|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Botime

 
 

Pėr njė studim tė thelluar tė Letėrsisė sė Mesjetės

 
 

 

25 dhjetor 2003 / TN

(Zejnullah Rrahmani: "LETėRSIA E MESJETėS" (Teoritė letrare), SHB"FAIK KONICA" PRISHTINė, 2003

Isak AHMETI

Libri mė i ri "LETėRSIA E MESJETėS" (Teoritė letrare), i Zejnullah Rrahmanit (romasier i afirmuar dhe teoricient), i botuar kohė mė parė nga SH "FAIK KONICA" nė Pristinė, ėshtė njė studim monografik interesant dhe karakteristik pėr mjedisin tonė kulturor. Nė kėtė vepėr, siē vėrehet qė nė titull, autori ka shtruar njė temė tė gjėrė, atė tė Letėrsisė sė Mesjetės, pėrkatėisht atė tė teorive letrare mesjetare. Pėrveē kėsaj aty autori ka prekur edhe tema tė tjera si dhe ēėshtje shumė delikate, qė do duhej shqzrtuar nga aspekti interdisiplinar, gjė qė kėrkon njohuri e informacione tė njė fushe mė tė gjėrė studimore.

pėrkundėr vlerave tė padiskutueshme qė ka, nė kėtė studim monografik hasim edhe nė mangėsi e lajthitje, nė shpjegime dhe interpretime tė gabueshme, tendencioze e me parashenja ideologjike, si pėr nga aspekti letrar, filozofik e teologjik ashtu edhe nga aspekti praktik i teorive letrare mesjetare mbi letėrsinė, mbi Biblėn, mbi letėrsinė e krishterė (kishtare), mbi Krishterimin, por edhe mbi letėrsinė shqiptare mesjetare.

C`ėshtė e vėrteta, procesi i hartimit tė kėtij studimi monografik i ka paraprirė edhe pėrdorimi i njė literature tė zgjedhur, krzesisht nė gjuhėn angleze, qė ėshtė rast i rrallė nė mjedison tonė kulturorė. Mėgjithėkėtė vėrehet, qė nė vėshtrim tė parė, se atij i mungon kultura dhe njohuria e pėrgjithshme pėr t`u marrė me studimin e njė lėnde aq tė gjėrė, aq delikate, por gjithsesi interesante. Prandaj, duke u nisur nga njė kėndvėshtim interdisiplinar, gjithsesimodern dhe i pranueshėm, mbi LETėRSINė E MESJETėS, pėrkatėisht tė teorive letrare mesjetare, del se libri nė fjalė, pėrkundėr vlerave tė padiskutueshme qė ka (njė ndėr to ėshtė edhe vlera informative), mund t`i bėhen madje edhe vėrejtje serioze nga shumė aspekte, nga shumė kėndvėshtrime. SHi pėr kėtė po shkojmė mė radhė.

Librin nė fjalė teoricinti Zejnullah Rrahmani e ka strukturuar nė 15 njėai shkrimore. Kjo strukturė duket kėshtu: Besėlidhja e Re, Ideali letrar mesjetar, Libri nė Mesjetė, Mendimi mesjetar, Kėnga e Sidit, Kėnga e Rolandit, Beoėulf, Pėrkthimi i Biblės, Rrėfimet, Fushat e artit, Zhanret mesjetare, Komedia Hyjnore, Letėrsia pikare, Teoria e novelės, dhe Literatura e zgjedhur. Kėsaj natyrisht i paraprinė edhe njė fjalė e shkurtėr hyrėse pėr lexuesin.

Ndonėse struktura e njėsive shkrimore ka mund tė jetė mė ndryshe dhe gjithsesi mė funksional dhe mė i pranueshėm shkencėrisht, del, madje qė nė njėsinė e parė shkrimore, te: Besėlidhja e Re, se autori, duke mos pasur njohuri tė mjaftueshme pėr Biblėn dhe rreth saj, qė nuk ėshtė vetėm Fjalė e Hyjit, , por edhe monument letrar (Khs. ė.J. Harrington, Uvod u Bibliju, KS, Zagreb 1977, Fq. 105), madje qė nė fillim, nė dz rreshtat e parė dhe qė nė fusnotėn e parė ka bėrė gabime, interpretime dhe shpjegime tė gabueshme, nė kundėrshtim me shkencėn moderne dhe atė biblike.

