|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
 E marte, 6 janar 2004

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Presidenti Rugova beson se viti 2004 do tė pėrshpejtojė procesin e pavarėsisė pėr Kosovėn

 • Njė i vrarė dhe i njė i plagosur nė njė incident qė ndodhi sot nė Ferizaj

 • Gjenerali Branstrom thotė se numri i aksidenteve gjatė dimrit nė Kosovės ėshtė rritur shumė

 • Adem Demaēi dha dorėheqje nė postin e kryetarit tė Bordit tė drejtorėve tė RTK-sė

 • Ibraj i dorėzon i Felerit listėn me personat e kėrkuar nga policia e Shqipėrisė qė ndodhen nė Kosovė

 • Kėshillohen qytetarėt qė tė mos bėjnė kontrata tė paligjshme me ndėrmarrjet "Morava e Binēės" dhe "Dardania Compani"

 • Bashkatdhetarėt nga Zvicra ndihmojnė fėmijėt bonjakė nė Kosovė

 • Zjarr nė Gjykatėn e qarkut nė veri tė Mitrovicės

 • Sekretari i ri i NATO-s thotė se aleanca nuk do tė ndryshojė politikėn e saj ndaj Kosovės

 • Pritet hapja e tri zyrave pranė Kryeministrisė

 • KFOR-i amerikan hapi zyrėn pėr kompensimin e pronave qė shfrytėzohen nga ushtria amerikane

 • Policia e Kosovės nė fillim tė kėtij viti ka filluar ndėrrimin e uniformave

 • Nė Magurė tė Lipjanit zjarri ka shkatėrruar qendrėn kolektive ku jetonin 21 familje

 • UNMIK-u i ka shtuar buxhetit tė Kosovės shumėn prej 13 milionė euro pėr KEK-un

 • Komandanti i BSH-sė tė veriut thotė se standardet nga bashkėsia ndėrkombėtare janė tė pranueshme edhe pėr serbėt

 • Dy francezė janė vrarė sot nė veri tė Irakut

 • Vitin e kaluar nė detyrė janė vrarė 42 gazetarė anembanė botės

 • Policia franceze ka arrestuar sot tetė islamistė

 • Tė paktėn 18 vetė kanė humbur jetėn nė Indi nė aksidentin rrugor

 • Kandahar: Janė vrarė tė paktėn 12 vetė dhe janė plagosur 45, shumica nxėnės

 • Vriten 10 vetė nga njė shpėrthimi i fuqishėm nė qytetin afgan Kandahar

 • Shpėrblime pėr ushtarėt amerikanė nė Irak

 • SHBA ndėrmerr iniciativė ndėrkombėtare

 • SHBA-tė vazhdojnė me sanksione kundėr Libisė

 • OBSH kritikon qeverinė kineze

 
  
Presidenti Rugova beson se viti 2004 do tė pėrshpejtojė procesin e pavarėsisė pėr Kosovėn
 
Prishtinė, 6 janar 2004 - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova beson se viti 2004 do tė pėrshpejtojė procesin e pavarėsisė pėr Kosovėn. Nė njė intervistė dhėnė "Zėrit tė Amerikės", presidenti Rugova thekson se pėr standardet duhet tė punojnė si udhėheqėsit shqiptarė, ashtu edhe UNMIK-u pasi pasi realizimi i tyre ėshtė njė ēėshtje e pėrbashkėt.

"Natyrisht ne si institucione i pėrkrahim, do t'i pėrmbushim, por gjithsesi edhe UNMIK-u duhet t'i pėrmbushė kėto standarde sepse edhe ai ėshtė pjesė e pushtetit nė Kosovė", ka thėnė presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova, nė njė intervistė e cila do tė emetohet sot nė ditarin televiziv tė "Zėrit tė Amerikės".
 
