|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Ese

 
 

Mozaiku i pėrgjysmuar i lirisė

 
 

Portat e hapura tė sė vėrtetės sė heshtur

 
 

 
   

9 janar 2004 / TN

A thua krejt pyetjet pa pėrgjigje bashkė me heshtjen tonė dhe mozaikun e pėrgjysmuar tė lirisė ndodhin vetėm pse ka mungesė dashurie dhe harresė tė padurueshme. Apo pse duke heshtur e ndrydhur tė vėrtetėn ruajmė privilegjin e quajtur jetė...?! Ndėrkohė qė ne jetojmė heshtjen dhe realitetin e jetės e tė lirisė, pyetjeve pa pėrgjigje, portat mbeten tė hapura pėr tė vėrtetėn qė do ti jepte tjetėr formė e pėrmbajtje kėsaj jete, krejt tjetėr kuptim lirisė, fjalės dhe ardhmėrisė sė Kosovės pėr tė cilėn aq shumė flasim e “gėnjeshtėrisht betohemi”!?

Shkruan: Bekim TOCANI ( Podujevė )
 
Pesė vjet do tė kalojnė nga vrasja e Enver Malokut dhe pos luleve, fjalėve, kujtimeve dhe heshtjes, asgjė nuk do ta zbardhė vrasjen makabre tė janarit 1999...Tė janarėve qė jo krejt pahetueshėm janė bėrė pjesė e ftohtė e jetės qe shumė vjet...Tė asaj jete dhe tė mozaikut tė pėrgjysmuar tė lirisė, heshtjes tonė dhe mospėrgjegjėsisė sė organeve qė do tė duhej ta thonin fjalėn e vet pėr vrasjet, plagosjet dhe pėrgjithėsisht pėr dhunėn politike qė ka lėnė fėmijė jetimė dhe plagė tė gjalla...tė vrasjeve qė kanė lėnė domosdoshėm edhe porta tė hapura e gjysmė tė hapura pėr  ndriēimin e kėtyre akteve tė zeza tė dorės vrastare e kriminele...
   

Qė nga viti 1999 e deri sot, Kosova ka ndryshuar dhe ka pėrparuar bashkė me lirinė, ecjen drejt progresit dhe realizimin e plotė tė pavarėsisė. Por pėrsėri kanė ndodhur vrasjet politike sikur qė, pėrsėri vrasėsit kanė mbetur “tė pa identifikuar” ...

  
Porta e kujtimit
 
Nė korrikun e 1998-ės kur Enveri i shpėtoi atentatit tė parė ne shkuam qė ti jemi afėr. Ishim mbase tepėr tė rinjė pėr ta mbrojtur ate dhe pėr t’i kuptuar ngjarjet e tilla donkishoteske tė individėve a grupeve politike e jopolitike, por ishim tepėr tė vetėdijshėm pėr punėn e palodhshme tė tij dhe rėndėsinė qė kishte informimi dhe vetė institucioni i QIK-ut. “Mos u dėshproni sepse pėr gjithė punėn qė bėjmė ndoshta i vetmi shpėrblim do tė mbetet likudimi, por kam shpresė tė madhe se e vėrteta pėr Kosovėn do tė ngadhnjejė, me ose pa ne”, na pat thėnė duke qeshur Enver Maloku pak orė pas atentatit tė parė. Kėshtu vepruam edhe kur u plagos intelektuali Sabri Hamiti.
 
Ishim tė rinjė dhe pos tjerash i ofruam edhe gjak. Ishte njė ndjesi e ēuditshme por jo e papritur. Dėshironim qė Llapi tė shpėtohej nga ato vrasje tė mistershme qė nė disa pjesė tė Kosovės po merrte pėrmasa tragjike...Patjetėr qė ishte vėshtirė tė ecej nė teh tė shpatės, por ishte njė ideal madhėshtor dhe njė punė qė kėrkonte durim dhe sakrificė...Ishte dhe mbeti liria, pėr tė cilėn u vra edhe Enveri. Ishte fjala e lirė dhe e vėrteta pėr Kosovėn, jo me kutin e grupeve politike qė donin primat mbi fjalėn dhe lirinė!
 
Ėshtė thėnė e shkruar shumė pėr vrasjen e Enverit. Mė shumė ėshtė mbetur pa u thėnė. Prandaj edhe mozaiku i tė sė vėrtetės ka mbetur i pėrgjysmuar shkaku i heshtjes sė atyre qė kanė punuar dhe bashkėvepruar me Enver Malokun, Xhemajl Mustafėn, Afrim Maliqin...Prandaj shtrohet pyetja qė klith: Pse ne nuk dėshmojmė...!? A mos jemi shndėrruar tė gjithė nė vrasės ngase pėrditė e vrasim tė vėrtetėn nė sytė e fėmijėve tanė nė tė cilėt aq gėnjeshtėrisht betohemi?! Enveri do tė pyeste deri kur dhe pse?!
 
