosovar. "Po qe se kėto akuza shpifėse vazhdojnė, unė nuk do tė kem zgjedhje tjetėr pos qė ta vazhdoj ēėshtjen nė gjyq", ka thėnė zonja Fuēi.
 
 
Vendorėt shprehen pėr ndryshimin e Kornizės Kushtetuese, ndėrkombėtarėt janė kundėr
 
Prishtinė, 20 janar 2004 - Njė grupi i punės sė Kuvendit tė Kosovės pėr hartimin e rekomandimeve pėr ndryshimin e Kornizės Kushtetuese dhe pėrfaqėsues tė institucioneve tė Kosovės thanė sot nė njė debat publik se ndryshimet nė Kornizėn Kushtetuese janė tė domosdoshme. Ata theksuan se kėto ndryshime duhet tė jenė nė harmoni me proceset politike aktuale nė vend.

Mirėpo, pėrfaqėsuesit e Zyrės ligjore tė UNMIK-ut bėnė tė ditur nė kėtė debat se shefi i UNMIK-ut do ta njoftojė edhe zyrtarisht kryeparlamentarin e Kosovės se kėto ndryshime janė tė parakohshme dhe se ndryshimet nė Kornizėn Kushtetuese nuk janė nė kompetencė tė Kuvendit tė Kosovės.
 
 
Familjarė tė personave tė zhdukur protestuan sot para selisė sė UNMIK-ut nė Prishtinė
 
Prishtinė, 20 janar 2004 - Familjarė tė personave tė zhdukur protestuan sot para selisė sė UNMIK-ut nė Prishtinė dhe kėrkuan qė t'i pranojė nė njė takim shefi i UNMIK-ut Hari Holkeri. Organizatorėt e kėsaj proteste thanė se Holkeri ka premtuar se ky takim mund tė realizohet gjatė ditės sė sotme.
 
Njėherit ata thanė se do tė kėrkojnė nga shefi i UNMIK-ut qė ēėshtjen e tė zhdukurve ta praqesė para Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė, ku pritet qė ai tė raportojė nė fund tė kėtij muaji.
 
 
Qeveria komunale e Podujevės merr masa pėr inkasimin e tė hyrave
 
Podujevė, 20 janar 2004 - Duke vepruar sipas masave tė aprovuara nga Kėshilli i Drejtorėve (KD) i komunės sė Podujevės si dhe nė bazė tė urdhėresės administrative tė Kryeshefit tė Ekzekutivit, Drejtoria pėr Inspeksion ėshtė nė realizim e sipėr tė masave qė kanė tė bėjnė me inkasimin e tė hyrave vetjake.

Drejtori i inspeksionit Islam Revuēi tha se si hap i parė ėshtė heqja e produkteve tė ekspozuara nga rruga e trotuaret, heqja e tezgave tė improvizuara, largimi i kamionėve nga trotuaret dhe largimin i mbulojave para lokaleve afariste.

"Qėllimi ėshtė qė tė lirohet hapėsira pėr qarkullim tė qytetarėve" deklaroi z. Revuēi, duke pohuar se njoftimi pėr kėto masa ėshtė bėrė me kohė. Moszbatimi i kėtyre masave nė afatin prej 7 ditėsh do tė rezultojė me konfiskimin e mallrave dhe tė tezgave, tha ai.

Lidhur me kėtė Drejtoria pėr Kadastėr, gjeodezi dhe pronė ka dėrguar 110 vėrejtje pėr shfrytėzuesit e pronės publike.
 
 
Ēmontohet njė granatė nė njė lagje tė Prishtinės
 
Prishtinė, 20 janar 2004 - Njėsiti i ēminimit i KFOR-it, sot nė mėngjes ka ēmontuar njė granatė tė vendosur nėn njė makinė nė lagjen Ulpiana tė Prishtinės. Zėdhėnėsi i policisė rajonale tė Prishtinės, Malkolm Eshbi ka thėnė se granata ishte lokalizuar mbrėmė rreth mesnatės nga pronari i makinės, por meqė ishte natė, njėsiti i ēminimit i KFOR-it, pėr shkaqe sigurie ka vendosur qė tė largojė granatėn sot nė mėngjes.

