|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
 E mėrkure, 14 janar 2004

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Nė ASHAK u debatua pėr statusin e ardhshėm tė Kosovės

 • Kryeparlamentari Daci u takua me kryetarėt e komisioneve tė Kuvendit

 • Kosova si ēėshtje e kyēe nė Ballkan do tė jetė e rėndėsishme pėr BE-nė, thotė presidenca irlandeze

 • Nė furrat e temocentralit Kosova B u asgjėsuan 13 tonė cigare kontrabandė

 • Nė Ferizaj ėshtė konfiskuar njė sasi armatimi dhe e narkotikėve

 • UNMIK-u ėshtė i kėnaqur me integrimin e serbėve nė rajonin e lindjes

 • Abramovic: Standardet e vendosura pėr Kosovėn nė botėn e sotme mund t'i pėrmbushin vetėm Danimarka dhe Norvegjia

 • Hari Holkeri ndėr sfidat kryesore pėr vitin 2004 ka vlerėsuar kompletimin e planit pėr implementimin e standardeve

 • Qytetarėt e Prishtinės ndezėn qirinj nė nderim tė viktimave qė humbėn jetėn nė ujėrat e detit Jon

 • Persona tė panjohur kanė plaēkitur nė banesėn e tij avokatin e popullit Marek Antonio Novicki

 • Vlorė: Vazhdojnė kėrkimet pėr tė zhdukurit nė ujėrat e Jonit

 • Dinosha u ka bėrė thirrje organeve shtetėrore malazeze tė zbulojnė autorėt e "Armatės Kombėtare tė Malit tė Zi"

 • Franca paralajmėron zvogėlimin trupave tė NATO-s nė Bosnje dhe nė Kosovė

 • Nė Vlorė janė shkarkuar 20 titullarė tė policisė rajonale

 • Presidenit serbo-malazez thotė se zgjidhja e ēėshtjes sė Kosovės ka mbetur pezull dhe ende njė ēėshtje e hapur

 • Dėshtoi fillimi i funksionimit tė korridorit tranzit tė mallrave nga Shkupi nė Podgoricė

 • Njė grua vetėvrasėse palestineze ka vrarė tė paktėn katėr izrealitė

 • Nė Irakun qendror janė vrarė tė paktėn dy vetė dhe janė plagosur 14 tė tjerė

 • Samiti i Meksikės pėrfundon me marrėveshje

 • Fillon nė Stokholm gjyqi ndaj vrasėsit tė Ana Lindit

 • Khatami "kėrcėnon" me dorėheqje

 • Bush thotė se tregtia e lirė ēon nė begati

 • Irak: sulmet kundėr forcave tė koalicionit pakėsohen ndjeshėm

 
  
Nė ASHAK u debatua pėr statusin e ardhshėm tė Kosovės
 
Prishtinė, 14 janar 2004 - Sot nė Akademinė e Shkencave dhe tė Arteve tė Kosovės u zhvillua njė debat me temėn "Kosova sot dhe statusi i saj i ardhshėm", nė tė cilin morėn pjesė disa profesorė dhe akademikė.

Nė fillim tė debatit, akademik Ekrem Murtezai, tha se takimi i sotėm duhet tė jetė i nivelit tekniko-shkencor pėr ēėshtjen e Kosovės, problem ky i cili e preokupon ēdo qytetar. Akad. Murtezai kėrkoi qė problemi i Kosovės tė ngritet nė nivel mė tė lartė apo tė lartėsohet niveli i mėnyrės sė shqyrtimit tė ēėshtjes dhe statusit tė Kosovės.

Ndėrkaq, akd. Esat Stavileci tha se mosgjidhja e statusit tė Kosovės bllokon shumė procese zhvillimore. Ai theksoi se pa zgjidhjen e shpejtė tė statusit tė Kosovės, nė bazė tė vullnetit tė shprehur tė popullit nė Kosovė do tė vazhdojnė tė bllokohen proceset e tranzicionit nė tė gjitha fushat e jetės.
 