 
Njė i vrarė dhe i njė i plagosur nė njė incident qė ndodhi sot nė Ferizaj
 
Ferizaj, 6 janar 2004 - Nė njė incident qė ndodhi sot nė mėngjes nė Fabrikėn e veglave dhe ujtive nė Ferizaj ėshtė vrarė Adem Selimi, ndėrkaq ėshtė plagosur Muhamet Haxhimusa, drejtor i kėsaj fabrike, ka bėrė tė ditur gjykatėsi hetues i Gjykatės sė qarkut nė Prishtinė Selman Bogiqi.

Njoftohet se ėshtė arrestuar dorasi Jakup Topalli. Motivet e kėsaj vrasjejpėr momentin nuk dihen, ndėrkohė qė policia po i kryen hetimet.
 
 
Gjenerali Branstrom thotė se numri i aksidenteve gjatė dimrit nė Kosovės ėshtė rritur shumė
 
Prishtinė, 6 janar 2004 - Komandanti i Brigadės Shumėkombėshe Qendra, gjenerali Andres Branstrom u bėn thirrje qytetarėve tė Kosovės qė t'i drejtojnė automjetet e tyre me njė kujdes mė tė madh.
Gjenerali Brastrom kėrkon nga shoferėt qė tė ngadalėsojnė shpejtėsinė dhe tė vozisin me kujdes.
 
"Ėshtė mė mirė qė tė vonohemi sesa tė mos mbėrrijmė fare", ka thėnė ai, dhe ka kėrkuar nga shoferėt tė jenė tė kujdesshėm. Komandanti Branstrom thotė se nga vendi prej nga vjen ai autobusėt janė mė tė sigurt pėr udhėtim, por mund tė jenė edhe tė pasigurt nėse nuk i kanė pajisjet e nevojshme dimėrore.

Branstrom ka vėrjetur se numri i aksidenteve gjatė dimrit nė Kosovės ėshtė rritur shumė dhe bėn thirrje qė tė zvogėlohet shpejtėsia e automjeteve dhe vozitja tė jetė mė e kujdesshme.
 
 
Adem Demaēi dha dorėheqje nė postin e kryetarit tė Bordit tė drejtorėve tė RTK-sė
 
Prishtinė, 6 janar 2004 - Adem Demaēi ka dhėnė dorėheqje nga posti i Bordit tė drejtorėve tė RTV Kosovės. "Nuk mund tė pres qė tė pėrfundojė procedura e zėvendėsimit tė Bordit sepse kam dėshirė qė tė angazhohem nė punė mė kreative dhe mė tė rėndėsishme pėr Kosovėn dhe pėr veten time", thuhet nė njė njoftim tė dorėheqjes sė kryetarit tė Bordit tė Drejtorėve tė RTK-sė, Adem Demaēi drejtuar drejtorit tė pėrgjithshėm tė RTK-sė.
 
 
Ibraj i dorėzon i Felerit listėn me personat e kėrkuar nga policia e Shqipėrisė qė ndodhen nė Kosovė
 
Prishtinė, 6 janar 2004 - Drejtori i pėrgjithshėm i policisė sė Shqipėrisė Bajram Ibraj ka qėndruar dje nė Kosovė dhe nė njė takim me komesionerin e policisė sė UNMIK-ut Shtefen Feler, ka biseduar pėr rishikimin e memorandumit tė mirėkuptimit ekzistues tė bashkėpunimit policor mes Shqipėrisė dhe UNMIK-ut pėr thellimin e bashkėpunimit tė ndėrsjellė.

Me kėtė rast Ibraj i ka dorėzuar njė listė me personat e kėrkuar nga policia e Shqipėrisė, tė cilėt besohet se fshehen nė Kosovė.
 
 
Kėshillohen qytetarėt qė tė mos bėjnė kontrata tė paligjshme me ndėrmarrjet "Morava e Binēės" dhe "Dardania Compani"
 
Gjilan, 6 janar 2004 - Ka kohė qė pėrmes disa mediave lokale, por edhe atyre qendrore po reklamohet shitja e lokaleve afariste dhe banesore nė Gjilan nga ndėrrmarrja "Morava e Binēės" si dhe nga firma private "Dardania compani".

