KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
 E hėne, 19 janar 2004

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Qeveria nga buxheti i sivjemė i Kosovės pėr kthimin e tė zhvendosurve ka ndarė 10 milion euro

 • Gjilan: Drejtorėt tė emėrohen nė cilėsinė e ushtruesve tė detyrės

 • Kuvendi i Gjilanit aprovoi rregulloren pėr mbrojtjen e mjedisit

 • Grevė urie 24 orėshe e familjarėve tė personave tė zhdukur

 • Komuna e Podujevės pėrfiton 5 miniprojekte pėr arsimin nga Banka Botėrore

 • Bordi i AKM do tė prezentojė sot propozimet pėr vazhdimin e procesit tė privatizimit nė Kosovė

 • Nė portin e Durrėsit u ndaluan 24 qytetarė nga Kosova me dokumenta tė falsifikuara

 • Ministri i Kulturės Brajshori sot do tė vizitojė selinė e UNESCO-s nė Paris

 • Policia njofton pėr dy incidente nė rajonin e Mitrovicės dhe tė Pejės

 • Vdiq Kadrush Rama, profesor nė Akademinė e Arteve nė Prishtinė

 • Parlamenti i Shqipėrisė hodhi poshtė mocionin pėr mosbesimin e opozitės kundėr kryeministrit

 • Ish-pjesėtarėt e UĒPMB-sė kanė themeluar Shoqatėn pėr ruajten e vlerave njerėzore dhe kombėtare

 • Rrėzohet njė avion i vogėl kanadez - janė zhdukur 10 pasagjerė dhe ekuipazhi

 • Nė Qerbela plagosen 13 veta

 • Anan takohet me kryeadminsitratorin irakian Bremer

 • Votime pėr kandidatin demokrat nė Ajova

 • Komision parlamentar pėr Karaburunin

 • Nė Greqi zhvillohen stėrvitje pėr sigurinė e Olimpiadės

 • Njė kontingjent ushtarak japonez hyri nė Irak

 
  
Qeveria nga buxheti i sivjemė i Kosovės pėr kthimin e tė zhvendosurve ka ndarė 10 milion euro
 
Prishtinė, 19 janar 2004 - Qeveria e Kosovės nga buxheti i vitit 2004 ka ndarė 10.5 milionė euro pėr ta ndihmuar procesin e kthimit tė tė zhvendosurve, thotė Ilir Deda, nga kryeministria e Kosovės. Ndėrkaq, politikani serb Millorad Todoroviq, koordinator pėr kthim nė Qeverinė e Kosovės, kėrkon hapjen e ministrisė pėr kthimin e tė zhvendosurve.
 
 
Gjilan: Drejtorėt tė emėrohen nė cilėsinė e ushtruesve tė detyrės
 
Gjilan, 19 janar 2004 - Kryesia e Degės sė LDK tė Gjilanit, nė mbledhjen e saj tė fundit, diskutoi pėr seancėn e fundit dhe tė parafundit tė Kuvendit tė Komunės, duke u pėrqėndruar nė statusin e drejtorėve aktualė tė ekzekutivit, tė cilėve u ka skaduar kontrata nė fund tė vitit paraprak.

Pas diskutimeve tė gjata dhe mjaft argumentuese, Kryesia e Degės konstatoi se Kuvendi i Komunės, pėrkundėr kėrkesės me shkrim nga ana e kryeshefit ekzekutiv nuk ka marrė qėndrim tė qartė dhe tė drejtė rreth ēėshtjes sė vazhdimit apo jo tė kontaratave tė drejtorėve sė paku derisa tė nisė riorganizimi i Shėrbimit Civil Komunal sipas projektit qė ėshtė votuar nė Kuvend.

Nė kėtė drejtim, Kryesia e Degės e konsideron tė papranueshme dhe aspak tė nevojshme krijimin e vakuumit institucional nė Gjilan.

Pėr ta evituar kėtė vakuum, Kryesia e Degės kėrkon nga kryetari i komunės dhe kryeshefi ekzekutiv qė drejtorėve aktualė t'ua vazhdojnė kontratat deri mė 31 mars 2004 nė cilėsinė e ushtruesve tė detyrės.

