|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Mendime pėr librin

 
 

KOHA E DĖSHMIVE TĖ MĖDHA

 
 

 
10 janar 2004 / TN
 
Altin LLUKA

( Disa fjalė rreth librit " Dėshmi kohėrash" tė autorit Nue Oroshi, botoi, Shtėpia Botuese " Lumbardhi", Prizren,2003 )

Vitin qė lam pas, lexuesi i ynė pati rastin tė ketė nė bibliotekėn e vet edhe njė libėr publicistik tė autorit tė ri pėrnga mosha, por tė rryer pėrnga zanati i tė shkruarit. Kėshtu Nue Oroshi nga Capari i Prizrenit pas dy librave me poezi " Shenjat e Shpiriti", 1996, dhe " Drejt Atdheut" 2000, kėto ditė botoi librin mė tė ri publicistik " Dėshmi kohėrash".

Nue Oroshi nė ketė libėr ka pėrmbledh shkrimet e tij tė publikuara gjatė jetės sė vet nė letrat shqipe. Dhe, si i tillė ky libėr ėahtė njė pėrmbledhje temash, zhanresh e periudhash ndėr mė interesante tė viteve letrare tė autorit. Andaj, jo rastėsisht edhe z. Oroshi e ka titulluar " Dėshmi kohėrash", sepse aty rrahen shumė probleme tė njė kohė qė lam pas, tė njė kohė mugėtirė: prej atyre historike, politike e pse jo edhe letrare, duke i trajtuar kėto kohėra nga mjeshtia e njė komentuesi, e analizuesi real.

Historia, gjithmonė e pashtrembėruar brenda sė cilės lėvizė edhe  ēėshtja kombėtare, nė ketė libėr publicistik tė z.Oroshi, na del e vėshtruar nė kohė dhe hapėsirė pa ngjyra tė folklorit skematik. Nga kjo del se edhe titulli i librit " Dėshmi kohėrash", nuk ėshtė i rastėsishėm. Sepse, po t“i lexosh shkrimet brenda librit, medomos do gjejmė materiale, kėtu dėshmi, tė bollshėm pėr ngjarjet e ndodhura nė kohė dhe hapsira tė ndryshme.
 
E djeshmja dhe e sotmja, si tė tilla, brenda tė cilave janė ndriquar ngjarjet, janė ajo dėshmia pėr tė cilėn autori N. Oroshi i quan "Dėshmi kohėrash", me plotė tė drejtė. Aq mė tepėr kur sot, histografia shqiptare do tė pėrballėt me rividimin e shkencės historike, pėr ta rivlerėsuar ate nė aspektin material dhe kombėtar.

 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.