|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Mbrėmė nė Podujevė u shfaq premiera “Metamorfoza”e regjisorit Agron Gėrguri

 
 

 
   

Afrim Maliqi: Kaherė na kanė vrarė tradhtisht...Dhashtė Zoti tė shpėtojnė fėmijėt me ta Liria dhe Atdheu

Bekim TOĒANI

Pse ne nuk dėshmojmė...!? A mos jemi shndėrruar tė gjithė nė vrasės ngase pėrditė e vrasim tė vėrtetėn nė sytė e fėmijėve tanė nė tė cilėt aq gėnjeshtėrisht betohemi, ka shkruar regjisori Gėrguri duke shtuar se shpirti i Dėshmorėve nuk prehet as nė varret qė ua mbulojmė me lule plastike nė aty-kėtu nė pėrvjetore...

A ėshtė tkurrur aq shumė liria sa pėr t’mos dėshmuar, a ka humbur kuptimin dashuria dhe fundja a ekziston ajo kur pėrgjohet dhe shpesh i ndėrrohet emri deri nė vrasje...?! A mund tė ketė dashuri kur ndrydhet e vėrteta dhe kur Poeti nuk i beson shiut qė nuk ka nė brendi ylber?

 

Podujevė, 27 dhjetor 2003 - Nė kuadėr tė pėrmbylljes sė manifestimeve kulturore “Kadri Kadriu”, mbrėmė nė skenėn e sallės sė kinemasė nė Podujevė u shfaq premiera e dramės “Metamorfoza” nė regji tė Agron Gėrgurit. Ky homazh artistik ėshtė bazuar nė monografinė “Dielli me tri dritare” tė Gani Xhafollit, kushtuar dėshmorėve Afrim Maliqi, Hyzri Talla e Ilir Durmishi.

Harresa e padurueshme dhe mungesa e dashurisė

“Shpirti i Dėshmorėve nuk besoj se prehet as nė varret qė ua mbulojmė me lule plastike nė aty-kėtu pėrvjetore…Pse…?!”...ka thėnė regjisori i premierės Gėrguri nė premierėn “Metamorfoza” duke pohuar pastaj se e gjithė kjo ngjanė sepse ka mungesė dashurie...harresė tė padurueshme. Pėr mė tepėr shfaqja vė nė pah banalitetin jetėsor qė po e pėrcjell jo vetėm kohėn kur u vranė gazetari e poeti Afrim Maliqi, luftėtari i UĒK-sė Hyzri Talla dhe miku i tyre Ilir Durmishi, por qė nga vrasja e Jusuf Gėrvallės e deri nė ditėt e sotme kur shumė vrasje mbetėn tė pandriēuara dhe liria ende ka mbetur e pėrgjysmuar. Ramadan Oraca nė rolin e poetit nuk e jep dot shpirtin edhe kur Nimfa ia kėrkon me ngulm. “Dashurinė po na e pėrgjojnė e ne vdesim duke kėnduar”, thotė poeti duke e parė me afsh mollėn, “mollėn e ndaluar” e cila mes gojės sė ujkut dhe pamundėsisė pėr tė dėshmuar mbetet peng i frikės dhe ankthit...Dhe me tė drejtė shtrohet pyetja para Zotit: kush po e pėrgjon dashurinė, pse vdekja troket nė krenarinė dhe egon e poetit, intelektualit, luftėtarit dhe tė gjithė atyre qė lirinė e kishin projektuar ndryshe nga Nimfa, ajo qė kot i kėrkon dashurinė dhe shpirtin poetit. “E rėndėsishme ėshtė molla e ndaluar...Kot ma kėrkon shpritin nė kėtė dashuri qė shpesh ia ndėrrove emrin”, i thotė poeti Nimfės vrastare rolin e sė cilės e interpretoi aktorja Fluturė Mehmeti. Regjisori Gėrguri i cili me mjeshtri realizoi edhe efektet muzikore ka deklaruar se aktualisht “S’ka harmoni, ka keqkuptime, ka fėmijė jetimė, ka plagė tė pashėruara, ka dyshime, ka vrasje...Vrasėsit ikėn, kush po vret tash dhe pse!? Janė kėto shqetėsime dhe ankth i njerėzve qė dijnė diēka pėr kėto vrasje dhe nuk dėshmojnė, ka sish qė dyshojnė, miq e familjarė qė i ndrydhin ndjesitė dhe pos pėrfoljeve nuk kanė guxim intelektual, moral as njerėzor tė thonė tė vėrtetėn.