Kryesia e Degės e sheh tė udhės vazhdimin e kontratave pėr tre muaj nė mėnyrė qė tė kryhen procedurat e nevojshme pėr vlerėsimin e punės sė drejtorėve, pėr shpalljen e konkursit rreth zgjedhjes sė shefave tė departamenteve dhe drejtorėve tė nėndepartamenteve.
 
Pėrndryshe, Kryesia e Degės i pėrkujton udhėheqjes komunale se brenda kėtyre tri viteve ėshtė pėrmbushur qind pėr qind plani strategjik pėr zhvillim tė shpejtė ekonomik tė komunės, duke u projektuar dhe realizuar 460 projekte nė vlerė prej 38 milionė euro.

S'do mend se meritėn mė tė madhe nė kėtė pėrmbushje tė kėtij plani e kanė bartur vetė drejtorėt e drejtorive tė KK tė Gjilanit, andaj vlerėsimet paushalle se ata nuk janė treguar tė aftė dhe pėr kėtė nuk mund t'ju vazhdohen kontratata janė tejet tendencioze, tė dėmshme dhe me prapavijė politike.

Kryesia e Degės vlerėson se ka kohė dhe ėshtė e domosdoshme tė respektohen procedurat nė fuqi pėr punėn e secilit, pra edhe tė drejtorėve aktualė sikur qė ka kohė dhe ėshtė mė se e nevojshme qė tė vlerėsohet edhe procedura nė marrjen dhe nxjerrjen e vendimeve nė Kuvendin Komunal tė Gjilanit.
 
Dega e LDK tė Gjilanit nuk do tė lejojė qė tė nėnvlerėsohet puna dhe angazhimi i drejtorėve aktualė tė KK tė Gjilanit.
 
Ėshtė obligim i kėshilltarėve tė KK tė Gjilanit e para se gjithash tė atyre nga radhėt e LDK qė ta prezentojnė drejt e si duhet kėtė angazhim dhe kėto rezultate pėr tė cilat kohė tė gjatė janė mburrur si brenda ashtu dhe jashtė komunės dhe mbi bazėn e kėtyre rezultateve sot qėndrojnė ulur qė nga posti i kryetarit e deri tek ulėsja e 23-tė e kėshilltarit, thuhet nė njė komunikatė tė Degės sė LDK-sė nė Gjilan.
 
 
Kuvendi i Gjilanit aprovoi rregulloren pėr mbrojtjen e mjedisit
 
Gjilan, 19 janar 2004 - Kuvendi i Komunės sė Gjilanit, nė seancėn e parė pėr vitin 2004, miratoi dy rregullore, atė pėr mbrojtjen e mjedisit si dhe rregulloren pėr shfrytėzimin e pallatit tė sporteve. Njėkohėsisht Kuvendi ka vendosur qė ky objekt sportiv tė jepet nė tė ardhmen pėr shfrytėzim me qira.

Kėshilltarėt janė njoftuar edhe me raportin e revizionit tė brendshėm financiar, Sherafedin Latifi, i cili tha se gjatė kontrollimeve qė janė bėrė nėpėr drejtori, nė disa prej tyre ka patur ndonjė mangėsi nė udhėheqjen e procedurave, por nuk janė konstatuar keqpėrdorime.

Duke iu pėrgjegjur pyetjeve tė kėshilltarėve se ēfarė do tė mund tė thotė revizioni i brendshėm financiar, nėse njė komision i pavarur ndėrkombėtar do tė konstatojė mė vonė se ka patur keqpėrdorime, z. Latifi tha se ai ėshtė plotėsisht i sigurtė nė raportin qė ka bėrė.
 