Kėtu ėshtė fjala pėr emrin e "njeriut' Joshua (fq. 9), emėr ky qė ėshtė shkruar gabimisht por edhe ėshtė interpretuar (shpjeguar) gabimisht. Nė tė vėrtetė, njohėsit dhe studiuesit e Biblės, madje tė tė gjitha kohėve, nuk dihet tė kenė hasur ndonjėherė nė Bibėl emrin e "njeriut" Joshua, tė cilin teoricienti nė fjalė e ka krahasuar me emrin Jesus ( qė nė terminologjinė biblike shqipeėshtė ngulitur si Jezus - I.A.), qė, sipas autorit nė fjalė (Z. Rrahmanit) do tė thotė "mbrojtės".

Pikėrisht kėtu shihet qartė se autori ka bėrėnjė gabim trashanik, edhe pėr faktin se nė asnjė lieraturė shkencore qė ka tė bėj me interpretimin e mirėfillt tė Biblės dhe figurave biblike nuk haset nė njė shpjegim dhe interpretim tė tillė, si tė Z. Rrahmanit, ē` ėshtė e vėrteta, edhe nė Bibėl, edhe nė literaturėn shkencore, haset emri Jezus - nė greqisht Jesous e i pėrgjigjėt Jehoshua nė hebraisht, qė d.m.th. Perėndia shpėton, (Khs. Bibla, botim Albania Bible Society, fq. 3120). Pėr mė tepėr Jezusi nė Bibėl por edhe nė literaturėn shkencore, nuk paraqitet is "mbrojtės" (interpretim dhe komentim i gabuar i Z. Rrahmanit), por si: Hyj, Zotėri, Mbret, Mesi, SHelbues, Ndėrmjetės, Predikatar, Profet, Krzeprofet, Bir i Hzjit, Bir i Njeriut, etj (Khs. Bibla, Drita, Ferizaj 1994, fq. 1789-1790).

Ndonėse autori shkrimin e ij tė parė, nė kėtė libėr, e titullon: Besėlidhja e Re, ai shumė pak ka folė pėr formėn dhe stilin, pėr stukturėn e figurave tė saj, pėr Septuagintėn (akt i madh letrar - nė qarkun evropian), pėr Katėr Ungjijtė dhe pjesė tė tjera tė BR - mbi Septuagintėn-monument letrar etj., e shumė mė tepėr ėshtė ndalė nė gjėra tė tjera, jo tė rėndėsishme dhe me karakter ideologjik, pėr Letėrsinė e Mesjetės dhe teoritė letrare mesjetare. Madje sistemi figurativ, aq i pasur dhe aq funksional nė BR (Khs. E. Linnemann, Paraboles of Jesus, London 1966), nuk ėshtė marrė nė shqzrtim pothuaj fare, ndonėse ėshtė interesant dhe vlerė edhe pėr nga asoekti i teorive letrare (Khs. I.Ahmeti, Letėrsia e krishterė dhe filozofia e saj, Illyricum Sacrum, Prishtinė 2000).

Duke u marrė me: Idealin letrar mesjetar (shkrimi i dztė nė libėr), autori ėshtė ndalė, me pak fjalė, edhe te Letėrisa shqipe e Mesjetės pėr tė na dhėnė kėshtu at konstatimin tashmė tė vjetėruar (tė kritikės soc-realiste) se "kjo ale qė hapet kėshtu nga pėrkhimi i Buzukut, do tė konstituohet si njė vijė e letėrsisė shqipe dhe do tė prodhoj disa vepra tė kėsaj rryme 9 sc.religjioze- I.A.), por pa arritur tė ngritet nė letėrsi" (fq. 20, 21).Jnaė kėto vlerėsime dhe kosntatime tė ngjashme me ato tė Dhimitėr S. SHuteriqit, K. Bihikut, J. Bulos, MHysės, etj., qė nuk kanė kurrfarė baze as teorike e as shkencore. C` ėshtė e vėrteta, janė kėso vlerėsime me parashenja dhe shenja ideologjike-fetare, me koncepte dhe koncepcione mbi letėrisnė qė burimin e kanė te estetikat romantike dhe te tė mėpastajmet, qė zbatohen nė intėrpretimin e vlerave letrare shqipe tė Mesjetės. Le tė pėrsėrisim se te Meshari, pėr shembull, kemi nje literaritetpapėrsėritshėm nė letėrsinė shqipe, edhe sa i pėrket lloj-llojshmėrisė e krijimeve letrare dhe shumė interesante edhe pėr nga aspekti i studimit tė teorive letrare mesjetare, gjė qė, anashkaluar (?), ashtu siē ėshtė anashkaluar edhe poezia e Budit, qė mė tė drejtė mund tė krahasohet me vlerat poetike evropiane tė asaj kohe, etj. ėshtė pikėrisht Letėrsia e Vjetėr SHqipe qė me dimensionin shpirtėror, letrar dhe estetik, shpalon lidhjet jo vetėm me Hyjin, por edhe me civilizimin evropian dhe botėror.

