|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Reportazh

 
 

QYTETTHARĖT NĖ VERI

 
 

 
    
19 janar 2004 / TN
 
Edison YPI
 
Tė rrosh a tė mos rrosh ?! Ky s'ėshtė problemi ! Problemi ėshtė ke a s'ke njėmijėepesqint Euro pėr tė kaluar adriatikun me gomone, dymijė fshehur nė njė traget, tre a katėr mijė pėr tė blerė njė Vizė pėr tė vajtur diku nė perėndim ku vetėm atje dhe vetėm athere tė merresh edhe me dilema shekspiriane po deshe. Sa shumė i ngjan rrugėtimi Tiranė Laē-Vau i Dejės, depėrtimit tė ngadaltė tė tehut tė thikės drejt kockės, drejt palcės ! Nė Torrovicė nisin therjet e para. Buzė rrugės, nė shi, pa ēadėr, njė djalė i vogėl me ēantė shkolle nė krah pret furgonin pėr tė vajtur nė shkollė pak kilometra mė tutje. Ndal dhe e marr. E pyes nėse ka kėtu prej atyre tė gomones. Po, thotė, janė dy, hajde se t'shoqnoj unė.
   
Shkojmė tek shtėpi zeza e lyer me gėlqere tė bardhė. Mbyllur me dry. Njė grua mė spjegon se janė, domethėnė ishin, dy, Gjin Grishaj dhe Ela Grishaj. Sapo ishin martuar. Nuk u janė gjetur kufomat. Nėna e Gjinit para njė viti u vetmbyt nė kanal se e kishte burrin pijanec. Falenderoj djalin dhe gruan dhe iki. Pak kilometra pa arritur qytetthin pranė hidrocentralit tė Vaut tė Dejės ku mė thanė se kanė jetuar disa prej fatzinjve qė u mbytėn pak ditė mė parė nė afėrsi tė Karaburunit, pyes kalimthi njė kėmbėsor; Tė lutem ku ėshtė fshati Laē ?
 
Kėmbėsori ngre pak kokėn dhe me njė xhest as ngėrdheshje, as buzėqeshje, as qesėndi, as mirdashje, as keqdashje, por diēka si robotike, alienike, pėrgjigjet; "Si the, Plaē ?! Nuk e di ku ėshtė". Ul kokėn, ngre jakėn e xhupit, mbulon veshėt, dhe vazhdon rrugėn. Ja dhe qytetthi ! Si gjithė qytthet e Shqipėrisė, plot kioska dhe dyqanka. Tė shumtat me qepena tė mbyllura. Njerėz tė rreshkur me sy mosbesues.
 
I lutem Dedės, njė banori tė porsanjohur, nėse ka mundėsi tė mė shoqėrojė tek njėra nga shtėpitė e kobit....mė tė fundit. Pranon, as me entuziazėm as me pėrtesė, thjesht pranon. Deri atje duhet tė kalojme njė pėrrua. Mbi pėrrua njė urė metalike. Deda jep spjegimet pėrkatėse; Fondet pėr kėtė urė janė vjedhur pesė herė, thotė, derisa mė nė fund erdhi e ndėrtoi ushtria. E sheh kėtė tubin me parmakė hekuri paralel me urėn ? Para se tė bėhej ura, krejt lagja mbi atė tub ka kaluar, edhe fėmijėt edhe pleqtė.
 
Hyjmė nė shtėpinė e Ndue Nikoll Lleshit. Zi. Burra, gra, farefis. Alfredi, djali i tij nėntėmbėdhjetė vjeēar s'ėshtė mė. Sa fėmijė ke ? Kam pesė, tre djem dhe dy vajza, mė fal, tani katėr, dy djem dhe dy vajza. A je nė punė ? Jo. Po si jeton, si i mban kėta fėmijė ? Ja ashtu, jam usta murator, njė ditė kėtu, njė ditė atje. A e dinit ju qė Alfredi do ikte me gomone ? E dinim qė do ikta, sepse i dhamė edhe paret, njėmijėepesėqint Euro pėr udhėtimin plus treqintepesedhjetė Euro ne xhep, por jo me gomone. E gėnjeu ndėrmjetėsi. Alfredin e pamė tė vdekur, pa rrobat e trasha dimerore.
 