Granata e ēmontuar ishte e prodhimit kinez, kurse ekipi ēminues kishte vėrejtur gjatė ēmontimit se granata ishte e vendosur nėn makinė.
 
 
Arrestohen tre meshkuj nė Mitrovicė
 
Mitrovicė, 20 janar 2004 - Tre burra janė arrestuar nė pjesėn jugore tė Mitrovicės pasi u gjetėn nė njė automjet tė blinduar tė KFOR-it nė njė vagon treni i cili udhėtonte nė drejtim tė Francės, njoftoi policia.
 
Sipas zėdhėnėsit tė SHPK-sė tė dyshuarit i kanė thėnė policisė sė kanė dashur tė shkojnė nė Francė.
 
 
Dėshtoi takimi ndėrmjet ndėrkombėtarėve dhe vendorėve pėr vazhdimin e procesit tė privatizimit nė Kosovė
 
Prishtinė, 20 janar 2004 - Takimi disa orėsh qė u zhvillua dje ndėrmjet Qeverisė, shefit tė UNMIK-ut dhe udhėheqėsve kryesorė ndėrkombėtarė tė Agjencionit Kosovar tė Mirėbesimit, pėrfundoi pa ndonjė marrėveshje konkrete qė do tė shėnonte vazhdimin e privatizimit nė Kosovė.
 
Kryeministri Bajram Rexhepi pas kėtij takim tha se interepretimi i dobėt i rregulloreve nga ana e pėrfaqėsuesve ndėrkombėtarė ėshtė pengesa kryesore e procesit tė privatizimit.
 
Ai ka kėrkuar interpretim tė drejtė tė kėtyre rregulloreve, nė tė kundėrtėn thotė kryeministri Qeveria do tė ngrijė marrėdhėniet me AKM-nė.

Kryeministri Rexhepi tha se shefi i UNMIK-ut Hari Holkeri ka premtuar njė interpretim tė drejtė tė rregulloreve tė AKM-sė, mirėpo kjo, sipas tij, mbetet tė shihet nė ditėt e ardhshme.
 
Sipas tij nuk do tė ketė shumė kohė pėr tė pritur qė privatizimi nė Kosovė tė vazhdojė, nė tė kundėrtėn do tė ketė keqėsim tė marrėdhėnieve pėr kėtė ēėshtje ndėrmjet administratės ndėrkombėtare dhe Qeverisė sė Kosovės.

Krerėt e administratės ndėrkombėtare nuk u prononcuan pas takimit kėtij takimi, i cili zgjati mbi tri orė. Burimet brenda takimit thanė se gjatė diskutimit janė shėnuar tensione ndėrmjet zyrtarėve tė Qeverisė sė Kosovės dhe atyre tė Shtyllės sė Katėrt tė UNMIK-ut.
 
 
Shefket Musliu, ish-komandant i UĒPMB-sė, ėshtė transferuar nė burgun e Mitrovicės
 
Prishtinė, 20 janar 2004 - Shefket Musliu, ish-komandant i Ushtrisė Ēlirimtare pėr Preshevė, Medvegjė e Bujanoc ėshtė transferuar nė burgun e Mitrovicės, ka njoftuar avokati i tij Masar Morina. Ish-komandanti i guerilės shqiptare tė Luginės sė Preshevės, tashmė tė shpėrbėrė dhe nėnshkrues i Marrėveshjes paqėsore pėr Luginėn e Preshevės, Shefket Musliu ėshtė arrestuar nė prill tė vitit tė kaluar nga forcat amerikane tė KFOR-it. Pushteti i Serbisė ka kėrkuar dorėzimin e tij drejtėsisė serbe, por UNMIK-u ka refuzuar.
 
 
Ministri Brajshori u takua nė Paris me drejtorin e pėrgjithshėm tė UNESCO-s
 
Paris, 20 janar 2004 - Ministri i Kulturės, Rinisė dhe Sporteve, Behxhet Brajshori ka vizituar dje selinė e UNESCO-s nė Paris. Gjjatė kėsaj vizite ministri Brajshori ėshtė takuar me drejtorin e pėrgjithshėm tė saj Koishira Macura, me tė cilin ka biseduar pėr mundėsinė e bashkėpunimit dhe zhvillimit tė programeve tė caktuara.
 
