|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

FUSHATĖ APO POLITIKE DITORE NGA TĖ MAJTIT

 
 

 

20 janar 2004 / TN

Shkruan : Arbėr ISMAJLI (Gjilan)

Kohėve tė fundit nė Kosovė menjėher me fillimin e vitit 2004 filloi fushata e shpifjeve nga tė majtit, fushatė e cila nuk dihet a ėshtė fushatė pėr zgjedhje apo politikė ditore e atyre qė nė shpirt kanė urrejtjen e jo gėzimin.

Deklarimet e kohėve tė fundit qė vijnė nga numri Njė i partisė sė dytė nė vend pėr kah numri i anėtarėve pėr gjoja korrupsion nėpėr institucionet tona nuk janė gjė tjetėr veqėse njė tentim pėr njė grusht tė rėndė ndaj institucioneve tė lira tė Kosovės, qė kanė dalė nga vota e lirė popullit.

Habit fakti se Njėshi i partisė se dyte pėrveqė institucionit tė Presidentit dhe atė tė Parlamentit ai prek edhe nė Ekzekutiv, ku partia e tij ka kėtė institucion nė pėrkujdesje, por ai ndan edhe Ekzekutivin ku pėrmend vetėm ato ministri ku qeverisė partia tjetėr e para pėr nga numri i antarėsis nė vėnd, pra LDK.

Me njė cinizėm tė vėrtet kreu i PDK-sė akuzon institucionet tona pėr gjoja korrupsion e nuk ndalet qė ta vė gishtin nė kokė e tė mendojė, po me atė kokė tė tij, se vallė pjesė e cilave institucione jamė unė dhe partia ime.

Tė akuzosh sot dikė pa bazė e argumente tė forta do tė thotė : shpifje dhe gėnjeshtėr e rėndė.

Nuk kam dashur kurrė tė mendoj dhe tė besoj se pas perfundimit tė luftės nė Kosovė, nė shpirtrat e shqipėtarėve do tė mbizotrojė kaq shumė urrejtja.  Pėrkundrazi, kam menduar se pas perfundimit tė luftės nė shpirtėrat tonė do tė mbizotrojė gėzimi, harmonia dhe liria e shumė pritur nga ne, nga tė gjithė.

Pas njė minut heshtje nė parlament pėr nderim  tė masakruarve nga Reēaku i Shtimes, ku shkijet ēetnik nuk nderuan por akuzuan atė minut heshtjeje tė shpallur nga kuvendarėt tanė, nė foltore prap shfaqen tė majtit, jo vetem qė shfaqen por fillojnė njė sėrė akuzash ndaj Kryekuvendarit se gjoja paska marrė mito nė vlerė prej gjysėm milioni Euro pėr riparimin e sallės sė Kuvendit.

A janė tė pranueshme kėto akuza?

Kujt i shėrbejnė ato?

Kushė ushqehet me kėto shpifje?

A i ha kush ato?

Ata qė i bėjnė kėto shpifje, mun tė jenė vetėm ata tė cilėt nuk njohin progres, nuk njohin pėrparim tė politikės kosovare nė tė gjitha sferat vendore dhe ato ndėrkombėtare.

Dhashtė zoti qė foltorja e Parlamentit tė Kosovės mos tė jetė mė vendi i atyre qė shpifin. Tė mos jetė vendi i atyre qė duke akuzuar dhe shpifur pėr dikė mendojnė se i kontribojnė partive tė tyre.  Tė tillėt duhet tė kuptojnė njė herė se ėshtė e kotė pėrpjekja e tyre pėr t’iu mveshur akuza  institucuioneve tė lira dhe demokratike tė Kosovės, tė cilat pa dyshim kanė shumė prioritete, por prioritet kryesor kanė Pavarėsinė e Kosovės.

Le tė mbesin nė kokat a atyre kėto shpifje dhe urrejtje sepse populli i Kosovės dinė tė vlersojė drejt, mirė e qartė pėr tė gjithė ata qė i kanė shėrbyer kėtij vendi ne realizimin e kėtij progresi pozitiv nė vendin tonė, e qė pa dyshim ėshtė duke na shpie drejt qėllimit tė vetėm qė kemi Pavarsisė sė Kosovės.

 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.