 
Grevė urie 24 orėshe e familjarėve tė personave tė zhdukur
 
Prishtinė, 19 janar 2004 - Mbi 50 anėtarė tė familjeve tė tė zhdukurve kanė hyrė sot nė njė grevė urie 24 orėshe nė selinė e KMDLNJ-sė nė Prishtinė. Ata nė kėtė mėnyrė shprehin pakėnaqėsinė e tyre pėr shkak se deri mė tash nuk ėshtė zbardhur fati i personave tė zhdukur. Kjo grevė ėshtė organizuar nga njė kėshill grevist i Asiciacioneve familjare pėr pengjet dhe personat e zdhukur dhe viktimat e luftės.
 
 
Komuna e Podujevės pėrfiton 5 miniprojekte pėr arsimin nga Banka Botėrore
 
Podujevė, 19 janar 2004 - Nė kuadėr tė projektit pėr pėrmirėsimin e pjesėmarrjes nė arsim tė Ministrisė pėr Arsim Shkencė e Teknologji, financuar nga Banka Botėrore, komuna e Podujevės ka pėrfituar 5 miniprojekte, njoftoi Drejtori i Drejtorisė pėr Arsim Mr. Shpejtim Bulliqi.

Pėr raundin e parė tė projektit tė Bankės Botėrore komuna e Podujevės ka pėrfituar pesė miniprojekte ku do tė pėrfshihen 2 shkolla fillore nė Podujevė, ajo e Brainės dhe e Popovės si dhe Shkolla e Mesme Ekonomike.

Ky projekt sipas donatorit, ka pėr qėllim ofrimin e mundėsive tė barabarta pėr tė gjithė nė kuptimin e qasjes, vazhdimit dhe pėrfundimit tė shkollimit fillor dhe tė mesėm, ngritjen e cilėsisė sė planifikimit arsimor nė shkolla dhe ngritjen e efikasitetit tė shkollave, pėrmirėsimin e kushteve dhe ngritjen e cilėsisė sė mėsimdhėnies.

Vlera e kėtyre projekteve pėr shkollat fillore arrinė deri nė 10 mijė euro, kurse pėr shkollat e mesme deri nė 15 mijė. Sipas z. Bulliqi shkollat do tė konkurojnė me nga pesė miniprojekte prej tė cilave do tė pėrzgjidhen mė tė mirat.
 
 
Bordi i AKM do tė prezentojė sot propozimet pėr vazhdimin e procesit tė privatizimit nė Kosovė
 
Prishtinė, 19 janar 2004 - Bordi i Agjencisė Kosovare tė Mirėbesimit AKM do tė prezentojė sot nė njė mbledhje urgjente propozimet pėr ndryshimet nė politikat operacionale nė mėnyrė qė tė vazhdojė procesi i privatizimit nė Kosovė.
 
Njoftohet se janė bėrė disa ndryshime nė rregullat e shitjes sė ndėrmarrjeve shoqėrore me qėllim tė mbrojtjes sė tė drejtave tė punėtorėve. Qeveria e Kosovės ndėrkaq ka shprehur pakėnaqėsinė e saj lidhur me punėn e AKM-sė dhe ka kėrkuar njė takim me kreun e UNMIK-ut pėr tė pėrcaktuar qartė rolin e qeverisė nė kėtė agjenci.
 
 
Nė portin e Durrėsit u ndaluan 24 qytetarė nga Kosova me dokumenta tė falsifikuara
 
Durrės, 19 janar 2004 - Ministria e Rendit Publik tė Shqipėrisė ka njoftuar se nė portin e Durrėsit janė ndaluar 24 qytetarė nga Kosova tė cilėt tentonin tė kalonin pėr nė bregdetin italian me dokumente tė falsifikuara.
 
Pasagjerėve pas ndalimit nga policia lokale e portit tė Durrėsit u janė sekuestruar pasaportat e falsifikuara, duke zbuluar edhe vizat e tyre gjermane apo franceze jo tė rregullta. Pjesa mė e madhe ishin me pasaporta tė UNMIK-ut, ndėrkaq disa tė tjerė me dokumente udhėtimi kroate dhe Unioni Serbi-Mali i Zi.
 