"Pavarėsia e Kosovės nuk ėshtė vetėm njė opsion, por ėshtė njė zgjidhje e vetme pėr tė dalė nga kjo gjendje dhe natyrisht do tė pėrfundonte si njė zgjidhje e gjithė ēėshtjes shqiptare, duke pasur parasysh ēėshtjen e pazgjidhur shqiptare pėrgjithėsisht, duke e konsideruar Kosovėn dhe pavarėsinė e saj si paparendėse tė zgjidhjes sė ēėshtjes shqiptare", nėnvizoi akad.Stavileci.

Nė kėtė temė diskutuan edhe pjesėmarrės tė tjerė tė cilėt u angazhuan pėr zgjidhjen sa mė tė shpejtė tė statusit tė Kosovės.
 
 
Kryeparlamentari Daci u takua me kryetarėt e komisioneve tė Kuvendit
 
Prishtinė, 14 janar 2004 - Nė takimin qė kryeparlamentari Nexhat Daci kishte me kryetarėt e komisioneve tė Kuvendit tė Kosovės, atyre u shprehu mirėnjohje pėr rezultatet e arritura gjatė vitit 2003 dhe njėherit shprehu njė pjesė tė rezervės se ka akoma hapėsirė pėr punė dhe cilėsi edhe me tė madhe.

Daci theksoi se kryetarėt e komisioneve nė parlament gjatė vitit 2004 do tė kenė pėrkrahjen pėr bashkėpunim sa me tė madhe me vendet evropiane, nė mėnyrė qė tė shihet sesi funksionojnė parlamentet atje.

Kryetari i Kuvendit nė kėtė takim e quajti tė pavėrtetė njė informatė qė ėshtė dhėnė nė njė burim tė mediave se nė Parlamentin e Kosovės presin pėr t'u shqyrtuar mbi 150 ligje. Pas festave tė fundvitit ky ishte takimi i parė me kryetarėt e komisioneve punuese.
 
 
Kosova si ēėshtje e kyēe nė Ballkan do tė jetė e rėndėsishme pėr BE-nė, thotė presidenca irlandeze
 
Prishtinė, 14 janar 2004 - Ballkani Perendimor do tė betet prioritet i rėndėsishėm pėr kryesinė e Irlandės dhe Kosova si ēėshtje e kyēe nė Ballkan do tė jetė tepėr e rėndėsishme pėr Bashkimin Evropian dhe pėr Irlandėn, tha Peter Bas Beken, shef i Zyrės holandeze nė Prishtinė, i cili e pėrfaqėson Irlandėn edhe nė Kosovė.

Duke folur pėr implementimin e standardeve nė Kosovė, ai tha se Irlanda u bėn thirrje liderėve politikė tė Kosovės, duke pėrfshirė edhe ata tė minoriteteve, qė t'i bashkojnė forcat pėr implementimin e standardeve.

"Presidenca irlandeze e BE-sė konsideron se tė tetė standardet pėr Kosovėn kanė rėndėsi tė njėjtė. Ato e plotėsojnė njėra tjetėrn. Poashtu presidenca mendon se implementimi i standardeve ėshtė detyrė prioritare pėr qeverinė e Kosovės dhe pėr popullin e saj", tha zoti Beken. Ai tha se udhėheqėsit politikė tė Kosovės nuk mund tė arrijnė asgjė pa pėrfshirjn e popullit tė Kosovės nė tė njėjtin drejtim.

Shefi i Shtyllės sė katėrt tė UNMIK-ut Nikolaus Lambsdorf tha se mesazhi ėshė i qartė qė Evropa ėshtė e bashkuar dhe ajo bėn ēmos qė t'i ndihmojė Kosovės.

Ndėrkaq, kryesuesi i Agjencisė Evropiane pėr Rindėrim, Terri Bernard Guele bėri tė ditur se Bashkimi Evropian, pėrveē ndihmės prej 54 milionė eurosh, pėr vitin 2004 ka ndarė edhe 16 milionė euro tė tjera, pjesa mė e madhe e tė cilave ėshtė destinuar pėr realizimin e procesit tė implementimit tė standardeve.
 
 
Nė furrat e temocentralit Kosova B u asgjėsuan 13 tonė cigare kontrabandė
 
Prishtinė, 14 janar 2004 - Nė furrat e temocentralit Kosova B, ashtu siē qe paralajmėruar mė herėt, sot u asgjėsuan 13 tonė cigare tė kontrabanduara vitin e kaluar nga Greqia dhe qė kapin vlerėn prej 1 milion eurosh. Kėto cigare qė nuk kishin tiketa fiskale dhe obliguesit nuk i kishin kryer obligimet ndaj buxhetit tė Kosovės, u konfiskuan nga dogana nė Han tė Elezit dhe nė Pejė.

