|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Vėshtrim

 
 

ROMAN I NJĖ PROSEDEU EKSPERIMENTAL

 
 

 
   
8 janar 2004 / TN
 
Rexhep Kastrat, “Rrethjeta”, romandramė, botim i autorit, Prizren, 2003
 
Pas dy librave tė suksesshėm me poezi: “Jetėvdekja”, 1993 dhe “Libri i njerėzisė”, 1996  dhe pas njė tė treti me publicistikė: “Komprometimi i ēėshtjes shqiptare”, 1998, Rexhep Kastrati, para lexuesit, doli me njė prozė, tė cilėn autori e ka quajtur romandramė, sigurisht pasi kjo vepėr letrare ėshtė konstruktuar nė formėn e prozės dhe tė dramės, ku shquhet dialogu i fuqishėm dhe monologu refleksiv.
 
Shkruan: Mr. Yrjet BERISHA
 
Libri ėshtė modeluar me njė poetikė tė nduarnduarshme qė mėton njė prosede eksperimental me elemente tė theksuara tė tipeve tė ndryshme tė shkrimit letrar, eseistik, psikologjik etj. Kjo vėrehet edhe nga tėrėsia tematike  dhe motivore e kėtij teksti, e cila mbėshtetet nė njė gamė tė gjerė temash qė nga antika e deri nė vitet ’90 tė shekullit XX.  Tematika sociale, e dhunės serbe mbi shqiptarėt, por edhe e dhunės sė pushtuesve tė ndryshėm tė mėhershėm, gjakimi pėr identitetin kombėtar shqiptar, qė nė kėtė prozė vjen nėpėrmjet njė kontemplacioni pėr ėndrrėn e parė, si dhe dilemat pėr tė ardhmen pėrbėjnė njė pjesė kryesore tė tėrėsisė tematike tė kėsaj proze romanore. Me fjalė tė tjera, poetika e kėtij teksti ėshtė e thurur me njė teksturė shumėplanėshe letrare, dokumentare e mitologjike, tė njė subjekti me elemente psikologjike, qė me njė aliteracion tė vendosur fjalė pas fjale sendėrton ngrehinėn letrare nė njė korpus qė thadron subjektin arketip, sipas semiotikės sė motivit urban e atij rural, ku niveli fabulativ patriarkal ėshtė shtrirė si nėntekst qė korrespondon me fabulėn e pėrditshmėrisė nėn pushtimin klasik.
 
Arti s’do tė ishte art po tė mos e sqaronte botėn e brendshme tė karaktereve, e qė do tė shtrihet edhe nė shtresat e poetikės romanore,e cila edhe funksionon nė formė simboli qė i kundėrvihet modelit tė peripecisė me elemente artistike qė gjithmonė vihen nė shėrbim tė diskursit, tė ndėrkallur me nivelin kompozicional, nė ē’aspekt, shtresa dominante tkurret e shtrihet mes krijimit tė prozės dhe tė dramės.. Ndėrthurja e tillė nė art, nga estetėt bashkėkohorė botėrorė cilėsohet si shtresė e artit absurd, si ngrehinė letrare me semiotikė ekspereminetuese, moderne, postmoderne.
 
Sprova tė kėtilla provon tė bėjė edhe ky autor, por struktura romanore ėshtė e ndėrlidhur me rėfimin e modelit dhe korpusit kompozicional tė tekstit dramatik, si njė refeleks a si ndihmesė huazuese i parateksteve tė shkencave tė ndryshme shoqėrore. Diskursi me harmoni lirike ėshtė zhytur nė malin narrativ tė prozės, siē do tė thoshte Umberto Eko, gjė qė duket se del nga kėto labirinthe me tepėr i ngjeshur me semiotikė lirike se sa diskurs i rregullimit tė pėrfshirjes sė modelit tė tekstit si kod e si poetikė me narracion e kompozicion tė tekstit letrar. Arti i ligjėrimit cytet tė shfletojė  e tė parafrazojė sipas lirisė mimetike, e cila legjitimohet sipas poetikės postmoderne, ku shlirshėm citat e parateksteve tė tjera kryejnė a pėrmbushin korpusin kompozicional dhe kėshtu automatikisht shndėrrohen nė sipėrfaqe tė diskursit me tonalitet origjinal. Kjo mund tė thuhet nė mėnyrė tė veēantė pėr pjesėn e diskursit letraro-mitologjik qė ka tė bėjė me ėndrrėn e parė, nė tė cilėn ėshtė bėrė rikuptimėsimi dhe rifunksionalizimi i teksturės dhe i fabulės mitike tė miteve tė ndryshme tė njohura nga antika e kėndej, nė ē’aspekt duhet pėrmendur nė mėnyrė rikuptimėsimin dhe rifunksionalizmin e mitit tė Ilit, qė sipas mitlogjisė ėshtė i pari i ilirėve, i Armatit, qė ėshtė zot i luftės te ilirėt, i Pandorės qė ėshtė simbol i sė keqes, pėrkundėr dėlirėsisė shpirtėrore etj.
 
Kodi ligjėrimor i romandramės “Rrethjeta” ėshtė i ndėrtuar mbi bazėn e ligjėrimit tė kryer nė veten e tretė dhe tė dytė njėjės, ku veta e dytė njėjės ėshtė vetėm vetė gramatikore, e jo edhe vetė reale e njė personi tė dytė tė cilit mund t’i drejtohet njė person tjetėr. Edhe kėtu ėshtė bėrė njė sprovė e veēantė letrare nga ana e kėtij autori. Ėshtė thėnė edhe deri mė tash se dialogu i “Rrethjetės” i nėnshtrohet kodit koheziv tė teksturės sė dramės. Kurse monologu e jep zonėn e universit akseologjik tė gjetur nė njė fushė aktualogjenetike me tė gjitha peripetitė e arealit perceptues tė mbėshtjellė nė art dominant, nė zonėn e botės sė brendshme tė karaktereve tė tė rinjve e tė moshuarve tė sfiduar nga diktatura e egėr e inkuizicionit pushtues, qė vjell helm e tragjedi nė ēdo sferė tė jetės sonė.
 
Gjuha e kėtij teksti letrar ėshtė e njė rėndėsie tė veēantė, ku vėrehet njė pėrdrim i qartė i gramatikės sė gjuhės standare shqipe, por edhe pėrdorimi i gjerė nė formė dialogu i tė folmes sė Anadrinisė, qė s’ka dyshim  se ėshtė me interes pėr dialektologjinė tonė.
 
Krejt nė fund duhet thėnė se romandrama “Rrethjeta”, e shkrimtarit dhe e analistit politik, Rexhep Kastrati, e qė hyn nė mesin romaneve tė rrallė tė botuar vjetėt e fundit nė Kosovė, ėshtė botim i autorit dhe ka 155 faqe, nė tė cilėn shquhet edhe mjeshtria teknike e realizimit tė tėrėsishėm kompjuterik qė nga kopertina e deri nė faqen e fundit, e vetė autorit.
 
Ky libėr ėshtė nė shitje qė disa kohė, kurse lexuesit nė diasporė mund tė gjejnė nė Zvicėr te Kadri Osmani me kėtė numėr telefoni: ++41797073870 dhe te Sylejman Morina me kėtė numėr telefoni: ++41417605142.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.