 
Porta e Gjuhės sė stuhisė
 
“Nga viti i luftės 1998, tė shpresojmė se po kalojmė nė vitin e lirisė 1999. Tė gjallėt le tė jenė tė lumtur se janė gjallė, pavarėsisht prej dhimbjes, pikėllimit e trishtimit qė na ėshtė ulur nė sofrat, shtėpitė, vendbanimet dhe vendin tonė. Le tė festojnė tė gjallėt qė i pret njė vit shumė i vėshtirė, vit i luftės dhe i lirisė ...” ka shkruar Enver Maloku nė njė nga editorialėt e tij nė gazetėn e mbrėmjes “Informatori” vetėm dhjetė ditė para se tė vritej afėr bodrumit banesė, nė sy tė fėmijėve ... Ishte dita e fundit e vitit 1998 kur Enveri, nė kuptimin e fjalėve tė lartshkruara, dėrgoi mesazhin pėr Vitin e lirisė, vitin 1999 qė vėrtetė mori kuptimin e vizionit tė shefit tė QIK-ut, gazetarit dhe intelektualit qė la porta tė hapura, vakum tė paplotėsueshėm kurr nė informimin shqip dhe vizionin e lirisė qė ia vranė aq pabesisht pėr tė mos e shijuar kurr dhe pse dha aq shumė pėr njė ditė tė tillė!
 
Ato ditė tė luftės dhe lirisė, Enveri mė shumė se kurrė do tė punonte pėr informimin e shpejtė pėr ngjarjet dinamike nė Kosovė dhe jetėn qė mund ta kishe nė mėngjes dhe jo nė mesditė apo mbrėmje. Botimi i gazetės sė parė tė mbrėmjes merrte kohė dhe energji, pėrkushtim por edhe guxim. Dhe Enveri gjithėmonė e pėrsėriste tė njėjtin refren: Mė ka dhėnė Zoti fuqi dhe vullnet tė pathyeshėm, prandaj nuk ndalem, prandaj ne shqiptarėt nuk bėn tė ndalemi, por tė punojmė 24 orė nė ditė, qė orėn e 25-tė ta kemi pėr votrat familjare. Jo vetėm nė kryeqytet por edhe nė ato pjesė ku mund tė shpėrndahej “Informatori” i mbrėmjes pritej me padurim nga lexuesit qė dėsh’ronin tė dinin pėr ngjarjet nė Kosovė dhe rreth saj.
 
Pėr informimin e pavarur nė Kosovė, gazetarėt e brendshėm dhe tė jashtėm, ishte mė shumė se simbolike edhe puna e Pres Qendrės sė QIK-ut ku filluan t’i shprehim pikėpamjet e veta politikanė, ekspertė dhe zyrtarė tė brendshėm e tė jashtėm. Shqiptarėt vriteshin nė shtėpitė e veta, fėmijėt shpalleshin terroristė, digjeshin shtėpi, zbrazeshin vendbanime tė tėra dhe makineria ushtarake e policore serbe kudo nė Kosovė lente varre, kufoma shqiptarėsh dhe porta tė hapura...
 
Sikur edhe gjatė bisedave qė i ofronte koha e paktė e lirė, por edhe nė intervistėn e tij tė pabotuar pėr gazetėn “Bujku”, Enveri do tė deklaronte se puna e QIK-ut pothuaj ishte kryer nė baza vullnetare dhe se krijimi i sistemit tė pavarur tė informimit ishte meritė e mbi 2000 mijė veprimtarėve tė LDK-sė-bashkėpunėtorėve anėekėnd Kosovės, disa prej tė cilėve i mori lufta kurse disa tjerė edhe pas plot 5 vjet nė liri mbetėn ashtu siē edhe kishte parandje vetė Enveri! Kushtet e rėnda tė gazetarėve dhe pėrgjithėsisht tė gazetarisė nė Kosovė nuk lejonin komoditet atė kohė edhe pėr faktin se ”acarimi i marrėdhėnieve nė skenėn politike, edhe brenda grupacioneve me emėr tė njėjtė” do tė shtonte kėrcėnimet kundėr gazetarėve qė edhe ashtu ishin tė rrezikuar nga policia serbe...
 