Ndėrkaq prej nesėr tė gjitha cigaret qė janė nė treg pa tiketa fiskale do tė konfiskohen.
 
 
Nė Ferizaj ėshtė konfiskuar njė sasi armatimi dhe e narkotikėve
 
Ferizaj, 14 janar 2004 - Nė dy lokale hoteliere nė Ferizaj janė aarrestuar gjashtė persona, bėri tė ditur zėdhėnėsi i SHPK-sė pėr rajonin e Gjilanit, Ismet Hashani.

Gjatė njė bastisjeje pjesėtarėt e SHPK-nė, tė policisė sė UNMIK-ut dhe pjesėtarėve amerikanė e grekė tė KFOR-it, nė kėto lokale ėshtė konfiskuar njė sasi e armatimit, kryesisht tė kalibrit tė vogėl, si dhe njė sasi tė narkotikėve, por nuk jipen hollėsi tė tjera, ndėrsa rasti ėshtė nėn hetime.
 
 
UNMIK-u ėshtė i kėnaqur me integrimin e serbėve nė rajonin e lindjes
 
Gjilan, 14 janar 2004 - Komuna e Gjilanit disa herė deri tani ėshtė lavdėruar nga faktori ndėrkombėtar pėr pėrparimet qė ka bėrė nė integrimin e komuniteteve. Ky proces, kėtu ėshtė zhvilluar mė shpejt se nė komunat e tjera dhe tash ka njė liri tė kėnaqshme tė lėvizjes.

Marsel Sintelan, zyrtari mė i lartė u UNMIK-ut pėr sektorin e lindjes, tha tė mėrkurėn nė njė takim me gazetarėt nė Gjilan se nė shtatė komunat e kėtij rajoni ėshtė bėrė njė pėrparim i kėnaqshėm nė kėtė segment, qė njėkohėsisht ėshtė edhe njėri nga standardet mė tė rendėsishme pėr Kosovėn.

Kėshilltari rajonal i UNMIK-ut e ka mbėshtetur kėtė pohim edhe me fakte. Nė shėrbimet civile tė komunave Gjilan, Viti, Shtėrpcė, Ferizaj, Artanė, Dardanė dhe Kaēanik janė tė punėsuar gjithsej 1.250 punėtorė dhe prej tyre 200 janė serbė si dhe 40 tė tjerė.

Edhe ky fakt dėshmon se punėsimi ėshtė bėrė nė pėrputhje me raportet etnike tė popullatės qė jeton nė kėtė rajon, tha Sintelan.

Duke folur pėr standardet qė duhet t`i plotėsojė Kosova, ai tha se rajoni i Gjilanit i ka plotėsuar disa obligime. Sa i pėrket lirisė sė lėvizjes, situata ėshtė shumė mė e mirė se gjithkund, por duhet tė bėhet mė tepėr nė pėrdorimin e gjuhėve.
 
 
Abramovic: Standardet e vendosura pėr Kosovėn nė botėn e sotme mund t'i pėrmbushin vetėm Danimarka dhe Norvegjia
 
Pragė, 14 janar 2004 - Morton Abramovic (Abramowitz), anėtar i bordit drejtues tė Grupit Ndėrkombėtar tė Krizave, thotė se ėshtė shumė e rėndėsishme qė sa mė shpejt duhet tė krijohet njė qeveri efikase tė Kosovės.
 
"Krijimi i njė qeverie funksionale tė Kosovės dhe shndėrrimi i UNMIK-ut nė njė strukturė kėshilluese qė nuk administron me Kosovėn, janė elementet e procesit qė do duhet tė fillojė shpejt", tha Ambramovic pėr radion "Evropa e lirė".
 
Ai gjithashtu ėshtė i mendimit qė tė nisė procesi i zgjidhjes sė ēėshtjes sė statusit pėrfundimtar tė Kosovės. "Kjo nuk ėshtė e lehtė, do marrė kohė dhe pėr fat tė keq do tė shtyhet sėrish.
 
