|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Intervistė e "Kohės javore"

 
 

INTERVISTĖ ME ENVER HASANIN, PROFESOR I SĖ DREJTĖS DHE MARRĖDHĖNIEVE NDĖRKOMBĖTARE NĖ UNIVERSITETIN E PRISHTINĖS

 
 

 

20 janar 2004 / TN /

Unioni Serbi-Mali i Zi ėshtė krijuar pėr tė penguar pavarėsinė e Kosovės

Enver Hasani ėshtė profesor i sė drejtės dhe marrėdhėnieve ndėrkombėtare nė Universitetin e Prishtinės dhe nė dy universitete tė tjera ndėrkombėtare, nė Sarajevė dhe nė Qendrėn Ndėruniversitare tė Universiteteve Kroate nė Kroaci. Ai ka magjistruar nė lėmin civil nė Universitetin e Prishtinės, kurse magjistraturėn e dytė dhe studimet e doktoratės nė lėmin e marrėdhėnieve ndėrkombėtar i ka kryer nė Ankara tė Turqisė, nė njė universitet ndėrkombėtar anglofon. Ka qenė diplomat i shtetit shqiptar pėr afro shtatė vjet dhe ekspert ligjor i tė gjitha strukturave kosovare nė periudhėn e pasmbarimit tė luftės sė ftohtė e deri nė Rambuje. Ėshtė autor i dy librave tė botuara nė anglisht, njėri nė Vjenė, ndėrsa tjetri nė Tiranė, dhe i dhjetra shkrimeve tė botuara nė revistat akademike jashtė Kosovės.

KOHA JAVORE: Z. Hasani, u bėnė mė shumė se katėr vjet nga pėrfundimi i bombardimeve tė NATO-s nė Kosovė dhe largimi i forcave serbe. Si i vlerėsoni ecuritė e zhvillimeve nė Kosovė gjatė kėsaj periudhe?

E. Hasani: Ėshtė bėrė si tė thuash njė lloj stereotipi qė ecuritė e zhvillimeve kėtu nė Kosovė tė vlerėsohen me fjalė shumė tė pėrgjithėsuara, se ka rezultate, ka tė arritura, e kėshtu me radhė dhe unė nuk mund tė jem pėrjashtim nga kjo.

Ėshtė e vėrtetė qė ka pasur lėvizje nga vendi, ka pasur disa pėrmirėsime dhe disa rezultate, por unė besoj se nėse krahasohet ajo qė ne e quajmė efiēiencė d.m.th. nė qoftė se krahasohen mjetet e shpenzuara, mundi, pėrpjekjet e bėra dhe afati kohor prej katėr vitesh me rezultatet, shumėēka lė pėr tė dėshiruar.

Pėr katėr vite, nė radhė tė parė, ta zėmė, sistemi edukativo-arsimor dhe kulturor nuk ka pėsuar ndryshime rrėnjėsore ēfarė ėshtė dashur tė pėsojė, sistemi i sigurisė nė Kosovė mbetet njė sistem mjaft konfuz nė kuptimin e pėrgjegjėsive dhe bazohet akoma nė faktorin ushtarak. Domethėnė nuk bazohet nė faktorė tė tjerė qė krijojnė stabilitet dhe siguri afatgjate dhe mendoj qė kjo po ashtu pėrbėn ngecje.

Mendoj qė kėta faktorė, si faktorėt e sigurisė dhe faktorėt shpirtėrorė, restrukturimi i tė cilėve nuk ėshtė bėrė si duhet, dhe ka gjasa qė tė marrė edhe mjaft kohė pėr tzu bėrė si duhet, janė parakushtet elementare qė do tė kishin mundur tė hapin ēėshtjen e statusit tė Kosovės, i cili ėshtė i pazgjidhur dhe i cili ėshtė prodhuesi kryesor i pasigurisė dhe i paperspektivės nė Kosovė.

Pra, puna qė ėshtė bėrė deri mė sot nė kėto dy segmente qė i ceka nuk premton qė nė njė tė ardhme tė afėrt tė hapet seriozisht ēėshtja e statusit tė Kosovės, i cili po e pėrsėris ka filluar tė marrė elementet e njė miti, elementet e njė fenomeni fetish, elemente qė ai objektivisht nuk i ka.

Moszgjidhja e tij pėr njė kohė tė gjatė dhe ruajtja e kėsaj status quo-je ėshtė e pamundur. Mėnyra se si po shkohet me rregullimin e statusit dhe me rregullimin e parametrave tė tjerė tė stabilitetit dhe tė sigurisė e bėjnė tė paqėndrueshėm mbajtjen e kėsaj status quo-je.

KOHA JAVORE: Theksuat mė parė se zhvillimet politike nė Kosovė nuk kanė ecur nė kahjen e duhur dhe se zgjidhja e statusit tė Kosovės nė njėfarė mėnyre ka ngecur. Cilat janė mekanizmat pėr daljen nga kjo situatė?

E. Hasani: Mendoj se Bashkėsia Ndėrkombėtare me politikėn qė ka bėrė kėto katėr vite i ka lėnė vetes shumė pak alternativė, pėrkatėsisht ka shkuar nė alternativėn e fitimit nė kohė, e zvarritjes sė ēėshtjes sė statusit, nė tė njėjtėn kohė qė nuk ka punuar sa duhet dhe siē duhet pėr tė restrukturuar shoqėrinė kosovare mbi parametrat qė tani po quhen standarde ose mbi bazėn e asaj qė ėshtė standard ndėrkombėtar.

Mendoj se kjo ėshtė shqetėsuese, sepse kėto katėr vite nė kėtė drejtim, unė lirisht mund tė them se janė tė humbura, sepse pa krijuar njė stabilitet dhe siguri qė nuk bazohet nė prezencėn fizike ushtarake, por nė ndryshimin e pikėpamjeve tė qytetarit dhe tė autoritetit publik ndaj jetės, nuk mund tė flitet pėr njė hapje tė suksesshme tė zgjidhjes sė suksesshme tė statusit tė Kosovės.

Hapja e statusit tė Kosovės, nė kėtė gjendje siē ėshtė sot, do tė thoshte sigurisht kthim nė konflikt, kthim mbrapa dhe inkurajim i dhunės dhe i problemeve nė Kosovė dhe mė gjerė.


KOHA JAVORE: Para do kohe nė Vjenė ėshtė mbajtur takimi ndėrmjet delegacionit kosovar dhe atij serb. A ishte ky thjesht njė takim apo fillim i bisedimeve?

E. Hasani: Unė besoj se bisedimet shqiptaro-serbe kanė filluar mė heret, qė nė Samitin e Selanikut, ku shqiptarėt janė zotuar se do tzi nėnshtrohen dialogut si mėnyrė e vetme e zgjidhjes sė problemeve nė rajon. Mbase, qasje tjetėr vėshtirė se mund tė ketė, sė paku tani pėr tani.

Dhe takimi i Vjenės veē se e ka konfirmuar procesin e Selanikut. Simbolika e tij ėshtė qė tė konfirmohet edhe njė herė zotimi i palėve i dhėnė nė Selanik se do tė fillohet me dialog nė zgjidhjen e atyre ēėshtjeve qė quhen ēėshtje praktike, me ēzrast pala kosovare sigurisht qė ka pozitė tė pabarabartė, pėr shkak tė mėnyrės se si ėshtė futur nė dialog dhe tė statusit tė saj nė kuadėr tė delegacionit kosovar.

Bisedoi: I.Kallaba

Botuar nė "Koha Javore" - (Mali i Zi)
- Intervista botohet me pėlqimin e tė intervistuarit z. Hasani.

 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.