|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Presidenti Rugova: Njė ekonomi e mirė kombėtare ėshtė element pėr njohjen mė tė shpejtė tė pavarėsisė

 
 

 
 

Podujevė, 15 janar 2004 (TN) –  Pėrurimi i Fabrikės pėr prodhimin e shtyllave “Poliarm” ėshtė ngjarje me rėndėsi pėr ekonominė e Podujevės dhe pėr ekonominė e Kosovės. Prodhimet e fabrikės Tuaj do tė pasurojnė tregun kombėtar kosovar me prodhime moderne e cilėsore.

 

Dėshiroj qė prodhimet tuaja tė dalin edhe nė tregjet e jashtme pėrmes eksportit, tha nė fjalėn pėrshėndetėse Presidenti i Kosovės dr. Ibrahim Rugova me rastin e pėrurimit tė sotėm tė Fabrikės “Poliarm” nė Podujevė.

 

Presidenti Rugova tha se shembulli i fabrikės qė po pėrurojmė tregon se komercializimi apo privatizimi ėshtė produktiv nė Kosovė dhe se kjo tregon se kosovarėt kanė shpirt ndėrmarrės dhe dinė tė punojnė e tė bėjnė ekonomi.

   

  

”Ne do tė bėjmė ekonomi tė fortė e tė qėndrueshme” tha dr. Rugova duke potencuar se do tė bėhet ēmos qė lidhjet e biznesit kosovar tė forcohen e tė hapen me biznesin perėndimor europian e amerikan.

 

Duke iu drejtuar Kryetarit tė komunės z. Agim Veliu, stafit udhėheqės dhe punėtorėve tė CRK-sė, pėrfaqėsuesve tė institucioneve qendrore e lokale si dhe gjithė pjesėmarrėsve tjerė  Kryetari i Kosovės dr. Ibrahim Rugova tha:

 

Edhe nė kėtė rast pėrurimi e gėzimi tė fabrikės tuaj, dua ta rikthesoj se njė ekonomi e mirė kombėtare, ėshtė element pėr njohjen mė tė shpejtė tė pavarėsisė formale tė vendit tonė. Kryetari Rugova u dėshiroi punė tė mbarė fabrikės sė re dhe CRK-sė duke premtuar se do ta kenė pėrkrahjen e Presidentit.

 

Kryetari KK tė Podujevės Agim Veliu nė fjalėn e tij  tha se nė saje tė njeriut tonė, sensit dhe shpirtit ndėrmarrės tė tij, investimit tė miqėve, shkalla e zhvillimit tė biznesit privat dhe progresit pėrgjithėsisht po ecėn mirė.

 

“Konsorciumi pėr Rindėrtimin e Kosovės sot po vė nė jetė njė projekt zhvillimor dhe ate prodhues, POLIARM pėr prodhimin e shtyllave tė poliesterit, e vetmja e kėtij lloji dhe me teknologjinė mė tė pėrparuar”, tha kryetari Veliu pohuar se Komuna e Podujevės do tė pėrfitojė nga ky investim. z. Veliu tha se pėrurimi qė po bėn Presidenti Rugova do ti sjellė tė mira  dhe mbarėsi  Fabrikės, CRK-sė e me k’tė edhe Podujevės, njerėzve tė saj.

 

Ndėrkaq qė njė fjalė pėrshėndetėse e mbajti edhe Kryetari i Bordit tė CRK-sė z. Skėnder Blakēori i cili tha se Konsorciumi pėr Rindėrtimin e Kosovės nė bashkėpunim me partnerėt afaristė nga Kosova dhe nė mbėshtetje financiare tė Bankės Private tė Biznesit – BPB pas periudhės pėrgatitore 2 vjeēare arriti qė tė riaktivizojė dhe ristartojė Fabrikėn pėr prodhimin e shtyllave “Poliester”.

 

Kryetari Rugova pastaj i bėri njė vizitė fabrikės pėr tu njoftuar nga drejtori Rrahim Sejdiu me procesin e prodhimit kurse nė oborrin e fabrikės pėruroi shtyllėn e parė “Poliester”.

 

Nė ceremoninė e pėrurimit tė fabrikės “Poliarm” morėn pjesė edhe ministrat tė Qeverisė sė Kosovės: Ali Sadriu, Behxhet Brajshori, Ali Jakupi, kėshilltari i Kuvendit tė Kosovės dhe kryetar i Grupit parlamentar tė LDK-sė Sabri Hamiti, pėrfaqėsues tė zyrave diplomatike tė SHBA-ve, Anglisė, Gjermanisė, Shqipėrisė, Italisė, Greqisė, pėrfaqėsues tė USAID-it, KFOR-it, TMK-sė, SHPK-sė, KEK-ut, PTK-sė, etj. CRK me kėtė rast organizoi koktej rasti nė hotelin “Besiana”.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.