Komuna, duke dashur qė tė jetė e ndėrgjegjshme ndaj qytetarėve tė saj dhe me qėllim qė t'i mbrojė ata nga shitblerjet e paligjshme dhe pasojat eventuale qė mund t'i kenė mė vonė, i njofton edhe publikisht se Ndėrrmarrja publike "Morava e Binēės" nuk e ka legalizuar ende objektin afarist "Qendra tregtare" dhe derisa nuk e bėnė kėtė, nuk ka tė drejtė as t'i shes lokalet.

Ndėrsa firma private nga Prishtina "Dardania copmani" i ka ngritur pa leje ndėrtimi dy katet e sipėrme tė objektit pesėkatėsh nė lagjen "Baleci" tė cilin tani po e ofron pėr shitje.

Komuna e Gjilanit, pėrkatėsisht ekzekutivi i saj shpreson se qytetarėt do tė jenė syēelė nė kėtė drejtim dhe do t'i respektojnė normat pėrkatėse ligjore ndaj tė cilave janė tė obligueshme si "Morava e Binēės" ashtu edhe "Dardania compani".
 
 
Bashkatdhetarėt nga Zvicra ndihmojnė fėmijėt bonjakė nė Kosovė
 
Gjilan, 6 janar 2004 - Iniciativa e punėtorit nga rajoni i Gjilanit, Hafiz Zahiri, njėkohėsisht edhe imam nė xhaminė e kantonit Argau tė Zvicrrės ėshtė mirėpritur jo vetėm nga shqiptarėt, por edhe nga njė numėr i zviceranėve, tė cilėt e kanė pėrkrahur aksionin.

Pėr tri ditė rresht, Sali Zahiri i ka vizituar rreth 650 fėmijė jetimė, anekėnd Kosovės dhe ua ka dhuruar atyre nga 20 euro. Salih Zahiri tha se ndihmat i ka shpėrndarė nė Rrafshin e Dukagjinit, nė Drenicė dhe nė Anamoravė.

Pėrfitues tė ndihmės sė bashkatdhetarėve tanė nė Zvicėr janė familja Ahmeti nga Likoshani, me 24 fėmijė jetimė, ato nė Polluzhė, Borojė dhe nė Prekaz. Zahiri ka dhuruar 100 euro edhe pėr ndėrtimin e Memorialit nė Prekaz. Dora e bėmirėsisė kėsaj here ėshtė zgjatur edhe nė rrafshin e Dukagjinit, nė Krushė tė Vogėl, nė Krushė tė Madhe.

Nė rajonin e Gjilanit, sipas Salih Zahirit janė ndihmuar Shoqata e familjeve tė dėshmorėve , Shoqata e invalidėve tė luftės, 3 familje nė Llashticė tė Gjilanit, disa fėmijė Lladovė, nė Cėrrnicė, Miresh. Nė Viti janė ndihmuar tri familje dhe shumė familje tė tjera anembanė Kosovės.

Aksionit pėr grumbullimin e ndimhave dedikuar fėmijėve qė kanė humbur mė tė dashurit e tyre gjatė luftės i kanė paraprirė Azem Maksutaj, Luan Krasniqi, Ismet Abdyli, Milaim Rama dhe vetė hafėz Salih Zahiri. Ai shprehė falėnderime edhe pėr miqtė zvicerianė, Aleksander Muller, Ors Durst, Zerije Bolero e tė tjerė.
 
 
Zjarr nė Gjykatėn e qarkut nė veri tė Mitrovicės
 
Mitrovicė, 6 janar 2004 - Njė zjarr qė ka shpėrthyer sot nė mėngjes nė Gjykatėn e qarkut nė pjesėn veriore tė Mitrovicės ka shkaktuar vetėm dėme materiale, por tė lėnduar nuk ka pasur.

Sipas zėdhėnėsit tė policisė sė UNMIK-ut Xho Napolitano, zjarri ka shkaktuar vetėm dėme materiale nė njė nga lokalet e gjykatės. Zjarrin e ka vėrejtur njė patrullė e policisė sė UNMIK-ut dhe fill pastaj ėshtė lokalizuar nga ekipi i zjarrfikėsve, ndėrkohė qė hetimet pėr shkaqet e kėtij incidenti po vazhdojnė.

