|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Vėshtrim

 
 

  Kosovės nuk i duhet politika e ashpėr

 
 

 
24 dhjetor 2003 / TN
                   
...por njė politikė e menēur dhe demokratike, ku partitė e ndėrrojnė njėra-tjetrėn nėpėrmjet votės. Dhe qė pas secilave zgjedhje i ndihmojnė njėra-tjetrės pėr ta avancuar sa mė shumė ēėshtjen kombėtare. Derisa tė mos e kuptojmė kėshtu garėn politike, Kosova e ka vėshtirė tė ecėn dritės sė lirisė qė e ka ėndėrruar populli.
 
Shkruan: Nazmi LUKAJ
 
Deri nė vitin 1997, nė Kosovė gati tė gjithė ilegalistėt ishin tė anėtarėsuar nė partitė e djathta.
Por, nė momentin kur shpėrtheu lufta, ata u bėnė bashkė. Dikush me qėllimin mė tė pastėr kombėtar, dikush pėr tė bėrė pėrēarje nė tė, dikush pėr qėllime thjesht karrieriste etj. Ata qė hynė nė luftė me qėllimin mė tė pastėr kombėtar, u interesonte vetėm ēlirimi i atdheut, e jo se kush do ta udhėhiqte luftėn, kurse pėrēarėsit, karrieristėt etj. luftėn e identifikuan me ambicien pėr ta marrė menjėherė
pushtetin pas pėrfundimit tė saj.
 
Duke e pasur kėtė qėllim, qysh gjatė luftės, filluan t'i bllokojnė veprimet e krahut ushtarak, qė nė luftė kishte hyrė me urdhra tė institucioneve, pėrkatėsisht me urdhrat e Ahmet Krasniqit. Pėr ta arritur mė lehtė kėtė qėllim, filluan eliminimin fizik tė kundėrshtarėve qė, pos nė literaturėn marksiste, e kishin mėsuar edhe nga SHIK-u i Shqipėrisė, pasi shumica prej tyre kishte qėndruar njė kohė matanė atdheut. Fillimisht, pėrveē disa kundėrshtarėve qė i eliminuan nė terren, e vranė edhe vetė Ahmet Krasniqin.
 
Gjatė luftės dhe shumė kohė pas saj (kėtė e bėjnė edhe sot, por me njė intensitet mė tė vogėl), ilegalistėt bėnė ēmos qė ta komprometonin edhe kryetarin  Rugova nė popull, mirėpo kjo iu kthye bumerang, sepse atė nuk mundėn ta mashtrojnė, meqė ishte shumė i vetėdijshėm pėr kontributin e tij kombėtar.
 
Pas pėrfundimit tė luftės, ambicia pėr ta marrė pushtetin ilegalistėve  pėrkohėsisht iu realizua,  kur e instaluan QPK-nė. Kjo u zgjati deri nė zgjedhjet e para lokale dhe parlamentare, zgjedhje kėto qė parėsore e bėnė sėrish LDK-nė dhe dr. Rugovės edhe njė herė ia legjitimuan epitetin lider i popullit, edhe pse ky i tillė konsiderohej, por vota vetėm sa e vėrtetoi kėtė.
 
Gjatė qeverisjes sė QPK-sė pati  shumė mė pak krime, sepse ilegalistėt ishin tė kėnaqur qė i kishin marrė frerėt e udhėheqjes sė Kosovės nė duar, nėpėrmjet QPK-sė. Krimet u shumėfishuan pasi i humbėn zgjedhjet partitė e reja, nė tė cilat  ilegalistėt u rreshtuan pas luftės.
 
Shėrbimet sekrete qė u instaluan nė Kosovė, sapo ilegalistėt e vendosėn QPK-nė, u bėnė shumė tė rrezikshme pėr vetė Kosovėn. Derisa e kishte pushtetin QPK-ja, krimi i tyre ishte mė i vogėl. Por, pas zgjedhjeve, kur LDK-ja u rifaktorizua, kėto shėrbime  vranė disa nga figurat qendrore tė LDK-sė.
 
