|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Botime

 
 

Libri i Dr. Beqir Ismailit “Kosova nė opinionin e komunitetit ndėrkombėtar”, njė pėrpjekje pėr tu pėrshėndetur

 
 

 

3 janar 2004 / TN

Mr. Bledar MYFTARI

Njė nga problematikat mė tė mėdha tė elitės sonė politike dhe intelektuale nė Kosovė ka qenė,  mos informimi sa duhet me ēėshtjen Kosovare i opinionit ndėrkombėtar. Kjo pėr vetė faktin se Kosova ishte e izoluar nga pushtuesit serbė, dhe mjetet e informimit ishin thuajse inegzistuese.

Prandaj, kur dikush bėn njė pėrpjekje qoftė sado tė vogėl pėr informimin e komunitetit ndėrkombėtar, pėr problemet qė ka bartur dhe bart populli i Kosovės ėshtė njė hap pėr tu pėrshėndetur. Por nuk ka kėnaqėsi mė tė madhe  kur shikon njė punė voluminoze si ajo qė na paraqitet nė librin e tij mė tė ri dr. Beqir ISMAILI nga Kosova me titull: “Kosova nė opinionin e komunitetit ndėrkombėtar”.

Tė shkruash pėr vendlindjen tėnde dhe tė mbrosh tė drejtat e vendit tėnd, ėshtė njė nga gjėrat qė nderojnė mė shumė, kėdo qė pėrpiqet ta bėjė kėtė.

E pra, nė kėtė libėr tė tij, tė cilin fillimisht dr. Beqir Ismaili e ka botuar nė variantin arabisht, nė Kairo – Egjipt nė vitin 2002, e tani nė shqip, na paraqet njė larmi problematikash dhe informacionesh, duke filluar nga: Njohja me Republikėn e Kosovės, origjina e Shqiptarėve, e pėr tė vazhduar nė tė drejtėn pėr vetvendosje.

Po ashtu nė faqet e kėtij libri do tė gjejmė tė pėrshkruar nė mėnyrė drithėruese; masakrat serbe mbi popullin Kosovar, shkeljen e tė drejtave tė njeriut, katastrofėn humanitare tė shqiptarėve tė Kosovės e deri nė shpėrnguljet e mėdha. Mė pas do tė gjejmė dhe pėrpjekjet pėr tė sensibilizuar opinionin ndėrkombėtar,  nė ato vende ku autori po merret me studime shkencore dhe politike.

Nė vetvete ky libėr ėshtė njė pėrmbledhje e deklaratave tė bėra nga autori nė shtypin Egjyptian dhe nė atė arab gjatė periudhės 1998 – 2000.

Nė tė vėrtetė qė ky libėr e bėn lexuesin qė tė rikthehet dhe njė herė nė atė periudhė tė tmerrshme qė pėrjetoi populli ynė heroik nė Kosovė por, njėkohėsisht ai shėrben si njė thirrje e hapur pėr secilin intelektual apo qytetar tė kėtij vendi, qė ta veje veten e tij para paqyrės, pėr tė parė se sa po bėn pėr Kosovėn e tij, qė kjo  tė arrijė  pamvarėsinė e plotė tė saj.

  

   

AUTORI  NE  RRESHTA

Dr. Beqir Ismaili

Jeta dhe arritjet e tij shkencore:

Dr. Beqir Ismaili ka lindur nė Kosovė, me 4 Tetor 1959. Shkollėn tetė-vjeēare e kreu nė Kosovė, ndėrsa tė mesmen nė Siri. Studimet Universitare i kreu nė Fakultetin e gjuhės Arabe pranė Universitetit tė Al Az’harit, nė Kairo. Studimet pas universitare “Magjistraturė” i kreu nė Institutin e Lartė pėr Studime Islame nė Kairo.

Ka kryer gjithashtu dhe Magjistraturėn nė Fakultetin e Gjuhės dhe Letėrsisė Arabe nė Universitetin e Hapur Amerikan, nė Kairo duke mbrojtur temėn: “Ndikimi i gjuhės arabe nė gjuhen shqipe”. Ka mbrojtur titullin Doktor i Shkencave, nė Fakultetin e Gjuhės dhe Letėrsisė Arabe nė Universitetin e Hapur Amerikan, nė Kairo,  me temėn: “Zhvillimi i gjuhės dhe i letėrsisė arabe nė Kosovė”.