Ndėrkaq zėdhėnėsi i SHPK-sė Arben Beka ka thėnė se nuk dihet nėse zjarri ėshtė vėnė me qėllim, por ai thotė se disa gjėsende janė vdjedhur nga e njėjta dhomė ku ka shpėrthyer zjarri.

Jozyrtarisht thuhet se zjarri ka qenė i qėllimshėm dhe ėshtė vėnė nga persona tė panjohur.
 
 
Sekretari i ri i NATO-s thotė se aleanca nuk do tė ndryshojė politikėn e saj ndaj Kosovės
 
Bruksel, 6 janar 2004 - Aleanca Veriatlantike nuk do tė ndryshojė politikėn e saj ndaj Ballkanit nė pėrgjithėsi dhe Kosovės nė veēanti. Njė qėndrim tė tillė e ritheksoi edhe nga shefi i ri i NATO-s, holandezi Jap de Hop Shefer, i cili dje e filloi ditėn e parė tė punės nė kuarterin e pėrgjithshėm tė Aleancės nė Bruksel.

Sekretari i pėrgjithshėm i NATO-s ka theksuar se do tė vazhdojė tė ndjekė me vemendje edhe zhvillimet nė Ballkan. Ai me kėtė rast hodhi poshtė edhe spekulimet, sipas tė cilave fitorja e ultranacionalistėve nė Serbi do tė vėshtirėsonte misionin e NATO-s nė Kosovė.
 
"Nuk mendoj se misioni i NATO-s nė Kosovė do tė vėshtirėsohet, aq mė shumė qė si Aleanca Veriatlantike ashtu edhe Bashkimi Evropian do tė vazhdojnė tė punojnė sė bashku si deri mė tash pėr forcimin e stabilitetit nė Ballkan", deklaroi shefi i ri i Aleancės Atlantike.
 
 
Pritet hapja e tri zyrave pranė Kryeministrisė
 
Prishtinė, 6 janar 2004 - Kabineti i kryeministrit tė Kosovės ka njoftuar se gjatė janarit pritet tė hapen tri zyra tė reja nė kuadėr tė kryeministrisė: zyra pėr energjetikė, ajo pėr integrimin evropian dhe pėr koordinim ndėrkombėtar dhe dialogun rajonal.
 
Qeveria e Kosovės i ka dorėzuar ditė mė parė njė dokument me propozime pėr rolin dhe pėrbėrjen e kėtyre zyrave administratės sė UNMIK-ut. Koordinatori i Qeverisė sė Kosovės nė Paktin e Stabilitetit Besim Beqaj ka konfirmuar qė hapja e kėtyre zyrave tė bėhet nė janar, mirėpo nga UNMIK-u ende nuk ka pėrgjigje.
 
 
KFOR-i amerikan hapi zyrėn pėr kompensimin e pronave qė shfrytėzohen nga ushtria amerikane
 
Ferizaj, 6 janar 2004 - Nė kuadėr tė Kuvendit komunal tė Ferizajt ėshtė hapur zyrtarisht njė zyrė e KFOR-it amerikan nė bashkėpunim me autoritetet vendore. Nė kėtė zyrė qytetarėt e kėtij lokaliteti tė Kosovės mund tė paraqesin kėrkesat pėr pronat e tyre qė pėrdorėn apo qė janė duke u shfrytėzuar nga ushtria amerikane nė Kosovė.
 
Pas kompensimit pritet qė ushtria amerikane tė nėnshkruajė kontratat pėr marrjen me qira tė kėtyre tokave apo objekteve tė cilat i shfrytėzon KFOR-i amerikan.

Zyra e shtypit e kampit Bondstill ka bėrė tė ditur se Qeveria amerikane do tė kompensojė tė gjitha pronat e patundshme tė personave civilė apo objektet qė janė shfrytėzuar nga ushtria amerikane nė Kosovė.
 
