|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

  REAGIM LIDHUR ME NJĖ “SPECIALE” TĖ RTK-sė PĖR DEBATIN PUBLIK ME QYTETARĖT NĖ PRIZREN DHE SINDROMIN SERB TĖ PARAQITJES SĖ DISFATĖS SI FITORE

 
 

 
28 dhjetor 2003 / TN
 
ME ADEM, MILAZIM E ASTRIT, RTK-ja  JO QĖ NUK BĖHET 100% E KOSOVĖS DHE E PAVARUR, POR KA RREZIK QĖ TĖ BĖHET ZĖDHĖNĖSE E NJĖ LUFTE TĖ MUNDSHME QYTETARE QĖ NĖ KOSOVĖ ĖSHTĖ PLANIFIKUAR TĖ NDODHĖ QYSH GJATĖ LUFTĖS DHE PAS SAJ
 
Ashtu siē ishte paralajmėruar, tė shtunėn rreth orės 12, nė Shtėpinė e Kulturės nė Prizren, u mbajt njė debat ndėrmjet njė pjese tė stafit drejtues tė RTK-sė dhe qytetarėve tė paktė prizrenas, debat qė ishte paralajmėruar si debat pėr punėn njė vjeēare tė kėtij mediumi tė themeluar nga Dan Evertsi i OSBE-sė, e qė po mundohet t’i bindė qytetarėt se ėshtė medium  publik. Edhe pse nė atė debat, Adem Demaēi, Milazim Krasniqi e Astrit Salihu pėsuan debakėl, nėpėrmjet njė “Speciale” qė RTK-ja e dha nė orėt e vona tė sė shtunės, u provua qė ky debakėl tė kthehej nė fitore, duke censuruar thėniet e mia, dhe duke mos i pėrfshirė me asnjė fjalė debatuesit e tjerė qė morėn pjesė nė atė debat, me ēka ky medium, pėr fat tė keq, e riktheu sindromin serb tė paraqitjes sė humbjes si fitore.
 
Shkruan: Rexhep KASTRATI
 
Po ēka ndodhi nė tė vėrtetė nė Prizren atė  mesditė tė sė shtunės?
 
Nė sallėn e madhe tė Shtėpisė sė Kulturės nė Prizren, RTK-ja e hapi fushatėn e vet pėr ta bindur opinionin se ėshtė 100% i Kosovės, se ėshtė medium publik dhe qė nuk varet nga partitė politike. Edhe pse kėto sllogane kemi pasur rastin t’i shohim dhe t’i lexojmė qė sa kohė qoftė nė RTK, qoftė nėpėr pllakate tė ndryshme tė vendosura gjithandej, ardhja e njė pjese tė stafit drejtues tė RTK-sė nė Prizren dhe ballafaqimi i tyre me qytetarėt, ishte e para mundėsi pėr t’ua bėrė tė qartė se ende nuk ishin 100% tė Kosovės, ende nuk ishin medium publik dhe ende nuk ishin tė pavarur nga ndikimet politike. Pjesmarrja ime dhe e debatuesve tė tjerė nė kėtė debat mu kėtė synoi dhe kėtė me fakte.
 
Pas fjalės sė Adem Demaēit si kryetar i bordit drejtues tė RTK-sė, tė Agim Zatriqit si drejtor i pėrgjithshėm dhe i tė tjerėve pas tyre, i dyti nga salla e mora fjalėn unė pėr tė dhėnė disa nga faktet pse medoja se RTK-ja nuk ėshtė 100% i Kosovės, se ende nuk ėshtė medium publik dhe pėr t’i dhėnė disa vėrejtje rreth skemės programore tė shfaqur gjatė vitit tė fundit dhe mė parė. Inkuadrimi im nė kėtė debat ishte konstruktiv, pasi qė edhe pse isha kritik, nuk kisha pėr qėllim tė denigroja as RTK-nė si medium, e as individėt qė ishin nė binė. Natyrisht se as qė e kisha ndėrmend tė bėja njė shqyrtim thelbėsor tė pozitės profesionale dhe jashtėprofesionale tė RTK-sė, pasi qė shqyrtime tė tilla do tė mund t’i bėja nė ndonjė debat qė mund tė bėhej me njerėz tė profesionit, e jo nė njė debat me qytetarė. Pėr kėtė arsye u ndala vetėm nė disa fakte qė tashmė ishin tė dukshme dhe tė pakontestueshme:
 
