|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Qeveria komunale e Podujevės fillon marrjen e masave qė do tė ndikojnė nė inkasimin e tė hyrave

 
 

 
Podujevė, 20 janar  2004 (TN) – Duke vepruar sipas masave tė aprovuara nga Kėshilli i Drejtorėve (KD) i komunės sė Podujevės si dhe nė bazė tė urdhėresės administrative tė Kryeshefit tė Ekzekutivit, Drejtoria pėr Inspeksion ėshtė vazhdė e sipėr nė realizimin e masave qė kanė tė bėjnė me inkasimin e tė hyrave vetanake.
 
Drejtori i inspeksionit Islam Revuēi tha se si hap i parė ėshtė heqja e produkteve tė ekspozuara nga rruga e trotuaret, heqja e tezgave tė improvizuara, largimi i kamionėve nga trotuaret dhe largimin i mbulojave para lokaleve afariste.
 
“Qėllimi ėshtė qė tė lirohet hapėsira pėr qarkullim tė qytetarėve” deklaroi z. Revuēi duke pohuar se njoftimi pėr kėto masa qė do tė ndėrmirren ėshtė bėrė me kohė. Moszbatimi i kėtyre masave nė afatin prej 7 ditėsh do tė rezultojė me konfiskimin e mallrave dhe tė tezgave njoftoi z. Revuēi.
 
Lidhur me kėtė Drejtoria pėr Kadastėr, gjeodezi dhe pronė ka dėrguar 110 vėrejtje pėr shfrytėzuesit e pronės publike. “Aktualisht kemi shkėputur 10 kontrata me shfrytėzuesit e pronės publike qė tė shumtėn e rasteve janė kiosqe”, tha Drejtori i kėsaj drejtorie Tahir Sahiti. Ai njoftoi se janė identifikuar deri mė tani 71 kiosqe qė ushtrojnė veprimtari afariste pa kontrata tė cilat shfrytėzojnė 4 ari e 60 m tokė tė pronės publike.
 
“Krahas masave qė i ka aprovuar Qeveria komunale, pėr shkak tė inkasimit jo tė kėnaqshėm tė tė hyrave komunale, ne do tė detyrohemi ti publikojmė emrat e obliguesve mė tė mėdhenj tė komunės, pas afatit tė paraparė”, tha Mehmet Gashi, drejtor i Drejtorisė pėr Buxhet e financa nė Podujevė.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.