Veprimtaria dhe aktiviteti i tij:

Aktiviteti dhe veprimtaria e Dr. Ismailit mund tė shihet nė njė kėnd shumėplanėsh si; anėtar dhe bashkėpunėtor i shumė prej mediave tė shkruara, revista apo gazeta, tė fushave tė ndryshme qofshin ato shkencore, informatike, politike apo kulturore. Pjesėn mė tė madhe tė punės dhe tė pėrpjekjeve tė tij, Dr. Ismaili e ka pėrqėndruar nė shėrbim tė ēėshtjes kombėtare brenda dhe jashtė Kosovės si nė Egjipt dhe nė vende tė tjera tė botės arabe, madje dhe nė disa vende perėndimore ku ai ka ushtruar funksione tė ndryshme si pėrfaqėsues, atashe, lektor apo studiues.

Funksionet dhe detyrat qė ka ushtruar Dr. Ismaili nė vite:

-          Pėrfaqėsues zyrtar  i Kosovės nė Egjipt.
-          Pėrfaqėsues i Qendrės pėr Informim tė Kosovės nė Lindjen e Mesme.
-          Pėrfaqėsues i Komunitetit Musliman tė Shqipėrisė nė Kairo.
-          Pėrfaqėsues i Meshihatit Islam tė Maqedonisė nė Kairo.
-          President i Agjensisė sė Informacionit “Alba-Press” nė Kairo.
-          Korespondent i disa gazetave, revistave dhe agjensi lajmesh tė Republikės tė Shqipėrisė, Kosovės,      Maqedonisė dhe Bosnje Hercegovinės.
-          Anėtar i shoqatės sė pėrgjithėshme tė mjeteve tė informacionit (qendra gazetareske) nė Kairo.
-          Anėtar i shoqatės sė gazetarėve tė huaj nė Kairo.
-          Anėtar i qendrės gazetareske tė Presidencės sė Republikės sė Egjiptit.
-          Anėtar themelues i Institutit Shkencor pėr hulumtimin e Kur’anit dhe Traditės profetike nė Republikėn Arabe tė Egjiptit.
-          Pėrfaqėsues i degės sė Universitetit tė Hapur Amerikan nė Kairo pėr Ballkanin.
-          Anėtar i shoqatės sė filozofisė nė Egjipt.
-          Ka luajtur njė rol tė rėndėsishėm nė lidhjen dhe forcimin e marėdhėnieve kulturore dhe fetare ndėrmjet vendeve Islame dhe muslimanėve tė Ballkanit.
-          Ka luajtur njė rol tė madh sensibilizues nė lidhje me ēėshtjet e popujve ballkanikė e veēanėrisht ēėshtjet e Kosovės, Shqipėrisė dhe Maqedonisė. Ka pėrēuar  krizat qė pėrjetuan kėto vende nė vitet 90-tė. Kėtė e gjejmė nė shkrimet, intervistat, sesionet dhe konferencat e shtypit gjatė krizės sė Kosovės, botimet e shumta me ngjarjet mė tė reja nga fronti apo nga masakrat serbe, gjė e cila evidentohet dhe gjatė krizės sė Maqedonisė, nė krahinat e Preshevės, Metvegjės e Bujanovcit e mė parė nė trajtimin e krizės Boshnjake.

             Librat qė ka shkruar:

-  Nė gjuhėn Arabe:

1-        “Ndikimet e gjuhės Arabe nė gjuhėn Shqipe”.
2-        “Ngjarjet gjakderdhėse nė Kosovė si pasojė e agresionit serb me gjuhėn e dėshmitarėve okularė”.
3-        “Fėmijėt e Kosovės nė mes tragjedisė sė tė shkuarės dhe shpresave tė sė ardhmes”.
4-        Fillimet e katastrofės sė madhe nė Kosovė.
5-        “Ushtria Clirimtare e Kosovės forcė aktive nė arritjen e paqes.
6-        “Arritjet njerėzore nė kasaphanėn e Kosovės”.
7-        “Nė mes tė civilizimit perėndimor u realizua masakra e Bosnjė-Hercegovinės”.
8-        “Lidhja nė mes gjuhės arabe dhe gjuhės shqipe dhe ndikimet e saj nė studimet gjuhėsore”.
9-        “Cėshtja e muslimanėve tė Kosovės dhe problemet e tyre nė tre krahinat: Preshevė, Bujanovc dhe Medvegjė”.
10-     “Kosova, popull i martirizuar”.
11-     “Kosova nė mes tė pushtimit dhe tė pavarėsisė”.
12-     “Kosova nė peshoren e komunitetit ndėrkombėtar”.
13-     “Kosova dhe aleanca e NATO-s”.
14-     “Kush ėshtė Kosova”.
15-     “Xhamitė e shkatėrruara tė Kosovės dhe ndikimi i tyre nė rritjen e ndėrgjegjes sė njė kombi”.
16-     “Nga gjurmėt e armiqėsisė serbe mbi popullin Kosovar-dėshmitar okular Hoxhė Abdullah Ismaili”.
17-     “Personalitete dhe intelektualė tė shquar tė Kosovės”.
18-     Ndikimi i alfabetit arab nė letėrsinė shqipe nė Kosovė.
19-     Roli i institucioneve Islame tė Kosovės pėr pėrhapjen e gjuhės arabe nė Kosovė.
20-     Gjuha Arabe dhe ndikimi i saj nė gjuhėn Shqipe.
21-     Gjuha Arabe nė Kosovė, pėrhapja dhe faktorėt qė ndikuar nė lulzimin e saj.

*  Kosova dhe rrymat e mendimit bashkėkohor “Cikėl problemesh bashkėkohore”.

22-     “Prof. Dr. Ismail Sadik El Ad’ui dhe roli i tij i shquar nė shėrbim tė ēėshtjes Kosovare”.
23-    “Prof. Dr. Ebu Ferhat El Hysejni dhe roli i tij i shquar nė shėrbim tė ēėshtjes Kosovare”.
24-    “Prof. Dr. Abdul Halim Auejs dhe roli i tij i shquar nė shėrbim tė ēėshtjes Kosovare”.
25-    “Prof. Dr. Abdus Saber Merzuk dhe roli i tij i shquar nė shėrbim tė ēėshtjes Kosovare”.
26-    “Prof. Dr. Abdul Gafar Hilal dhe roli i tij i shquar nė shėrbim tė ēėshtjes Kosovare”.
27-    “Prof. Dr. Abdul Muati Muhamed Bejumi dhe roli i tij i shquar nė shėrbim tė ēėshtjes Kosovare”.
28-    “Prof. Dr. Muhamed Ibrahim Exh-xhejishi dhe roli i tij i shquar nė shėrbim tė ēėshtjes Kosovare”.
29-    “Prof. Dr. Muhamed Ibrahim El Fejumi dhe roli i tij i shquar nė shėrbim tė ēėshtjes Kosovare”.
30-    “Prof. Dr. Muhamed Esh-shahat El Xhundi dhe roli i tij i shquar nė shėrbim tė ēėshtjes Kosovare”.
31-     “Prof. Dr. Muhamed Refeat Othman dhe roli i tij i shquar nė shėrbim tė ēėshtjes Kosovare”.
32-    “Prof. Dr. Muhamed Sejjid Ahmed El Mesijr dhe roli i tij i shquar nė shėrbim tė ēėshtjes Kosovare”.
33-    “Prof. Dr. Muhamed Amara dhe roli i tij i shquar nė shėrbim tė ēėshtjes Kosovare”.
34-    “Prof. Dr. Muhamed Muhamed Ebu Lejla dhe roli i tij i shquar nė shėrbim tė ēėshtjes Kosovare”.
35-    “Prof. Dr. Mustafa Mahmud dhe roli i tij i shquar nė shėrbim tė ēėshtjes Kosovare”.
36-     “Prof. Dr. Muhamed Jusuf Abas dhe roli i tij i shquar nė shėrbim tė ēėshtjes Kosovare”.
37-     “Shejkh Teufik Jahja dhe roli i tij i shquar nė shėrbim tė ēėshtjes Kosovare”.
38-    “Shejkh Ali Xhum’a dhe roli i tij i shquar nė shėrbim tė ēėshtjes Kosovare”.
39-    “Shejkh Ali Zejnul Abidijn Exh-Xhefri dhe roli i tij i shquar nė shėrbim tė ēėshtjes Kosovare”.
40-     “Shejkh Muhamed Ahmed Sahlul dhe roli i tij i shquar nė shėrbim tė ēėshtjes Kosovare”.
41-    “Shejkh Muhamed El Gazali dhe roli i tij i shquar nė shėrbim tė ēėshtjes Kosovare”.
42-    “Shejkh Muhamed Muteuel-li Esh Sharaui dhe roli i tij i shquar nė shėrbim tė ēėshtjes Kosovare”.
43-    “Shejkh Husejn Mahluf-Myfti i territoreve egjiptiane  dhe jeta e tij shkencore.

