|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Revista bukureshtare:“Shqipėria XXI occident” (nr. 10-11)

 
 

 
7 janar 2004 / TN
 
Baki Ymeri VOKA ( Bukuresht )
 
Hartuesit e kėsaj formule, kryeredaktori dr. Luan Topēiu, pedagog i gjuhės shqipe pranė Universitetit tė Bukureshtit dhe themeluesi i saj pasuniversitari Erion Piciri, duket se kėsaj here i ofrojnė lėēitėsit njė formulė editoriale elitare, me materiale tė pėrzgjedhura me sqimė e me shije, me njė nivel superior tė pėrmbajtjes sė materialeve dhe tė stilit tė tyre.
 
Revista “Shqipėria XXI occident”, doli kėto ditė nė Bukuresht, mė e plotė se kurrė, qoftė nga pikpamja e pėrmbajtjes (me mė shumė se 40 autorė), qoftė pėr nga volumi i saj (130 faqe; format A4), qoftė pėr sa i pėrket paraqitjes grafike, e ilustruar me rreth 50 grafika. Revista “Shqipėria XXI occident” ėshtė njė organ universitar politiko-kulturor me njė spektėr mjaft tė gjėrė, me synimin fisnik pėr tė sjellė nė gjuhėn shqipe mendimin demokratik perėndimor dhe atė shqiptar. Mund tė themi tashmė, pa asnjė hezitim, se formula e hartimit tė revistės ka kapur nivele qė meritojnė admirimin e lexuesit nė gjuhėn shqipe, me njė fizionomi origjinale, qė tė kujton mė tepėr revistat e Europės Perėndimore, tė kėtij lloji. Hartuesit e kėsaj formule, kryeredaktori dr. Luan Topēiu, pedagog i gjuhės shqipe pranė Universitetit tė Bukureshtit dhe themeluesi i kėsaj reviste dhe drejtor i saj, pasuniversitari Erion Piciri, duket se kėsaj here i ofrojnė lėēitėsit njė formulė editoriale elitare, me materiale tė pėrzgjedhura me sqimė e me shije, me njė nivel superior tė pėrmbajtjes sė materialeve dhe tė stilit tė tyre. Rrethi i bashkėpunėtorėve tė saj sa vjen dhe rritet.
 
Revista dėshmon se ėshtė njė organ qė ofron hapėsirat e saj pėr bashkėpunėtorė me obcione tė ndryshme, qofshin politike, qofshin kulturore, estetike etj. Autorėt e pėrfshirė nė kėtė numėr janė: Burke Feldman Edmund, kritik arti amerikan, Buruma Ian, shkrimtar e gazetar hollandez me banim nė Sh.B.A, Giorgio del Vechio, profesor italian i filozofisė, Herman Northrop Frye kritik dhe studiues kanadez; Eduard Goldstucker, profesor ēek i letėrsisė sė krahasuar, Aniela Jaffe sekretare e Jungut, Hans Kelsen jurist austriak, filozofi i mirėnjohur Arthur Schopenhauer, Gabriel Liiceanu filozof bashkekohor rumun, Adam Michnik gazetar i njohur polak, poezi nga poeti i mirėnjohur rumun Nichita Stanescu, ese nga shkrimtari kinez Lian Yang, nga shkrimtari hungarez Imre Kertez, nga komparatisti letrar rumun Romul Munteanu etj.
 
Po kėshtu meriton tė rendisim autorėt e dėgjuar shqiptarė, qė nuk duan asnjė koment si Ismail Kadare, akademiku Luan Starova, akademiku Ali Aliu, dr. Ibrahim Rugova, analisti i mirėnjohur Mustafa Nano, politikani i mirėnjohur Arbėn Xhaferi, poezi nga i mirėnjohuri Visar Zhiti, Agnes Gonxhe Bojaxhiu (Nėnė Tereza), ese nga dr.Luan Topēiu, Armand Bora, Baki Ymeri, Gani Bobi, Gustavo-Adolfo Loria-Rivel, Ēlirim Kokonozi, poezi nga Afroviti Gusho, dhe deri tek mė tė rinjtė si Erion Piciri, Genti Kristo, Blendi Ēeka, Penar Musaraj, Ermal Kaēurri, Ilir Shtino, pasuniversitarė tė Universitetit tė Bukureshtit, tė Universiteteve Amerikane dhe tė Kanadasė. Materialet e pėrfshira nė kėtė numėr i pėrkasin shkencave politike, filozofisė, kritikės letrare, letėrsisė sė krahasuar, psikoanalizės, arteve pamore, teatrit, estetikės, semiotikės etj, ese vizatime mbi Shqipėrinė, mbi popullin shqiptar nė kėtė kapėrcyell mijėvjeēarėsh, mbi proēesin e integrimit europian si provokim, i parė nė kėndvėshtrimin e historisė sė mentaliteteve etj. Tekstet e huaja janė pėrkthyer nga Anjeza Kadilli, Elton Petoshati, Eugen Tata, Fjoralba Babamusta, Ibrahim Bajrami, Jonian Molla, Juxhin Vila, Livian Hamitaj, Neli Naēo, Nilena Nasi, Renata Melonashi, Sonila Zisi, Sonila Bajrami, Ylli Dėshnica, Zamir Kokonozi.
 
Revista plotėson njė nevojė pėr intelektualitetin shqiptar, pėr studentėt shqiptarė dhe universitarėt shqiptarė kudo qė ndodhen. Vlen tė theksohet se revista financohet nga antarėt e redaksisė dhe shpėrndahet falas. Ėshtė ky njė motiv mė tepėr pėr tė pėrgėzuar ekipin realizues qė kryejnė njė punė me pasion mbi baza vullnetare dhe sjellin njė ndihmesė kolosale pėrmes kėsaj reviste performante, eminamentisht europiane, me njė vizion europian, me njė strukturė europiane, pasqyruese e njė demokracie tė vėrtetė europiane, me njė dinamikė qė pėrputhet dhe sinkronizohet tėrėsisht me atė qė ndodh sot nė Europė dhe nė botė nė fushėn e mendimit filozofik, politik, estetik, letrar etj. Ana grafike e revistės ėshtė realizuar nga piktori i talentuar Gentian Zeka.

 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.