   - RTK nuk ėshtė 100% i Kosovės pasi stafi i saj drejtues ishte emėruar nga njė estabilishment ndėrkombėtar, e jo nga njė estabilishment vendės;
   - RTK nuk ėshtė 100% i Kosovės pasi qė nė bordin drejtues nėntė antėarėsh tė kryesuar nga Adem Demaēi, tre janė ndėrkombėtarė, e qė pėr 30-35% kėtij mediumi ia heq tė qenėt i Kosovės.
 
Kėto dy fakte nuk i thashė pėr t’i fyer zotėrinjtė e RTK-sė, por pėr tė treguar njė realitet se ky medium ishte themeluar nga ndėrkombėtarėt, tė cilėt edhe e udhėhoqėn punėn nė kėtė medium informativ dhe nė fund e krijuan njė bord nė tė cilin njė e treta janė ndėrkombėtarė,  ka zėrin dhe ndikimin e vet nė politikėn redaktuese tė RTK-sė. Dhe pėr tė qenė 100% i Kosovės, sė pari do tė duhej qė stafi drejtues tė zgjidhej nga estabilishmenti vendės (i mundshėm Kuvendi i Kosovės) dhe bordi drejtues i tij tė jetė 100% nga Kosova. Pas kėtyre, u pėrqėndrova te programi qė po shfaq RTK-ja, pėrkatėsisht te ato pjesė qė mė interesonin mė shumė: te programi informativ dhe te ai kulturo-artistik, pasi qė ishin programet mė tė shikuara dhe mė tė dėgjuara nė njė medium audiovizuel, e rrjedhimisht edhe me mė ndikim.
 
Nė anėn tjetėr, nėpėrmjet programit informativ kuptohet politika redaktuese e njė radiotelevizioni, e rrjedhimisht edhe varėsia apo pavarėsia politike e tij, kurse nėpėrmjet programit kulturo-artistik mund tė vėrehet se a ka pėr qėllim ai radiotelevizion ta kulturojė apo ta akulturojė publikun tė cilit i drejtohet dhe i referohet. Dhe pėr tė treguar se edhe nė kėtė drejtim RTK nuk ėshtė 100% i Kosovės pėrmenda edicionin e lajmeve, nė tė cilin vėrehet qartė se ky medium ėshtė larg sė qeni i pavarur nga partitė politike.
 
Pėr tė mos i renditur faktet, unė e pėrmenda vetėm faktin se RTK mė shumė i kushton rėndėsi vizitės sė ndonjė drejtuesi partiak nė ndonjė katund apo nė ndonjė lagje tė Kosovės, se sa aktivitetit tė presidentit tė Kosovės. Dhe infomata pėr aktivitetin e presidentit shpesh ndodh qė tė jepet jo vetėm si lajm i dytė, por edhe si lajm i tretė, i katėrt, i pestė, e bile edhe jepet nė pjesėn e fundit tė lajmeve. Nė kėtė drejtim pėrmenda vizitėn qė njė drejtues i njė partie politike nė kishėn ortodokse tė Deēanit, e cila pėr RTK-nė ishte lajm mė i rėndėsishėm se aktiviteti i presidentit tė Kosovės, si dhe pėrmenda faktin se pėr RTK-nė ėshtė shumė mė e rėndėsishme shkuarja e kryeminstrit tė Kosovės nė shtėpinė e tij, se sa aktiviteti i presdentit tė Kosovės. Kėto nuk i thashė pse mė intereson varėsia politiko-partiake e RTK-sė, por duke u nisur nga vetėdija shtetėrore se presidenti i Kosovės ėshtė i pari i vendit, dhe ėshtė detyrė profesionale qė informtatat pėr aktivetetin e tij apo edhe materialet nga zyra e tij tė jepen si lajm i parė, e pastaj i drejtuesve tė institucioneve tė tjera tė Kosovės,  etek pas tyre i drejtuesve politiko-partiakė.
 
