|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Tė dielėn (mė 11 janar) nė Teatrin e Lübeckut: Retė kthehen nė shtėpi

 
 

 
9 janar 2004 / TN

Tė dielėn nė Teatrin e Lübeckut, trupa teatrore e kėtij qyteti vėnė nė skenė pėr herė tė parė shfaqjen “Retė kthehen nė shtėpi” tė autorės italiane Laura Forti, pėrkthyer dhe pėrshtatur nga Ingeborg Kanz.

Nė shfaqje trajtohet fati tragjik i njė gruaje shqiptare, e cila me kalimin nga Shqipėria nė Itali detyrohet nga i dashuri i saj tė merret me prostitucion. Ajo e mjeruar nė njė dhomė hoteli diku nė Firencė takon njė pastruese dhomash me tė cilėn pas urrejtjes, me tė krijon njė miqėsi tė re.
 
Gruaja, tė cilėn autorja Forti e quan me emrin Nadia i rrėfen Cristinės pėr gjendjen e rėndė ekonomike qė ka kaluar ajo pėr njė periudhė tė gjatė nė vendlindje dhe shkakun qė ajo ėshtė detyruar tė largohet nga Shqipėria pėr tė ushtruar me dhunė nė Itali profesionin e prostitutės.

Shfaqja tregon ndjeshėm historinė e njė shoqėrie gati tė pamundur tė dy grave nga dy vende me kulturė krejtėsisht tė ndryshme.

Regjinė e shfaqjes e ka bėrė regjisori nga Berlini, Martin Olbertz.
Nė rolin e gruas luan: Astrid Färber, ndėrsa atė tė Cristinės: Emese Fay. 
kostumet: Anke Hartmann, ndriēimi: Michael Goden,
mbėshtetje nė aspektin gjuhėsor (shqip) dhe atė koreografik: Albert Bisaku

Premiera: E dielė, 11.01.2004, Ora: 20, Studio, Lübeck Theater.
Reprizat: 16.01., 18.01., 20.01., 29.01.. nė tė njėjtėn orė, nė tė njėjtin vend.

Adresa: Beckergrube 16, D-23552 Lübeck, Tel: 0451/ 74552

 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.