|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Mbrėmė nė Podujevė: U hapėn takimet e dhjeta kulturore “Kadri Kadriu”

 
 

 

Podujevė, 25 dhjetor 2003 (TN) – Nė njė atmosferė kulturore, mbrėmė nė Podujevė u hapėn takimet kulturore tradicionale “Kadri Kadriu” tė cilat kėtė vit po mbahen pėr tė dhjetėn herė. Nė mbrėmjen e parė tė kėtyre takimeve morėn pjesė krijues tė Shoqatės sė shkrimtarėve tė Kosovės, poetė e poetesha tė reja nga Podujeva, Prishtina, Mitrovica, Shqipėria, familjarė tė poetit tė ndjerė Kadri Kadriu, tė Afrim Maliqit, etj.

Takimet kulturore “Kadri Kadriu” i shpalli tė hapura drejtori i drejtorisė pėr rini, kulturė e sport z. Nexhmi Balaj i cili tha se sofra artistike e shpirti tė kombit nė Llap shėnon dhjetė vjetorin e mbajtjes sė takimeve tė kulturės e cila mbajti gjallė frymėn dhe jetėn jo vetėm kulturore gjatė viteve tė kaluara.

- Takimet e dhjeta po i hapim me ekspozitėn e krijuesve tė gjeneratave tė ndryshme dhe do tė vazhdojmė me prezantimin e dy botimeve tė Qendrės sė kulturės: librin e Albert Ukellit “Peisazh pa kornizė” dhe librin e Bekim Toēanit “Lirikat e Dhembjes” pėr tė vazhduar me mbajtjen e orės sė madhe letrare apo orės sime siē thoshte Kadri Kadriu, dhe nė fund shfaqjen e premierės “Metamorfoza” tė Tetarit tė Qytetit qė i kushtohet poetit, gazetarit dhe intelektualit Afrim Maliqi, dėshmorit Hyzri Talla dhe mikut tė tyre Ilir Durmishi, tha ndėr tė tjera z. Balaj.

Ekspozita

    

Magjia Koletike e artistėve llapjanė ėshtė njė botė e mrekullueshme dhe e pakufishme me tė cilėn na joshin; tinguj, pamje dhe figura, ka pohuar Nexhmi Balaj nė katalogun e ekspozitės. Z. Balaj tha se ekspozita paraqet njė ligjėrim artistik magjepės qė i drejtohet botės me gjuhėn magjike tė ngjyrave. “Ekspozitėn qė do ta ēelim sot ėshtė e 8-ta me radhė dhe ka njė traditė pėr t’komunikuar kėndshėm me vendlindjen pėrmes gjuhės specifike tė ligjeve tė artit”, ka pohuar Balaj duke shtuar se kėtė herė do tė ekspozojnė artistė gjeneratash tė ndryshme tė cilėt na bartin nė krahėt e botės artistike me optimizėm, shpresė dhe dashuri pėr jetė.

Magjia Koletike e artistėve llapjanė ėshtė njė botė e mrekullueshme dhe e pakufishme me tė cilėn na joshin; tinguj, pamje dhe figura, ka pohuar Nexhmi Balaj nė katalogun e ekspozitės. Z. Balaj tha se ekspozita paraqet njė ligjėrim artistik magjepės qė i drejtohet botės me gjuhėn magjike tė ngjyrave. “Ekspozitėn qė do ta ēelim sot ėshtė e 8-ta me radhė dhe ka njė traditė pėr t’komunikuar kėndshėm me vendlindjen pėrmes gjuhės specifike tė ligjeve tė artit”, ka pohuar Balaj duke shtuar se kėtė herė do tė ekspozojnė artistė gjeneratash tė ndryshme tė cilėt na bartin nė krahėt e botės artistike me optimizėm, shpresė dhe dashuri pėr jetė.

Pjesėmarrės me 36 piktura, 16 skulptura, 2 grafika dhe punime dizajni nė kėtė ekspozitė ishin: Veli Blakqori, Fatmire, Fusha, Veli Gėrvalla, Basri Mekolli, Arafat Hasani, Sarandė Kika, Milot Mustafa, Faton Aliu, Lirie Rrahmani, Kushtrim Balaj, Ilir Blakqori, Murat Murati, Rifadie Bllaca, etj.