* Nga dijetarėt e shquar tė A’zharit.

44-    “Shkėlqesia e tij, Imami i madh, Prof. Dr. Muhamed Sejid Tantaui - Shejhul Az’har – dhe roli i tij i shquar nė ringritjen dhe pėrparimin e Az’harit.”
45-    “Shejkh Salih Musa Sherel, jeta dhe mendimi i tij.”
46-    “Shejkh Mahmud Ashur  dhe roli i tij nė pėrparimin Az’hari Sherif”.
47-    “Shejkh Muhamed El Mukhtar Muhamed Mehdi – Imam i Ehli Sunnetit dhe roli i tij i shquar nė shėrbim tė thirrjes Islame”.
48-    “Prof. Dr. Taha Mustafa Ebu Kurejshe dhe ndikimi i tij nė fushėn e kritikės letrare.
49-    Prof. Dr. Ahmed Et-Tajib- Myfti i territoreve tė Egjiptit dhe kontributi i tij shkencor dhe filozofik.
50-    Prof. Dr. Ahmed Omar Hashim dhe roli i tij nė pėrparimin arsimor nė Az’har.

            * Personalitete tė shquar tė mendimit Islam dhe shkencave natyrore. 

51-     Prof. Dr. Zaglul Ragib En Nexhar – mendimtar Islam dhe ndikimi i tij nė fushėn e mrekullisė Kur’anore.
52-    Prof. Dr. Kerim Es-Sejid Gunejm –mendimtar Islam dhe roli i tij i shquar nė shėrbim tė shkencės dhe fesė.

            * Mendimtarė tė shquar.

53-    Prof. Dr. Hasan Abas Zeki – Jeta dhe kontributi i tij.
54-    Prof. Dr. Muhamed Fuad Shakir – Jeta dhe kontributi i tij.
55-    Prof. Dr. Mustafa Esh-Shek’at – Jeta dhe kontributi i tij.
56-    Shejkhul Islam Mustafa Sabri– shkruar nga Shejkh Teufik Jahja, botuar nga Dr. Beqir Ismaili.
57-    El Habijb Omer Salih Hafijdh dhe roli i tij i shquar nė shėrbim tė ēėshtjes Islame nė botė.

           * Nga dijetarėt e shquar shqiptar.

58-     Imam Vehbi Ismaili dhe roli i tij i shquar nė pėrhapjen e Islamit dhe ruajtjen e kombėsisė shqiptare.

           * Gruaja nė fushėn e mendimit dhe kulturės.

59-     Prof. Dr. Amine Muhamed Naser – Jeta dhe kontributi i saj.
60-     Prof. Dr. Suad Ibrahijm Salih – Jeta dhe kontributi i saj.
61-     Prof. Dr. Abla Muhamed El Kehlavi – Jeta dhe kontributi i saj.

* Personalitete Islame tė Informacionit.

62-    Dr. Muhjidijn Abdul Halijm – personalitet i shquar i Informacionit Islam.

            * Nga fusha e letėrsisė.

63-    Shkrimtari i shquar Muhamed Omer Esh-Shatbi dhe kontributi i tij i shquar nė letėrsi dhe kulturė.

            * Arkiologji dhe civilizim

64-    Ahmed Halijfe dhe kontributi i tij i shquar nė ruajtjen e trashigimisė sė kulturės Islame.

           * Mjekė tė shquar muslimanė.

65-    Prof. Dr. Ebu El Uefa Abdul Ahar dhe kontributi i tij nė mjekėsinė Islame.

            * Ekonomistė tė shquar muslimanė.

66-    Prof. Dr. Muhamed Sheuki El Feraleri dhe kontributi i tij nė ēėshtjet e ekonomisė Islame.

            * Politikanė tė shquar.