Kjo e fundit do tė ndodhė pjesėrisht pėr shkak tė mosveprimit tė bashkėsisė ndėrkombėtare dhe pjesėrisht pėr shkak tė rezultateve tė zgjedhjeve nė Serbi, ku nuk dihet se kur do tė ketė njė qeveri efikase serbe", thotė ai.

Ambramovic kritikon disa vende nė perėndim sepse, siē thotė, ende hezitojnė tė lėvizin drejt diskutimit tė statusit pėrfundimtar tė Kosovės.
 
"Disa prej tyre ende besojnė se Kosova nė njė mėnyrė apo nė njė tjetėr do tė mbetet pjesė e Serbisė dhe shpresojnė qė me kalimin e kohės gjėrat do tė zhvillohen nė mėnyrė tė tillė qė tė gjendet njė rrugė pėr serbėt nė Kosovė qė tė jetojnė sė bashku. Kėto vende nuk kanė asnjė nxitim pėr tė krijuar njė qeveri tė pavarur tė Kosovės", theksoi Ambramovic.

Ndėrkaq duke folur pėr standardet pėr Kosovėn, Abramovic thotė se "ata kanė vendosur standarde tė tilla, qė nė kėtė botė tė sotme, vetėm Danimarka dhe Norvegjia mund t'i pėrmbushin". "Pėr mua standardet janė njė mundėsi pėr mėnjanuar krijimin e njė qeverie efikase tė Kosovės dhe pėr tė shtyrė diskutimin e statusit pėrfundimtar. Dhe kjo mendoj ėshtė pėr tė ardhur keq", nėnvizoi Abramovic.
 
 
Hari Holkeri ndėr sfidat kryesore pėr vitin 2004 ka vlerėsuar kompletimin e planit pėr implementimin e standardeve
 
Prishtinė, 14 janar 2004 - Shefi i UNMIK-ut, Hari Holkeri, ka shtruar mbrėmė njė darkė nė shtėpinė e tij pėr udhėheqėsit e Kosovės dhe shefat e pėrfaqėsive diplomatike tė vendeve tė huaja nė Kosovė.

Ai me kėtė rast para liderėve tė Kosovės dhe shefave tė pėrfaqėsive tė huaja diplomatike nė Kosovė ka mbajtur njė fjalim.

Holkeri ndėr sfidat kryesore pėr vitin 2004 ka vlerėsuar kompletimin e planit pėr implementimin e standardeve, mbajtjen e zgjedhjeve parlamentare, ecjen pėrpara tė dialogut Prishtinė - Beograd, privatizimin, por edhe procesin e kthimit tė shumetnicitetit.

Kryeadministratori Holkeri ka thėnė se ndėrkombėtarėt do tė vazhdojnė tė ndihmojnė Kosovėn e jo ta pengojnė atė.

"Qėllimi ynė ėshtė qė tė finalizojmė punėn nė pėrgatitjen e Kosovės pėr zgjidhjen e statusit pėrfundimtar e pastaj tė largohemi.
 
Por qė tė arrijmė deri aty duhet tė pėrmbushen dhe tė zbatohen standardet", ka thėnė Holkeri. Ai ėshtė angazhuar pėr raportet e mira ndėretnike, kthim tė qėndrueshėm tė tė zhvendosurve, luftė kundėr korrupsionit dhe krimit tė organizuar.
 
 
Qytetarėt e Prishtinės ndezėn qirinj nė nderim tė viktimave qė humbėn jetėn nė ujėrat e detit Jon
 
Prishtinė, 14 janar 2004 - Qytetarė tė shumtė tė Prishtinės kanė ndezur mbrėmė qirinj para Teatrit Kombėtar nė nderim tė viktimave shqiptare tė cilat humbėn jetėn nė ujėrat e detit Jon, e cila ndodhi nė natėn e 9 janarit. Me moton: "Njė qiri pėr viktimat e 9 janarit 2004" qytetarėt e kryeqytetit tė Kosovės u solidarizuan me dhembjen e familjeve tė 21 tė mbyturve nė afėrsi tė Vlorės.
 
