|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

A po e merrė votuesi serb barrėn e fajit kolektiv pėr krimet kundėr njerėzimit...!?

 
 

 
7 janar 2004 / TN
 
Zgjedhjet e mėhershme presidenciale dhe tash sė fundi parlamentare ku fitoi rryma ēetnike, u mundėsojė kriminelėve tė akuzuar per krime kundėr njerėzimit tė fituojnė nga njė ulėse nė parlamentin serb. Edhe pse ato do tė mbeten tė zbrazėta, janė sinjale tė mjaftueshme se Serbia i kundėrvihet politikės paqesore tė Bashkėsisė ndėrkombėtare, dhe se nė Serbi nuk ishte fajtor vetėm regjimi i Millosheviqit  por serbet kolektivisht, ose bile sė paku 1,300.000 aq sa votuan pėr lėvizjen pro naciste-Lėvizjen e vojvodėve ēetnik, politikė qė personifikohet me krimin nė Kroaci, Bosnje e Hercegovinė dhe nė Kosovė.
 
Nga Agim VUNIQI
 
Shumė kishin shpresuar ndėrkombetarėt nė demokratėt serbė, ata vazhdimisht ua mbanin krahun duke u bėrė koncesione me shpresė se nė Serbi do te dominojė arsyeja dhe se edhe Serbia do te bėjė njė "hop" drejt integrimit rajonal dhe atij evropian. Por si duket reēeta e reformave dhe demokratizimit pėr votuesin "gexhė" nuk ka ndonjė peshė, meqė nė tė shumtėn e rasteve ai ishte mėsuar tė jetojė nga "haraqi", qė pushteti serb ua vente tė tjerėve, duke plaēkitur ēdo gjė-ama ēdo gjė. Si duket sindromi i hajdutizmit do tė jetė edhe peng i Serbisė.
 
Edukimi "hyjnor" i "gexhės" serb per tė plaēkitur dhe djegur tė tjerėt paksa u ka "mbetur nė fyt",  Ata vazhdimisht gjatė historisė krijonin aleanca sė pari nė nivel mbretėrish, pataj edhe nė nivel republikash pėr tė ndėrtuar Federatėn Jugosllave qė "e mjelėn" sa patėn "kyvet". Ēdo herė pretendonin t'i shfrytezonin tė tjerėt, jo pėr tė punuar, por pėr tė udhėhequr. Ky sindrom i skalitur nė mbamendjen e gexhės kishte kapėrcyerė kufinjtė e ndonjė rezonimi normal, pėr kėtė arsye slloganet nacionaliste ishin dhe janė aq shumė joshėse pėr "gexhėn" serb.
 
Endėrra pėr Serbine e Madhe ishte bėrė realitet me formimin e Jugosllavisė Titiste, serbėt ishin tė zėnė me punė nė resoret mė tė rėndėsishme: nė polici, nė ushtri, nė hekurudhė, nė dogana, por edhe nėpėr pylltari, si nė nivel federal, republikan dhe krahinor. Vozhdi serb Millosheviqi-kasapi i Ballaknit, i cili erdhi nė pushtet pas Kongresit tė 8-tė tė LKS, pasi eliminoi politikisht mikun e me vonė kundershtarin politik Stamboliqin (e likuidoi edhe fizikisht) u pėrqėndrua nė forcimin e federalizmit dhe unitarizmit serb. Rruga politike tė cilėn e hartuan "strategėt e krimit" serbė ishte shumė e shkurtėr-eliminimi i krahinave tė atėhershme autonome dhe mbi votimi. Nė rast tė dėshtimit tė ketij koncepti politik ishte ai rezervė, shfarosja fizike e tė tjerėve. Dėshira e madhe pėr shfrytėzimin e tė tjerėve ishte plan i vazhdueshėm i hegjemonistėve serbė qė nga gexha i Serbisė, ngase nė kėtė mėnyrė serbi udhėheqte ndėrsa tė tjeret duhet tė punonin, kjo ėshtė edhe arseja kryesore qė "gexha" asnjėherė nuk kėrkonte Serbinė e Pavarur.  Moto e politikės serbe ishin ndėrtimi i Aleancave pėr tė shtrirė pushtet mė tė gjėrė dhe gexha serb kėtė dinte ta ēmonte, si jo, komoditeti i tij jetėsor varej nga puna e tė tjerėve.
 
Sllogani "bolje shaka vlasti nego shka dolara" (mė mirė njė grusht pushtet se sa njė grusht dollarė) ishte ngulitur nė mentalitetin e gexhės, ai kėtė e kapitalizonte pėrmes pushtetit. Jo rastėsisht, ndezja e druve sipas kanoneve kishtare tė Kishės Ortodokse ka filluar tė bėhet mollė sherri nė mes tė Kishės serbe dhe kishės maqedone dhe asaj malaziase, qė ka edhe reperkusione politike dhe shtetėrore. Mospranimi i autoqefalisė maqedone dhe malazeze, daton qe nga viti 1920 kur edhe u shua autoqefalia dhe subjektiviteti shtetėrorė i Malit tė Zi,atėherė kur edhe u formimua e Mbertėria Serbo-Kroate-Sllovene.
 
Zakonisht tė gjitha luftėrave nė ish RSFJ u paraprinte Kisha Ortodokse Serbe, duke marrė si preteks se "gexha serb" ėshtė i viktimizuar, dhe atė qė nga koha e Car Llazarit- "Betejės sė Kosovės", qė ishte betejė humbėse pėr forcat e koalicionit tė krishterė (kroat, shqiptarė, bullgarė e tė tjerė) nė luftė me perandorinė turke tė osmanlive.
 
Destruktiviteti fetar dhe fundamentalizmi ortodoks i kultivuar me shekuj nuk pushon edhe ne festen ortodokse te "bozhiq-it", ngase autonomia fetare dhe etnitetet tjera jane te papranueshme per Kishėn Serbe, e cila ishte dhe ėshtė udhėheqėse shpirtėrore e lėvizjes ēetnike serbe, e cila ka shtrirje tė gjėrė dhe veē ka filluar tė ngrisė pasionet gjakpirėse me rrėnimin e pėrmedores sė Matija Gubecit nė Vojvodinė. Jo vetėm kaq kryeprokurorja Del Ponte deklaroi se Kisha serbe fshehė kriminelin Karaxhiq, ndėrsa Mlladiqin e mbėshtet njė pjesė e kreut ushtarak  dhe se ai strehohet nė njėrėn nga bazat ushtarake nė Serbi.
 
Zgjedhjet e mėhershme presidenciale dhe tash sė fundi parlamentare ku fitoi rryma ēetnike, u mundėsojė kriminelėve tė akuzuar per krime kundėr njerėzimit tė fitojnė nga njė ulėse nė parlamentin serb. Edhe pse ato do tė mbeten tė zbrazėta, janė sinjale tė mjaftueshme se Serbia i kundėrvihet politikės paqesore tė Bashkėsisė ndėrkombėtare, dhe se nė Serbi nuk ishte fajtor vetėm regjimi Millosheviqian por serbet kolektivisht, ose bile sė paku 1,300.000 aq sa votuan pėr lėvizjen pro naciste-Lėvizjen e vojvodėve ēetnik, politikė qė personifikohet me krimin nė Kroaci, Bosnje e Hercegovinė dhe nė Kosovė.
 
 

 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.