67-    Prof. Dr. Abdullah El-Esh’al dhe mendimi i tij politik.

            * Raporte mujore tė botuara gjatė krizės Kosovare

68-    Raport mujor pėr ngjarjet nė Kosovė, (botuar ēdo muaj – gjithsej fq.  4356) nga Gushti i 1998- Korrik 2001.

-  Kongreset dhe konferencat nė tė cilat ka marrė pjesė:

1-       Kongresi i Kėshillit Botėror Islam pėr thirrjen dhe ndihma, mbajtur mė 1992 nė Kairo. Nė kėtė Kongres ka referuar temėn: “Gjetja e njė sistemi tė pėrbashkėt bashkėpunimi me studentėt e huaj”.
2-       Kongresi i Kėshillit Botėror Islam pėr thirrjen dhe ndihma, mbajtur mė 1992 nė Kairo. Nė kėtė Kongres ka referuar temėn: Si t’i trajtojmė fėmijėt e Bosnjės”.
3-       Komisioni i marrėdhėnieve me jashtė nė Kėshillin e Lartė pėr ēėshtjet Islame, mbajtur nė Kairo mė 1993.
4-       Ka kryesuar delegacionin e muslimanėve tė Republikės sė Maqedonisė nė mbledhjen vjetore tė Konferencės sė gjashtė vjetore tė Kėshillit Botėror Islam pėr thirrjen dhe ndihmat, mbajtur mė 1994.
5-       Konferenca ndėrkombėtare: “Pėrkthimet e Kur’anit dhe roli i tyre nė evolimin e civilizimeve”, organizuar nga universiteti  Az’harit ku referoi temėn: “Ndikimi i gjuhės arabe nė gjuhėn shqipe”, mbajtur nė Qershor 1998.
6-       Bisedė televizive “Cėshtja e Kosovės dhe rrugėzgjidhjet pėr tė”. {transmetuar nė Korrik 1998 nė kanali televiziv Nili pėr lajme}”.
7-       Bisedė televizive “Rreth problemit Kosovar”,  {transmetuar nė Dhjetor 1998 nė kanali televiziv Nili pėr lajme}”.
8-       Simpoziumi: “Kosova dhe Aleanca e NATO-s”, seancė debati, organizuar nga qendra pėr studime tė Bashkėpunimit Arab, Kairo, 1999.
9-       Simpozium dhe panair me temė “Problemi Kosovar”, organizuar nga Universiteti i Kairos - Fakulteti i Ekonomisė dhe i Shkencave Politike. Kairo, Mars 1999.
10-    Simpozium dhe panair me temė “Kush do ta shpėtojė Kosovėn”, organizuar nga Universiteti Amerikan, Kairo, Mars 1999.
11-    Simpozium “Dėshmi nga Kosova”, drejtuar nga Dr. Beqir Ismaili, organizuar nga Qendra pėr Informim e Kosovės, Kairo, Mars 1999.
12-    Simpoziumi “ Gjendja katastrofike nė Kosovė”, drejtuar nga Dr. Beqir Ismaili, organizuar nga Qendra pėr Informim e Kosovės, Kairo, Prill 1999.
13-    Simpozium dhe panair “Kosova turpėron gjendjen aktuale tė botės Islame”, organizuar nga Partia pėr Bashkėpunim, Kairo, Prill 1999.
14-    Simpozium “Deri kur do tė qėndrojė Kosova”, organizuar nga Partia e Lirisė, Kairo, Prill 1999.
15-    Simpozium dhe panair me temė: “Kosova dhe ndėrgjegja e botės moderne” organizuar nga Unioni Studentor Malajzian, Kairo, Mars 2000.

            * Libra nė gjuhėn shqipe:

1-       “Personalitete dhe intelektualė tė shquar tė Kosovės”, Tiranė 2002.
2-       “Fėmijėt e Kosovės ndėrmjet dramės sė tė kaluarės dhe shpresave tė sė ardhmes”, Tiranė 2002.
3-       “Nga gjurmėt e armiqėsisė serbe mbi popullin Kosovar –dėshmitar okular, hoxhė Abdulla Ismaili”, Tiranė 2002.
4-       “Kosova nė peshoren e komunitetit ndėrkombėtar”, Tiranė 2003.

            E-mail: albapres@hotmail.com


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.

l>