Pse nuk dėshmojmė... apo tė gjithė jemi shndėrruar nė vrasės!?

Ose sė paku tė pretendojnė ta thonė njė pjesė tė asaj tė vėrtete qė do zbardhė vrasjet e pasqaruara qė kanė lėnė fėmijė jetimė...Fundja a i besohet dashurisė qė ka krimba pėrbrenda, ai besohet ngjyrės sė bardhė qė aq lehtė nxihet nga lloji e soji i Nimfave qė bredhin duke thithur gjak e duke shpėrndarė ankth e lotė...Dilema e sė vėrtetės qė mbėshtjell edhe dėshmitaren rolin e sė cilės e interpertoi Agnesė Thaqi thehet deri nė dėshprim nė shpirtin e poetit kur ajo pranon se i njeh vrasėsit por nuk mund tė dėshmojė sepse as vetė nuk e di a ėshtė e gjallė apo e vdekur...Regjisori Gėrguri prandaj pyetė: Pse ne nuk dėshmojmė...!? A mos jemi shndėrruar tė gjithė nė vrasės ngase pėrditė e vrasim tė vėrtetėn nė sytė e fėmijėve tanė nė tė cilėt aq gėnjeshtėrisht betohemi... Dialogu i Poetit me Nimfėn qė nuk rreshtė sė kėrkuari shpirtin e poetit dhe vendosmėria e kėtij tė fundit qė pavarėsisht kėrcėnimeve tė mos jepet shtron pyetjen hamletiane tė jesh apo tė mos jesh. Kush ėshtė Zot i fatit, pyet Poeti – ai qė u vra pėr fjalėn dashuri, pėr dashurinė ndryshe. Poeti mbase nuk e donte veten por tė tjerėt nuk i urrente... Ai pra e ndiente se do t’ia vrasin dashurinė por kurr nuk pushoi sė kėrkuari atė... Kėshtu janė poetėt: idealistė tė devotshėm tė sė vėrtetės dhe dashurisė ndryshe.

“Kaherė na kanė vrarė tradhtisht...Dhashtė Zoti tė shpėtojnė fėmijėt, me ta Liria dhe Atdheu” ka thėnė Afrimi shumė kohė para se ta vrsinin bashkė me Hyzriun dhe Ilirin...

A vritet fjala e lirė, a vritet liria?!

Nė shfaqjen e sontme ishte tejet emocionues zėri i Afrimit tė cilin nė skenė e solli regjisori Gėrguri. Tri dritaret dhe tri rrezet e diellit bashkė me tavolinėn e poetit plot libra ishin skenografia e pėrgatitur me modesti nga Sabit Kopalla...Me cilėn gjuhė komunikonte poeti kur tej jetės dėgjonte zėrin e atyre qė nuk i kemi mė fizikisht...?! Pse poeti pyeste: A jemi tė vėrtetė unė e ti apo ėndėrrat qė po vdesin pėrditė dhe kush ishte apo ishin vrasėsit e ėndėrrave, tė dashurisė, tė fjalės dhe lirisė...?! Kėto dhe pyetje tjera shqetėsojnė pėrsėritshėm Poetin ... Sepse vrasjet kanė vazhduar edhe kur Kosovėn e lanė barbarėt dhe mė nuk dihet se a jemi tė gjithė vrasės kur nuk mund tė dėshmojmė edhe kur njohim apo dyshojmė se njohim kriminelėt!

“Nuk mund tė dėshmojė edhe kur i di vrasėsit” do ti thotė Dėshmitarja Poetit sepse ajo nuk e di as vetė nė ėshtė e gjallė apo e vdekur...”Kurr mos u gjetė nėse ėshtė shqiptar”, ka thėnė Jusuf Gėrvalla ... Ai shpirt nė ikje dhe qėndresė ... qė ėndėrroi Atdheun dhe Lirinė, shtėpinė nė vendlindje... Pse aq shumė dashuri me urrejtje, vrasje, dhunė...?! Pse Atdheu dhe Vrasjet e pandriēuara, pse...!? A mund tė vritet fjala, a kanė vdekur Afrimi, Hyzriu dhe Iliri...A kanė vdekur Jusufi, Enveri, Xhema...!?

