|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Nė Zvicėr u mbajt njė Akademi pėrkujtimore kushtuar kol. Tahir Zemjat, tė birit Enisit dhe Hasan Zemajt

 
 

 
     
Lucern, 12 janar 2004 - Nė organizim tė nėndegės sė nėntė tė LDK nė Zvicėr, dje nė Büron tė Lucernit, u organizua njė Akademi pėrkujtimore me rastin e njėvjetorit tė vrasjes sė kol. Tahir Zemajt, tė birit Enisit dhe Hasan Zemajt, kryetar i FR tė LDK-sė nė Deēan.

Salla ishte e vogėl pėr t'i zenė tė gjithė shokėt, miqtė, familjarėt, tė afert e shumė pėrkrahės sė jetės dhe veprės sė kolonelit te nderuar, qė kishin ardhur ta nderorin.
Pėrpos shumė mėrgimtarėve nga Zvicra, Gjermania morėn pjesė edhe Ismet Beqiri, kryetar i KK tė Prishtinės, Ali Lajēi, kryetar i KK tė Pejes, Agim Mehmeti, zėvendėsministėr i dikurshėmn i Mbrojtjes nė Qeverisė Republikės sė Kosovės, si dhe shumė bashkluftetarė, kolegė, ushtarė tė Tahir Zamajt.

Pėr figurėn e kolonel Zemaj, evokuan kujtime dhe dėshmi, Agim Mehmeti e Arber Ahmetaj.
 
Poashtu u recituan poezi, monologė, vjersha, kushtuar kol. Zemajt.
 

 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.