|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

NĖ BALLAFAQIM TĖ NGJARJEVE

 
 

  SHITJA E INTERESAVE KOMBĖTARE, DĖM I PARIPARUESHĖM PĖR TĖ SOTMĖN DHE TĖ ARDHMĖN E GJITHĖ KOMBIT SHQIPTAR..!

 
 

 
19 janar 2004 / TN
 
Shkruan: Rexhep ELEZAJ
 
Shtrohet pyetja: edhe sa kohė duhet tė kalojė derisa “elita” politike shqiptare, sidomos ajo matanė kufirit, ta kuptojė se kombi shqiptar ka vetėm njė ēėshtje tė pazgjidhur kombėtare, tė bindet se pėr realizimin e synimeve dhe aspiratave nacionale, si e drejtė e patjetėrsuar e popujve, ka vetėm njė rrugė, ka vetėm njė politikė, ka vetėm njė opsion. Pra, ta kuptojė se ka vetėm njė rrugė pėr zgjidhjen e saj, e jo mė shumė se njė.
 
Ta kuptojė se pėr ta zgjidhur ēėshtjen mė madhore tė njė kombi, siē ėshtė ēėshtja e pavarėsisė sė plotė nacionale, nuk lypsen tė futen nė pėrdorim shumė ideologji, shumė opsione, por as variante e nėnvariante tė modeleve tė ndryshme politike, ose tė shpalohen pėr kėtė shumė ide, shumė dėshira, shumė synime, ose tė bėhėn shumė reflektime pėr zgjidhje nė mėnyrė separate tė ēėshtjes sonė kombėtare.
 
Sepse pėr ta zgjidhur njė komb ēėshtjen e tij kombėtare, si ēėshtje primare dhe e pandarė, ekziston vetėm njė politikė e cila quhet POLITIKĖ NACIONALE, ekziston vetėm njė model i cili quhet UNITET POLITIK, ekziston vetėm njė ide, qė quhet PAVARĖSI E PLOTĖ NACIONALE, ekziston vetėm njė dėshirė, E CILA QUHET ĒLIRIMI I PLOTĖ KOMBĖTAR, ekziston vetėm njė sovran, i cili quhet SOVRANITET KOMBĖTAR DHE SHTETROR, ekziston vetėm njė platformė kombėtare, e cila quhet BASHKIM KOMBĖTAR, ekziston vetėm njė reflektim, i cili quhet LUFTĖ KUNDĖR ROBĖRISĖ, ekziston vetėm njė betejė, e cila quhet; lufta pėr DEMOKRACI TĖ PLOTĖ NACIONALE, ekziston vetėm njė luftė, e cila quhet betejė pėr ta MUNDUR EGOIZMIN PERSONAL.
 
Pra, ka vetėm NJĖ KOMB SHQIPTAR qė ka vetėm njė ēėshtje ende tė pazgjidhur nacionale, i cili  ka vetėm njė politikė kombėtare, dhe qė ka vetėm njė model juridik dhe strategjik kombėtar. Dhe, pėr ta zgjidhur kėtė ēėshtje lypset qė KOMBI TĖ JETĖ MBI TĖ GJITHA, e ardhmja tė jetė mbi tė gjitha, liria dhe jeta e dinjitetshme e shqiptarit (kudo) tė jetė mbi tė gjitha. Sepse, shqiptarėt kanė vetėm njė ideal kombėtar, i cili duhet tė jetė udhrrėfimi i vetėm pėr jetė dhe vdekje.
 
Mbase, e kaluara dhe e tanishmja kanė treguar qartė se me shumė politika “nacionale”, me shumė liderė dhe “idhujė” politikė, me shumė “sulltanė” dhe kapedanė, me shumė gjeneralė dhe disa ushtri, me shumė doktrina dhe ideologji, me shumė socializma dhe izma tjerė, me shumė ēeta e shumė parti, me shumė qendra politike e shumė qeveri, nuk arrihet, jo, ore, kurrė liri, dhe as pavarėsi!! Nuk arrihet, jo, ore, kurrė unitet dhe lumturi, prosperitet kombėtar dhe harmoni, zhvillim dhe as begati, ngase kėshtu siē ishim dje, e kėshtu siē jemi sot tė ndarė e tė pėrēarė, tė egėrsuar dhe tė armiqėsuar, tė coptuar nėpėr parti dhe ideologji, tė tubuar nė taborre dhe ordi, nuk ia dalim, jo, ore, kurrė tė mbajmė shtėpi..!!      
 