Skafisti i kishte urdhėruar tė gjithė ti ēvishnin dhe t'i flakinin pėr ta lehtėsuar gomonen, madje tė vdekur dhe tė ēveshur e kishin grabitur, i kishin parrė paratė dhe njė zinxhir qė e kishte dhuratė nga motra. Djali i Ndues ėshtė gjashtėmbėdhjetė vjeē. Shkon nė shkollė. E pyes ku e sheh tė ardhmen e tij, kėtu ne Shqipėri apo dikund tjetėr. Dikund tjetėr sigurisht, pėrgjigjet pa hezitim. Po shokėt, moshatarėt e tu ?! Jemi njėzetegjashtė nxėnės nė klasė, thotė, pėr vajzat nuk e di, djem jemi dhjetė, prej krejtve vetėm njėri nuk po do me ik. A ka djem prej Laēi qė kanė ikur dhe nuk dihet ku janė ? pyes Nduen. Ka, plot, njėri ka shtatė vite. Po vajza ?!
 
Pėshpėrima, tė pranishmit lėvizin dhe shohin njėritjetrin nė sy. Po, ka thotė Nduja, nė emėr tė tė gjithėve. Tė tjerėt mbajnė pėr pak ēaste kokėn ulur. Ka shumė emigrantė qytetthi ? Ka, shumė ka, pothuaj ēdo shtėpi ka. Ku venė mė se shumti ? Itali, Greqi, Angli. Pse ikin ?! S'ka punė, s'ka tokė, s'ka kurgjė, prandaj ikin. Disa prej tyre vijnė me makina dhe pare dhe jua prishin mėndjen edhe atyre qė nuk kanė ikur ende. Largohem me Dedėn. Si ėshtė me korentin Laēi o Dedė ? Prej tetė tė mėngjezit deri nė katėr pasdite nuk ka fare, pastaj dy orė vjen dy orė ikėn. Hyjmė nė shtėpinė e Mark Tom Pushimajt. Djalit tė tij Paulinit njėzet vjeē nuk i ėshtė gjetur kufoma.
 
Marku kishte katėr, tani ka tre fėmijė, njė djalė, Kolecin qė punon me dokumenta nė njė fabrikė kėpucesh nė Itali dhe dy vajza. Kėtu Zija ėshtė mė e thellė. A e njihni ju ndėrmjetėsin qė i premtoi Paulinit ta dėrgonte nė Itali ? Jo, nuk e njohim. Paulini u nis me njė grup shokėsh. Jo tė gjithė e njohin ndėrmjetėsin nė tė tė tilla raste. Vetėm njėri prej grupit e njeh. Shokėt i besojnė njėri-tjetrit. Ne dimė vetėm se ndėrmjetėsi ka thėnė se do ti nisi jo me gomone, dhe do tė jenė tė shoqėruar nga polica shqiptarė.
 
Koleci, vėllai i tė mbyturit, thotė se kur ka ikur nė Itali para katėr vitesh me gomone ka paguar njė milionė lekė. Nė shtėpi nuk ka drita. Kur vijnė ? i pyes. Ditėn e parė tė zisė na i lėshuan njėzetekatėr orė, tė nesėrmeėn hiē fare pėrgjigjet Mark Pushimaj. Pėrshėndetem dhe ikim. Hyjme nė shtėpinė e Paulin Pjetėr Lleshit i cili ka shpėtuar i gjallė, por kėmbėt i ka tė djegura tė fashuara. Rri gjysėm shtrirė mbi njė divan. Vėllai, Gjovalini, mė lutet tė mos ibėj pyetje se ėshtė i stresuar nga pyetjet dhe pergjigjet e pafundme tė pėrsėritura. Paulini ėshtė i martuar prej katėr vitesh.
 
