|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Zyrtarėt komunal tė asimit premtojnė ngritje cilėsore tė procesit edukativo-arsimor

 
 

 
Podujevė, 8 dhjetor 2004 (TN) - Drejtoria pėr Arsim (DA) e komunės sė Podujevės sot bėri publike rezultatet e semestrit tė parė pėr shkollat fillore, tė mesmet dhe pėr paralelet e klasėve tė nėnta. Nė bazė tė kėtij raporti 77.6% tė nxėnėsve tė shkollave fillore kanė treguar sukses pozitiv, 20.9% sukses tė pamjaftueshėm, nė shkollat e mesme sukses pozitiv kanė treguar vetėm 25% ndėrkaq qė 73% suksesi ishte i pamjaftueshėm.
 
Nė klasėt e nėnta sukese pozitiv kanė treguar 31%, kurse 65.6% tė pamjaftueshėm.
 
Drejtori i kėsaj drejtorie Mr. Shpejtim Bulliqi deklaroi me kėtė rast se nuk ėshtė i kėnaqur me rezultatet e paraqitura nga shkollat, kjo veēanėrisht me shkollat e mesme dhe klasėt e nėnta.
 
“DA ėshtė e gatshme tė ballafaqohet me tė gjitha problemet e paraqitura si dhe evitimi i tyre ėshtė detyrė e vazhdueshme qė po kryhet”, deklaroi Bulliqi. Ai pohoi se nuk do tė ketė ngecje nė procesin edukativo-arsimor dhe se pėrpjekjet e DA-sė pėr ngritje cilėsore tė arsimimit do tė vazhdojnė me vendosmėri dhe pandalshėm.
 
Z. Bulliqi pohoi se semestrin e parė nė tė gjitha shkollat fillore dhe tė mesme e kanė karakterizuar disa mangėsi qė kryesisht kanė tė bėjnė me mosdisiplinėn e personelit arsimor dhe mungesat e paarsyeshme, vėrejtjet nė vlerėsimin e nxėnėsve si dhe nė mirėmbajtje tė ambientit shkollor, qė sipas tij kanė ndikuar edhe nė rezultatet e dobėta nė shkollat e mesme dhe klasėt e nėnta.
 
Mangėsi tjetėr nė kuadėr tė reformave,  sipas zyrtarėve komunal tė arsimit ishte edhe problemi i teksteve tė ofruara nga 2 botues e me pėrmbajtje tė ndryshme qė ka shkaktuar huti tek nxėnėsit, arsimtarėt dhe prindėrit. Kėtė vėrejtje e kanė paraqitur edhe Kėshillat e tė gjitha shkollave qė kanė detyra dhe pėrgjegjėsi pėr tė ndihmuar procesin mėsimor.
 
Nga ana tjetėr z. Bulliqi njoftoi se rreth 85% e kuadrit mėsimor nė shkollat fillore dhe rreth 75% nė shkollat e mesme ėshtė i kualifikuar. Nė kuadėr tė masave pėr evitimin e parregullsive, sipas zyrtarėve komunal tė arsimit, mbi 30 mėsimdhėnės janė sanksionuar dhe janė marrė masa qė kanė ndikuar pozitivisht nė mbarėvajtjen e procesit edukativo-arsimor.
 
Lidhur me kėtė ēėshtje Mr. Shpejtim Bulliqi tha se DA pėrmes mekanizimit tė monitorimit dhe kontrollės sė pėrhershme ka evituar mangėsitė e shfaqura dhe nė prag tė fillimit tė semestrit tė dytė shpresohet pėr vazhdim tė mbarė tė vitit shkolllor 2003/2004.
 
Aktualisht problem nė vete paraqet furnizimi me lėndė djegėse pėr shkak tė vonesės sė alokimit tė mjeteve nga Ministria pėr Ekonomi e Financa pėr grantin e dhjetorit tė vitit tė kaluar. Por Drejtoria pėr Arsim e Podujevės do tė bėjė zgjidhje alternative dhe se semsetri i dytė do tė fillojė me kohė pėr ēka pėrgatitjet intensive kanė hyrė nė fazėn e pėrfundimit.
 
Komuna e Podujevės ka 30 shkolla fillore me 15.546 nxėnės, 3 tė mesme me 3.456, 54 paralele tė klasėve tė nėnta me 1.672 nxėnės dhe ēerdhen e fėmijėve me 43 fėmijė, kursen nė procesin arsimor janė tė angazhuar 1348 punėtorė.

 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.