|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Ditar  interesant  nga  ditėt e luftės i hartuar nga Maxhun Smajli

 
 

„LUFTA DHE DILEMAT SHQIPTARE“ - LIBĖR SHUMĖDIMENSIONAL DHE ME VLERĖ HISTORIKE

 
 

 
13 janar 2004 / TN
 
Shkruan: Ēerkin BYTYĒI
 
Literatura mbi historinė mė tė re  shqiptare dhe nė veēanti ajo e luftės pėr ēlirimin e Kosovės, ditė mė parė u begatua  edhe me njė libėr shumėdimensional dhe me vlerė shkruar nga gazetari dhe publicisti Maxhun Smajli, opinionit shqiptarė i njohur si  reporter nga ditėt e luftės, informatat e tė cilit priteshin me padurim dhe ankth, jo vetėm nga shqiptarėt nė Kosovė por edhe  nė gjithė botėn.  Ato pėrshkruanin rrjedhėn e luftės por edhe ishin formė e komunikimit tė pjesėmarrėsve tė frontit tė luftės me popullin e kėrcnuar nga masakrimet, vrasjet, torrturat dhe dėbimet jasht Kosovės.
 
„Lufta dhe dilemat shqiptare“ ėshtė libėr qė pėrmbledh kronologjinė e ngjarjeve tė zhvilluara tė atyre ditėve. I shkruar nė formė ditari, me tėrsinė pėrmbajtėsore, fotoset e shumta, tė dhėnat e detajizuara dhe teknikisht i pėrgatitur nė mėnyrėn eskluzive, ky libėr ėshtė njė lexikon shtuar lexikonit tė gazetarisė shqiptare. Ėshtė model i trajtimit tė hollėsishėm tė luftės i shkruar pėr tė mbetur gjithnjė i vlevshėm, tash e gjithėherė.
 
Dhe nėse kihet parasyhė mendimi i A.Camus se „Gazetari ėshtė njė historian i momentit, sidomos nė rrethanat e luftės ėshtė njė kronist i historisė“, lexuesi i librit „Lufta dhe dilemat shqiptare“ nga Maxhun Smajli, e ka lehtė tė konkludojė se  ky reporter i luftės, ka arritur me sukses, pėrkundėr torrturave dhe persekutimeve tė bėra nga forcat serbe dhe individėt e tjerė, me pedantėri ti mbaj shėnimet, ti mbarshtroj ato dhe duke i rievokuar nė kėtė libėr, tė ofroj njė material qė gjithsesi do tė mbetet bazė pėr studimet e mėtejhsme tė ngjarjeve tė atyre ditėve tė pėrgjakshme tė cilat nuk do tė harrohen kurrė nga shqiptarėt por edhe opinioni ndėrkombėtar.
 
Kėtij autori tė pėrkushtuar, nuk arriti askush tia mbyll shtigjet pėr tė njohur dhe pėr ta shpėrndarė tė vėrtetėn. Lidhur me kėtė, Maxhun Smajli nė parathėnjen e librit, lexuesit i bėn me dije : „…Pėr ta pėrhapur atė (tė vėrtetėn), gazetarit i duhet jo vetėm kurajo, por edhe dinakėri, qė t`iu shpėtoj goditjeve tė armikut dhe njerėzve qė i mbyt e vėrteta…“ dhe vazhdon: “..shpesh ndodh tek disa gazetarė qė tė mos jenė tė ndėrgjegjėshėm pėr vlerėn dhe rėndėsinė historike tė asaj qė po ndodhė.
 
Pėr ta ėshtė e rėndėsishme qė ta kryejnė detyrimin e tyre ndaj punėdhėnėsve apo ndaj organizatave pėr tė cilat punojnė. Pra pėr disa gazetarė shpesh ėshtė i rėndėsishėm realiteti, ēasti i dhėnė, kurse nuk i preokupon fare historia“. Kjo njėherit ishte bazė e punės dhe angazhimit kombėtar tė gazetarit Maxhun Smajli qė nga dita e parė e deri nė mbarimin e luftės. Mbase ai ishte aty ku ishin luftėtarėt e lirisė, aty ku luftonte UĒK, aty ku zhvillohej lufta pėr jetė a vdekje, pėr liri a robėri.
 
Nė kėtė libėr i bėhet pėrshkrim origjinal dhe nė mėnyrėn mė profesionale periudhės sė vėshtirė pėr popullin shqiptar, vuajtjeve por edhe qėndrimit stoik para rrebesheve e tė gjitha tė kqijave tė luftės. I bėhet njė pasqyrim nė formėn e veēantė kėsaj periudhe historike, nga mė tė rėndėsishmet pėr ardhmėrinė jo vetėm tė Kosovės. Trajtohen me gjithė origjinalitetin  aspektet nga mė tė ndryshmet tė tė gjitha sferave tė jetės, organizimit dhe luftės sė zhvilluar pėr ēlirim, heroizmit dhe qėndrimit tė vendosur e krenar shqiptar, pathyeshmėrisė dhe kėmbėngulsisė pėr tė qėndruar stoik deri nė ēlirimin definitiv. Ishte kjo periudhė qė karakterizohej edhe me disa kundėrthėnje, por qėllimi ishte njė-ēlirimi i Kosovės.
 
