|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Thirrje:

 
 

TĖ GJENDEN, TĖ LIROHEN E TĖ KĖTHEHEN SA MĖ PARĖ

 
 

 
7 janar 2004 / TN
 
Rizah SHEQIRI, shkrimtar
 
FATI TRAGJIK I PENGJĖVE DHE TĖ ZHUKURĖVE NĖ KOSOVĖ DUHET TĖ VRAS NDĖRGJEGJJEN E ĒDO NJERIU NĖ KĖTĖ RRUEZULL  TOKĖSOR.
 
TĖ GJITHĖ DUHET TĖ BĖJMĖ GJITHĖ ATĖ QĖ ĖSHTĖ E MUNDUR QĖ SA MĖ PARĖ  TĖ ZBARDHET FATI I KĖTYRE NJERĖZVE TĖ PAFAJSHĖM.
 
JU LUTEM O NJERĖZ, KUDO E NGADO QĖ JENI, BĖNI GJITHĖ ATĖ QĖ ĖSHTĖ E MUNDUR QĖ TĖ ZHDUKURIT DHE PENGJĖT E LUFTĖS TĖ GJENDEN SA MĖ PARĖ. SEPSE, DERISA ATA TĖ MOS GJENDEN, TĖ GJITHĖ JEMI TĖ TRAZUAR, TĖ GJITHĖ JEMI ME SHPRESA TĖ THYERA E ME ĖNDĖRRA TĖ TRISHTUARA, TĖ GJITHĖ E KEMI NGANJĖ PLAGĖ TĖ THELLĖ NĖ ZEMĖR, TĖ GJITHĖ E KEMI SHPIRTIN TĖ VRARĖ!... TĖ GJITHĖVE NA DHEMB E NJĖJTA PLAGĖ, PLAGA E PRITJES - KJO DHEMBJE E MADHE!...
 
PRANDAJ NĖ EMĖR TĖ ASAJ QĖ QUHET NJERĖZORE, NĖ EMĖR TĖ LIRISĖ, NĖ EMĖR TĖ DASHURISĖ, NĖ EMĖR TĖ ARDHMĖRISĖ JU LUS O NJERĖZ QĖ TĖ ZHDUKURIT DHE PENGJĖT E LUFTĖS TĖ GJENDEN, TĖ LIROHEN DHE TĖ KĖTHEHEN NĖ TOKĖN E TYRE SA MĖ PARĖ, SA MĖ PARĖ!...
 
KĖTĖ THIRRJE E KĖTĖ LUTJE  PREJ NJERIU UA DREJTOJ TĖ GJITHĖ JUVE, O NJERĖZ TĖ MIRĖ, KUDO QOFSHI NĖ BOTĖN MBARĖ: LOTĖT NĖ SYTĖ E NĖNAVE , NĖ SYTĖ E FĖMIJĖVE, NĖ SYTĖ E MOTĖRAVE E NĖ SYTĖ E VĖLLEZĖRVE KOSOVARĖ DUHET TĖ THAHEN SA MĖ PARĖ!...
 
 
Zemėrplagosur e shpirtvrarė:
 
RIZAH SHEQIRI, shkrimtar (anėtar i Lidhjes sė Shkrimtarėve tė Suedisė)

 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.