 
Nė Prishtinė u themeluar Qendra e re klinike stomatologjike e Kosovės
 
Prishtinė, 20 janar 2004 - Me iniciativėn e drejtorit tė klinikave tė stomatologjisė prof. Osman Sejfia u themelua Qendra klinike e Stomatologjisė. Ministria e Shėndetėsisė mė 17 qershor 2003 lėshoi vendim pėr themelimin e kėsaj qendre, kurse nga 1 janari i sivjetėm edhe juridikisht filloi sė funksionuari kjo qendėr.
 
Qendra Stomatologjike do tė ndihmojė nė zhvillimin dhe nė avancimin e stamotologjisė, pohoi drejtuesi i kėsaj qendre dr. Blerim Kamberi. Ai shtoi se me krijimi e kėsaj Qendre stomatologjike janė krijuar kushtet pėr pėrmirėsimin dhe ngritjen e kualitetit tė shėrbimeve stomatologjike ekzistuese, pėr ngritjen dhe funksionalizimin e shėrbimeve stomatologjike.
 
 
Nė kuadėr tė manifestimit "Ditėt e Reēakut" u bė pėrurimi i muzeut tė Shtimes
 
Shtime, 20 janar 2004 - Nė kuadėr tė manifestimit "Ditėt e Reēakut" dje nė fshatin Legjendas ėshtė zbuluar pllaka pėrkujtimore pėr dėshmorin e kombit Hajriz Muhadini. Ndėrkaq nė malin e Kėrkovės mbi Reēak ėshtė zbuluar pllaka pėrkujtimore pėr dėshmorin Ahmet Kaēiku. Po dje nė Shtime u bė pėrurimi i muzeut tė qytetit.
 
 
U themelua sindikata e re me emrin - Unioni i Sindikatės sė Pavarur tė KEK-ut
 
Prishtinė, 20 janar 2004 - Anėtarėt e njė kėshilli nismėtar kanė themeluar njė organizatė tė re sindikale me emrin Unioni i Sindikatės sė Pavarur tė Korporatės Energjetike tė Kosovės. Anėtarėt e kėshillit nismėtar pėr themelimin e kėsaj organizate thanė se kjo organizatė sindikale u themelua pėr shkak tė pakėnaqėsisė sė punėtorėve me veprimin e organizatės sė deritashme.

Themeluesi e Sindikatės sė re tė KEK-ut deklaruan se Sindikata e Pavarur e KEK-ut deri mė tash ka punuar jashtė interesave tė punėtorėve. Sipas kryetarit tė Sindikatės sė re Nazim Feka, kryetar i Sindikatės sė Pavarur tė KEK-ut, Sherif Fejzullahu tash e dy vjet nuk ka treguar rezultate dhe asnjėherė nuk i ka pėrcjellė kėrkesat e arsyeshme tė anėtarėve tek Bordi i KEK-ut.

Ndėrkaq nėnkryetari i BSPPK-sė, Ukė Bashota theksoi se ata janė tė njoftuar me mosmarrėveshjet qė kanė lindur nė Sindikatėn e Pavarur tė KEK-ut. Sipas tij, BSPK nuk shpreh disponim pėr themelimin e degėve, pėrkatėsisht ndarje tė degėve, ngase kjo nuk ėshtė as nė interesin e punėtorėve e as tė BSPK-sė.
 
 
Njė polic serb i SHPK-sė ka bėrė vetėvrasje nė njė fshat afėr Gjilanit
 
Gjilan, 20 janar 2004 - Njė polic i Shėrbimit Policor tė Kosovės nga radhėt e pakicės serbe ka bėrė dje vetėvrasje nė shtėpinė e tij nė njė fshat afėr Gjilanit. Sipas zėdhėnėsit rajonal tė SHPK-sė nė Gjilan, rreshterit Ismet Hashani, motivet e vrasjes dhe rasti ėshtė duke u hetuar.
 