Publicisti i mirėnjohur Besim Krasniqi duke shprehur mendimin meritor nė faqet e kėtij libri pos tjerash shkruan:“ Karakteristikė kryesore e librit „Lufta dhe dilemat shqiptare“ ėshtė forma origjinale dhe reale e pėrshkrimit dhe e interpretimit tė ngjarjeve dramatike tė njė periudhe shumė tė tendosur dhe kritike, pa tentuar asnjėherė qė meritat, sukseset apo edhe dėshtimet t`i vihen nė mėnyrė tė njėanshme ndonjė individi apo organizate politiko-ushtarake qė nuk e ka merituar ti vihen si tė tilla. Aty pėrshkruhen sukseset, rezultatet pozitive tė organizimit politiko-ushtarak tė shqiptarėve, por njėkohėsisht edhe fėrkimet e brendshme politike, konfliktet, pėrēarjet tė cilat ishin bėrė larg syve tė opinionit, por jo edhe larg syve tė gazetarit dhe reporterit Maxhun Smajli“.
 
Ndėrkaq, publicisiti dhe autori i shumė librave Faruk Tasholli, nė cilėsinė e redaktorit tė kėtij botimi, nė pasthėnien e shkruar nė kėtė libėr bėn njė pėrshkrim tė shkaqeve dhe pasojave tė luftės tė nxitur e zhvilluar nga  politika e pushteti serb dhe rezistencėn e pathyeshme shqiptare.
 
Duke shkruar pėr librin „Lufta dhe dilemat shqiptare“, ndėr tė tjera thot se ky libėr „ėshtė njė nga pasqyrat mė besnike tė kėsaj ngjarjeje madhore tė popullit shqiptar. Autori e nis ditarin bashkė me luftėn dhe flet pėr gjėrat qė i ka parė, prekur dhe pėrjetuar vetė, sa nė mesin e popullatės, aq nė mesin e luftėtarėve. Prirja e tij pėr ta ndriēuar zhvillimin e luftės nga poshtė, ku vetėmbrojtja lind si domosdo e dhunės, e rrumbullakėson njė histori tė shkruar pėrngut, por shumė besnike…“
 
Flitet nė kėtė libėr pėr Klinėn dhe historikun e saj, luftėn e zhvilluar kėtu e nė Drenicė, nė Loxhė e Dukagjin, pėr Llaushėn e Prekazin, pėr Qirezin e Likoshanin, pėr Gllogjan e Resnik,e vendbanime tė tjera tė shumta ku ngadhnjeu  dėshira pėr liri, pėrkundėr humbjeve tė mėdha.
 
Flitet pėr  UĒK-nė dhe luftėn e saj heroike. Flitet edhe pėr personalitetet qė do tė mbeten nė kujtesėn e shqiptarėve deri nė amshim Shaban Jasharin me tė bijtė Ademin dhe Hamzėn  dhe bashkėluftėtarėt  qė kurdoherė kujtohetn me pietet, pėr shumė udhėheqės e luftėtarė trima tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, pėr shumė veprimtarė tė palodhshėm e vetėmohues tė LDK, pėr shumė atdhetarė e tė devotshėm pėr ēėshtjen kombėtare, por edhe pėr disa tė cilėt  pėrziheshin aty ku nuk u takonte. Thėnė shkurt, autori Maxhun Smajli ėshtė i kujdesshėm dhe si shpėtpon nga shkrimi asgjė, madje edhe imtėsitė janė shumė tė mėdha pėr ditarin e shkruar.
 
Se ėshtė libėr i shkruar me kujdes tė madh dhe nivelin e lartė profesional, lexuesi do tė bindet pasi ti ket lexuar 237 faqet e tij, pasi ti ket shikuar afro 100 fotografitė e prezentuara nė te.
 
I rėndėsisė sė madhe ky botim ėshtė edhe pėr faktin se pėrmes parathėnjes dhe  pasthėnjes sė shrkuar edhe nė gjuhėn gjermane, i ofrohet mundėsi e madhe edhe lexuesit gjermanofolės tė njihet  mė pėrsėafėrmi me ngjarjet e zhvilluara, luftėn dhe masakrat serbe ndaj popullit liridashės shqiptarė nė Kosovė.
 
Tirazhi  prej 1500 ekzemplarėve tė botuar tė kėtij libri, vlerėsuar  pėrkah pėrmbajtja, materiali i shtruar dhe forma e shtjellur,  gjithsesi  ėshtė i vogėl. Botimi i ardhshėm  i kėtij libri ndoshta do tė ishte mirė tė mendohet tė shoqėrohet edhe me pėrkthim nė libra tė veēantė nė gjuhėn angleze dhe atė gjermane. Opinioni  ndėrkombėtar, megjithatė, edhe  tashti, pas pėrfundimit tė luftės sė armatosur,  ka nevojė tė informohet pėr ato ditė tė tmerrshme nėpėr tė cilat  kaloi populli shqiptar i Kosovės.
 
 

 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.