|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

UDHĖTUAN HAXHINJTĖ E PARĖ NGA KOSOVA PĖR NĖ HAXH

 
 

 
Prishtinė, 16 janar 2004 - BIK - Sot, nga Prishtina pėr nė Arabinė Saudite u nisėn 178 haxhinjtė e parė nga Kosova nga 559 sa kėtė vit shkojnė nė haxh nė organizim tė Kryesisė sė Bashkėsisė Islame tė Kosovės.

Paradite nė xhaminė "Sulltan Mehmet-Fatih" (Xhamia e Madhe) tė Prishtinės, ku pos haxhinjėve qenė tė pranishėm edhe shumė familjarė dhe xhematjlinjė tė tjerė, nė njė solmenitet rasti u bė duaja e haxhinjėve.
 
Pėr tė pėrcjellur haxhinjtė nė Aeroportin e Prishtinės doli edhe myftiu i Kosovės, mr. Naim Tėrnva me bashkėpunėtorė, i cili haxhinjėve u uroj rrugė tė mbarė dhe krerjen e haxhit.

Haxhinjtė e tjerė do tė udhėtojnė nė tri ditėt vijuese 17-19 janar 2004.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.