|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

FORCA E FLAKES HYJNORE E QIRIRIT

 
 

 
20 janar 2004 / TN
 
Nga Bujar SKENDAJ
 
Me ne fund, ndodhi ajo qe pritej prej vitesh: Qytetaret po vetedijesohen, po zgjohen dhe po ia thone mendimin e tyre qeverise mu perpara selise se saj. Mijera njerez te thjeshte shkojne atje te organizuar nga vetvetja, pa i thirrur askush. Edhe pse u pagua nje cmim teper i larte jetesh njerezore per te arritur deri ketu. Sidoqofte, kjo eshte nje shenje e mirepritur. eshte nje sinjal se me kete popull nuk do te mund te tallet me askush. Maskat qeveritare rane turperisht, demagogjia gjithashtu. Hipokrizia dhe arroganca qeveritare kane marre keshtu mesimin me te merituar. Brockullat e sajuara nga Fatos Nano per gjoja miqesite e tij ne Perendim, tashme i ka marre me vete uji i piste i Lanes. Zonja Doris Pack ia dha dhe nje here tjeter pergjigjen: "... qeveritaret nuk jane te paster... njerezit nuk e besojne me qeverine"...!!!
 
Cfare mund te thone tani qeveritaret tane te pacipe? Se po protestojne rrugacet? Apo, se jane protestues te vrazhde, anakronike? Asgje nga kjo demagogji arrogante nuk do te guxojne te artikullojne me gjuhen e tyre helmatisese. Sepse do te ngriheshin tere te vdekurit prej dores dhe mendjes socialiste dhe do te tundnin toke e qiell: Qirinjte jane shpirtrat tane. Ata nuk vrasin. Ata vetem kujtojne! Qirinjte dhe parullat e shkruara jane aq paqesore sa qeveritaret po meken, po hutohen e turbullohen. Por natyrisht, nuk do te dorezohen. Ata do te kishin deshiruar gure qe thyenin dritaret e zyrave te tyre. Ata do kishin gjithcka qe perpara kryeministrise te protestonte ajo qe ata e cilesojne "turme".
 
Nese do te ishte keshtu, atehere ustallaret socialiste do te perdornin formulat e tyre te gatshme: Erdhen vandalet, erdhen barbaret. Dhe me kete demagogji frikesuese do ta kishin kaluar lumin. Por kjo nuk ndodhi. Qytetaret vinin te heshtur nga dhimbja e humbjes se jeteve njerezore dhe me nje qiri a me nje parulle ne dore qendronin aty po aq te heshtur. Tere kjo tregon se tashme gjithcka eshte serioze, solemne dhe perfundimtare. Ndarja nga e keqja duket se eshte teper afer. Reagimi i nenkryetares se Kuvendit eshte deshmia me e re se kjo eshte nje race e mbrujtur me urrejtje ndaj njeriut. Kjo race nuk terhiqet as perpara vdekjes. Eshte nje race e mallkuar. Por kete radhe, rrethi eshte mbledhur fort.
 
Krimi me i fundit i detit Jon ishte aq mizor sa, mos u cuditni, pikerisht ajo flaka e dritheruar e mijera qirinjve do ta rrezoje kete harbuteri qeveritare te pashpirt, te korruptuar dhe kriminale. Po, po. Pikerisht ajo flke hyjnore! Refuzimi publik i kulturuar i njerezve ndaj kesaj qeverie perben dhe ndeshkimin e pare te se keqes. Dhe, natyrisht, me te rendesishmin. Duke vetedijesuar vetveten, keta qytetare po ndikojne ne vetedijesimin e nje opinioni te tere. Opozita dhe politikanet e moderuar ne Kuvend kane radhen e tyre te reagimit. Ky do te jete ndeshkimi i dyte per qeverine e inkriminuar, ai ligjor. Por po aq i rendesishem sa i pari!


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.