Duke u marrė me Letėrsinė e Mesjetėr, autori ėshtė marrė, nė mėnzrė tė veēantė, edhe me disa tema dhe aspekte filozofike-teologjike qė kanė tė bėjn ėme Shėn Augustinin, me Pėrkthimin e Biblės nga Shėn Jeronimi, me Danten, me Krishterimin, ėtj. Nė Kuadėr tė kėsaj, ai ka nxjerrė nė sipėrfaqe, pėr opinionin tonė kulturor, vlera dhe hapėsia tė shprehjes letrare qė, pėr fat tė keq, pėr mė se gjzsmė shekulli, kanė qenė tė goditura nga njė heshtje e quditshme intelektuale. ėshtė ketu fjala pėr karakterin e Letėrsisė sė Mesjetės, pėrkatėsisht pėr njė dimenzion universaltė saj, qė ka tė bėj me lidhjen e saj me Hzjin, me Qiellin dhe Tikėn, me tė Vėrtetėn dhe shėlbimin hyjnorė. Mirėpo edhe te shkrimet e pėrmendura, aty-kėtu, atij i janė pėrvjedhė lėshime dhe interpretime tė paqėndrueshme nė aspektin filozofik-teologjik, ndonjėherė edhe tekste e parafrazime tekstesh (fq. 79, 81, 86) pa shėnuar fare se nga janė marrė.

Kėshtu, pėr shembull, kurė shkruan pėr Shėn Augustinin, pėrkatėsisht Confessiones (Rrrėfimet), ndėr tė tjera pėrmend edhe faktin se" disa teknika tė rrėfimit qė hasen nė Confessiones mė vonė shfaqen mė tė madhe nė zhanrrin e romanit evropian" (fq. 85). Pėr mė tepėr, Shėn Augustini - thekson autori- nė veprėn nė fjalė ka futur elemente tė cilat mė pėrpara nuk janė trajtuar nė literaturėn e krishterė (fq. 81) dhe kėshtu ai "do tė jetė nė krze tė idealeve luftarake tė Krishterimit" (fq. 82). C`ėshtrė e vėrteta njė vlersim i tillė nuk mund tė qėndroj dhe tė pranohet si i drejtė edhe pėr faktin se, siē dihet, as Krishterimi as Shėn Augustini, nė asnjė mėnyrė, nuk mund tė krakterizohen pėr "ideale luftarake", ndonėse ai, Shėn Augustini duke u mbėshtetur nė motive etike, e arsyeton luftėn qė ka pėr qėllim mbrojtjen e atdheut nga ana e shteteve nė rastin e vetėmbrotjes. (A. Augistinus: De civitate Dei, 21, epistulae, 47-pl 33, kol. 661). Sa pėr kujtesė Shėn Augustini mėsohet nė lietarurėn perendimore edhe nė fushėn e shkencave juridike, mė sakt nė tė Drejtėn Ndėrkombėtare Publike qė numron elemetet qė legjitimojne luftėn.

Edhe shkrimi: Pėrkthimi i Biblės (nga ana e Shėn Jeronimit) ėshtė i mangėtedhe pėr faktin se atz fare nuk bėhet fjalė pėr pėrkatėsinė etnike (ilire) tė tij, pėr qendrimin e tij ndaj alegorezės tė teksteve biblike, pėr Komentin mbi Malakinė(1,10), Amosin (2, 1-3), Letrėn e Palit dėrguar Galatasėve (4.24), etj., qė janė tė pashmangshme edhe pėr nga aspekti i teoriveletrare tė Mesjetės (Khs. Reallexikon fuer Antik und Christentum, Stutgart, I, 1950, fq. 290).

