|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

  Pėrse s’duhet ndalė “Mjaft”

 
 

 
   

19 janar 2004 / TN

Rita LOLOĒI, Tiranė (Kryetare e Unionit Rinor pėr tė Drejtat e Njeriut)
 
Lėvizja “Mjaft”, njė lėvizje qytetarie tė rinjsh ka filluar tė shihet prej shqiptarėve tė tejlodhur si njė dritė shprese.
 
Disa nga aksionet dhe veprimet e saj kundėr padrejtėsive tė shumta dhe sjelljes arrogante tė pushtetit, kanė bėrė efektin e tyre; lėvizja ėshtė pėrshėndetur ndėrkaq nga brenda dhe jashtė vendit, ndėrsa rreth saj janė mbledhur edhe disa personalitete tė jetės shqiptare.
 
Por, pėrkundėr kėtyre rezultateve, edhe nė kėtė lėvizje qė drejtohet prej disa tė rinjve idealistė, ka shpesh herė konfuzion, ka punė tė lėna pėrgjysmė, ka edhe tėrheqje mbrapsht.
 
Aksioni mė i ri pėr reflektimin e qeverisė ndaj tragjeėdisė sė Karaburunit, mėgjithėse pati njė mbėshtetje shkresore nga shumė individė tė majtė, tė djathtė dhe tė paangazhuar, vetėm ditė e fundit arriti tė mbledhė para selisė sė kryministrisė njė numėr tė konsiderueshėm protestuesish. Por ky aksion nuk mund tė mbetet thjesht me njė ndjesė tė kryeministrit, megjithėse nė kėtė vend nuk ka shumė traditė normė e civilizimeve tė sotme perėndimore; lėvizja mund tė pėrqėndrohej nė dorėheqje titullarėsh qė kanė lidhje mė tė drejpėrdrejtė me tragjedinė dhe qė nuk pėrjashtojnė kryeministrin.
 
Si njė lėvizje e papolitizuar qė nuk kėrkon as largimin e njė force politike dhe as ardhjeėn nė pushtet tė njė force tjetėr, ajo duhet tė ruhet nga tė ashtuquajturit e pavarur qė ruajnė njė farė varėsie nė punėt dhe bizneset e tyre; siē edhe mund tė bėjė tė vetat mbrojtjen e shuėm shtresave qė janė aktualisht tė argjilizuara nga pushteti ose ndihen tė kėrcėnuar nga pushtetet e tjera.
 
Unė do tė sugjeroja se njė organ shtypi i kėsaj lėvizje (edhe mjeti elektronik ka vlerėn e vet) mund tė gjente terren nė situatėn problematike dhe tė politizuar tė mediave, si dhe do tė risillte njė tribunė pėr shumė intelektualė qė nuk e gjejnė vetėn nė asnjė parti. 

 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.