 
Persona tė panjohur kanė plaēkitur nė banesėn e tij avokatin e popullit Marek Antonio Novicki
 
Prishtinė, 14 janar 2004 - Zyrtarė nga institucioni i ombudspersonit tė Kosovės njoftuan se ėshtė plaēkitur shtėpia e avokatit tė popullit, Marek Antonio Novicki. Kjo ėshtė hera e dytė qė ai plaēkitet.
 
Sipas kėtyre burimeve ombudspersonit Novicki i janė grabitur tė gjitha pajisjet elektronike qė i kishte nė banesė, pėrfshirė kėtu edhe njė aparat eko-kardiogram tė cilin e pėrdorte Novicki, ngase vuan nga zemra.
 
 
Vlorė: Vazhdojnė kėrkimet pėr tė zhdukurit nė ujėrat e Jonit
 
Vlorė, 14 janar 2004 - Nė ujėrat e detit Jon edhe sot vazhduan kėrkimet pėr tė zhdukurit nga tragjedia e 9 Janarit. Por deri tani kėrkimet nuk kanė rezultuar me sukses.

Sipas Ministrisė sė Mbrojtjes, nė operacion po marrin pjesė 8 anije tė patrullimit nga distriktit detar i Vlorės dhe i Durrėsit, si dhe 4 helikopterė tė regjimentit ajror tė Farkės. Ministri i Rendit Publik, Igli Toska largoi 6 zyrtarė nga policia e Vlorės, tė inkriminuar nė ngjarjen tragjike tė Karaburunit.
 
 
Dinosha u ka bėrė thirrje organeve shtetėrore malazeze tė zbulojnė autorėt e "Armatės Kombėtare tė Malit tė Zi"
 
Podgoricė, 14 janar 2004 - Kryetari i Unionit Demokratik Shqiptar Ferhat Dinosha u ka bėrė thirrje organeve shtetėrore tė Malit tė Zi tė zbulojnė sa mė parė autorėt e faqes nė internet tė "Armatės Kombėtare tė Malit tė Zi" nė gjuhėn shqipe.

Dinosha ka deklaruar pėr njė gazetė malezeze se "organet kompetente tė Malit tė Zi mund tė gjejnė burimin e faqes dhe kėtė duhet ta bėjnė sa mė parė".

Dinosha ka thėnė se faqja e prezantuar nė internet ėshtė diēka qė nuk ka lidhje me partitė shqiptare, as me subjektet e tjera tė shqiptarėve nė Mal tė Zi.
 
 
Franca paralajmėron zvogėlimin trupave tė NATO-s nė Bosnje dhe nė Kosovė
 
Paris, 14 janar 2004 - Ministria franceze e Mbrotjes ka bėrė tė ditur se do tė zvogėlohen trupat e forcave tė NATO-s qė veprojnė nė Bosnje dhe nė Kosovė pėr 50 pėr qind deri nė nėntorin e ardhshėm.
 
Reduktimet nė tė dyja misionet do tė bėhen paralelisht deri sa ėshtė shėnar pėrparim nė Ballkan, ka deklaruar shefja e Mbrojtjes franceze para parlamentit tė kėtij vendi.
 
 
Nė Vlorė janė shkarkuar 20 titullarė tė policisė rajonale
 
Vlorė, 14 janar 2004 - Ministri i Rendit Ingli Toska nė Vlorė ka shkarkuar dhe emėruar nga posti 20 titullarė tė policisė rajonale. Ndėrkohė qė tetė punonjės policie janė pėrjashtuar nga radhėt e policisė.
 
Ministri Toska u shpreh se Qeveria shqiptare ėshtė angazhuar pėr tė kėputur lidhjet e krimit me segmentet e policisė, tė cilat do tė priten dhe autorėt e tyre do tė marrin ndėshkimin e drejtėsisė shqiptare.
 
 
Presidenit serbo-malazez thotė se zgjidhja e ēėshtjes sė Kosovės ka mbetur pezull dhe ende njė ēėshtje e hapur
 
Bruksel, 14 janar 2004 - Presidenti i Federatės serbo-malazeze Svetozar Maroviq dje para Parlamentit Evropian paraqiti pikėpamjet e tij edhe Kosovės. Ai theksoi se zgjidhja e ēėshtjes sė Kosovės ka mbetur pezull dhe mbetet ende njė ēėshtje e hapur.
 