Para njė viti ja ka arritur ta marrė gruan dhe njė fėmijė nė Itali, nė Torino. Tė gjithė pa dokumenta. E ka pisk punėn me dokumentat. E ka dėbuar policia italiane para dy vitesh. Nė kėtė gjėndje nuk mund t'i futet tė kėrkojė jo vetėm dokumenta, por as Vizė. Prandaj sa herė ka ardh e ka ik, pėrherė me gomone. Ndėrsa flasim pėr dokumenta dhe Vizė tė tėrė i pėrqėndrojnė sytė nga unė nė mėnyrė diskrete. I bėj disa foto Paulinit me kėmbėt e djegura sė bashku me nėnėn, por pėr shkak tė mungesės sė dritės fotot nuk shihen, dolėn mė tė errėta dhe mė tė ngatėrruara se fati i tij. Nisem me shpejtėsi nė njė mort tjetėr diku mes maleve nė fshatin Jokaj.
 
Ku ėshtė rruga pėr nė Jokaj ? pyes njė qytetthar. Drejt, kthesa e parė majtas, pergjigjet. Qytetthari kishte qėlluar hokatar. Drejt, kthesa e parė majtas vėrtet ka njė rrugė, madje e asfaltuar, por pas njėqint metrave rruga ishte e bllokuar me njė mal zhavorri shkarkuar nga ndonjė kamion mu nė mes tė saj. Kthehem pas kėtij humori jo fort elegant dhe e vazhdoj rrugėn me shpresė se dikush tjetėr do tė mė thotė tamam nga duhet tė drejtohem.
 
Njė shofer furgoni mė jep disa info por mė paralajmėron se nė Jokaj nuk mund tė shkohet. Megjithatė bėj tutje. Rruga e Komanit e asfaltuar shumė e mirė, Liqeri, pamje mahnitese gjithė gjelbėrim, dritė, ajėr, jetė. Rruga pėr nė Jokaj kthen pas njė ure. Mbėshtetėsen e pjerrėt prej betoni tė shtratit tė lumit ndanė urės, dikush, me gėrma tė mėdha tė bardha e ka pėrcaktuar "zonė private".
 
E pashė edhe nė vėnde tė tjera kėtė lloj pėrcaktimi, rudiment tė "zonė ushtarake". Futem nė rrugėn pa rrugė tė Jokajt. Gurė dhe gunga dhe kėrcuj plot. Ndėrkohė ka nisur furtuna me shi dhe erė tė ftohtė e tė fortė. Jokaj, mbi njė faqe mali, mes mjegullash lėvizėse dhe shiut, ma bėn me sy, mė fton. Njėra nga ato shtėpitė e bardha qė duken si splash mbi at' faqe tė ngrysur mali duhet tė jetė e tė pavarrit nėn Adriatik. Nuk dua kurrsesi tė kthehem, kam ndjesinė se po futem nė Epos, nga e majta dy kulla malėsore me fėrngjira, historira, lahutarė, nga e djathta bjeshkėt, Muji, Halili, Zanat, Edith Durham-i...dridhem i tėri si tel lahute.
 
Me gjith stoicizmin, pas nja dy kilometrash disa trarė tė shtrirė tėrthor dhe gropa qė s'dihet sa tė thella janė mė bėjnė tė kthehem. Dal nga makina dhe rrij nja dhjete minuta nė shi e nė erė duke parė pėrreth. Kthehem. Nė rrugė takoj njė bari me ēifte nė krah. Ėshtė nga Jokaj. Thotė se fshati ka rreth dyzet shtėpi dhe se Tom Gjokajn tetėmbėdhjetė vjeē e njeh, domethėnė e ka njohur, e ka, domethėnė e ka pasur deri para disa ditėvė, stėrnip. E mashtruan, thotė, i thanė se do t'ju veshim si marinar, do t'ju shoqėrojė policia etj. Kė keni deputet ?
 
