|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

NĖ SINGEN TĖ GJERMANISĖ: EKSPOZUAN PIKTORĖT PEJAN

 
 

 

8 janar 2004 / TN 

-          Singeni ėshtė qytet me tė cilin komuna e Pejės ka vendosur bashkėpunim jo vetėm kulturor;
-          Me 43 punime  tė nivelit tė lartė janė prezentuar 28 piktor nga regjioni i Pejės; 

Ēerkin BYTYĒI

Artistėt shqiptarė nga Kosova, pas ēlirimit tė Kosovės, me sukses po i prezentojnė vlerat e mirėfillta krijuese. Nė vargun e sukseseve konsiderohet edhe ekspozita  e piktorėve tė regjionit tė Pejės, e hapur mbrėmė nė njėrėn nga sallat e ndėrtesės sė komunės nė qytetin Singen tė Gjermanisė. Ishte kėnaqėsi e vėrtetė tė prezentosh nė aktin e hapjes sė kėsaj ekspozite ku tė pranishėm ishin qindra gjerman, dashamirė tė artit, udhėheqės tė Singenit, punėtorė tė kulturės dhe  miq tė Kosovės e shqiptarėve si dhe  bashkatdhetarė tanė qė jetojnė e punojnė nė qytetin e Singenit.

Ekspozitėn e shpalli tė hapur kryetari i  qytetit tė Singen Zotriu Andreas Rener, i cili nė fjalėn e rastit pėrgėzoi pėr punėn krijuese tė artistėve nga Peja, qytetin me tė cilin tashmė janė bėrė hapat e rėndėsishėm pėr vendosjen e njė bashkėpunimi jo vetėm nė planin e kulturės.

- Njerėzit, dhe artistėt nė Kosovė pėr tė cilėt po flasim sot, jetojnė dhe punojnė nė rrethana tejet tė vėshtira nė atdheun e tyre. U mungon para sė gjithash kontakti dhe kėmbimi reciprok i pėrvojave me  krijuesit tjerė sidomos me krijuesit nė perėndim. Ndaj, ne nė Singen, kėtu ofrojmė njė platformė tė tillė, tė shijojmė vlerat artistike krijuese tė piktorėve tė mrekullueshėm tė qytetit tė Pejės, tha  Zotriu Merle.

Pjesėmarrėsit nė hapjen e ekpozitės patėn rastin tė dėgjojnė edhe njė vėshtrim lidhur me pėrmbajten e punimeve tė ekspozuara dhe rrethanat krijuese nė Kosovė nga  Kryeredaktori i gazetės  „Wochen Blatt“, Zotriu Hans Paul Lichtwald.

„Pikturat e shpresės“ i qujati zotriu Paul qė nė fillim tė fjalės sė vet punimet e artistėve pejan, duke shtuar se  tė gjitha kėto punime e bėjnė tė ēartė faktin se kultura juaj ėshtė kulturė jona dhe recirpokisht. Janė kėto vepra tė artistėve qė ngėrthejnė njė porosi artistike: qė pas tė gjtha tmerreve tė luftės njeriu duhet tė jet vizionar, tė sheh shpalimin e luleve nė hapsirėn e  errtė, shndėrritje tė dritės nga humnera tashmė e tejkaluar. Kjo ėshtė shpresa  me tė cilėn jetojnė njerėzit e Kosovės, tha Zotriu Paul. Duke folur pėr pėrmbajtjen e punimeve tė ekspozuara tha:

Vizitori ka rast tė sheh pikturat e dala nga ankthi, nga tmerri, nga flaka, nga pėrvuajtjet e njerėzve,  nga lufta, motivet tmerruese tė tė cilės nuk mund tė anashkalohen, pėrkundrazi janė pjesė e jetės sė jetuar tė artistėve shqiptar.Me kėtė ekspozitė ne po e vendosim njė urė nė njė regjion, pėr tė cilin, ne (gjermanėt) ende dimė fare pak, ndonėse po ky regjion ka shumė tė pėrbashkėt dhe ėshtė i lidhur me historinė tonė. Ne bėjmė pėrpjekje edhe me hapjen e kėsaj ekspozite, qė ky regjion tė jet sa mė afėr, pran nesh, tha Zotriu Paol.