Nė mėnyrė tė veēantė dhe mė tė gjėrė, autori i librit nė fjalė ėshtė marrė me Danten, pėrkatėisht me Komedinė Hyjnore pėr tė konstatuar me tė drejtė se Dante tashmė ėshtė njė poet qė me vlerat e veta shėnon njė epokė tė poezisė sė qarkut evroperendimor. Edhe mė tepėr, ėshtė ėshtė njė poet botėror (fq. 124). ėshtė mė se e vėrtetė se autori i veprės nė fjalė e ka vėshtruar dhe analizuar veprėn e Dantes nė shumė rrafshe, veēanėrisht nė rrafshin e "ideve teorike mbi poezinė" (fq. 134) pėr tė konstatura se analogjia e Komedise Hyjnore nuk ėshtė e largėt as me Biblėn e as me veprėn e Shėn Augustinin (fq. 135-145) etj. Pėr mė tepėr, pikėnisja e Dantes, shkruan Rrahmani, ėshtė atz ku fillon mbretėria e pakufishme e Zotit: nė fundin e saj, nė pjesėn e tė denuarve me ndėshkim hyjnor tė pėrjetshėm, njė vend qė nė Ferrin e Dantes plot me ngjzra gjallėrie tokėsore, pėr t`u ngritur pastaj drejt lartėsive hzjnore pėrmes Purgatorit tek Parajsa (fq. 135). Mirėpo te shkrimi mbi Komedinė Hyjnore, autori nuk ka arritur as tė pėrmend e lėre mė ta zbėrthej komponentet esencialetė poetikės sė Dantes qė, siē dihet, mbėshtetet kryesisht mbi simbolikėn e numrave, sipas modelit biblik dhe kryen nje funksion tė qartė estetik. Dante, pėr shembull, duke e pėrdorur simbolikėn e numrave, ndėr tė tjera edhe numrin 3 (3 kantika: Ferri, Purgatori, Parajsa) si shenjė me tė cilėn i ka lidhė tė gjitha pjesėt e veprės, aludon nė Trinitetin kristian: Ati, Biri SHpirti SHenjt. Veē numrit 3, kuptim simbolik marrin edhe numri 4 (Katėr Ungjijt), 7 (SHtatė vyrtytet), 12 (dymbėdhjetė apostujt), 33 kėngė poashtu numėr simbolik, sepse lidhet me moshėn e vdekjes sė Krishtit, kurse numri 10 shpesh simbolikėn filozofike tė plotėsisė (1+2+3+4=10) dhe quhet numri i "bukur". Katrori i dhjetė, numri 100, simbolizon njėherazi plotėsinė e simetrisė, ndaj Danteja e pajis Ferrin me nje kėngė mė tepėr, e cila shėrben si hyrje , e kėshtu Komedia Hyjnore ka plot 100 kėngė.

Ndėrsa nė pikėpamje strukturore, vepra e Dantes i ngjan njė vepre arkitekturore tė studiuar me hollėsi nė tė gjitha pjesėt. Kėshtu prandaj vetė Danteja imiton krijuesin hyjnor, Zotin, kurse vepra e tij imiton krijimin hyjnor (A. Marashi).

Nė veprėn Letėrisa e Mesjetės hasim edhe nė njė dukuri tė veēantė, tė ēuditshme, qė ka tė bėj me shkrimin e gabueshėm tė emrave biblikė dhe historikė, me terminologjinė biblike shqipe, tė cilėn ai nuk e ka pėrfillė, ndonėse ajo tashmė ka njė traditė mjaft tė pasurdhe tė stabilizuar. Nė kontekst me kėtė po pėrmendim edhe faktin se ai, pėr shembull, nė vend tė emrit Kain shkruan Cain (fq. 65), nė vend tė emrit Franēesku i Azizit shkruan Francisi nga Assisi (fq. 26), nė vend tė emrit Konstatini shkruan Constantini (fq. 17), etj. , gjė qė ėshtė nė kundėrshtim edhe me rregullat e drejtshkrimit tė shqipės.

C`ėshtė e vėrteta, veprės letrare Letėrisa e Mesjetės mun t`i bėhen edhe vėrejtje tė tjera . Mirėpo kėsaj radhe pėrfundoj duke ia rikujtuar autorit tė veprės nė fjalė se pikėrisht Krishterimi, tė cilin ai, qė nė fjalėn hyrėse (fq. 5), e ka cilėsuar "si natė e zezė" i ka dhėnė dritė poezisė, i ka dhėnė njė jetė mė tė gjallė dhe mė tė kėrthnesėt. Edhe poezia e Dantes, Shekspirit, Milstonit, Gėtes etj., e ka marrė dritėn mė tė fuqishme pikėrisht nga Krishterimi (Khs. Fishta, Estetikė dhe Kritikė, HD dhe SHL, 1999, fq. 104-105).

Prandaj pėr sa u tha mė lart, del nė pah kėrkesa e domosdoshme pėr njė studim mė tė thelluar tė Letėrsisė sė Mesjetės. Kėshtu qė nė ribotim eventual tė veprės nė fjalė, do duhej tė merren nė konsiderim edhe vėrejtjet e sipėrtheksuara.

 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.