Shikoni grekėt, malazezėt, boshnjakėt, kroatėt, rumunėt, bullgarėt dhe turqit, shikoni vetėm kėta popuj qė i kemi pėr rreth, sepse nga ata mund tė merret mėsim i mirė dhe shkollė e duhur se si zgjidhet ēėshtja nacionale, se si ruhet dhe duhet kombi, se si mbrohet vatani, se si luftohet pėr liri dhe demokraci, se si mbahet shteti dhe mbrohet mileti, se si krijohet politika nacionale dhe ajo kombėtare, se si ndėrtohet shoqėria e lirė dhe sovrane, se si mbrohet integriteti dhe pavarėsia nacionale, se si punohet pėr atdheun dhe kombin, se si ndėrtohet shteti dhe shoqėria civile, se si respektohet ligji dhe e drejta pėr jetė, por edhe se si hyhet nė Europė.
 
Bile nė shumė aspekte kur ėshtė fjala pėr krijimin dhe mbrojtjen e shtetit mund tė merren si shembull edhe armėqit tanė mė tė pėrbetuar, siē janė serbėt, tė cilėt kur ėshtė nė pyetje ēėshtja e tyre nacionale tė gjithė janė njė, tė gjithė mendojnė dhe veprojnė si njė, si nė kor muzikorė, njėjtė, pra, si ai serbi nė Banat, Srem, Nish, Kurshumli, si ai serbi tjetėr nė Beograd, Kralevė, Banjallukė, Pale, Knin, etj, sepse tė gjithė nė masė tė njėjt e kanė nė shpirt dhe mendje Serbinė e Madhe, shtetin e kanė mbi tė gjitha dhe para tė gjithave, pra para interesave personale, sepse ata gjithmonė janė udhhequr me formulėn e tyre tė shenjėt; katėr “SSSS”-tė (vetėm bashkimi serbėt i shpėton), e qė kėtė mentalitet shtetror (ata e quajnė kulturė shtetrore) mbase e treguan shumė qartė nė agresionet e fundit pushtuese qė bėnė nė Kroaci, Bosnje dhe nė Kosovė.
 
Tė gjithė serbėt, pra, ishin nė “Front” tė pėrbashkėt si dhe nėn njė komandė, pa marrė parasysh se ku gjendej edhe ai serbi mė i skajshėm. Pėr fat tė keq tė tyre, por pėr fat tė mirė tė popujve kundėr tė cilėve luftuan, kėto luftėra i humbėn nė mėnyrė tė turpshme, dhe ate jo pse u mundėn nga ata qė deshėn t’i shfarosnin, por falė kryesisht ndėrhyrjes ushtarake tė forcave tė NATO-s. Pėrndryshe, sot shteti i Serbisė sė Madhe do tė shtrihej ashtu siē kanė planifikuar gjithmonė ēėtnikėt dhe “drazhamihajloviēėt”, qė nga Drina e deri nė Timok, qė nga Subotica dhe deri nė Prizren, gjė qė fletė pėr unitetin e serbėve kur ėshtė fjala pėr ta bėrė shtetin e tyre pa i llogaritur kurrė viktimat, bile ē’ėshtė edhe mė e ēudtshmja duke uzurpuar tokat e tė tjerėve.
 
Ndėrsa, gati gjithmonė, udhheqėsit e politikės shqiptare matanė kufirit lindinez, duke e patur territorin e vetė tė garantuar dhe tė njohur ndėrkombėtarisht, duke patur hapsirė kompakte etnike qė nga Podujeva, Ulqini, Komanova, Ohri, Manastiri dhe deri nė Leposaviē nė veri tė Kosovės, asnjėherė me sa mbajmė nė mend nuk kanė dalur me platformė ose koncept politik (ushtarak, jo se jo!?) pėr bashkimin dhe krijimin e njė shteti unik shqiptar nė Ballkan. Pse dhe cilat kanė qenė shkaqet qė kjo tė mos ndodhė kurrė gjatė historisė nga ana e kreut tė “shtetit amė”, kanė mbetur ende pa u bėrė edhe shumė analiza, sado qė fajin pėr kėtė ia kanė hudhur ideologjisė komuniste dhe tradhtisė nga sllavėt.
 
Mjerisht, kjo amulli politike edhe sot 14 vite pas rrėzuarjes sė komunizmit vazhdon t’i mbajė nė agoni politikanėt shqiptarė tė Tiranės zyrtare (alias: socialistėt), por njė gjė qė nuk mund ta kuptojė mendja e shėndosh e njeriut ėshtė fakti se si asnjėherė deri mė tash forcat politike dhe intelektuale shqiptare nuk ranė nė ujdi dhe as gjetėn gjuhė tė pėrbashkėt rreth krijimit tė njė strategjie ose programi nacional i cili, sė paku do tė shėrbente si platformė mbi tė cilėn do tė ndėrtohej politika jonė nacionale, ku pėrveē se do tė ofroheshin zgjidhje afatshkurtėra dhe afatgjata, ajo do tė shėrbente edhe si masė nėn, ose mbi tė cilėn “sasi” interesash kombėtare politikanėt shqiptarė nuk do guxonin tė shkelnin me tė “bėmat” e tyre personale.
 