Pėrgatitja e dokumentacionit pėr kėtė ka filluar nė dhjetor tė vitit tė kaluar dhe pritet tė pėrfundojė nė korrik tė kėtij viti. Nė kompensime hyjnė jo vetėm kampi Bonsdtill, por tė gjitha tokat apo objektet e shfrytėzuara nga ushtria amerikane. Pas kėtij kompensimi ushtria amerikane do tė bėjė marrėveshje pėr pagim qiraje ēdo muaj pėr tokat apo objekte qė do tė vazhdojnė tė shfrytėzojė.
 
 
Policia e Kosovės nė fillim tė kėtij viti ka filluar ndėrrimin e uniformave
 
Prishtinė, 6 janar 2004 - Policia e Kosovės nė fillim tė kėtij viti po i ndėrron edhe uniformat e tyre. Qėllimi ndėrrimit tė uniformave tė pjesėtarėve tė SHPK-sė ėshtė qė tė gjendet njė formė mė e pėrshtatshme dhe fleksibile, e cila nuk pengon policėt nė kryerjen e detyrave nė sektorė tė ndryshėm, ka thėnė zėdhėnėsi i SHPK-sė Refki Morina.
 
Sipas tij, uniformat e reja u japin njė imazh pjesėtarėve tė SHPK-sė, janė mė cilėsore dhe pėrfshijnė uniformat e punės dimėrore, verore dhe uniformat solemne, madje edhe ato tė cilat policėt tanė i pėrdorin gjatė kryerjes sė detyrave mė tė vėshtira. Dizajnimi i uniformave ėshtė bėrė me sugjerimin e ekspertėve ndėrkombėtarė dhe atyre vendorė.
 
 
Nė Magurė tė Lipjanit zjarri ka shkatėrruar qendrėn kolektive ku jetonin 21 familje
 
Lipjan, 6 janar 2004 - Nė fshatin Magurė tė Lipjanit si pasojė e ngarkesės nė rrjetin elektrik njė zjarr i fuqishėm ka shkatėrruar pothuajse nė tėrėsi qendrėn kolektive ku jetonin 21 familje me rreth 140 anėtarė, tė cilėt kanė mbetur pa ēati qė nga pėrfundimi i luftės.

Njoftohet se si pasojė e kėtij zjarri ėshtė lėnduar lehtė njė fėmijė. Zjarri qė kaploi objektin e kėsaj qendre e ka vėshtirėsuar jetėn e kėtyre banorėve tė cilėt edhe ashtu jetonin nė kushte tė mjerueshme. Banorėt e kėsaj qendre kolektive janė vendosur pėrkohėsisht tek tė afėrmit e tyre.

Zyrtarėt komunalė deklaruan se po shikojnė mundėsinė e shfrytėzimit tė njė objekti pėr qendėr kolektive derisa tė rindėrtohet objekti i djegur.
 
 
UNMIK-u i ka shtuar buxhetit tė Kosovės shumėn prej 13 milionė euro pėr KEK-un
 
Prishtinė, 6 janar 2004 - UNMIK-u i ka shtuar buxhetit shumėn prej 13 milionė euro pėr KEK-un, ku 9 milionė euro do tė pėrdoren pėr mbulimin e humbjeve tė KEK-ut nė tre muajt e ardhshėm.
 
Ndėrkaq 4 milion tė tjera do tė pėrdoren pėr fshatin Hade i cili ndodhet nė rrezik, ka deklaruar pėr gazetarė, zyrtar i UNMIK-ut pėr buxhetin. Ai tha se shuma prej 9 milionė eurosh ėshtė ndarė edhe pėr faktin se KEK-u nuk po mund tė gjenerojė mjaft para pėr operimin.

Ndryshe, KEK-ut ekonomitė familjare i kanė borxh rreth 100 milionė euro, ndėrsa institucionet e Kosovės rreth 50 milionė euro.
 