 
Teatri i Gjilanit hapi festivalin e dramės nė "Flaka e janarit 2004"
 
Gjilan, 20 janar 2004 - Teatri i qytetit nė Gjilan ka hapur mbrėmė festivalin e dramės kombėtare nė kuadėr tė manifestimit "Flaka e janarit 2004", me shfaqjen "Ura e sakrificės" tė autorit Rexhep Qosja e nė regji tė Sokol Angjelit nga Tirana.

Teatri i Gjilanit, tė cilit njė ditė pas kėsaj shfaqjeje do t'i jipet statusi i teatrit profesionist nga Ministria e Kulturės e Kosovės.

Ditėn e dytė, tė marten, nė program ėshtė Teatri Kombėtar "Akt" i Prishtinės, me shfaqjen "Nata e fundit nė Goli Otok" tė autorit Mehmet Kajtazi, nė regji tė Xhevat Qorrajt.
 
 
Mbrėmė nė Galerinė e Arteve tė Kosovės ėshtė hapur ekspozita ndėrkombėtare e qeramikės "Pjata"
 
Prishtinė, 20 janar 2004 - Mbrėmė nė Galerinė e Arteve tė Kosovės ėshtė hapur ekspozita ndėrkombėtare e qeramikės "Pjata". Nė kėtė ekspozitė prezentohen punimet prej qeramike tė krijuesve tė njohur nga shumė vende tė rajonit.
 
Ekspozita "Pjata" organizohet nė kuadėr tė bashkėpunimit tė Galerisė sė Arteve tė Kosovės dhe Art Areas tė Zagrebit dhe nėn pėrkujdesjesjen e Hanibal Salvano nga Zagrebi. Kjo ekspozitė ndėrkombėtare e qeramikės do tė qėndrojė e hapur deri mė 7 shkurt tė kėtij viti.
 
 
Zyrtarėt e Beogradin biseduan me diplomatėt e huaj pėr vazhdimin e dialogut Prishtinė-Beograd
 
Beograd, 20 janar 2004 - Zv/kryeministri i Serbisė Nebojsha Ēoviq, pėrfaqėsues tė Ministrisė sė Punėve tė Jashtme tė Serbisė dhe Malit tė Zi kanė biseduar me pėrfaqėsuesit e vendeve tė Grupit tė Kontaktit, tė Bashkimit Evropian dhe tė NAT0-s pėr proceset aktuale qė kanė tė bėjnė me vazhdimin e dialogut ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit.

Sipas mediave serbe, Ēoviq ka mbėshtetur vazhdimin e dialogut ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit dhe pėr formimin e grupeve multientike tė punės, por ka pėrsėritur rezervat qė kanė tė bėjnė me pėmbajtjen e dhe mėnyrėn e miratimit tė dokumentit Standardet pėr Kosovėn.
 
 
Rusėt thonė se kanė vrarė 15 kryengritės ēeēenė
 
Grozni, 20 janar 2004 - Forcat ruse kanė vrarė 15 kryengritės ēeēenė gjatė konflikteve tė fundit nė Ēeēeni, njoftuan zyrtarėt ushtarakė rusė.

Njė grup kryengritėsish ēeēenė kishin shfrytėzuar dokumente falco tė policisė dhe tė ushtrisė ruse dhe kishin vrarė nė pritė njė numėr personash nė fshatin Tanga nė jugperendim tė Groznit, ka thėnė zėdhėnėsi i ushtrisė ruse.

Agjencia ruse e lajmeve Interfaks pohon se nė mesin e tė vrarėve ndodhet edhe komandanti ēeēen Abuvald Astamirov, i cili dyshohet pėr vrasjen e 35 personave dhe pėr sulme terroriste.
 
 
Indonezi: Mbi 50 veta janė lėnduar nė njė zjarr tė madh
 
Xhakartė, 20 janar 2004 - Mbi 50 veta janė lėnduar nė njė zjarr tė madh tė shkaktuar nga dy shpėrthime nė kompleksin petrokimik nė pjesėn lindore tė ishullit tė Indonezisė Java.