Komesari i policisė sė Durrėsit deklaroi se kanė filluar hetimet ndaj dy agjencive turistike nga Kosova "Euroturs" dhe "Sabaturs" qė kishin organizuar udhėtimin dhe mendohet se fjala ėshtė pėr njė grup mirė tė organizuar tė trafikut klandestin nga Kosova nė portin e Durrėsit me destinacion Italinė dhe vende tė tjera perėndimore.
 
 
Ministri i Kulturės Brajshori sot do tė vizitojė selinė e UNESCO-s nė Paris
 
Paris, 19 janar 2004 - Ministri i Rinisė, Kulturės dhe Sportit, Behxhet Brajshori sot do tė vizitojė selinė e UNESCO-s nė Paris. Gjatė kėsaj vizite ministri Brajshori do tė takohet me drejtorin e pėrgjithshėm tė saj Kojēira Macura me tė cilin do tė bisedojė lidhur me mundėsinė e bashkėpunimit dhe zhvillimit tė programeve tė caktuara.
 
 
Policia njofton pėr dy incidente nė rajonin e Mitrovicės dhe tė Pejės
 
Mitrovicė-Pejė, 19 janar 2004 - Policia bėn tė ditur se nė rajonin e Mitrovicės, pėrkatėsisht nė fshatin Smrekonicė parmbrėmė tre persona me maska dhe tė armatosur nga pusia kanė gjuajtur veturėn e njė personi dhe janė pėrpjekur ta ndalin atė. Ky tentim ka dėshtuar dhe ata mė pastaj kanė shkrepur zjarr dhe kanė plagosur viktimėn. Ndėrkaq, nė Pejė dy persona janė pėrleshur me armė zjarri, njėri prej tė cilėve ėshtė goditur nė shpinė.
 
 
Vdiq Kadrush Rama, profesor nė Akademinė e Arteve nė Prishtinė
 
Prishtinė, 19 janar 2004 - Nė moshėn 65-vjeēare ndėrroi jetė Kadrush Rama, profesor nė Akademinė e Arteve nė Prishtinė. Poashtu ai ka qenė krijues i njohur nė fushėn e arteve figurative, tė cilat i ka eskpozuar nė shumė ekspozita individuale e kolektive nė vend dhe jashtė.

Varrimi i Kadrush Ramės do tė bėhet tė martėn nė varrezat e qytetit nė Podujevė.
 
 
Parlamenti i Shqipėrisė hodhi poshtė mocionin pėr mosbesimin e opozitės kundėr kryeministrit
 
Tiranė, 19 janar 2004 - Parlamenti i Shqipėrisė hodhi poshtė me shumicė votash njė mocion mosbesimi tė opozitės kundėr kryeministrit Fatos Nano, tė cilin e konsideronte pėrgjegjės pėr ngjarjen e 9 janarit nė ujėrat e Karaburumit, ku humbėn jetėn tė paktėn 21 veta. Pro-shkarkimit tė Nanos votuan 50 deputetė, ndėrkaq 76 vota kundėr dhe vetėm njė abstenim.

Pėr nėntė orė debate nė parlament u karakterizuan me qėndrime bardhė e zi tė deputetėve tė mazhorancės dhe tė opozitės. Seanca e Parlamentit u shoqėrua me momente tensioni gjatė kėmbimit tė replikave tė ashpra midis kryeministrit Fatos Nano dhe udhėheqėsit tė opozitės, Sali Berisha.
 
 
Ish-pjesėtarėt e UĒPMB-sė kanė themeluar Shoqatėn pėr ruajten e vlerave njerėzore dhe kombėtare
 
Preshevė, 19 janar 2004 - Ish-pjesėtarėt e Ushtrisė Ēlirimtare pėr Preshevė, Medvegjė dhe Bujanoc kanė themeluar nė Preshevė Shoqatėn pėr ruajten e vlerave njerėzore dhe kombėtare.
 
Formimi i kėsaj shoqate sipas kreut tė saj ishte imperativ i kohės dhe ka pėr qėllim angazhimin e pakompromis pėr mbrojtjen e vlerave njerėzore nė ndėrtimin e paqes dhe lirisė konform ligjeve dhe standardeve ndėrkombėtare. Formimin e shoqatės e ka mirėpritur edhe pėrfaqėsuesit e spektrit politik tė kėtij rajoni.
 