 
Komandanti i BSH-sė tė veriut thotė se standardet nga bashkėsia ndėrkombėtare janė tė pranueshme edhe pėr serbėt
 
Mitrovicė, 6 janar 2004 - Komandanti i Brigadės shumkombėshe tė veriut, gjenerali francez Bernard Ratel ka deklaruar nė Mitrovicė se standardet e parashtruara nga bashkėsia ndėrkombėtare janė tė pranueshme edhe pėr serbėt. Ai ka shtuar se implementimi i kėtyre standardeve tė cilat pėrcaktojnė statusin final ėshtė me interes tė tė gjithė banorėve tė Kosovės.
 
 
Dy francezė janė vrarė sot nė veri tė Irakut
 
Falluxha, 6 janar 2004 - Dy francezė janė vrarė sot nė veri tė Irakut, ka bėrė tė ditur Ministria e Jashtme franceze. Ata janė vrarė nė qytetin Falluxha, 50 km nė perėndim tė Bagdadit, njofton Frans Press.
Kėta janė francezėt e parė tė vrarė nė Irak qė nga pushtimi i kėtij vendi nga amerikanėt nė mars tė vitit tė kaluar.
 
 
Vitin e kaluar nė detyrė janė vrarė 42 gazetarė anembanė botės
 
Paris, 6 janar 2004 - Viti 2003 ka qenė "vit i zi" pėr profesionin e gazetarit, sepse gjatė vitit tė kaluar nė detyrė janė vrarė 42 gazetarė anembanė botės, thuhet nė njė njoftim tė asociacionit pėr lirinė e shtypit "Reporterėt pa kufij" me seli nė Paris.
 
 
Policia franceze ka arrestuar sot tetė islamistė
 
Paris, 6 janar 2004 - Policia antiterroriste franceze ka arrestuar sot tetė islamistė pėr tė cilėt dyshohet se kanė rekrutuar shtetas tė Francės pėr luftė nė anėn e kryengritėsve ēeēenė nė Rusi, ka bėrė tė ditur policia dhe gjykata franceze. Arrestimi ėshtė bėrė pas njė bastisjeje sot nė mėngjes nė paralagjen e Lionit, Venesia, nė lindje tė Francės, njofton Rojter.
 
 
Tė paktėn 18 vetė kanė humbur jetėn nė Indi nė aksidentin rrugor
 
Nju Delhi, 6 janar 2004 - Tė paktėn 18 vetė kanė humbur jetėn sot nė Indi kur autobusi nė tė cilin ndodheshin ėshtė rrokollisur nė njė kanal nė veri tė vendit, ka bėrė tė ditur policia.
Nė momentin kur shoferi ka humbur kontrollin mbi automjetin nė rrugė ishte mjegull e dendur, njofton DPA.
 
 
Kandahar: Janė vrarė tė paktėn 12 vetė dhe janė plagosur 45, shumica nxėnės
 
Kandahar, 6 janar 2004 - Nga shpėrthimi i fuqishėm qė ndodhi sot nė qytetin afgan Kandahar janė vrarė tė paktėn 12 vetė dhe janė plagosur 45, shumica nxėnės, njofton Rojter.

Zyrtarėt kanė thėnė se shpėrthimi ėshtė sulm terrorist dhe kanė akuzuar milicinė talibane pėr dhunėn e shkaktuar.

Shpėrthimi ka ndodhur vetėm dy ditė pas miratimit tė kushtetutės afgane sė re nė Kabul.
 
 
Vriten 10 vetė nga njė shpėrthimi i fuqishėm nė qytetin afgan Kandahar
 
Kandahar, 6 janar 2004 - Dhjetė njerėz janė vrarė dhe 15 tė tjerė tė tjerė janė plagosur sot nė njė shėrthim tė fuqishėm nė qytetin jugor afgan Kandahar. Njoftohet se viktima janė afgnatė qė po ndodheshin nė rrugė, ka bėrė tė ditur policia.

Shpėrthimi ka ndodhur nė njė kamion tė parkuar pėrballė njė baze ushtarake nė qendėr tė qytetit.
 