Nė atė kohė tė pakohė pohimi i Enverit se shpėrblimi pėr punėn 360 ditėshe tė atyre qė kurr nuk iu pėrmendej emri mund tė ishte likudimi politik, moral dhe fizik del mė se i vėrtetė... Mirėpo gjithė ajo punė e asaj armate tė tėrė tė njerėzve tė rėndomtė tė LDK-sė pati strumbullar tė vetėm idealin pėr liri, nevojėn pėr informim tė njerėzve nė Kosovė dhe ēka ishte mė e rėndėsishme, njoftimin e faktorit ndėrkombėtar me tė vėrtetėn pėr Kosovėn, atė tė vėrtetė qė pėrmes agjensionit tė vetėm me faqen nė internet shpėrndante nė gjuhėn shqipe, angleze dhe gjermane qindra mija informacione. E megjithate informimi shqip qė po shtypej nga thundra serbe rrezikohej nga injorimi edhe i faktorit politik vendor ...”Mė duket se, nė tė gjitha nivelet, sundimtarėt e rinj nė Kosovė po ndjekin e dėbojnė, nė mėnyra e me taktika tė ndryshme, tė gjitha kuadrot e afta e profesionale.
 
Pėr tė qenė mė tė mirėt, tė ligėt duhet tė mbesin tė rrethuar prej mė tė ligjėve se sa janė ata vetė...” do tė deklaronte Enveri nė intervistėn dhėnė gazetės “Bujku” qė u botua katėr ditė pas vrasjes sė tij nė gazetėn e mbrėmjes “Informatori” e cila nuk do tė kishte jetė tė gjatė tė botimit pas likudimit fizik tė krijuesit tė saj...Editorialet e Enver Malokut do tė mbeten gjatė nė kujtesė  pėr opinionin publik kosovar pėr thellėsinė e trajtimit tė problemeve qė nuk i trajtonte askush, kurse shpejtėsia e shpėrndarjes sė informacioneve lė pėr tė dėshiruar edhe pėr aktualitetin e sotėm kur gazetaria pėrgjithėsisht vuan nga stereotipet dhe “lajmet” qė botohen e stėrbotohen si “lajme”.
 
 
Porta e heshtjes qė vret
 
Ka ndodhur gjatė kėtij pesėvjeēari tė shkruhet pėr vrasjet e pandriēuara, plagosjet dhe sulmet qė nė tė shumtėn e rasteve janė bėrė ndaj figurave politike tė LDK-sė, gazetarėve e intelektualėve qė “lirinė e kishin projektuar ndryshe”. Ka rastisur qė tė kenė shkruar edhe tė atillė qė i kanė njohur pak ose vetėm kanė dėgjuar pėr ta. Pėr tė qenė ironia edhe mė plagosėse kanė folur e shkruar, flasin e shkruajnė edhe sot, sish qė helm e vrer kanė vjellur kur ata ishin gjallė... Aktualiteti i pėrgjithshėm nė Kosovė nuk lė tė ikėsh nga dyshimi Shekspirian pėr jetėn e keqe apo vdekjen e mirė, apo shprehur me gjuhėn e Enverit “likudimi politik, moral dhe fizik-shpėrblimit pėr ata qė punojnė parreshtur”!
 
Pothuaj jemi mėsuar tė shkojmė nė pėrvjetore, tė mbjellim lotė dhe tė dėshirojmė qė vrasjet e tilla tė jenė tė fundit ... Kėshtu patėm dėshiruar edhe nė varrimin e Enverit, edhe tė Afrimit, edhe tė Xhemės ... Fundja kėshtu dėshirojmė edhe sot, k’tė e dėshirojnė shumica e shqiptarėve jo vetėm nė Kosovė! Por pyetjet mė tė shpeshta qė shpojnė pamėshirshėm ndėrgjegjen, mbeten pėrsėritshėm tė njėjta! Kush e vrau Afrimin, Enverin, Xhemėn ...kush e vrau Jusuf Gėrvallėn?! Pse heshtim dhe nuk dėshmojmė apo deri kur do ta bartim nė brendi tė ndėrgjegjes hijen e heshtjes qė vret?
 
Ēka kemi bėrė ne tė gjithė qė t’i ndriēojmė kėto vrasje nėse me heshtjen tonė nuk jemi shndėrruar tė gjithė nė vrasės!? Ēka kanė bėrė organet pėrgjegjėse pėr zbardhjen e kėtyre vrasjeve e plagosjeve “tė mistershme”?! A thua krejt pyetjet pa pėrgjigje bashkė me heshtjen tonė dhe mozaikun e pėrgjysmuar tė lirisė ndodhin vetėm pse ka mungesė dashurie dhe harresė tė padurueshme?! Apo pse duke heshtur e ndrydhur tė vėrtetėn ruajmė privilegjet e jetės dhe tė lirisė me paterica...?!
 
Ndėrkohė qė ne jetojmė heshtjen dhe realitetin e jetės e tė lirisė, me pyetjet pa pėrgjigje, portat mbeten tė hapura pėr tė vėrtetėn qė do ti jepte tjetėr formė e pėrmbajtje kėsaj jete, krejt tjetėr kuptim lirisė, fjalės dhe ardhmėrisė sė Kosovės pėr tė cilėn aq shumė flasim e “gėnjeshtėrisht betohemi”!?

 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.