|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Intervistė me poeteshėn Lindita Arapi

 
 

 
27 dhjetor 2003 / TN

Intervistoi: Ēerēiz LOLOĒI

Ju keni botuar nė njė moshė relativish tė re; vėllimi i parė poetik “Kufomė lulesh” u botua njė vit mė pas nė italisht; ēfarė kujton nga ky debutim?
 
Kujtoj se ishte njė fillim. Nė atė kohė botimi i njė libri ishte njė eveniment shpirtėror mė shumė pėr autorin dhe mė duket sikur poezia nė fillimin e viteve 90-tė nuk ishte degraduar akoma aq. Aha, kėta qė shohin ėndrra nė diell, ėndrrimtarėt...
 
 
Tri vjet mė pas, nė vitin 1995 ka ardhur vėllimi i dytė poetik “Ndodhi nė shpirt” ku ndjeheni mė e sigurt nė krijimtarinė tuaj dhe qė vėrehet dukshėm njė shkallė mė e lartė estetike?
 
Poezia ėshtė njė derdhje e shkurtėr, nė kuptimin komod tė zhanrit. Libri i dytė mė duket hermetik dhe qė luan mė shumė me rafinimin e sensit. Synimi im ishte tė komunikoja atė qė ndodh brenda shpirtit njerėzor, oshilacionet nė vazhdimėsinė e ērregullsinė e tyre.
 
 
Si t’i besoni njė triniteti, nė 1998 keni publikuar vėllimin e tretė poetik “Melodi tė heshtjes” ku gėlojnė tema tė reja dhe tė vjetra dhe qė shumė nga poezitė tuaja janė tashmė edhe nė disa periodikė dhe botime tė huaja...
 
Unė kam kohė qė pas botimit tė librit tė tretė poetik nuk kam pasur ndėrmend tė botoj njė tė katėrt poetik. A mund t’i besoj nė kėtė rast kėtij triniteti si prekje e fundit? Nuk e di! Fakt ėshtė qė pas botimit tė librit tė tretė nuk kam pasur ndėrmend tė botoj njė libėr tė paktėn. Tė paktėn kėshtu mendoj sot. Sigurisht ai qė shkruan ėshtė edhe individ social. Faktorė tė ndryshėm privat, si jeta ime aktualisht nė vend tė huaj, apo lindja e vajzės sime para njė viti, e mė parė pėrkushtimi ndaj studimeve nė universitetin e Vjenės mendoj se kanė ndikuar nė marrėdhėnien time me poezinė.
 
Nga vėllimi i parė e deri te i fundit nė mendjen e ēdo krijuesi qė veēohet nga tė tjerėt rri pezull pyetja: pėrse shkruaj. Pėrse shkruan Lindita Arapi?
 
Unė jam larguar tashmė nga mendimet e mia plot pasion pėr poezinė, (dikur ndoshta kur botoja librin e parė). Tshmė mendoj se poezia sigurisht ėshtė produkt i shpirtėror, por qė duhet tė kthehet produkt qė mė ndihmon edhe mua tė jetoj. Pa e zbritur poezinė nga froni i saj bekuar, dua tė theksoj se poezia ėshtė margjinalizuar, sot nė kohėn e lulėzimit tė blitz-mediave. Sot ose duhet tė jesh shumė i ēmendur tė krenohesh se po shkruan poezi ose duhet tė jesh autor i klasit tė Günter Grass, ose tė jesh shumė i pasur dhe tė krenohesh se ke edhe njė pasion e je njeri i finesave.
 
Tri vėllimet poetike kanė patur edhe njė pritje dashamirėse nga kritika; nuk mungojnė superlativa nga studiues tė huaj, por ka edhe vėrejtje. Megjithatė do deshėm tė dinin cilat janė raportet tuaja me kritikėn?
 
Kritika ėshtė gjithsesi subjektive. Nėse dikush nuk e pėlqen njė tekst ka arsyet e tij profesionale pėr kėtė. Unė nuk kam probleme me kėtė ēėshtje. Edhe njė antikritikė ėshtė nė thelb kritikė dhe zgjon vėmendjen e lexuesit
 
E ballafaquar herėt, qysh nė vėllimin e parė, me artin e sotshėm perėndimor, ju megjithatė jeni anashkaluar nga konkurrimet letrare brenda vendit...
 
As unė vetė nuk kam konkuruar kėto vite. Njė ēmim nuk ėshtė gjithshka nė fund tė fundit.
     