Mallkimi do tė bie mbi sojin qė ofron dashuri tė rrejshme

Nimfa e di pėrgjigjen. Ajo ėshtė frymėzimi i kėtyre vrasjeve, ajo i di edhe dorasit por ajo do vetėm shkatėrrimin e tė pabindurve...Por Poeti nuk i jep shpirtin as dashurinė, nuk i jep fjalėn e lirė dhe vet lirinė e fjalės. ”Shtrigė apo Shtojzovalle, nė mos tė vraftė loti i fėmijėve qė ua prishe lojėn, do tė pėrballesh gjatė me ėndėrra tė liga...Mallkimi do tė bjerė mbi ty e llojin tėnd dhe dashurinė qė aq gėnjeshtėrisht e ofroje...” ka shkruar Poeti...Nimfa e metaorfozuar herė nė engjull e herė nė gjakpirėse tė shfrenuar kot kėrkon shpirtin qė nuk e njeh, atė shpirt poetik qė vritet me plumb po jeton pėr tė dėshmuar, pėr tė qėndruar. Nė atmosferėn e dhunės si njė klithmė nga qielli Poeti ēirret: Ēka po ndodhė me ne? Kush jemi ne? A duhet tė ikim nga ky vend ku vie erė vdekjeje dhe kot bie shi e lindin fėmijė... Nga Dielli me Tri dritare rrezet pėrshkojnė mesazhin: Ruaje shpirtin qė tė mos humbet e vėrteta...Po pėr cilėn tė vėrtetė bėhet fjalė...Ku tė gjendet durimi, mbėshtetja pėr tė ngarendur pėr tė vėrtetėn e imagjinueshme, tė prekshme dhe rrėnqethėse nė tė njėjtėn kohė!

Loja e fėmijėve nė skenė me fotografitė e Afrimit, Hyzriut dhe Ilirit me ikonografinė e qirinjėve emocioni shikuesit sidomos kur fėmiu pyeti thekshėm pėr babin ku e ka...

Molla, Ylberi, Shiu, Atdheu, Liria, nga njėra anė dhe nga ana tjetėr Vrasjet e pandriēuara, fėmijėt jetimė tė atyre qė na mungojnė... A ėshtė tkurrur aq shumė liria sa pėr t’mos dėshmuar, a ka humbur kuptimin dashuria dhe fundja a ekziston ajo kur pėrgjohet dhe shpesh i ndėrrohet emri deri nė vrasje...?! A mund tė ketė dashuri kur ndrydhet e vėrteta dhe kur Poeti nuk i beson shiut qė nuk ka nė brendi ylber? Edhe kur njerėzit nuk janė matematikė Poeti nuk i beson fjalės dashuri... Dilema e sė vėrtetės gjithnjė mbetet edhe nė kėto pyetje pa pėrgjigje...

“Kaherė na kanė vrarė tradhtisht...Dhashtė Zoti tė shpėtojnė fėmijėt”, ka shkruar Afrim Maliqi...Por se a do tė shpėtohet Atdheu e Liria kjo mbetet dilemė derisa nuk lirohemi nga urrejtja dhe derisa nuk ka dashuri dhe ka plagė tė pashėruara, derisa nuk dėshmojmė dhe derisa nuk japim pėrgjigje nė pyetjen kush po vret, kush jemi ne dhe ēka duam...

Publiku llapjan gjatė u duartrokiti aktorėve tė Teatrit tė Qytetit dhe nė veēanti regjisorit Agron Gėrguri si dhe autorit tė monografisė Gani Xhafollit derisa lotėt e familjarėve, miqve dhe artdashėsve mbetėn edhe njė ikonė e pashlyeshme e kujtimit pėr Afrimin, Hyzriun, Ilirin dhe gjithė ata qė na i vrau njė dorė e zezė pėr tė cilėn duhet qė sė paku fėmijėve t’ua themi tė vėrtetėn e dhimbshme...Edhe publiku qė u nda i kėnaqur dhe me lotė tė gjallė mbeti nė dilema tjera pas kėsaj shfaqjeje dhe pėrmasat e kėtyre dilemave do tė shtėrngojnė fort shpirtėrat e shqiptarėve nė Kosovė derisa e vėrteta ta thotė fjalėn e vet...

Nė kėtė premierė pos artėdashėsve tė artit skenik morėn pjesė edhe familjarė tė tre dėshmorėve, zv. kryetari i komunės sė Podujevės Agim Kikaj dhe drejtorėt Ahmet Ahmeti e Shpejtim Bulliqi, shkrimtarėt Gani Xhafolli, Adem Gashi, etj. dhe shumė dashamirė tė skenės llapjane.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.