Sipas njoftimit tė policisė, punėtorėt mund tė ndodhen nė kurthin e zjarrit qė ka kapluar depon e produkteve kimike tė ndėrmarrjes "PT Petro Vidada" afėr Surabajit.

Tashmė janė hospitalizuar mbi 50 veta qė kanė marrė djegie nga zjarri. Shkaqet e zjarrit ende nuk dihen.
 
 
Bulodozerėt dhe tanket e ushtrisė izrealite kanė shkatėrruar 13 shtėpi palestineze
 
Jerusalem, 20 janar 2004 - Bulodozerėt dhe tanket e ushtrisė izrealite kanė shkatėrruar sot para agimit 13 shtėpi dhe njė xhami nė kampin e refugjatėve nė Rripin e Gazės nė kufi me Egjiptin, njofton AP, duke u mbėshtetur nė burimet e dėshimitarėve palestinezė.

Ndėrkaq, komunikatėn e ushtrisė izraelite theksohet se aksioni nė Rafa ėshtė zbatuar si pėrgjigje ndaj zjarrit qė kishin hapur palestinezėt nga ndėrtesa nė afėrsi tė kufirit egjiptian dhe shton se ndėrtesat e shkatėrruara ishin tė zbrazta.
 
 
Tė paktėn 20 persona kanė vdekur dhe 74 janė lėnduar nė njė shpėrthim tė gazit nė Algjeri
 
Algjer, 20 janar 2004 - Tė paktėn 20 persona kanė vdekur dhe 74 janė lėnduar nė njė shpėrthim qė shkatėrroi stabilimentet e gazit nė portin e Algjerisė, Skidi.

Shkaqet e shpėrthimit nuk dihen ende, ka thėnė ministri i Energjetikės Shakib Kelif, i cili vizitoi vendin e ngjarjes, njofton Frnas Press.
 
 
Keri fiton raundin e parė tė zgjedhjeve nga radhėt e demokratėve
 
Ajova, 20 janar 2004 - Senatori i Masaēusetit, Xhon Keri ka fituar raundin e parė tė zgjedhjeve nė mesin e mbėshtetėsve tė demokratėve, zgjedhje kėto qė do tė nxjerrin kandidatin qė do tė sfidojė Bushin nė zgjedhjet presidenciale tė nėntorit.

Nė fund tė fundit kjo ishte nata e senatorit John Kerry, megjithėse fushata e tij vetėm disa javė mė parė nuk dukej se do tė jepte kėtė rezultat.

Veterani dhe heroi i luftės nė Vietnam, ishte qartė fituesi me 38 pėr qind tė votave.

Rezultat i mirė ishte edhe pėr senatorin e Karolinės sė Jugut, John Edwards, qė siē duket i ngrohu zemrat e banorėve tė shtetit tė Ajoas me mesazhin e tij pozitiv.

Zhgėnjimi i madh qe pėr kandidatin e renditur nė vendin e tretė, ish guvernatorin e Vermontit, Hauard Din.
 
 
OKB pritet tė vendosė pėr misionin nė Irak
 
Nju Jork, 20 janar 2004 - Sekretari i Pėrgjithshėm i Kombeve tė Bashkuara, Kofi Anan, pritet qė tė marrė vendimin pėr tė dėrguar njė ekip nė Irak qė do tė nxjerrė konkluzionin nėse atje ekzistojnė kushtet pėr mbajtjen e zgjedhjeve.

Sekretari i Pėrgjithshėm i Kombeve tė Bashkuara, Kofi Anan, pritet qė tė marrė vendimin pėr tė dėrguar njė ekip nė Irak qė do tė nxjerrė konkluzionin nėse atje ekzistojnė kushtet pėr mbajtjen e zgjedhjeve.

Zoti Anan tha se do tė ketė diskutime tė tjera pėrpara se tė merret njė vendim pėrfundimtar.
Por njė diplomat nė Kėshillin e Sigurimit, tha se besonte se ekipi do tė shkonte nė Irak.
 
 
I ftohti vėshtirėson operacionin e shpėtimit tė anijes norvegjeze
 
Oslo, 20 janar 2004 - Skuadrat e shpėtimit nė Norvegji janė duke punuar nėn presionin e kohės pėr tė gjetur tė mbijetuar brenda anijes sė pėrmbysur nė bregun juperėndimor tė vendit, pranė portit tė qytetit Bergen.