 
Rrėzohet njė avion i vogėl kanadez - janė zhdukur 10 pasagjerė dhe ekuipazhi
 
Toronto, 19 janar 2004 - Njė avion i vogėl "cesna 208" ėshtė rrėzuar nė liqenin Iri dhe tė gjithė 10 pasagjerėt dhe anėtarėt e ekuipazhit konsiderohen tė zhdukur.

Avioni ėshtė rrėzuar dje mbi sipėrfaqen e ngrirė tė liqenit menjeherė pasi kishte fluturuar nga ishulli kanadez Peli. Pasagjerėt kanė qenė kanadezė dhe njė amerikane qė po shkonin nė gjueti.
 
Nė Qerbela plagosen 13 veta
 
Qerbela, 19 janar 2004 - Nga shpėrthimi i njė bombe jo larg varrit tė imam Abasit nė qytetin e shenjtė irakian Qeberla janė plagosur 13 veta.

"Nė spital janė pranuar 13 vetė tė plagosur, njė nga tė cilėt rėbdė", ka deklaruar drejtori i shėrbimit shėndetėsor nė rajonin e Qerbelasė, 110 km nė jug tė Bagdadit.
 
 
Anan takohet me kryeadminsitratorin irakian Bremer
 
Nju Jork, 19 janar 2004 - Kryeshefi i administratės amerikane nė Irak, Paul Bremer do t'i bashkohet anėtarėve tė tjerė tė Kėshillit Qeverisės irakian pėr bisedime me Sekretarin e Pėrgjithshėm tė OKB-sė, Kofi Anan nė Nju-Jork.

Rritja e kundėrshtimeve ndaj planeve tė Uashingtonit pėr dorėzimin e pushtetit te irakianėt ka bėrė qė ata tė kthehen te OKB-ja.

Amerikanėt duan qė OKB-ja tė pėrkrahė planin e tyre tė dorėzimit tė pushtetit qė ka nė thelb zgjedhje indirekte pėr asamblenė e re qė mė pas do tė zgjedhė njė qeveri.

Ata shpresojnė se njė vulė aprovimi nga OKB-ja do t'i japė fund kritikave nga shumica sheite dhe nė veēanti nga kleriku mė me influencė, Ajatollah Sistani i cili kėrkon zgjedhje direkte.

OKB-ja u largua nga Iraku tetorin e kaluar pas dy sulmeve me bomba ndaj selive atje.
 
 
Votime pėr kandidatin demokrat nė Ajova
 
Ajova, 19 janar 2004 - Kandidatėt demokratė pėr garėn presidenciale nė SHBA pėr herė tė parė pėrballen sot me fushatėn e gjatė tė zgjedhjeve nė Ajova.

Nė 2 mijė ndarjet pėrgjatė shtetit, anėtarėt e partisė do tė votojnė pėr kandidatin e preferuar qė do tė jetė pėrballė presidentit Bush. Fushata ka vazhduar pėr muaj tė tėrė, por asnjė favorit nuk ka dalė nė kėtė shtet.

Sipas sondazheve, kandidati Hauard Din i cili kundėrshtoi luftėn nė Irak dhe dukej se ishte para kandidatėve tė tjerė, tani ėshtė shumė pranė me senatorėt John kerry dhe John Edwards si dhe kongresmenin, Dik Gephard.

Cilido qoftė rezultati, ai nuk do tė jetė pėrfundimtari, por mund tė tregojė se kush ka ekipin mė tė fortė pėr fushatė elektorale dhe si rezultat edhe shansin mė tė mirė pėr tė marrė edhe votėn nga partia.
 
 
Forcat amerikane kanė vrarė sot dy shtetas tė Jemenit dhe njė sirian
 
Bagdad, 19 janar 2004 - Forcat amerikane kanė vrarė sot herėt nė mėngjes nė njė paralagje tė Bagdadit dy shtetas tė Jemenit dhe njė sirian gjatė sulmit mbi njė shtėpi, e cila, sipas policisė irakiane, ka qenė strehim pėr terroristėt.