Edhe lidhur me disa emsioni debati qė po i shfaq RTK-ja, shpreha mendimin se pėrballė tė ftuarve po vendosen gazetarė qė jo nuk po dijnė t’i drejtojnė ato debate, por edhe nuk po i kuptojnė as vetė pyetjet qė po i bėjnė, duke e dėshmuar kėtė edhe me faktin se pyetjet e shkruara shpesh edhe nuk po dijnė t’i lexojnė si duhet. Kurse lidhur me programin kulturo-artistik shpreha pikėpamjen se vetėm mė nje “Dialog plus” dhe me njė “Kult” nuk mund tė mbulohet kultura. Filmat dhe serialet qė po shfaqen, nė anėn tjetėr, jo vetėm qė nuk bėjnė kulturimin e publikut, por pėrkundrazi janė duke e akulturuar, pasi nė to ka vetėm dhunė, krim, intriga, skena erotike qė janė tė ndaluar pėr fėmijėt nėn moshėn 16 vjeē dhe qė nė shoqeritė postmoderne shfaqen pas orės njė tė natės, kurse te ne nė kohėn kur shikueshmėria e televizioneve ėshtė mė e madhe, dhe sikur pėr t’i mbetur hatri dikujt se nuk i ka parė nė mbrėmje, rishfaqen edhe gjatė ditės.
 
Nė kėtė kuptim, unė iu drejtova Milazim Krasniqit si anėtar i bordit tė RTK-sė dhe si njeri qė kohėve tė fundit po merret me sociokulturė qė tė di se a ka ndonjė opinion tė tijin lidhur me kėta filma, a po e shpreh atė opinion nėse e ka dhe a po ia pėrfill kush atė opinion. Ishte e kuptueshme se diskutimi im nė atė debat do tė provokonte bacėn Adem, i cili me tė parėn tha se presidenti i Kosovės nuk po bėn asgjė tė mirė pėr Kosovėn dhe se po tė bėnte diēka tė mirė pėr Kosovėn do tė jepej si lajm i parė, e kėshtu me radhė, siē ia ka zanat ai pėr tė mos e fshehur fare kundėrrugovizmin dhe kundėrlėdėkėizmin e tij, duke e demaskuar edhe njė herė vetveten, por nuk ma kishte marrė mendja se diskutimi im do ta pickonte edhe Milazim Krasniqin, i cili njihet nga e gjithė dynjaja shqiptare si ishte rritur nėn sqetullat e dr. Rugovės.
 
Dhe ēfarė tha Milazim Krasniqi?
 
Milazim Krasniqi, duke u munduar qė tė shpifė kundėr meje dhe tė denigrojė personalitetin tim, e demaskoi veteveten. Rexhep Kastratin e quajti sindrom tė njeriut qė dėshiron kontroll partiak mbi RTK-nė. Dhe stili i tė shprehurit, i vėrejtur edhe nė “Specialen” e stisur sipas qejfit tė tij nė RTK, e paraqiti Milazimin tamam ashtu siē e kishte mėsuar Rrahman Morina nė kohėn kur e kishte vendosur kryeredaktor tė dhunshėm tė “Fjalės” nė vend tė kritikut tė shquar, tė ndjerit Bajram Krasniqi. Dhe ky Milazim qė nėpėrmjet vijės partiake dhe pėr interesa partiake (tė Lidhjes Komuniste tė Kosovės) ia zuri vendin Bajram Krasniqit nė “Fjalė”, merr guximin tė shpifė kundėr meje pėr njė sindrom qė e ka vet e jo unė.
 