Por ai pranoi se ndoshta do tė duhej edhe mė shumė kohė se sa mendohet tani tė njė zgjidhje tė kėtij problemi, duke shtuar se favorizon dialogun me kosovarėt dhe standardet para statusit.

"Do tė vazhdojnė kontaktet tona nė organizmat ndėrkombėtarė sepse duhet tė dihet se pa pėrgjegjėsinė dhe pjesėmarrjen e institucioneve ndėrkombėtare, problemi i Kosovės nuk mund tė zgjidhet shpejt", tha Maroviq. Ai shtoi se problemet e tė shkuarės nuk mund tė zgjidhen duke mbajtur kokėn prapa, por duke hedhur vėshtrimin pėrpara.
 
 
Dėshtoi fillimi i funksionimit tė korridorit tranzit tė mallrave nga Shkupi nė Podgoricė
 
Shkup, 14 janar 2004 - Mosinteresimi i eksportuesve nga Maqedonia ka bėrė qė dje tė dėshtojė fillimi i funksionimit tė korridorit tranzit tė mallrave nga Shkupi nė Podgoricė nėpėrmjet territorit tė Kosovės.
 
Zyrtarė tė doganave maqedonase thonė se asnjė subjekt ekonomik nuk ka shfaqur interesim pėr eksportin edhe pse janė janė bėrė tė gjitha pėrgatitjet doganore tė tri vendeve.
 
Nė bazė tė marrėveshjes sė nėnshkruar kohė mė parė nga drejtoritė e doganave tė Kosovės, Maqedonisė e Malit tė Zi, ishte paraparė qė funksionimi i korridorit tranzit tė fillonte dje dhe tė zgjaste derisa Kuvendi i Kosovės tė miratojė ligjin pėr dogana.
 
 
Njė grua vetėvrasėse palestineze ka vrarė tė paktėn katėr izrealitė
 
Rripi i Gazės, 14 janar 2004 - Njė grua vetėvrasėse palestineze ka vrarė me bombė tė paktėn katėr izrealitė nė kalimin kufitar midis Rripit tė Gazės dhe Izraelit.

Pėrmes thirrjes telefonike njė person i ka thėnė Rojterit se grupi islamik Hamas dhe martirėt e brigadės Al Aksa kanė pėrgjegjėsinė pėr kėtė sulm.

Burimet palestineze gjithashtu kanė konfirmuar se fjala ėshtė pėr sulmin vetėvraėss qė e ka kryer njė palestineze.
 
 
Nė Irakun qendror janė vrarė tė paktėn dy vetė dhe janė plagosur 14 tė tjerė
 
Bakuba, 14 janar 2004 - Nga shpėrthimi i njė autobombe nė njė stacion policor nė qytetin Bakuba nė Irakun qendror janė vrarė tė paktėn dy vetė dhe janė plagosur 14 tė tjerė. Automobili bombė ėshtė pėrplasur pėr stacionin policor dhe menjėhėrė ka shpėrthyer. Supozohet se bėhet fjalė pėr njė sulm vetėvrasės. Sulmuesi gjithashtu ėshtė vrarė, njofton Rojter.
 
 
Samiti i Meksikės pėrfundon me marrėveshje
 
Meksikė, 14 janar 2004 - Takimi dyditor i nivelit tė lartė i mė shumė se tridhjetė vendeve tė kontinentit amerikan pėrfundoi nė Meksikė me miratimin e njė deklarate pėrfundimtare pėr tė ardhmen e kontinentit.

Megjithė kundėrshtimet nga disa udhėheqės tė majtė, si ata tė Brazilit e Venezuelės, dokumenti konfirmoi afatin e 1 janarit 2005 pėr krijimin e Marrėveshjes sė Tregtisė sė Lirė tė Amerikave.

Nė deklaratė u pėrfshinė paragrafė pėr luftėn kundėr korrupsionit e terrorizmit, tė kėrkuara nga Shtetet e Bashkuara, ndėrsa kritikėt e presidentit amerikan Bush shtuan angazhime pėr goditjen e varfėrisė.
 
 
Fillon nė Stokholm gjyqi ndaj vrasėsit tė Ana Lindit
 
Stokholm, 14 janar 2004 - Nė Stokholm sot fillon gjyqi i serbit 25-vjeēar qė akuzohet pėr vrasjen shtatorin e kaluar tė ministres sė jashtme suedeze, Ana Lind.

