|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

   
 

Mesazhi i Presidentit Rugova drejtuar qytetarėve tė Kosovės pėr Vitin e Ri 2004

 
 

 
   
Prishtinė, 30 dhjetor 2003 - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova u ka drejtuar qytetarėve tė Kosovės njė mesazh tradicional urimi pėr Vitin e Ri, me urimet mė tė pėrzemėrta pėr 2004. Nė vazhdim po e japim tė plotė mesazhin e Presidentit Rugova.

"Nė kėtė natė tė Vitit tė Ri, kur zemrat i kemi tė hapura pėr gėzim, Ju shpreh urimet e mia tė pėrzemėrta me dėshirat mė tė sinqerta pėr lumturinė Tuaj dhe tė familjeve Tuaja.

Viti qė po lėmė pas ishte njė vit i forcimit tė progresit nė tė gjitha fushat e jetės pėr vendin tonė. Ishte njė vit pune me sukses i institucioneve shtetėrore tė Kosovės.

Pra, ishte njė vit i forcimit tė lirisė, tė sigurisė dhe tė ekonomisė. Ishte njė vit i afirmimit mė tė madh tė kėrkesės sė popullit pėr njohjen formale tė Pavarėsisė sė vendit tonė.

Viti nė tė cilin po hyjmė do tė jetė njė vit i sukseseve mė tė mėdha tė Kosovės.

  
Vėmendje tė veēantė do t'i kushtojmė zhvillimit ekonomik dhe prosperitetit tė tė gjithė qytetarėve.
 
Njė punė tė mirė do tė bėjmė nė bartjen e pėrgjegjėsive te institucionet shtetėrore nė bashkėpunim me UNMIK-un. Do tė gjejmė forma mė tė frytshme tė veprimit tė pėrbashkėt.

Po ashtu do tė punojmė nė integrimin mė tė shpejtė tė Kosovės nė BE, nė NATO, nė miqėsi tė pėrhershme me SHBA. Njėherėsh do tė veprojmė nė pėrfaqėsimin diplomatik tė vendit tonė nė arenėn ndėrkombėtare. Me fqinjėt tanė do tė bėjmė pėrpjekje tė kultivojmė marrėdhėnie tė mira.

Nė planin e brendshėm do tė vazhdojmė nė integrimin e grupeve etnike, minoriteteve nė shoqėrinė dhe nė shtetin e Kosovės.

Gjatė vitit tė ardhshėm do tė fuqizojmė punėn nė vlerėsimin e standardeve tė prezentuara, tė atyre qė i kemi pėrmbushur dhe tė tjerave qė do t'i pėrmbushim.
 
Nė tė njejtėn kohė do tė veprojmė bashkė me miqtė tanė qė tė bėhet njohja formale e Pavarėsisė sė vendit tonė sa mė parė, ēfarė do t'i shpejtonte proceset e brendshme demokratike e ekonomike si dhe do tė qetėsonte kėtė pjesė tė Europės e tė botės, si dhe vetė popullin e Kosovės.

Nė kėto ēaste gėzimi i kujtojmė me pijetet tė lartė tė gjithė ata qė dhanė jetėn pėr lirinė, pavarėsinė dhe demokracinė e Kosovės. Do tė bėjmė mė shumė nė ndriēimin e fatit tė tė zhdukurve nė vitin qė po vjen.

Nė kėtė natė gėzimi, urime tė pėrzemėrta i shprehim UNMIK-ut dhe OSBE-sė qė janė me detyra civile nė Kosovė si dhe komandantėve e ushtarėve tė KFOR-it, NATO-s qė po bėjnė sigurinė dhe mbrojtjen e Kosovės.

Urime tė sinqerta u shprehim pėrfaqėsive diplomatike nė Kryeqytetin e Kosovės.

Nė kėto momente gėzimi, u shprehim urime nga zemra kosovarėve nė SHBA dhe nė vendet e Evropės qė po ndihmojnė progresin e Kosovės. Urim tė veēantė u drejtojmė tė gjithė shqiptarėve kudo qė janė.

Nė gėzimin e ndėrrimit tė moteve, urime tė pėrzemėrta pėr Vitin e Ri i dėrgojmė Presidentit Bush, Kryeministrit Bler, Presidentit Shirak, Kancelarit Shrėder dhe Kryeministrit Berluskoni.

Urim tė veēantė i shprehim Atit tė Shenjtė Papa Gjon Pali II, qė gjithmonė lutet pėr Kosovėn.
 
Nė kėtė natė gėzimi t'i bashkojmė dėshirat, synimet dhe veprimet pėr njė Kosovė mė tė begatshme, mė tė fuqishme dhe mė tė lumtur.

Dhashtė Zoti qė Vitin tjetėr tė Ri ta kremtojmė me njohjen formale tė pavarėsisė tė vendit tonė tė shtrenjtė e tė bukur!

Me fat Viti i Ri 2004!

Gėzuar! Zoti Ju bekoftė! Zoti e bekoftė Kosovėn tonė tė dashur! - thuhet nė fund tė mesazhit tė Presidentit tė Kosovės, Ibrahim Rugova.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.