|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Mitrovicė - Drejtori i Drejtorisė pėr Ekonomi dhe Financa, Tefik Ujkani: buxheti i komunės pėr vitin 2003 ėshtė realizuar nė masėn 95%

 
 

 
Mitrovicė, 12 janar 2004 / TN / Hysni SYLA - Drejtori i Drejtorisė pėr Ekonomi dhe Financa, Tefik Ujkani, njofton se buxheti i komunės pėr vitin 2003 ėshtė realizuar nė masėn 95%, duke pėrfshi kėtu edhe buxhetin e paraparė pėr administratėn e UNMIK-ut. Nė buxhetin e shpenzuar pėr vitin 2003 dominojnė investimet kapitale pėr projekte tė ndryshme,  me pjesėmarrje prej 41%, pastaj mallrat dhe shėrbimet me 35%, pagat 23% dhe rezerva me 1%.
 
Nė mos realizimin e buxhetit prej 5% ka ndikuar ngecja nė grumbullimin e tė hyrave vetanake tė komunės, tė cilat gjatė vitit 2003 janė pėrmbushur 86%, qė nė krahasim me realizimin nė vitin 2002 janė mė tė larta pėr 25%. Kėto mjete janė angazhuar kryesisht pėr projekte kapitale, ku duhet veēuar  asfaltimin e rrugės sė Shipolit nė gjatėsi prej 3,2 km, me pjesėmarrje nga buxheti i komunės nė shumė prej 400.000 euro, aq sa ishte edhe grumbullimi i tė hyrave vetanake pėr vitin 2001.

Drejtori Ujkani bėnė tė ditur se ngecje nė realizimin e tė hyrave vetanake ka patur sidomos nė pjesėn veriore tė komunės, ku pa llogaritur dėnimet nė trafik, janė realizuar mjete nė shumė prej vetėm 10.392Euro, nė tė cilėn shumė tatimi nė pronė merrė pjesė vetėm simbolikisht me 325 euro, ndėrkohė qė nga ky tatim nė pjesėn tjetėr tė komunės gjatė vitit 2003 ėshtė realizuar shuma prej 62.086 euro, qė  nė tė hyrat e pėrgjithshme tė realizuara nė komunė paraqet vetėm 6% .

Pjesa e buxhetit nga granti i Qeverisė sė Kosovės ėshtė realizuar 96%, kurse pjesa e mbetur prej 4% ėshtė transferuar pėr vitin 2004 dhe do tė shpenzohet pėr investime nė projektet kapitale. Sipas drejtorit Ujkani, nga suficiti i buxhetit tė Kosovės pėr vitin 2002 pėr komunėn e Mitrovicės, janė ndarė mjete nė shumė prej 164.323 Euro, qė janė paraparė pėr realizimin e dy projekteve, rregullimin e rrugės Bare-Selac dhe pėr rregullimin e ngrohtores nė Qendrėn e Kulturės "Rexhep Mitrovica".

Kur ėshtė fjala pėr realizimin e projekteve tė ndryshme nga granti i Qeverisė, do thkesuar edhe projektin pėr rregullimin e  kanalizimit vėrshues nė Iliridė dhe projektin pėr rregullimin e objektit sportiv "Fatime Xhaka", pėr ēka janė ndarė mjete nė shumė prej 225.000 Euro, ku komuna ka merrė pjesė me 20 pėrqind.

Drejtori i Drejtorisė pėr Ekonomi dhe Financa, Tefik Ujkani, njofton se me qėllim tė realizimit tė projekte tė caktuara, komuna i ėshtė drejtuar Ministrisė pėr Transport dhe Postelekomunikacion pėr lejimin e mjeteve nga suficiti i vitit 2002 nė shumė prej 452.200 euro, pėr gjashtė projekte dhe  pritet aprovimi i tyre, si dhe Ministrisė pėr Financa dhe Ekonomi pėr 16 projekte nė vlerė prej 1.858.199 euro. Nga kjo Ministri ėshtė premtuar se shuma e kėrkuar do tė lejohet dhe se tani ėshtė duke u pritur vetėm nėnshkrimi  PSSP-sė.

Drejtoritė pėrkatėse tė Kuvendit tė Komunės aktualisht janė duke pėrgaditur projekte tė tjera nė vlerė prej afėr 2.000.000 euro, mjete kėto qė do tė kėrkohen nga  Ministria pėr Financa dhe Ekonomi, pėrkatėsisht nga suficiti i buxhetit tė Qeverisė sė Kosovės pėr vitin 2003.
 

 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.