Ushtarėt amerikanė para agimit kishin rrethuar shtėpinė nė rajonin e El Moalemit dhe u dhanė arabėve 15 minuta tė dorėzohen. Pasi ata refuzuan tė dorėzohen, ushtarėt amerikanė sulmuan shtėpinė dhe vranė tre arabė, ka bėrė tė ditur policia irakiane.
 
 
Komision parlamentar pėr Karaburunin
 
Tiranė, 19 janar 2004 - Pas sancės sė jashtėzakonshme parlamentare mbi tragjedinė e 9 janarit nė Karaburun, ku humbėn jetėn tė paktėn 21 persona, pritet qė sot (e hėnė) Kuvendi i Shqipėrisė tė diskutojė modalitetet e ngritjes sė njė komisioni tė posaēėm parlamentar qė do tė hetojė kėtė ngjarje.
Opozita e prirė nga Partia Demokratike ka kėrkuar qė shumica e anėtarėve tė komisionit t'i pėrkasė asaj.

Kryetari i grupit parlamentar tė demokratėve, Bamir Topi, tha se kjo do t'i shėrbente transparencės sė ngjarjes, ndėrkohė qė sipas Rregullores sė parlamentit shqiptar, drejtimin e komisionit e merr forca politike qė paraqet kėrkesėn pėr hetim.

Ndėrkohė, autoritetet shqiptare tė Policisė dhe Prokurorisė kanė vazhduar operacionet e konfiskimit dhe kjo e fundit pritet qė tė japė edhe zyrtarisht miratimin pėr sekuestrimet e bėra deri tani.
 
 
Nė Greqi zhvillohen stėrvitje pėr sigurinė e Olimpiadės
 
Athinė, 19 janar 2004 - Dy muajt e ardhshėm nė Greqi do tė zhvillohen stėrvitje tė mėdha nė shėrbim tė sigurisė gjatė lojėrave olimpike qė do tė fillojnė nė Athinė mė 13 gusht.

Sipas BBC, nė kėto stėrvitje, qė do tė bėhen me pjesėmarrjen e trupave amerikane, do tė trajtohen skenarė pėr goditje terroriste kimike, bakteriologjike dhe bėrthamore.

Ministri grek i Rendit qė ndodhej nė fundjavė nė Uashington, deklaroi se nga tė dhėnat e deritanishme nuk rezulton qė gjatė zhvillimit tė lojėrave tė cėnohet siguria.

Qėkur fitoi tė drejtėn e organizimit tė kėtyre lojėrave, nė vitin 1997, Greqia ka qenė vazhdimisht nėn trysninė e skepticizmit ndėrkombėtar pėr aftėsitė e saj qė tė garantonte lojėra tė sigurta olimpike.
Deri tani organizatorėt e kanė fryrė vazhdimisht buxhetin e sigurisė, qė ka arritur nė rreth 800 milionė dollarė, ose tri herė mė shumė se nė lojėrat e kaluara olimpike tė Sidnejt.
 
 
Njė kontingjent ushtarak japonez hyri nė Irak
 
Bagdad, 19 janar 2004 - Njė kontingjent pararojė forcash japoneze hyri sot nė Irak nė pėrgatitje pėr dislokimin e njė personeli jo-luftarak prej 1 mijė vetėsh. Ėshtė hera e parė qė Japonia dėrgon trupa nė njė rajon lufte qė nga Lufta e Dytė Botėrore.

Kryeministri i Japonisė Juniēiro Koizumi e mori nė mbrojtje vendimin e qeverisė pėr dėrgimin e trupave nė Irak megjithė kundėrshtimin e fortė brenda vendit.

Ai tha se t'i japėsh Irakut ndihmė pėr rindėrtim ėshtė njė pėrgjegjėsi globale qė i takon edhe Japonisė.
Sipas njė ankete tė kryer nga agjencia e lajmeve Kyodo dhe qė u botua dje, mė shumė se gjysma e tė pyeturve u shprehėn se ishin kundėr dėrgimit tė trupave nė Irak.
 

  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.

>