Sidomos krimi mori pėrmasa nė Rrafshin e Dukagjinit. Kėshtu, nė vend se tė bėnin njė politikė mbėshtetėse tė LDK-sė pėr ta realizuar pavarėsinė, ish-ilegalistėt e ashpėrsuan skenėn politike aq shumė, sa  krijuan njė klimė frike e  terrori te popullata. Njė gjė e tillė iu kthye bumerang vetė partive tė reja, sepse u zbehėn shumė nė opinion.
 
Ato popullata filloi t'i identifikojė me krimin, pėr tė cilin njė pjesė tė fajit e mbajnė edhe organet e sigurisė vendase dhe ndėrkombėtare, sepse pak (ose fare pak) deri mė sot kanė bėrė pėr kapjen e kriminelėve dhe urdhėrdhėnėsve tė tyre. E them kėtė, sepse po tė ishin kapur kriminelėt dhe po tė ishin zhbėrė shėrbimet sekrete qė nė start, krimi nuk do ta kishte pasur grafikonin qė e ka.
 
Edhe ky vit qė po e lėmė pas, kaloi nė frymėn e viteve tė tjera tė pasluftės, pra nė frymėn e pranishmėrisė sė krimit, qė e ashpėrsoi shumė klimėn politike nė Kosovė. Kėta katėr vjet e mė shumė tė kėsaj gjysmėlirie, populli  nuk dėshiron qė t'i pėrsėriten kurrė mė.  Por, e dėshiron njė Kosovė, ku do tė mbretėrojnė paqja dhe lumturia, njė Kosovė ēfarė e ka ėndėrruar me shekuj. Dhe, pėr tė qenė e tillė, policia e SHPK-sė dhe ajo e UNMIK-ut duhet tė bėjnė pėrpjekje mė tė mėdha qė krimit t'ia mbyllin tė gjitha shtigjet.
 
Po ashtu, edhe vetė krijuesit e shėrbimeve sekrete, pėr tė mirėn e Kosovės, duhet t'i shthurin ato. Nė tė kundėrtėn, do tė konsiderohen si dorė e zgjatur e Serbisė, sepse krimi i shkon pėr shtati vetėm asaj. Edhe partitė e krijuara pas luftės, e qė e kanė krijuar kėtė klimė tė ashpėr politike, krejt veprimtarisė sė tyre duhet t'i japin njė kah pozitiv. Nė radhė tė parė, duhet ta kuptojnė se derisa tė fitohet pavarėsia duhet tė jenė vetėm politikė mbėshtetėse e LDK-sė, qė do tė ishte kontributi i tyre mė i vlershė kombėtar.
 
Kjo pėr to duhet tė jetė ēėshtja mė primare, e jo rrėmbimi i pushtetit me metoda tė ashpra, sepse ashpėrsia politike i rrėnon pėrpjekjet e popullit pėr pavarėsi; ashpėrsia politike i konvenon vetėm Serbisė dhe atyre shteteve qė janė pėrkrahėse tė rikthimit tė Kosovės nėn juridiksionin e saj. Njė ashpėrsi e tillė ėshtė rrezik edhe pėr vetė partitė qė e kanė krijuar kėtė klimė, sepse ato do tė zbehen gjithnjė e mė tepėr nė popull dhe njė ditė do tė mund tė vihet nė dyshim ekzistenca e mėtutjeshme e tyre. Kosova nuk i ka 200 milionė shqiptarė, por mė pak se tre milionė.
 
Prandaj, pėr ta realizuar synimin shumėshekullor tė popullit, politikės sonė nuk i duhet lufta e njėmendtė politike, me tė gjitha ashpėrsitė e saj, por njė politikė e menēur dhe demokratike, ku partitė e ndėrrojnė njėra-tjetrėn nėpėrmjet votės, qė e respektojnė atė, dhe qė pas secilave zgjedhje i ndihmojnė njėra-tjetrės pėr ta avancuar sa mė shumė ēėshtjen kombėtare. Derisa tė mos e kuptojmė kėshtu garėn politike, Kosova do ta ketė vėshtirė pėr tė ecur dritės sė lirisė qė e ka ėndėrruar populli.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.