|  KULTUR  |  HISTORI  |   POLITIK  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

MBULIMI ME TURPIN E JANARIT

 
 

 
   
9 janar 2004 / TN
  
Nga: Arbr ISMAJLI ( Gjilan )
 
Janari, Janari i prgjakur viti 2004 nj prvjetor i nj vrasje makabre i nj krimi q krkon hakmarrje sepse drejtsia ka dshtuar ne vendin ton, njerzit npr rrug pyesin njeri tjetrin a u gjindn vrassit e kolonelit, deputetit, kryetarve t komunave, policve q e deshiruan drejtsin, prgjigjja sht zero ose m mir t themi "dominoj krimi", "dshtoj drejtsia".
 
Isha n prvjetorin e vrasjs s kolonelit njeriut q padyshim ka hyr n faqet e para t historis m t re t popullit t vet. Pash intelektual t shumt prfaqsues t institucioneve tona q aq shum i deshti koloneli, pleq, gra, t ri e t reja, djem e vajza kosove, por nuk pash asnj "komandant" t vetshpallur lufte, asnj prfaqesues shtabesh t ndryshme t hoteleve luksoze t Tirans, asnj "papagall" apo gazetaruck (gazetar), q plot gojen e kan urrejtje.
 
Kam shum pyetje e di q kerkojn pergjigjje, por nuk di se ku t'i marr ato pergjigjje, sepse  adresa e tyre sht e vetme "MBULIMI ME TURPIN" .
 
Vrasja e kolonelit, Hasanit kolegs tim t dashur, Enisit djalit t kolonelit sht pa dyshim krim, krim i madh q koloneli e dinte se nga kush i vinte, sepse ishte shptimtar i atentateve t ndryshme, prse shptimtar, sepse e deshti zoti dhe e mbrojti.
 
Mungesa n pervjetor e rrymave t majta nuk ishte e rastit, sepse ata e dashtn vdekjen e kolonelit sepse koloneli pr ta ishte Drejtsi, drejtsi e vetme por e vertet, e kto rryma nuk e dojn drejtsin, sepse nse kishte me dominu drejtsia do t'i humbnin karriket luksoze dhe pozitat e tyre q kan sot.
 
O KOLONEL, HASAN E TI ENIS LAVDI VEPRA DHE PUNA E JUAJ, U PREFSHI T QET N TOKEN E KOSOVES Q AQ SHUM E DESHTT.
 
LAVDI KOLONEL ZEMAJ QOFT KRENARE KOSOVA Q T PATI.


 Copyright2000-2003 Trepca.net - T gjitha t  drejtat e rezervuara.