|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

I.Rugova: Kosova mund tė bėjė buxhetin e vet dhe kjo ėshtė nė tė mirė tė pavarėsisė sė Kosovės

 
 

 
   
Prishtinė, 24 dhjetor 2003 - Buxheti i konsoliduar i Kosovės pėr vitin 2004 do tė jetė 619 milionė euro dhe do tė mblidhet tėrėsisht nga tė hyrat vetjake dhe ėshtė njė arritje e madhe pėr ekonominė e Kosovės, tha Presidenti i Kososvės Ibrahim Rugova, duke folur sot nė ceremoninė e shpalljes sė buxhetit tė Kosovės pėr vitin e ardhshėm nga Ministria e Ekonomisė dhe Financave.
 
Presidenti theksoi se kjo tregon se Kosova mund tė bėjė buxhetin e vet, ekonominė e vet dhe se ėshtė nė tė mirė tė pavarėsisė sė Kosovės tė jetojė si vend i pavarur edhe nė planin ekonomik.
 
Shpenzimi i buxhetit nė procesin e zhvillimit tė Kosovės ėshtė me rėndėsi. Ėshtė theksuar se kėto dy vite ka pasur suficit, kjo ėshtė shenjė e mirė, por mė mirė ėshtė tė shpenzohen mjetet me kohė, tė bėhen investime, tha Presidenti Rugova.

Nė kėtė ceremoni morėn pjesė edhe kryeparlamentari Nexhat Daci, Kryeministri Bajram Rexhepi, pėrfaqėsues tė UNMIK-ut dhe tė institucioneve tė Kosovės.

Ndryshe ministri i dikasterit pėrkatės Ali Sadria tha se buxheti pėr vitin e ardhshėm paraqet njė hap tė madh pėrpara pėr tė gjithė banorėt e vendit, pasi pėr herė tė parė formohet nga tė hyrat e krijuara nė kufi tė Kosovės.
 
Sipas tij, me 619 milionė euro institucionet e Kosovės dhe qeveritė komunale kanė mundėsi tė bėjnė njė hap pėrpara pėr pėrmirėsimin e cilėsive tė shėrbimeve nė ekonmi, arsim shėndetėsi, siguri dhe infrastrukturė.

Nexhat Daci tha se ky fund vit Kosovės dhe bashkėsisė ndėrkombėtare po i jep njė vizion tė qartė dhe kuptimplotė, pasi siē tha, Kosova ėshtė vendi i parė nė globin tokėsor qė pak vite pas njė lufte shkatėrrimtare, ta krijojė buxhetin e vet.

Kryeministri Rexhepi tha se buxheti i vitit 20024 veēohet dhe nga fakti se tė gjitha procedurat janė udhėhequr nga Ministria e Ekonomisė dhe e Financave dhe Qeveria, me ndihmėn edhe tė ekspertėve ndėrkombėtarė.
 
Ai tha se institucionet tona kanė dėshmuar se dinė tė punojnė dhe ėshtė nė vazhdėn e pavarėsimit tė tyre dhe tė bartjes sė komptencave.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.