Nė emėr tė 28 artistėve qė ekspozuan 43 punime dhe nė emėr tė Shoqatės sė krijuesėve tė artit tė regjionit tė Pejės pėrshėndeti piktori Haxhi Kastrati i cili i emocionuar  falėnderoi qytetin e Singenit pėr mundėsinė e ofruar qė piktorėt shqiptar tė prezentohen nė kėtė mėnyrė dhe uroi pėr njė bashkėpunim edhe mė tė frytshėm. Ai tha se  njė thesar i ēmueshėm i kulturės pejane dhe tė Kosovės u shkattrua, u dogj dhe asgjasua nga lufta dhe barbaria serbe,  por krijuesit po gjejnė forcė qė edhe pse nė kushte tejet tė vėshtira materiale, tė krijojnė.

Traumat e luftės janė tė mėdha ndaj kėto janė edhe si motiv i shprehjes nė krijimtari, natyrisht secili pikotr nė formėn e vet paraqet botėn e brendshme dhe autoktone. Motivet qė trajtohen janė kryesisht nga  pejsazhet e Dukagjinit por edhe  elementet e folklorit tonė kombėtarė.

Nė emėr tė ansamblesė sė Komunės sė Pejės pėrshėndeti zonja Drita Myrtaj e cila foli pėr pasojat e luftės, shkatrrimet, tmerret dhe nė shifra e fakte informoi pėr tė vrarėt , tė masakruarit dhe tė zhdukurit shqiptarė nga forcat serbe. Ajo tha se kjo ekspozitė qė ėshtė vazhdimsi e bashkėpunimit tė filluar tė dy komunave, tė Pejės dhe Singenit, jep shpresė pėr njė urėlidhje mė tė mirė tė popullit gjerman dhe shqiptar.

Zonja Drita Myrtaj, nė emėr tė komunės sė Pejės i dhuroi kryetarit tė Singenit zotriut Merle njė punim artistik me motiv nga Peja.

Nė vazhdim, tė manifestimit tė hapjes sė kėsaj ekspozite, pėr tė pranishmit u organizua njė koktej ku u shėrbyen edhe verėrat e Kosovės.

Vlen tė pėrmendim  se kontribut pėr organizimin e kėsaj ekspozite dha skulptori i njohur kosovar Malė Myrtaj i cili jeton dhe krijon nė Singen si dhe zonja Möhrle Frede, mike e Kosovės.

Nga fakti se  publiku gjerman nė kėtė nėnqiell pėr herė tė parė ka rastin tė sheh njė ekspozitė tė krijuesėve shqiptarė, duhet tė theksojmė se kėsaj ekspozite, i mungon gjithsesi njė katalog me fotoset e punimeve tė ekspozuara, me njė vėshtrim pėr krijimtarinė kulturore dhe veēmas  atė nė sferėn e pikturės nė Kosovė e nė Pejė, nė gjuhėn gjermane.

Konsiderohet se pėrkundėr angazhimit tė madh, mundit tė dhėnė dhe shpenzimeve tė rastit, pėrgatitja e njė katalogu tė tillė, qė rėndomė e pėrcjell  ēdo ekspozitė nė Gjermani, do tia shtonte vlerėn kėsaj ekspozite me rėndėsi. Ndaj, organizatorėt e manifestimeve tė tilla nga Kosova dhe trojet shqiptare me tė ardhur nė Gjermani duhet tiu mundėsojnė artdashėsve gjerman, qė nga vizita e ekspozitave tė marrin edhe  katalogun-informatorin pėr realitetin e Kosovės dhe tė artit shqiptar.

Kjo ekspozitė nė Singen do tė jet e hapur deri mė 16 janar, kurse nga 20 janari, siē u paralajmėrua me kėtė rast, do tė ekspozohet nė Schafhausen e mė pastaj nė Basel tė Zvicrės.

 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.