|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

REAGIM: Pėrgjigje nė shpifjet e shėmtuara tė Rexhep Kastratit

 
 

A E DINI SE SHPIFJA ĖSHTĖ MĖ E RĖNDĖ SE VRASJA

 
 

 

7 janar 2004 / TN

Milazim KRASNIQI

Meqė nuk jam psikiatėr, nuk mund tė ndihmojė qė tė kthjellohet mendja e sėmurė e Rexhep Kastratit, i cili vėrtet manifeston gjendje agresive tepėr tė rrezikshme pėr rrethin. Krejt ēka mund t’i sugjerojė ėshtė qė sė paku t’i merr sedativėt me kohė.

Ndėrsa, lidhur me disa nga shpifjet e mendjes sė tij tė sėmurė, meqė ato kanė fituar “ tė drejtė qytetarie” me publikimin tuaj, kėrkoj qė tė publikoni kėtė tekst sqarues:

1. Debati me qytetarė nė Prizren, nuk ėshtė bėrė pėr tė fituar e pėr tė humbur, po ėshtė njė obligim ligjor i RTK-sė, qė buron nga Rregullorja 2001/13, dhe ka pasur pėr qėllim qė nė njė komunikim tė drejtpėrdrejtė tė mirren opinionet e teleshikuesve pėr programin e RTK-sė.  Ky synim ėshtė arritur, edhe pse banda e Rexhep Kastratit, tėrė kohėn u mundua ta minojė kėtė bashkėbisedim. Pėrjetimi i atij takimi si fitore e tij, ėshtė tamam si fitoret e Don Kishotit me mullinjtė e erės. Vetėm mendja e sėmurė e Don Kishotit  e ka pasur  pėrfytyrimin e luftės pėr fitore, ndėrsa mullinjtė e erės vetėm e kanė bėrė punėn e vet.      

2. Rexhep Kastrati manifeston njė urrejtje patologjike ndaj emrit tim dhe kjo vėrtet nuk ka tė bėjė me ngjarje e veprime konkrete, po vetėm me halucinacionet e tij. Ai bėn shpifje tė shėmtuara, pėr ngjarje pėr tė cilat absolutisht nuk e di se si kanė ndodhur. Jo pėr tė, po pėr hir tė lexuesve tuaj, mė duhet t’i sqaroj me pak fjalė:

a) Nė detyrėn e kryeredaktroti tė revistės  “Fjala” jam zgjedhur me 1 janar 1990, nga Kėshilli i Punėtorėve tė Ndėrmarrjes sė Revistave. Pra, ky emėrim imi ka ndodhur pasi ėshtė themeluar Lidhja Demokratike e Kosoėvs, nė tė cilėn kam qenė njėri nga themeluesit e saj. Prandaj, shpifjet se gjoja mė ka emėruar Rrahman Morina, tė jeni tė sigurė se i ka fabrikuar UDB-ja, pėr tė mė kompromentuar si njėrin nga intelektualėt qė e ndihmuan dekompozimin e struktrurave serbo-jugosllave nė Kosovė. Merrini dhe shikojini se ēfarė  ka shkruar shtypi serb pėr mua nė vitet 1988 e 1989 dhe do ta shihni tė vėrtetėn, nėse ajo u intereson. Nė fund tė fundit, merrini dhe shikoni se ēfarė kam shkruar dhe ēfarė kam deklaruar unė nė ato vite dhe mė vonė, nėse u intereson e vėrteta.  

b) Ėshtė e trishtueshme se si e ka perfeksionura Rexhep Kastrati manipulimin me emra tė njerėzve tė vdekur, pėr tė ngritur shpifje tė shėmtuara ndaj njerėzve qė paranoja e tij ia paraqet si armiq. Nė kėtė shpifnajė tash ka inkuadruar edhe emrin e mikut tim,  Bajram Krasniqit. Pėr hir tė sė vėrtetės duhet tė them se Bajram Krasniqi ėshtė tėrhequr nga posti i kryeredaktorit, nė valėn e diferencimeve nė pranverėn e vitit 1989, pėr shkak tė nėnshkrimit tė Apelit tė 215 intelektualėve. Zėvendės kryeredaktor ka qenė pas tij, pėr disa muaj, sipas pajtimit edhe tė Bajram Krasniqit, tė redaksisė dhe tė Ndėrmarrjes, Mr. Sylejman Syla. Mė vonė janė shpallur konkurset dhe janė bėrė zgjedhjet.

Por, pėr njė person tė pafytyrė si Rexhep Kastrati, faktet nuk kanė rėndėsi. Pėr tė qėllimi, nė kėtė rast sulmi zoologjik kundėr meje, arsyeton mjetet, edhe mė tė poshtrat.    

c) Pozicionin tim lidhur me angazhimin nė LDK qė nga themelimi e deri nė mars tė vitit 2000, e kam shpjeguar shumė herė dhe nuk kam asgjė pėr tė shtuar. Punėn qė kam bėrė nė atė projekt politik, as nuk ia kam falur, as nuk ia kam shitur askujt. Dhe askush nuk mund ta uzurpojė pėrjetėsisht. Madje as ithtari i dikurshėm i Rexhep Qosjes e i Adem Demaēit, i  kthyer nė bodiogard propagandistik tė Rugovės.

 

Pėr fund: redaksisė sė kėsaj faqeje i sugjeroj qė tė ndal shpifjet kundėr meje, se Zoti na ka urdhėruar qė shpifja ėshtė mė e rėndė se vrasja. Dhe duhet ta dini se Zoti  gjykon veprat e shėmtuara.   


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.