Kur jemi te revista “Fjala” duhet thėnė se ka zėra qė thonė se pas asaj qė Komiteti ia punoi me anė tė Milazimit, Bajram Krasniqi u sėmurė dhe vdiq. Edhe pse as nuk dua ta pohoj e as ta mohoj vėrtetėsinė e kėtyre zėrave, duhet thėnė se Milazimin duhet ta vrasė ndėrgjegjia pėr vdekjen e hershme tė Bajram Krasniqit, kritikut, historianit tė letėrisė, semiologut dhe luftėtarit tė paepur pėr ēėshtjen kombėtare, vepra e tė cilit pėr shumė vite drite e ka bėrė mė tė madh se sa Milazimin. Dhe merr guximin ta quajė Rexhep Kastratin sindrom tė njeriut qė do varėsinė partiake tė RTK-sė, Milazim Krasniqi, ky njeri qė edhe para kishte marrė nga LDK-ja dhe nė emėr tė saj, kurse pas luftės e bėn punėn e Judė Iskariotit apo edhe tė Brutit, edhe emėr dhe autoritet, bile edhe identitet politik kishte marrė nė emėr tė dr. Rugovės, nė emėr tė tė cilit ēonte selam gjithandej Kosovės, nė kohėn kur, e di mirė vetė Milazim, mė mirė se ēdo kush tjetėr, se Rexhep Kastrati pėr shumė vite me radhė ka qenė shumė kritik ndaj LDK-sė, pikėrisht pse mbante brenda vetes njerėz si Milazim Krasniqi qė vetėm zhvasnin nė emėr tė saj. Dhe Milazim Krasniqi e di mirė, po ashtu, se Rexhep Kastrati pati kurajon qė nė kohėn kur vetė Milazim Krasniqi vrante e kthjellte, tė bėnte thirrje publike pėr Rexhep Qosjen dhe Adem Demaēin qė tė futeshin nė politikė, kurse klasa e atėhershme politike t’i pranonte ata jo si mish tė egėr, por si njerėz qė mund tė kontribuojnė.
 
Por natyrisht Rexhep Kastrati nuk e ka bėrė njė thirrje tė tillė qė Qosja e Demaēi t’i bėnin ato mbrapshti politike qė i bėnė mė pastaj, por pėr tė kontribuar pėr ta ēuar ēėshtjen kombėtare pėrpara. Dhe ishin pikėrisht mbrapshtitė e Qosjes dhe tė Demaēit, krahas mbrapshtive tė tė tjerėve, pėrfshirė edhe tė vetė Milazimit dhe tė disa ikanakėve tė tjerė tė LDK-sė qė sot ose militojnė nė PDK, AAK, ose fshihen prapa asaj qė po quhet nė Kosovė “shoqėri civile”, e qė nė fakt u dėshmua se ishin karvan i lehėsve mė tė mėdhenj tė Kosovės, ato qė mė shtynė tė vihem hapur nė krah tė dr. Rugovės dhe tė LDK-sė.
 
Prandaj, Milazimi i Krasniqėve, ka rrejtur me qėllim kur mė ka quajtur sindrom tė njeriut qė do kontroll partiak mbi RTK-nė. Dhe rrena, sidomos ajo me qėllim do tė duhej nga zyra nė tė cilėn ka punuar Astrit Salihu, nga Zyra e Pėrkohshme pėr Media, nėpėrmjet tė tė cilės zyrė Astrit Salihu ka dėnuar gazeta vetėm pėr pikėpamjet e shprehura politike, si dhe nga Prokuroria Komunale e Prishtinės, nė pėrputhje me nenin 64 pika 1 tė Ligjit Penal tė Kosovės. Por unė as qė e kėrkoj kėtė dhe as qė ia kisha kėshilluar as Zyrės sė Pėrkohshme pėr Media, e as Prokurorisė Komunale tė Prishtinės, pasi qė unė kurrė nuk kam denoncuar dikė nė kėto zyra. Nuk e kam bėrė kėtė jo se nuk kam pasur arsye, por pėr faktin se unė jam kundėr ēdo ndjekjeje apo dėnimi pėr tė shprehurit verbal, edhe nėse ato e cėnojnė, e fyejnė dhe provojnė ta nėnēmojnė personalitetin tim.
 