Juria nė pėrbėrje: Ahmet Gashi, Burhan Blakqori dhe Izeir Mustafa zgjodhi tri punimet mė tė mira. Me ēmimin e parė pėr pikturė u nderua Sarandė Kika, pėr grafikė Basri Mekolli dhe pėr skulpturė Milot Mustafa.

Prezantimi i dy botimeve tė Qendrės sė Kulturės

Pėr librin e autorit Albert Ukelli “Peisazh pa kornizė” nė mungesė tė redaktorit Sinan Gashi njė fjalė rasti pėr vlerat e kėtij libri e paraqiti znj. Bahrie Muēolli.

Ndėrsa pėr librin “Lirikat e Dhembjes” tė Bekim Toēanit foli shkrimtari dhe gazetari Fadil Halimi tha se libri i titulluar kėshtu, i pėrgjigjet nė tėrėsi tematikės sė vargjeve tė shkruara nė tė cilat poeti i rrėfen bukur motivet e dhembjes qė mund tė lexohen edhe si dhembje pėrmasash mė tė mėdha

Ora letrare

Nė Orėn e madhe letrare, drejtori i DRKS Nexhmi Balaj ndau shpėrblimet e konkursit letrar nė tė cilin arritėn mbi 40 poezi.

Juria nė pėrbėrje: Bahrie Muēolli, Sabri Osmani dhe Nexhmi Balaj ēmimin e parė i ndanė poezisė “Mikja ime nė shi” tė poetit Fadil Halimi, ēmimin e dytė e fitoi poezia “Metafora e mashtrimit” e autorit Bekim Toēani dhe ēmimin e tretė juria i ndau Shaban Pllanės pėr poezinė “Te guri i lumit”.

Nė orėn e madhe letrare poezitė e tyre i lexuan: Gani Xhafolli, Arlinda Kraja, Nebih Bunjaku, Bislim Aliu, Qefeser Sadiku, Arditė Latifi e Brikenė Ceraja (nga Mitrovica), Isak Havolli, Mynavere Abdullahu, Bekim Toēani, Shkurtė Kadriu, Ismete Hyseni, Flora Beqiri, Ganimete Krasniqi, Sokol Qerimi, etj. Juria e kėsaj ore letrare e udhėhequr nga Nehat S. Hoxha, Sabri Osmani dhe Bahrie Muēolli ēmimin pėr poezinė mė tė mirė tė lexuar nė kėtė mbrėmje  “Afrim Maliqi” ua ndau poezive tė Bislim Aliut dhe Brikenė Cerajės.

Nata e parė e Takimeve tė kulturės “Kadri Kadriu” u pėrmbyll nėn tingujt e kitaristit Imer Musa me serenadat e dashurisė interpretuar nė kitarė. Nesėr Teatri i Qytetit i Podujevės shfaqė premierėn e Agron Gėrgurit “Metamorfoza” sipas tekstit tė monografisė sė gani Xhafollit “Diell me tri dritare” kushtuar Afrim Maliqit, Hyzri Tallės dhe Ilir Durmishit.

Ēmimi i parė pėr poezinė e konkursit letrar
 
Fadil Halimi
Mikja ime nė shi
 
Nė stacionin e mbramė
Kaherė tė braktisur ishim
Krejt tė hutuar e t’robėruar
Me gjethet e vjeshtės nė zemėr
 
Nėn ombrellėn e verdhėsisė
Gjithēka digjej flakė
Pėr njė fjalė
Pėr njė ēast qė kurr s’e patėm
 
Mikja ime nė shi
Vetėm ata sy tė turbullt t’i njoh
Qė pėrmallshėm e shprehin
Krejt atė qė mungon
 
Pas kaq vitesh harrimi
Mikja ime
Kot e kėrkon ēelsin e ėndėrrave
Nė dollapin e letrave tė grisura
 
Atje nė stacionin e mbarmė
Kaherė tė braktisur ishim
Krejt tė hutuar e t’robėruar
Me gjethet e vjeshtės nė zemėr


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.