Pjetėr Arbnorin. A erdhi nė Jokaj ? Po. Por edhe njė deputet tjetėr ėshtė prej kėndej, ay nuk erdhi. Pse ? Nuk e di mirė, por mė duket se vajti nė varrimin e atyre te dyve prej Laēi, e meqėnėse tė tria ceremonitė ishin nė tė njėjtėn orė, nuk mundi. Po mė vonė pse nuk erdhi ? Nuk e di. Duke zbritur pėr nė qytetth marr njė pasagjer. Pse kaq halle Laēi ? e pyes. Sepse janė shumica tė ardhur, pėrgjigjet. Janė tė ardhur nga fshatrat e malėsisė qė i mbyti liqeni I Hidrocentralit.
 
Kėtu nuk kanė tokė, sepse toka kėtu ėshtė e pak banorėve autoktonė. Unė jam njė nga tė ardhurit prej njė fshati tė mbytur. Fshat i mbytur ! Gomone e zhytur ! Tel (lahute) i kėputur ! Kėtu kam vetėm njė barrake me pakėz oborr qė na dha shteti mė 1967 kur nisi tė ndėrtohej Hidrocentrali dhe kurgjė tjetėr. Me insistimin e Pjetėr Arbnorit, mė 1993 u bėmė Bashki, por ē'e do, s'ja kemi pa hajrin deri sot.
 
Kemi qėnė 80 % nga e djathta, tani jemi 80 % nga e majta. Mė 1996 kur Arbnori nė godinėn e Bashkisė po festonte fitoren e manipuluar 99 % tė cilėn e ulėn 70 % sepse ju duk turp 99-a, dikush ja vuri zjarrin lokalit tė Nikoll Tanushi pasi u gatuan gjellėt e ceremonisė, ja e sheh, ajo godina e madhe njė katėshe atje, ajo e djegura e shkatėrruara, prej ather ashtu ka mbetur. Ndahem shpejt nga analisti i provincės. Po kalon njė djalė me xhup. Sa vjeē je ? Shtatėmdhet. A i ke njoh ata tė gomones ? Posi jo, shokt e mi kan qen', bashkė rrijshim.
 
Po ti si e mendon tė ardhmen tėnde, m'thuj t'drejtėn ?! Mmmm.....nuk don lek vetėm gomonja, edhe shkolla don lek....nuk e di. Mos djalosh, lahuta vetėm njė tel ka, edhe ai mu kėput atje lart, tjetėr s'kam, dhe iki me tmerr duke i futur makinės drejt tė tretin. Ndal pak nė qėndėr tė qytetthit. Mpirje e plotė, sterilitet, zero absolute, minus 273 gradė fahrenhajt, peshq qė shiten drejt nė tokė mbi njė plastmas ose nė govata dhe lakra.
 
Kėtu nuk ka kuptim, nuk ka rėndėsi kurgjė, pėr shėmbull, veē rasteve kur ėshtė fjala pėr t'i hipur ndonjė gomoneje a ndonje trageti, sa ėshtė ora, ėshtė e martė e enjte apo e dielė, nė cilin vit jemi, a u mbodh a s'u mblodh Parlamenti ē'u tha e ē'u bė etj. Disa adoleshenta ende te pa mbytur nga hallet ose Kadriatiku, vėnė nė pėrdorim energjitė djaloshare duke u rrokur me njėri-tjetrin. Tė shkoj t'i marr njė intervistė ndonje autoriteti lokal ? Bah ! Kurrė !
 
Edhe ajo mė duhet; "gojėēthurja e zyrtarit" tė provincės ! Kam para syve origjinalin qė rrjedh gjak tė ngrohtė, ēa po m'duhet fotografia e ftohtė me shifra, tabela, kolona, statistika. Disa "Sallon Bukurie" ! A thua "Ahere soje do buēasė, prej dhemshurish njė yll sė brendi..." ?! Ndoshta do buēasė plot dritė ylli, por halli ėshtė se sapo dal nga qytetthi lexoj mbi njė mur; "Hyrja n'grop 1000 (lek)" ! Kaq pak ?! Po, aq pak vlen groposja nė Laē-Vau Dejės. Prandaj kanė ikur, po ikin dhe do ikin; fluturuar, zhdukur, zhytur, vrarė, gremisur, groposur, djegur, vdekur, mbytur.
 

 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.