Avokatėt e Mijailoviqit pretendojnė se ai e kreu vrasjen nė njė moment humbjeje vetėkontrolli, por prokurorėt thonė se ata nuk kanė asnjė dyshim qė vrasja ishte kryer me paramendim.

Ana Lind ishte padyshim njė prej politikaneve mė popullore nė Suedi dhe vrasja e saj vitin e kaluar, shkaktoi zemėrim tė madh nė publik.

Miliona suedezė pritet qė tė ndjekin pėrmes radiove seancėn gjyqėsore nė ngarkim tė personit qė akuzohet pėr vrasjen e saj.

Prokurorėt thonė se nuk ka dyshim qė zoti Mijailoviq donte ta vriste ministren Ana Lind dhe qė ai e dinte mirė se ajo ishte ministrja e jashtme e Suedisė.
 
 
Khatami "kėrcėnon" me dorėheqje
 
Teheran, 14 janar 2004 - Presidenti i Iranit, Mohammad Khatami, ka lėnė tė kuptohet se do tė japė dorėheqjen nėse Kėshilli i plotfuqishėm i Mbikqyrėsve tėrhiqet dhe lejon ata mijra kandidatė reformistė qė tė marrin pjesė nė zgjedhjet parlamentare.

Presidenti Khatami, tha se e gjithė qeveria duhet tė qėndrojė e bashkuar dhe se ishte detyra e saj tė ishte e vendosur.

Presidenti e bėri kėtė deklaratė pėrpara shtatė guvernatorėve tė provincave, pas bisedimeve intensive me Ajatollahun Ali Khamenei.
 
 
Bush thotė se tregtia e lirė ēon nė begati
 
Meksikė, 14 janar 2004 - Udhėheqėsit e 34 vendeve tė Hemisferės Perėndimore i dhanė fund takimit dy ditėsh tė nivelit tė lartė nė Meksikė qė u pėrqendrua te tregtia e lirė, varfėria dhe lufta kundėr korrupsionit e terrorizmit.

Nė pėrfundim tė takimit, presidenti meksikan, Vinsent Foks, foli pėr zgjerimin e tregtisė sė lirė nė gjithė hemisferėn. Ai pėrmendi Meksikėn si shembull tė njė vendi qė ka pėrfituar nga marrėveshjet e tregtisė sė lirė me vende tėt jera.

Presidenti Bush tha se e shikon zgjerimin e tregtisė sė lirė nė hemisferė si objektivin mė tė rėndėsishėm tė takimit. Ai dhe homologu i tij meksikan thanė se tregtia e lirė ēon drejt begatisė.
 
 
Irak: sulmet kundėr forcave tė koalicionit pakėsohen ndjeshėm
 
Samara, 14 janar 2004 - Zyrtarė ushtarakė amerikanė nė Irak thanė se trupat e koalicionet bastisėn tė merkurėn nė mėngjes dy shtėpi nė qytetin Samara dhe arrestuan 4 tė afėrm tė irakianit mė tė kėrkuar.

Zyrtarėt thanė se dy nga tė arrestuarit dyshohen se mbajnė tė fshehur nėnpresidentin irakian, Izet Ibrahim al-Durin.
 
Zyrtarė amerikanė kanė fajėsuar al-Durin, njė nga bashkėpunėtorėt mė tė besueshėm tė Sadam Huseinit, se ka bashkėrenduar shumė prej sulmeve kundėr trupave amerikane. Ai dyshohet se ka lidhje edhe me grupin ekstremist Ansar al-Islam, pėr tė cilin autoritetet kanė vėrtetuar se ka lidhje me rrjetin terrorist al-Kaida.

Ndėrkohė, kryeadministratori amerikan nė Irak, Paul Bremer, tha tė marten se sulmet kundėr forcave tė koalicionit janė pakėsuar nė masėn 50 pėrqind. Ai tha se pas arrestimit tė Sadam Huseinit, forcat e koalicionit kanė gjetur njė mėnyrė mė tė mirė pėr tė luftuar gueriljet dhe po marrin informacion mė tė mirė nga irakianėt.

 


  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.