Njė ndjekje tė tillė nuk do ta dėshiroja as pėr Astrit Salihun, i cili vetė ka dėnuar pėr shkak tė shprehjes verbale, pėrkatėsisht pėr pikėpamjet politike tė shprehura nė gazeta tė ndryshme tė Kosovės, i cili nė debatin e organizuar mbajtur nė Prizren, Rexhep Kastratin e quajti aktivist partiak, edhe pse do tė duhej ta dinte se Rexhep Kastrati kurrė nuk ka milituar nėpėr parti politike, se do tė duhej ta dinte se kur vetė punonte nė “Zėri” Rexhep Kastrati e ka pasur shumė vėshtirė t’i shprehte pikėpamjet kritike ndaj LDK-sė, aktivist tė tė cilit mė quajti mua. Dhe me kėtė nuk dua tė them se vetė Astrit Salihu nuk ka lejuar qė tė botoheshin shkrime tė tilla nė “Zėri”, por dua ta theksoj se vetė punonte nė njė revistė qė nuk lejonte deri vonė-vonė pikėpamje kritike ndaj LDK-sė.
 
Nė anėn tjetėr, duhet tė them se nuk kam denoncim nė Zyrėn e Pėrkohshme pėr Media, as nė Prokurorinė Komunale nė Prishtinė kundėr Astrit Salihut, kundėr njeriut i cili pas karbonizimit tė Shaban Manajt nė vitin 2000, tė vrarėt e kėtillė politikė, jo qė nuk i quante tė vrarė politikė, por as viktima, jo vetėm pėr arsyet qė i thashė mė lartė, por edhe pėr faktin se atij ia kam dhėnė menjėherė atė qė e ka merituar. Dhe as Astriti vetė nuk besoj se e ka harruar mėnyrėn time tė tė dhėnurit njerėzve atė qė e meritojnė, ashtu siē besoj se nuk ka harruar as Milazimi kėtė gjė, pasi ka pasur rastin vetė ta provojė nė kurriz tė vetin. Dhe edhe kjo qė thashė deri mė tash ėshtė njė mėnyrė, nga mėnyrat e shumta pėr t’ua dhėnė kėtyre dy njerėzve, qė bashkė me Adem Demaēin, i cili hapur e shfaqi dispinimin kundėrrugovė dhe anėsinė e tij politiko-partiake si kryetar i Boridit drejtues tė RTK-sė, e kanė uzurpuar RTK-nė dhe po duan qė nėpėrmjet tė tij tė bėjnė atė qė nuk kanė mundur ta bėjnė as para luftės, as gjatė luftės dhe as pas saj, me mjete politike dhe tė tjera: ta rrėnojnė politikisht dr. Ibrahim Rugovėn, e bashkė me tė edhe LDK-nė.
 
E Rexhep Kastrati ėshtė pikėrisht kundėr kėtij uzurpimi dhe kundėr kėtij keqpėrdorimi qė po i ėshtė bėrė dhe po i bėhet RTK-sė. Pra Rexhep Kastrati, edhe nė debatin e sė shtunės, kur Demaēi, Milazimi e Astriti pėsuan disfatė politike, morale e profesionale, u angazhua qė RTK-ja tė lirohej nga varėsia politiko-partiake, e jo qė ajo tė vihetnė varėsi tė tillė. Adem Demaēi, Milazim Krasniqi, Astrit salihu dhe gjithė tė tjetėr mund tė vazhdojnė tė shpifin nė njė mėnyrė ose nė njė tjetėr kundėr Rexhep Kastratit, se Rexhepi nuk e ka ndėrmend tė lodhet fort, por njė gjė duhet tė jetė e qartė: me Adem, Milazim e Astrit, RTK-ja jo vetėm qė nuk bėhet 100% i Kosovės, medium publik dhe i pavarur nga partitė politike, por njė ditė ka rrezik qė do tė mund tė bėhet edhe zėdhėnėse e njė lufte tė mundshme qytetare qė nė Kosovė ėshtė planifikuar tė ndodhė qysh gjatė luftės dhe pas saj.  


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.