   

Kush ėshtė Lindita Arapi

Datėlindja: 30.06.1972 Lushnje; e martuar, njė vajzė
Vendbanimi: Gjermani/Austri, Birklinstr.4, D- 50354 Hürth

Studime:                      

1990-1994: Gjuhė dhe Letėrsi nė Universitetin e Tiranės. Diplomuar me Medaljen e artė nga Ministria e Arsimit
1996-1998: Studime tė Gjermanistikės, Pedagogjisė dhe Anglisht nė Universitetin e
Kėlnit nė Gjermani
1998-2001: Studimet e Doktoratės nė Fakultetin e shkencave filologjike dhe  kulturės nė Universitetin e Vjenės, Austri
Korrik 2001: Pėrfundimi i Doktoratės, gjermanisht nė Universitetin e Vjenės
Tema e Disertacionit: Shqiptarizimi i Shqipėrisė nė botėn gjermanike. Mbi rekonstruimin e imazhit mbi Shqipėrinė. Pėrshkrime, Paragjykime. Si e kanė parė tė huajt Shqipėrinė nė shekullin e 19-tė dhe 20-tė.

Projekte:

3/1996-8/1996 : “Writers in Residence” nė Qendrėn Ndėrkombėtare tė Artistėve “Hajnrih Bėl nė Kėln, Gjermani
10/1996-12/1996: “Writers in Residence”. Ftesė nga International Art Link nė New York dhe International Writing Programm e Universitetit tė Iowa City, Sh.B.A
1998-1999: Herder-Price- Fellowship nga Universiteti i Vjenės. Rekomanduar nga shkrimtari Ismail Kadare, i nderuar me ēmimin “Herder”/1998
6/2000-9/2000: Milena Jesenska Fellowship pėr gazetarė nga “Institute for Human Sciences” ne Vjenė dhe “European Culture Foundation” nė Amsterdam
Projekt: Mbi shanset e tolerancės etnike nė Kosovė. Vėzhgime nga punimi u botuan nė 21. Tetor 2000 nė gazetėn austriake „Der Standard“
2000-2001: Bursė studimore nga Shkėmbimi Akademik Austriak i Universitetit tė Vjenės

Pėrvojė profesionale:

1993-1994: Pėrvojė gazetarie shtypi nė gazetėn “Aleanca”
1995-1996: Bashkėpunim me Departamentin social-kulturor tė Televizionit Shqiptar. Drejtuese e emisionit kulturor “Emocionet e fjalės”
1995: Bashkėpunėtore e emisionit shqip tė Sverige Radio, radios suedeze
1997: Redaktore nė redaksinė shqipe tė Radios Deutsche Welle nė Gjermani
4/1999-10/1999: E ngarkuar e seksionit tė radios Deutsche Welle pėr personat e humbur gjatė luftės nė Kosovė. Drejtuese e grupit tė posaēėm redaktorial pėr emisionet e tė humburve tė radios shqipe, konceptim emisionesh, drejtuese emisionesh “live”. Bashkėpunim me redaksinė gjermane tė Radios Deutsche Welle
10/1999-2001: Korrespondente e Radios Deutsche Welle pėr Austrinė
2001: Redaktore e jashtme ne radion Deutsche Welle, bashkėpunime nė gjermanisht me redaksinė gjermane tė Deutsche Welle(kronika, reportazhe)
2002-2003: Bashkėpunėtore e revistės „Balkan“,  Vjenė

Botime:

1993-1998: Botime letrare nga shtėpitė botuese “Zėri i Rinisė“, „Onufri“, „Dukagjini“. Pjesėmarrje nė antologji letrare nė Gjermani, Amerikė, Kanada, Maqedoni,
Botim poetik nė Itali nga CICAL

Ftesa:

1996-2001: Ftesa nga qendra tė ndryshme letrare, kulturore, politike nė Gjermani, Austri, Amerikė ne Mbrėmje Letrare Kulturore, Konferenca apo Prezantime pėr Shqipėrinė. Ndėr to: Fondacioni Hajnrih Bėl, Universiteti i Vjenės, Shoqata Gjermani-Shqipėri, Shoqata Austri-Shqipėri
Prill 2003: E ftuar e Javes Evropiane ne qytetin e Hamburgut. Lexim dhe mbremje per Shqiperine ne Institutin Goethe, Hamburg
Prill 2003: Referat mbi historine e imazhit te shqiptareve ne boten gjemanofolese ne Shoqaten e Evropes Juglindore te Universitetit te Hamburgut
Gjuhė tė huaja: gjermanisht, anglisht, italisht
Anėtarėsi: Anėtare e Lidhjes sė Shkrimtarėve te Shqipėrisė, Anėtare e Lidhjes sė Shkrimtarėve te Landit Nordrhein Westfalen nė Gjermani

                                                                                                                               


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.