|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Nė pesėvjetorin e betejės

 
 

U vendosėn lule dhe kurora te lapidari nė Tabet e Llapashticės

 
 

 
   
Podujevė, 25 dhjetor 2003 (TN) – Nė pesėvjetorin e Betejės sė zhvilluar nė Llapashticė, pėrfaqėsuesit e pushtetit  lokal tė komunės sė Podujevės, drejtori Ahmet Ahmeti dhe zyrtarėt Rasim Fejza e Shaban Ymeri, bėnė homazhe dhe vendosėn lule nė Lapidarin e Tabeve tė Llapashticės.
 
Lule dhe kurora vendosėn edhe familjet e dėshmorėve, pėrfaqėsuesit e subjekteve politike tė Podujevės, tė TMK-sė, tė shoqatave tė dala nga lufta e UĒK-sė, etj.
 
Nė emėr tė shoqatave tė dal nga lufta e UĒK-sė fjalė rasti nė kėtė ceremoni mbajti ish luftėtari dhe komanadnti i pikės Ali Potera i cili theksoi qėndresėn e UĒK-sė tė Zonės sė Llapit si dhe heroizimin e 8 luftėtarėve tė rėnė mė 24 dhjetor 1998 kur u plagosėn edhe 18 ish luftėtarė tė kėsaj zone.
 
Do theksuar se nė Akademinė pėrkujtimore nė pesėvjetorin e kėsaj beteje e cila u mbajt nė Prishtinė morėn pjesė edhe zv. kryetari i komunės sė Podujevės Agim Kikaj, drejtori Ahmet Ahmeti dhe zyrtari komunal Rasim Fejza.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.