 
Shpėrblime pėr ushtarėt amerikanė nė Irak
 
Uashington, 6 janar 2004 - Ushtria amerikane po ofron shpėrblime pėr ushtarėt qė shėrbejnė nė Irak, Kuvajt dhe Afganistan pėr t'i bindur ata qė tė qėndrojnė nė shėrbim.

Ushtarėve qė u ka mbaruar shėrbimi po u ofrohen bonuse prej 10 mijė dollarėsh qė tė firmosin kontrata tė reja shėrbimi edhe pėr tre vjet tė tjera.

Ndėrkohė atyre qė kanė ndėrmend tė largohen gjatė muajve tė ardhshėm u ėshtė shtyrė largimi.
 
 
SHBA ndėrmerr iniciativė ndėrkombėtare
 
Uashington, 6 janar 2004 - Shtetet e Bashkuara kanė filluar njė iniciativė ndėrkombėtare pėr tė garantuar konsumatorėt e saj kryesor se mishi amerikan i gjedhit ėshtė i sigurt, pavarėsisht nga shfaqja e sėmundjes sė lopės sė ēmendur nė shtetin e Uashingtonit.

Njė delegacion ėshtė nisur pėr nė Meksikė pėr tė vėnė nė pah masat e ndėrmarra nga autoritetet amerikane pėr kėtė sėmundje.

Njė tjetėr ekip ka qenė nė Japoni dhe Korenė e Jugut nė pėrpjekje pėr tė rigjallėruar eksportet e mishit amerikan tė gjedhit, tė cilat vlerėsohet se kapin shifrėn e afro 3 miliardė dollarėve nė vit nė mbarė botėn.
 
 
SHBA-tė vazhdojnė me sanksione kundėr Libisė
 
Uashington, 6 janar 2004 - Shtetet e Bashkuara kanė bėrė tė ditur se sanksionet e saj mbi Libinė do tė vazhdojnė tė jenė nė fuqi, megjithė pėrpjekjet britanike pėr tė ndihmuar nė riintegrimin e vendit nė botėn ndėrkombėtare.

Nė njė deklaratė, administrata e Bushit vlerėsoi vendimin e Tripolit muajin e kaluar pėr lejimin e inspektimeve nė objeket bėrthamore, por deklarata thotė se fjalėt duhen pasuar me vepra.
Ndėrkohė ministri i jashtėm britanik, Xhek Stro ka ftuar zyrtarisht homologun libian pėr vizitė nė Britani.

Deklarata e presidentit Bush ėshtė hartuar pėr t'i ofruar udhėheqėsit libian, kolonel Gadafit, perspektivėn e pėrfitimit ekonomik, por duke e bėrė tė qartė qė Libia duhet tė bėjė diēka para se ta meritojė atė.

"Megjithė zhvillimet pozitive, tha zoti Bush, kriza pėrsa i pėrket Libisė nuk ėshtė zgjidhur plotėsisht dhe kėshtu, unė kam vendosur qė t'i mbaj ende nė fuqi sanksionet."

Pasuritė bankare apo pasuri tė tjera libiane nė SHBA do tė vazhdojnė tė mbeten tė ngrira.
 
 
OBSH kritikon qeverinė kineze
 
Gjenevė, 6 janar 2004 - Organizata Botėrore e Shėndetėsisė ka kritikuar planet e Kinės pėr therrjen e dhjetė mijė maceve tė egra pėr tė ndaluar pėrhapjen e sėmundjes SARS-it, duke e quajtur kėtė si njė hap radikal.

Ky hap i qeverisė kineze vie pas njoftimeve pėr rishfaqjen e SARS-it nė kėtė vend.

Nga Pekini njoftohet se producenti televiziv, tridhjetė e dy vjeēar, shėnon rastin e parė tė konfirmuar nė Kinė tė virusit tė SARS-it, por ekspertėt nga Organizata Botėrore e Shėndetėsis, thonė se rasti i tij ėshtė i izoluar dhe nuk paraqet emergjencė pėr shėndetin publik.

 


  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.