|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

  Reagim: Procesi - Anna Lindh

 
 

"Korrieri" i Tiranės, pse dezinformon ?!

 
 

 
19 janar 2004 / TN
 
Nexhat KITA
 
Viktima e krimit serb Anna Lindh ishte objekt i njė shkrimi tė shkurtėr nė faqet virtuale tė gazetės "Korrieri", mė datė 17 janar, rreth orės 2 pasdite.Mė vonė lajmi u hoq dhe kjo ėshtė arsyeja qė nuk mund ta citoj me pėrpikmėri atė pjesė qendrore tė informacionit me pėrmbajtje dezinfarmacioni. Nuk dua tė spekuloj se pėr ēfarė arsye  theksuat se AUTORITETET e SUEDISĖ POHOJNĖ SE VRASJA e ANNA LINDH NUK KA MOTIVE POLITIKE, por dua tė them  nė mėnyrė tė veēantė se me gjithė dėshirėn e tyre tė flaktė e tė vetėkuptueshme, njė pohim tė kėtillė kategorik (pėr "mungesėn" e motivit politik) nuk patėn kurajo profesionale dhe morale t“ua servojnė lexuesve tė vet as gazetat kryesore tė Serbisė, qė nuk pushojnė tė jenė - mullinjtė e bluarjes sė propagandės antishqiptare.
 
Nuk mė kujtohet nėse nė artikullin dezinformues kishte shėnim pėr burimin e lajmit, ose pėr autorin e shkrimit, por sido qė tė jetė, pėrgjegjėsia mbetet e gazetės. Mė parė do tė kėrkoja tė gjeja shpjegimin e njė deformiteti tė tillė informativ te diletantizmi redaktues i gazetės sesa te ndonjė dukuri antikombėtare brenda saj.Ta marrim me mend e tė supozojmė se po tė bėhej kjo vrasje objekt gjykimi nė lėndėn e akuzės kundėr Millosheviēit, ndėrsa e vėrteta tė ishte krejtėsisht e kundėrta e asaj qė po pohon gazeta, ai (Slobodani i Serbisė) do ta citonte Korrierin pėr "korrektėsi" ashtu siē e lavdėroi Nanon disa herė si autor tė politikės sė fqinjėsisė sė mirė e korrekte, nėnkupto nė dėm tė cėshjes sė Kosovės.
 
Derisa u thirrėt nė kėtė shkrim pėr pohime tė paqena tė autoriteteve suedeze, ēdo lexues i vėmendshėm do tė kishte dashur tė dinte se kush janė kėto institucione shtetėrore qė po mohojnė ekzistimin e motivit politik, tė quajtur nė shtypin suedez - motivi i hakmarrjes kundėr ndėrhyrjes ushtarake tė NATO-s mbi Serbinė, ndėrmarrje kjo qė u mbėshtet nga ministreja e jashtme, tashti e ndjera Anna Lindh. Autoritete tė vetme qė kanė kompetenca dhe detyrė ligjore qė tė merren me kėtė ēėshtje gjygjėsore janė: Grupi i Hetimeve, Prokuroria dhe trupi i gjykimit, qė po peshon drejtėsinė nė kėtė proces.
 
Mė ditėn e nisjes sė gjykimit, gazeta mė gjurmuese dhe mė e informuar rreth vrasjes sė ministres sė jashtme suedeze, Expressen solli informacionin e siguruar nga burimi i vet nė Grupin e Hetimeve, tė cilin po e citojmė me kėtė rast:
 
"Ai (M.Mijailovic, N.K.) ka pranuar se ėshtė vrasėsi.
 
Mirėpo policia dhe prokurori janė tė sigurtė se ai nuk ka treguar cdo gjė. - Kjo ka tė bėjė me njė pjesė edhe me motivin. Thėnia e tij se zėra tė brendshėm e urdhėruan atė qė ta sulmonte viktimėn nuk qėndrojnė. Ka shkaqe tė tjera nga tė cilat e ka rrjedhimin kjo vrasje dhe kėtė ai e di vetė".
 
Ky pohim i autoriteteve, pra i njė pjesėtari tė Grupit tė Hetimeve, vetėm qė i bėn mė tė bazuara dyshimet pėr motivin politik tė vrasjes. Me fjalė tė tjera, deklarata e mėsipėrme e autoritetit zyrtar anonim nuk e pėrjashton asesi dyshimin se dorasi e ekzekutoi viktimėn pėr shkaqe politike. Deri nė kėtė moment tė proesit nuk kemi dėgjuar se dikush nga autoritetet suedeze tė ketė deklaruar atė qė po pohon kjo gazetė tiranase.
 
Tė sjellim ndėr mend se sistemi suedez i hetimeve penale ndoshta ėshtė i vetmi nė botė ku parimi inkuizitor* pėrjashtohet plotėsisht dhe kjo iu ndihmon ndonjėherė edhe kriminelėve ordinerė qė tė kalojnė pa asnjė ferrė nė kėmbė.
 
Tė pėrfundojmė se asnjė autoritet zyrtar deri mė tashti nuk ka pohuar se i serbi i pandehur vrasjen nuk e ka bėrė pėr motive politike, nėnkupto antishqiptare. Motivi mbetet i pazbuluar dhe kjo nuk do tė thotė se pėrjashtohet motivi politik. Shtrembėrimi i kėtij konstatimi, ose rikualifikimi i tij se nuk ka motive politike pas kėsaj vrasjeje ėshtė njė dezinformatė e gazetės "Korrieri" nė gjuhėn shqipe , jo e ndonjė gazete serbe.
 
*
Parimi inkuizitor nėnkupton pėrdorimin e dhunės, e mundimeve psikike, e torturave tė ndryshme, drogimin, mashtrimin, shantazhin e tė pandehurit pėr tė treguar, pėrshkruar a pranuar njė krim tė ndodhur a tė supozuar. Shumė shtete formalisht nuk e parashohin, por e pėrdorin nė praktikėn e hetimeve.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.

>