Sė paku me kėtė do tė bėhėj e mudur qė t’u merret komoditeti qė kishin dhe qė kanė sot nė politikėn shqiptare, tė cilėt, pėr fat tė keq kanė shkuar aq larg, sa sot pa kurfarė limitesh t’i shesin interesat kombėtare pėr interesa tė tyre private, ose nė llogari tė interesave greko-serbe siē bėn z. F. Nano, pėr tė cilin lirisht mund tė thuhet se e ka shitur interesin kombėtar tė Shqipėrisė dhe gjitha trojeve tjera etnike. Pra, kjo mėnyrė e udhheqjes me shtetin shqiptar, pėrpos se nuk ka asgjė tė pėrbashkėt me rendin, ligjin dhe demokracinė, ajo paraqet sot shembullin mė tė zi nė Europė dhe botė se si dhunohet njė popull i tėrė, se si keqpėrdorėt e tėrė begatia nacionale e njė populli pėr interesa personale, qė thėnė pakėz mė ndryshe nuk ėshtė tjetėr veēėse tradhti kombėtare.
 
Prandaj, koncentrimi i ēėshtjes sonė kombėtare nė duar vetėm tė disa individėve ose nė duar tė partisė-shtet e cila nė emer tė atdheut po bėnė pazaret mė tė ulta nė dėm tė interesava tė gjithė kombit shqiptar, nuk ka dyshim se me kėtė metodė udhheqjeje po i bėhėn dėmė tė pariparueshme politikės nacionale tė tė gjithė shqiptarėve nė botė.
 
Tė mbretėrojė sot njė gjendje kaosi politik vetėm nė shtetin shqiptar, nė epokėn kur Roma, Berlini, Parisi dhe Londra janė vetėm disa orė larg me aeroplan nga Tirana, nė kohėn kur bota perėndimore ka shkuar aq larg nė arritjet shkencoro-teknologjike, dhe kur tokėn e planetit Mars po e pushton njeriu, nė kohėn kur shoqėritė demokratike e kanė rrumbullaksuar gjithė procesin e ndėrtimit tė shoqėrive tė mirėfillta civile dhe moderne, ndėrsa nė anėn tjetėr nė hapsirat shqiptare hasim nė lloj-lloj krimesh dhe bandash tė organizuara, ku nė format mė antinjerėzore qė nuk ka njohur bota shqiptare ndėr shekuj, bėhėt tregti dhe biznes me njerėz tė gjallė, posaēėrisht tregti me fėmijė tė mitur pėr njė grusht lekė, etj, s’mund tė kuptohet ndryshe veēėse si gjendje alarmi pėr njė komb dhe shoqėri brenda tė cilit sot po ndodhin tė gjitha kėto tė kėqija. Dhe jo vetėm kaq, por kur nė shtetin tonė amė pothuajse asgjė nuk ėshtė nė vend, ku asgjė nuk funkcionon si duhet dhe as nė harmoni me ligjin dhe normat civilizuese me pėrjashtim tė anarkisė, kaosit dhe veprave tė shėmtuara.
 
Kėshtu dhe me njė politikė tė kėtillė “nacionale” nuk ndėrtohet dhe as nuk mbahet kurrė shtet dhe shoqėri e mirėfilltė njerėzore, prandaj ėshtė iluzore tė pritet se njė ditė, nėsė Shqipėria vazhdon tė udhhiqet nga tė njejtit njerėz, do tė bėhėt pjesė e botės sė qytetruar. Sepse, Europa ka ikur aq larg nė piedestalet e zhvillimeve njerėzore saqė pėr shqiptarėt ėshtė gati e pamundur ta zėnė hapin me te.
 
Dhe pėr tė bėrė njė ndryshim, sado tė vogėl nė kėtė drejtim, si kusht i parė ėshtė ndėrrimi i tė gjithė akterėve kryesorė politikė, pėr tė mundur pastaj tė ndėrmirren hapat fillestarė pėr vėnjėn e themeleve tė shėndosha mbi tė cilat do tė ngritej godina e fortė dhe stabile shqiptare nė Ballkan pėr tė mirėn dhe sigurinė e gjeneratave qė do vijnė mė pas. Pėrndryshe, fati ynė dhe i gjithė Shqipėrisė edhe mė tej do tė ngelė nė duar tė mafiozėve dhe kontrabandistėve politikė dhe ekonomikė tė cilėt ēdo ditė e mė shumė po pėrmbysin shtetin dhe qytetarėt shqiptarė nė thellėsit e pafund tė detit Jon afėr Vlorės?!       


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.