Mė herėt ata mundėn tė nxjerrin tė gjallė tre persona, duke hapur njė portė nė anijen e kthyer me kokė poshtė.

Nėntė persona tė tjerė u shpėtuan pėrpara kėtij aksioni, ndėrsa dy tė tjerė u gjetėn tė vdekur.

Operacioni i shpėtimit nė portin e Bergenit ėshtė njė garė me kohėn. Anija, qė vazhdon tė qėndrojė e pėrmbysur mbi sipėrfaqen e detit nė fjordin e ngushtė ku edhe ka mbetur, po mbushet me ujė.
 
Pėr tė gjithė ata qė kanė mbetur tė bllokuar gjetja e njė vendi tė thatė dhe ku mund tė merret frymė lirisht, po bėhet gjithnjė e mė e vėshtirė.

Prej njė operacioni spektakular u arrit tė shpėtoheshin tre prej 30 anėtarėve filipinas tė ekuipazhit, tė cilėt ishin bllokuar atje qė prej 7 orėsh.

Dy persona vdiqėn tė hėnėn gjatė rrugės pėr nė spital. Ata qė janė shpallur tė humbur mund tė jenė ende brenda nė anije.

Puna pėr shpėtimin e tyre vėshtirėsohet nė njė kohė qė uji ka ngrirė dhe anija ka filluar tė rrėshqasė.
 
 
Presidenti Bush mban sonte fjalimin mbi gjendjen e vendit
 
Uashington, 20 janar 2004 - Presidenti Bush po pėrgatitet tė mbajė tė martėn nė mbrėmje fjalimin vjetor mbi gjendjen e vendit, nė tė cilin pritet t=u thotė amerikanėve se Amerika ėshtė nė rrugėn e duhur. Fjalimi para dy dhomave tė Kongresit i jep Presidentit Bush rastin nė kėtė vit zgjedhjesh tė argumentojė se Shtetet e Bashkuara janė mė tė sigurta nėn udhėheqjen e tij.

Pritet qė fjalimi tė fillojė me komente mbi sigurinė kombėtare, duke theksuar sukseset e luftės nė Irak, pėrfshirė kapjen e udhėheqėsit tė pėrmbysur, Sadam Husein. Njoftohet se ai do tė bėjė thirrje qė shkurtimet e taksave tė realizuar nėn administratėn e tij, tė bėhen tė pėrhershme.
 
 
Uashingtoni i kėrkon OKB-sė tė vendosė pėr zgjedhjet nė Irak
 
Nju Jork, 20 janar 2004 - Zyrtarėt amerikanė dhe irakianė u kėrkuan Kombeve tė Bashkuara tė vendosin nėse zgjedhjet e drejtpėrdrejta nė Irak janė apo jo tė realizueshme para afatit tė 30 qershorit pėr kalimin e pushtetit. Shefi i administratės amerikane nė Irak, Paul Bremer dhe anėtarė tė Kėshillit Qeverisės irakian u takuan nė hėnėn nė Nju Jork me Sekretarin e Pėrgjithshėm tė OKB-sė Kofi Anan.

Kjo vizitė u bė ndėrkohė qė udhėheqėsit shiitė irakianė kritikojnė planin amerikan pėr kalimin e pushtetit brenda 30 qershorit nė duart e njė qeverie jo tė zgjedhur me vota tė drejtpėrdrejta, e cila do tė bėnte pėrgatitjet pėr zhvillimin e zgjedhjeve brenda vitit tjetėr.

Pas takimit prej dy orė e gjysmė me udhėheqėsit e Kėshillit Qeverisės irakian dhe tė koalicionit tė udhėhequr nga Shtetet e Bashkuara nė Irak, sekretari i pėrgjithshėm i Kombeve tė Bashkuara, Kofi Anan, tha se tė gjitha palėt u pajtruan se nė Irak do tė zhvillohen zgjedhjet sė shpejti. Ēėshtja ėshtė se kur.

 


  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.